PSL: Uwolnić wiatraki i biogazownie

zk

22.07.2022 09:55 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse PSL: Uwolnić wiatraki i biogazownie

Partnerzy portalu

PSL: Uwolnić wiatraki i biogazownie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Władysław Kosiniak-Kamysz/Twitter

Rząd oszukał tych, którzy z węgla przeszli na gaz. To dyskryminacja – mówi piątkowej "Rzeczpospolitej" Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

W wywiadzie dla "Rz" Kosiniak-Kamysz został poproszony o ocenę pomysłu dopłat do węgla. "To nie rozwiązuje problemu, dlatego zgłaszamy poprawki. Po pierwsze, trzeba odblokować zieloną energię – uwolnić wiatraki, uwolnić fotowoltaikę, dać szansę na budowę biogazowni. Po drugie, dopłaty powinny objąć wszystkie źródła ciepła i wszystkie substancje, bo rząd oszukał tych, którzy wymienili stare piece węglowe na nowe, gazowe. I co? Zostawia ich dzisiaj samych, choć gaz też drożeje. To jawna dyskryminacja i niesprawiedliwość, szczególnie wobec tych, którzy zainwestowali swoje pieniądze" - mówi w gazecie prezes PSL.

Jego zdaniem nie wszyscy powinni dostawać dopłaty do źródeł ciepła, niezależnie od tego, w jakiej są sytuacji materialnej. "Ja bym wprowadził kryterium dochodowe. Jeśli ktoś zarabia dużo i jest bezpieczny przed zimą, to nie potrzebuje tego wsparcia" - podkreśla polityk.

"Mamy konkretny plan na rządzenie. Mamy krok A, czyli pomoc tym, którzy dzisiaj jej potrzebują. I krok B – niezależność energetyczna. 50 proc. energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Zupełne uwolnienie wiatraków na lądzie. Decyzja rady gminy, a nie parlamentu, gdzie wiatrak może stać. Biogazownie, które mogą wytwarzać 10 mld metrów sześciennych gazu, czyli tyle, ile kupowaliśmy z Rosji. Pierścienie energetyczne na poziomie powiatu czy gminy. Przekazanie sieci elektroenergetycznych. Modernizacja ich przez samorządy za pieniądze z KPO. My jesteśmy gotowi. Mamy plan, mamy pomysł. Dyletanci do oślej ławki, czas na profesjonalistów, a nie populistów" - mówi.

W ocenie Kosiniaka-Kamysza jesień będzie dla rządu bardzo trudnym czasem, który może się skończyć zupełną zmianą układu sił w parlamencie. "Chociaż tu im mniej słów, a więcej działań, tym lepiej. My jesteśmy gotowi. Mamy plan, mamy pomysł, jak wyprowadzić Polskę z tego kryzysu. Jeśli będziemy rządzić, to z dnia na dzień będą uruchomione środki europejskie, uwolniona zostanie energetyka odnawialna, zapewnimy też poważne traktowanie Polaków i poważne przedstawienie, na czym stoimy" - zapewnia.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23140,00 $ tona 1,60% 21 mar
 Cynk 2896,00 $ tona -0,96% 21 mar
 Aluminium 2234,00 $ tona -0,13% 21 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.