Wynik wyszukiwania - "10h" - Wiadomości

Pierwsze inwestycje Amazon w energetykę wiatrową w Polsce

Amazon podpisał z Vortex Energy Polska, spółką zależną w całości należącą do Vitol, umowę na zakup 53 MW mocy czystej energii z dwóch farm wiatrowych zlokalizowanych w Jastrowiu i Okonku (woj. wielkopolskie, powiat złotowski). Inicjatywa stanowi pierwszą inwestycję Amazon w energię wiatrową w Polsce. Firma zainwestowała już w kraju w energię odnawialną z farmy fotowoltaicznej (PV) w Miłkowicach i posiada panele fotowoltaiczne na swoim zrobotyzowanym centrum logistycznym w Świebodzinie.
17.04.2024

RES Global Investment i Enefit Green nawiązują współpracę w celu budowy farm wiatrowych w Polsce

Polska spółka RES Global Investment ogłasza strategiczne partnerstwo z Enefit Green, notowaną na giełdzie Nasdaq Tallinn, zawarte w celu realizacji przedsięwzięcia budowy ośmiu farm wiatrowych w Polsce. Podpisana umowa obejmuje 8 odrębnych projektów wiatrowych na wczesnym etapie rozwoju, o łącznej mocy zainstalowanej sięgającej 360 MW.
16.04.2024

Ekspertka: w Polsce potrzebne regulacje dot. norm i zasad hałasu turbin wiatrowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami turbiny wiatrowe są traktowane tak jak każde inne źródło hałasu przemysłowego. Należy to zmienić - uważa prof. Anna Preis z Uniwersytetu Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu, kierowniczka projektu „HETMAN”, w ramach którego badano hałas turbin wiatrowych.
13.04.2024

Wiceszef MKiŚ: oceniamy, że jest zgoda na 500 m jako odległość minimalną wiatraka od zabudowań

Ministerstwo klimatu planuje do połowy roku przedstawić projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej; resort ocenia, że jest zgoda wokół 500 m jako minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań - powiedział PAP wiceminister klimatu Miłosz Motyka.
28.02.2024

Jakie są perspektywy dla Polski po wygaśnięciu kontraktów węglowych?

OZE stopniowo zazieleniają polski miks energetyczny, a udziały węgla w produkcji energii elektrycznej spadają. Czy to powód do radości? Nie w przypadku Polski. Niestety ta zmiana proporcji nie jest dla nas bezpiecznym przemodelowaniem, a zapowiedzią luki węglowej. W jakim stopniu możemy pokładać nadzieję w OZE? Czy w obecnym klimacie polityczno-gospodarczym energetyka zawodowa znajdzie oparcie w gazie ziemnym?
23.02.2024

Liberalizacja ustawy antywiatrakowej w Bawarii

Liberalizacja prawa dotyczącego inwestycji w energetykę wiatrową w Bawarii stanowi kluczowy i aktualny problem w kontekście rozwoju energetyki wiatrowej w UE. Istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój energetyki wiatrowej w Bawarii jest zjawisko "Nie na moim podwórku" (NIMBY). Termin ten odnosi się do oporu mieszkańców wobec lokalnych projektów infrastrukturalnych, takich jak farmy wiatrowe, przy jednoczesnym ogólnym poparciu dla celów projektu
06.01.2024

Polska słońcem i wiatrem stojąca: odnawialne źródła energii Europy Środkowo-Wschodniej

Mimo że Europa Środkowo-Wschodnia nie jest zbyt dużym graczem w światowym sektorze energii odnawialnej, to w latach 2018-2022 odnotowała znaczący wzrost. Region zwiększył w tym okresie moc pochodzącą z OZE o ponad 33 GW, co na koniec 2022 roku dało łącznie 115 GW. Na szczególną uwagę zasługuje tu Polska – przede wszystkim ze względu na ilość przyłączonej energii słonecznej i wiatrowej.
09.10.2023

Polityka Energetyczna Polski do 2040 zagrożona. Winne nowe przepisy

Przepisy przyjęte przez Sejm opóźnią albo zablokują realizacje ogłoszonej przez rząd Polityki Energetycznej Polski do roku 2040. Regulacje uderzają zarówno w OZE jak i w przemysł energochłonny.
30.06.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

