Przyszłość transportu morskiego? Test autonomicznego statku od Kongsberg

rk

07.06.2023 09:34 Źródło: Kongsberg
Strona główna Transport, Elektromobilność Przyszłość transportu morskiego? Test autonomicznego statku od Kongsberg

Partnerzy portalu

Przyszłość transportu morskiego? Test autonomicznego statku od Kongsberg - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Kongsberg

Kongsberg Maritime z powodzeniem zademonstrował szereg zdalnych i autonomicznych technologii na statku towarowym działającym u wybrzeży Norwegii. Rejs testowy został uznany za jedną z najbardziej złożonych autonomicznych podróży morskich. Eidsvaag Pioner jest jednym z dwóch statków, które są wyposażone do zdalnie sterowanych i autonomicznych demonstracji transportowych w ramach projektu "Autoship", który jest częścią unijnego programu badawczego "Horyzont 2020".

Należący do firmy żeglugowej Eidsvaag, Eidsvaag Pioner działał wzdłuż norweskiego wybrzeża i na obszarach fiordów, gdzie przewoził paszę dla ryb do oceanicznych farm rybnych. Demonstracja trwała 13 godzin i obejmowała rejs statku poza wybrzeże Kristiansund na północno-zachodnim wybrzeżu Norwegii. Statek wypłynął z portu Averøy, popłynął do pierwszej na świecie oceanicznej farmy rybnej i z powrotem do portu, pokonując łącznie około 160 mil morskich. Rejs obejmował połączenie zdalnych i autonomicznych operacji na różnych etapach rejsu. Ze względów bezpieczeństwa i obowiązujących przepisów, członkowie załogi również znajdowali się na pokładzie statku podczas rejsów testowych.

- Była to okazja do pokazania światu, że zdalne i autonomiczne technologie mogą być z powodzeniem wdrażane na statkach drobnicowych, realizując szereg aspektów operacyjnych typowego rejsu - powiedział dyrektor generalny Kongsberg Geir Håøy.

Pierwsza część demonstracji obejmowała zdalne odcumowanie od nabrzeża w Averøy. Następnie autonomiczna technologia przejęła kontrolę nad nawigacją i manewrowaniem poza portem, już po wyjściu na otwarte morze. Statek sam nawigował trasą między kilkoma wyspami i unikał innego ruchu morskiego, zanim dotarł do morskiej farmy rybnej Ocean Farm 1, należącej do Salmar. Następnie przeprowadzono różne manewry z wykorzystaniem systemu dynamicznego pozycjonowania (DP, Dynamic Position), po czym jednostka powróciła do portu, ponownie nawigując po otwartym morzu i zatłoczonych drogach morskich, po czym automatycznie zadokowała. Cała operacja była monitorowana i okazjonalnie kontrolowana zdalnie przez kapitana i inżyniera na lądzie.

Podczas przedsięwzięcia wdrożono szereg technologii, w tym automatyczne dokowanie, system świadomości sytuacyjnej, autonomiczny system nawigacji, inteligentny system maszynowy, system łączności i cyberbezpieczeństwa, zdalne centrum operacyjne i dynamiczne pozycjonowanie. Zaangażowano również systemy komunikacji oparte na chmurze i zaawansowane symulacje, aby przetestować i zapewnić, że statek działał bezpiecznie i optymalnie.

Pokaz autonomicznego poruszania się jednostki morskiej na Morzu Północnym była wynikiem współpracy dużego zespołu ludzi z Kongsberg i armatora Eidsvaag AS, we współpracy z specjalistami z norweskiej organizacji badawczej SINTEF i Uniwersytetu Strathclyde w Wielkiej Brytanii.

Budowa i test działania autonomicznego statku, działającego bez załogi, jest częścią czteroletniego projektu "Autoship", który otrzymał dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji "Horyzont 2020" w ramach umowy o dotację nr 815012.W jego ramach są prowadzone demonstracje w ważnych obszarach w Europie, gdzie wczesne wykorzystanie zdalnego sterowania i autonomii jest niezbędne do przyspieszenia przejścia z transportu drogowego na bardziej ekologiczny i bezpieczny transport morski.

Celem całego projektu jest przetestowanie i dalszy rozwój kluczowych technologii związanych z w pełni autonomicznymi systemami nawigacyjnymi, inteligentnymi systemami maszynowymi, autodiagnostyką, prognostyką i planowaniem operacji, a także technologią komunikacyjną umożliwiającą wysoki poziom bezpieczeństwa cybernetycznego i integrację statków z ulepszoną e-infrastrukturą. Druga demonstracja w ramach "Autoship" odbyła się 1 czerwca i obejmowała barkę towarową pływającą po części sieci śródlądowych dróg wodnych w pobliżu belgijskiego Wintam.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.