PSL: Uwolnić wiatraki i biogazownie

zk

22.07.2022 09:55 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse PSL: Uwolnić wiatraki i biogazownie

Partnerzy portalu

PSL: Uwolnić wiatraki i biogazownie - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Władysław Kosiniak-Kamysz/Twitter

Rząd oszukał tych, którzy z węgla przeszli na gaz. To dyskryminacja – mówi piątkowej "Rzeczpospolitej" Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

W wywiadzie dla "Rz" Kosiniak-Kamysz został poproszony o ocenę pomysłu dopłat do węgla. "To nie rozwiązuje problemu, dlatego zgłaszamy poprawki. Po pierwsze, trzeba odblokować zieloną energię – uwolnić wiatraki, uwolnić fotowoltaikę, dać szansę na budowę biogazowni. Po drugie, dopłaty powinny objąć wszystkie źródła ciepła i wszystkie substancje, bo rząd oszukał tych, którzy wymienili stare piece węglowe na nowe, gazowe. I co? Zostawia ich dzisiaj samych, choć gaz też drożeje. To jawna dyskryminacja i niesprawiedliwość, szczególnie wobec tych, którzy zainwestowali swoje pieniądze" - mówi w gazecie prezes PSL.

Jego zdaniem nie wszyscy powinni dostawać dopłaty do źródeł ciepła, niezależnie od tego, w jakiej są sytuacji materialnej. "Ja bym wprowadził kryterium dochodowe. Jeśli ktoś zarabia dużo i jest bezpieczny przed zimą, to nie potrzebuje tego wsparcia" - podkreśla polityk.

"Mamy konkretny plan na rządzenie. Mamy krok A, czyli pomoc tym, którzy dzisiaj jej potrzebują. I krok B – niezależność energetyczna. 50 proc. energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Zupełne uwolnienie wiatraków na lądzie. Decyzja rady gminy, a nie parlamentu, gdzie wiatrak może stać. Biogazownie, które mogą wytwarzać 10 mld metrów sześciennych gazu, czyli tyle, ile kupowaliśmy z Rosji. Pierścienie energetyczne na poziomie powiatu czy gminy. Przekazanie sieci elektroenergetycznych. Modernizacja ich przez samorządy za pieniądze z KPO. My jesteśmy gotowi. Mamy plan, mamy pomysł. Dyletanci do oślej ławki, czas na profesjonalistów, a nie populistów" - mówi.

W ocenie Kosiniaka-Kamysza jesień będzie dla rządu bardzo trudnym czasem, który może się skończyć zupełną zmianą układu sił w parlamencie. "Chociaż tu im mniej słów, a więcej działań, tym lepiej. My jesteśmy gotowi. Mamy plan, mamy pomysł, jak wyprowadzić Polskę z tego kryzysu. Jeśli będziemy rządzić, to z dnia na dzień będą uruchomione środki europejskie, uwolniona zostanie energetyka odnawialna, zapewnimy też poważne traktowanie Polaków i poważne przedstawienie, na czym stoimy" - zapewnia.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.