"Magazynowanie energii przestało już być tylko tematem branżowym, takim, którym interesują się tylko energetycy. Dzisiaj o magazynowaniu energii mówią już wszyscy. Każdy, kto posiada, chociażby smartfon, zdaje sobie sprawę, że kwestia możliwości magazynowania energii i korzystania z niej wtedy gdy nie mamy dostępu do sieci, jest kwestią kluczową, przekładająca się na naszą mobilność oraz większą elastyczność."
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
09.06.2023

To co stało się w Sejmie, to powtórka z ustawy 10H tylko dla fotowoltaiki

Sejm uchwalił ustawę, która może zablokować energetykę słoneczną w Polsce, branża liczy na poprawki w Senacie „Wprowadzono odpowiednik ustawy 10 h” – komentują eksperci.
31.05.2023

W tym roku sprzedawcę energii elektrycznej zmieniło blisko 10 tys. odbiorców

Z ofert wolnorynkowych, czyli tych, których cenniki nie podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już 40 proc. klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju (6,4 mln).
29.05.2023

Nowe zasady gry dla onshoru

Złagodzenie zasady 10H stało się faktem. Po 7 latach stagnacji w branży zostały stworzone nowe możliwości dla lądowej energetyki wiatrowej. Po nowelizacji ustawy wiatrakowej turbiny wiatrowe będą mogły być wznoszone tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zachowując minimalną odległość od budynków mieszkalnych – 700 metrów. Nowością dla wszystkich jest także pojęcie prosumenta wirtualnego. Wąskim gardłem pozostają procedury planistyczne lokalizacji nowych projektów, jednak czy jedynym?
26.05.2023

Digitalizacja + ESG = nowocześnie zarządzane budynki

Digitalizacja infrastruktury oraz redukcja wpływu na środowisko: dwa silne trendy, wskazujące najbliższe kierunki rozwoju w branży nieruchomości.
23.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
15.05.2023

Zbliża się blokada energii ze słońca? Wszystko przez projektowane przepisy!

Po niedawnej liberalizacji ustawy 10h, która odblokowała część inwestycji w farmy wiatrowe, nadchodzą kolejne zmiany. Mogą one bardzo ograniczyć lub wręcz zablokować na kilka lat rozwój zielonych źródeł opartych na energii słonecznej.
15.05.2023

Morska i lądowa energetyka wiatrowa w Polsce. Nowe rozdanie podczas konferencji PSEW2023 w Serocku

Liberalizacja ustawy 10H oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość. Jednak jest jeszcze wiele zagadnień i wyzwań, które wymagają wypracowania rozwiązań w gronie ekspertów i decydentów. O kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o energetykę wiatrową oraz cały sektor OZE będzie tegoroczna Konferencja PSEW 20-22 czerwca br. w Serocku.
15.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Zielonagospodarka.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - Zielonagospodarka.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
11.05.2023

Konferencja PSEW2023 zbliża się wielkimi krokami [WIDEO]

Liberalizacja ustawy 10H oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość. Jednak jest jeszcze wiele zagadnień i wyzwań, które wymagają wypracowania rozwiązań w gronie ekspertów i decydentów. O kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o energetykę wiatrową oraz cały sektor OZE będzie tegoroczna Konferencja PSEW2023 20-22 czerwca w Serocku.
11.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak zmierzyć wodór? Aparatura kontrolno-pomiarowa w aplikacjach wodorowych

Aparatura kontrolno-pomiarowa jest kluczowym elementem każdej instalacji przemysłowej. Służy do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa oraz optymalizacji procesów przemysłowych. Jest też podstawą wszelkich układów rozliczeniowych.
26.04.2023

Tauron Zielona Energia: warto stawiać i na energię wiatrową, i na fotowoltaikę

Choć energetyka wiatrowa jest kosztowo najbardziej efektywnym źródłem energii odnawialnej, mając na uwadze niesterowalność OZE warto stawiać zarówno na energię wiatrową, jak i na fotowoltaikę – ocenił we wtorek w Katowicach Filip Ostrowski, wiceprezes spółki Tauron Zielona Energia.
25.04.2023

Nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wchodzi w życie

Wchodzą w życie nowe przepisy znowelizowanej ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Najważniejsza zmiana przewiduje, że - pod pewnymi warunkami - minimalna odległość turbiny wiatrowej od zabudowań mieszkalnych wyniesie 700 m.
22.04.2023

Qair powiększa swój portfel o Park Wiatrowy o mocy 17.5 MW w Wądrożu Wielkim

Qair uruchomił Park Wiatrowy o mocy 17.5 MW zlokalizowanego na terenie Gminy Wądroże Wielkie. Szacowany poziom produkcji energii z instalacji wynosi 60 GWh rocznie, co oznacza możliwość zasilania w energię miejscowość zamieszkującą około 90 tysięcy mieszkańców. Pomimo obowiązywania w trakcie budowy tzw. Ustawy 10H, inwestycja uzyskała przychylność władz Gminy oraz akceptację mieszkańców.
19.04.2023

Wodór to dziś najgorętszy temat

Zielony wodór to klucz do spełnienia celów klimatycznych przy utrzymaniu w Europie nowoczesnego przemysłu i miejsc pracy. Polska nie może przespać swojej szansy – podkreślił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" europoseł Jerzy Buzek.
14.04.2023

Transformacja energetyczna i przyszłość energetyki w Polsce. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER odbędzie się już 13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel. Najważniejsze wydarzenie skierowane do sektora energetycznego po raz kolejny zgromadzi przedstawicieli zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, ekspertów, przedstawicieli świata nauki oraz członków izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych.
06.04.2023

Polska rośnie w energię ze słońca - problem stanowią jednak przestarzałe sieci [WIDEO]

W kwietniu br. minie rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. – Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak wskazuje, firmy i inwestorów indywidualnych do takich inwestycji skłania niestabilna sytuacja na rynku energii i rosnące ceny prąd
29.03.2023

Prezes Enefit Polska: boom na OZE w krajach bałtyckich

Rozwój OZE w krajach bałtyckich jest obecnie bardzo szybki, natomiast polskie regulacje raczej hamują źródła odnawialne - mówi prezes Enefit Polska Maciej Kowalski. Jak dodaje, bez dużych wolumenów zielonej energii ceny w Polsce pozostaną wyższe względem innych krajów UE.
28.03.2023

Forum Operatorów Farm Wiatrowych 2023

Polskie realia funkcjonowania operatorów farm wiatrowych są bardzo zmienne, przez co nieustannie dostarczają nowych wątków i tematów do dyskusji. Nie zabrakło ich tym samym podczas tegorocznego Forum Operatorów Farm Wiatrowych, które PSEW zorganizował po raz kolejny w Sopocie.
21.03.2023

Energetyka oparta na OZE – wyzwania i perspektywy w nadchodzących latach

W 2022 roku produkcja energii elektrycznej w Polsce osiągnęła rekordowy poziom 175 TWh. W dużej mierze przyczynił się do tego duży wzrost o niemal 9 TWh produkcji w elektrowniach wiatrowych i słonecznych. Jednak pomimo dynamicznego rozwoju zielonych inwestycji, zwłaszcza fotowoltaicznych, OZE stanowi zaledwie 25 procent w polskim miksie energetycznym. Eksperci z branży OZE szacują, że obecna sytuacja geopolityczna oraz naciski Komisji Europejskiej skłonią polski rząd do szybkiego znoszenia barier dla rozwoju OZE.
20.03.2023

Przed polskimi dostawcami części motoryzacyjnych trudny zwrot w kierunku zeroemisyjności. Dostępność i koszt zielonej energii będą decydujące dla ich przyszłości

Producenci samochodów będą w najbliższym czasie decydowali o tym, gdzie będą lokowane produkcje nowych generacji zeroemisyjnych pojazdów. Część marek motoryzacyjnych przestawi się na nie jeszcze przed 2035 rokiem, czyli graniczną datą wyznaczoną przez UE. Jeśli produkcja nowych pojazdów elektrycznych i wodorowych będzie lokowana w Polsce, to oznacza wyzwania dla krajowych dostawców części i podzespołów, z których połowa dziś produkuje na potrzeby napędów spalinowych. Kolejnym dużym wyzwaniem może się okazać dostępność zielonej en
20.03.2023

Nowelizacja ustawy wiatrakowej wkrótce wejdzie w życie. Niekorzystne regulacje to niejedyny problem branży w Polsce

Ustawa 10H, określająca minimalną odległość między wiatrakami a zabudowaniami mieszkalnymi, na kilka lat zamroziła projekty wiatrakowe na lądzie i spowodowała odwrót inwestorów od polskiego rynku. Nowelizacja, którą 13 marca podpisał prezydent, zakłada liberalizację wymogów, ale poprawki wprowadzone w toku prac parlamentarnych sprawiają, że nie będzie ona tak korzystna, jak chciała branża. To oznacza szereg wyzwań dla inwestorów. – Poza 10H napotykamy też inne problemy i dziś najważniejszym jest brak możliwości przyłączenia do si
16.03.2023

Większy udział lokalnych społeczności w decydowaniu o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która zwiększa udział lokalnych społeczności w decydowaniu o tych inwestycjach. Przejrzyste zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych wpłyną na jeszcze większą stabilność polskiego miksu energetycznego. Zachęty dla lokalnych społeczności wprowadzone do przepisów o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych dadzą impuls na rozwój odnawialnych źródeł energii w zgodzie z wolą lokalnych społeczności.
15.03.2023

Premier: ustawa wiatrakowa jest ustawą kompromisową

Ustawa wiatrakowa jest ustawą kompromisową, z jednej strony adresuje obawy tych, którzy nie chcieli mieć wiatraków blisko swoich domów, a z drugiej daje potężną możliwość do budowy farm wiatrowych na lądzie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
15.03.2023

Prezydent podpisał 700 metrów

Minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań ma wynosić 700 metrów - zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela ws. elektrowni wiatrowych. Co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej może trafić do mieszkańców gminy - podała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
14.03.2023

Ekspert: Utracona zielona przyszłość górników

Po tym, jak Sejm oddalił wiatraki od domów na 700 metrów, staje się jasne, że alternatywnych miejsc pracy dla górników w Polsce nie będzie. 700 m to zbyt mało, żeby odblokować energetykę wiatrową w Polsce po latach obowiązywania zasady 10H. Równocześnie to zbyt dużo, aby wielu górników mogło marzyć o zielonej i bezpiecznej przyszłości.
13.03.2023

Solidarna Polska apeluje do prezydenta o zawetowanie ustawy wiatrakowej

Apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy wiatrakowej oraz o rzetelną debatę na temat miksu energetycznego, powinien być on oparty o polski węgiel kamienny i brunatny oraz o biomasę - oświadczyli w niedzielę politycy Solidarnej Polski - Jacek Ozdoba i Janusz Kowalski.
12.03.2023

Zostaje 700 metrów, w koszu ląduje 84% MPZP

Władze nie zareagowały na apel nie tylko środowiska eksperckiego, samorządowego, ale także pominęły istotne w tej układance środowisko inwestorskie. Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy wiatrakowej, zakładające zmniejszenie z 700 do 500 m minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań. Ustawa, przewidująca, że odległość minimalna to 700 m trafi teraz do prezydenta. Bez sensownych ram regulacyjnych polski onshore nie przyczyni się zbytnio do osiągnięcia celów klimatycznych czy też niezwykle istotnego aspektu w świetle kon
09.03.2023

Apel 15 organizacji samorządowych do Sejmu i premiera o 500 m w ustawie odległościowej

15 organizacji samorządowych skierowało do Sejmu i premiera apel o pozostawienie w zmianie ustawy odległościowej 500 m jako minimalnej odległości wiatraka od zabudowań. Sejm wprowadził do ustawy 700 m, Senat zaproponował przywrócenie 500 m.
08.03.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Elektrolizery i ogniwa paliwowe jako kluczowe urządzenia w łańcuchu wodorowym - rozmowa z Prof. Jakubem Kupeckim, dyrektorem IEn [Odcinek 16]

Polska Strategia Wodorowa zakłada, że do 2030 roku moc instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru osiągnie poziom 2 GW. Do tego czasu ma powstać co najmniej 5 dolin, w których wodór będzie zarówno wytwarzany, jak i wykorzystywany. Czy w realizacji tego celu, jak to niestety często bywa, będziemy skazani wyłącznie na importowane technologie?
08.03.2023

CBOS: 49 proc. Polaków popiera określenie min. odległości wiatraków od mieszkań na 700 m

Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej, który minimalną odległość turbin od budynków mieszkalnych wyznacza na 700 m, popiera 49 proc. dorosłych Polaków. 36 proc. obywateli jest przeciwnych takiej zmianie przepisów - wynika z badania CBOS.
08.03.2023

Moskwa: 700 m w ustawie odległościowej to "duża liberalizacja"

Tzw. ustawa odległościowa daje decydujący głos lokalnym społecznościom zarówno w decyzji, czy będą wiatraki, jak i gdzie one będą umieszczone - powiedziała minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że 700 m, jako minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań, "to jest duża liberalizacja".
07.03.2023

Müller: 700 m w ustawie odległościowej raczej będzie utrzymane

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w poniedziałek, że z tego, co wie, 700 m jako minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań zostanie utrzymane w tzw. ustawie odległościowej. Na najbliższym posiedzeniu Sejm rozpatrzy poprawki Senatu do ustawy.
06.03.2023

Dwa górnicze związki zawodowe apelują o odblokowanie rozwoju energetyki wiatrowej

Dwa górnicze związki zawodowe zaapelowały do posłów i premiera Mateusza Morawieckiego o odblokowanie rozwoju energetyki wiatrowej oraz o zabezpieczenie interesów pracowników branży wiatrowej za pomocą układu zbiorowego.
06.03.2023

83% Polaków jest „ZA” energią z wiatru na lądzie

Zdecydowana większość Polaków, bo aż 83 %, popiera rozwój lądowej energetyki wiatrowej w Polsce i powstawanie nowych farm wiatrowych. Ponad połowa badanych (51%) przyznaje, że produkcja energii z wiatru jest tańsza niż z węgla – wynika z najnowszego badania CBOS.
06.03.2023

Chcemy wiatraków!

Ogromna większość Polaków (83%) popiera rozwój lądowej energetyki wiatrowej, a tylko nieliczni (10%) zajmują w tej kwestii stanowisko przeciwne. Ponad połowa badanych (51%) uważa – zgodnie z prawdą – że koszt wyprodukowania energii elektrycznej przez farmy wiatrowe jest niższy niż koszt wyprodukowania jej z węgla. Niespełna jedna piąta respondentów (17%) jest zdania, że jest to koszt zbliżony, a jedna dziewiąta (11%) – że wyższy.
05.03.2023

Aplikacja studentki pokazuje, gdzie w Polsce można zbudować elektrownie wiatrowe

Potencjalne miejsca w Polsce, w których można zbudować elektrownie wiatrowe, uwzględniające określoną odległość od zabudowań – przedstawia aplikacja Barbary Czausz, studentki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
02.03.2023

Rynek gazu: URE rozpoczyna konsultacje w sprawie punktów właściwych systemu przesyłowego

Konieczność wprowadzenia zmian na liście punktów właściwych systemu przesyłowego związana jest z konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz nałożeniem sankcji na Białoruś i Federację Rosyjską.
28.02.2023

10H wraca do Sejmu. Branża apeluje o utrzymanie senackich poprawek w sprawie 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań [WIDEO]

Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma się ponownie zająć ustawą wiatrakową i zagłosować nad senackimi poprawkami. Najgłośniejszą zmianą wprowadzoną przez senatorów jest powrót do rządowej propozycji 500 m odległości między turbinami a zabudowaniami zamiast proponowanych przez posłów 700 m. To tylko 200 m różnicy, ale – jak podkreśla branża – ponownie zablokowałoby to rozwój energetyki wiatrowej w Polsce. Zamiast 10 GW mocy do 2030 roku mogłoby powstać zaledwie 4 GW.
27.02.2023

Müller o 10H: spodziewam się podtrzymania stanowiska Sejmu

Formuła wypracowana w Sejmie była kompromisem i nadal za nim jesteśmy - mówi rzecznik rządu Piotr Müller o propozycji Senatu ws. zmiany z 700 na 500 m minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań mieszkalnych w tzw. ustawie odległościowej. Spodziewam się podtrzymania stanowiska Sejmu - dodał.
23.02.2023

Senat proponuje 500 metrów z możliwością dalszego zmniejszenia

Senat zaproponował w środę zmniejszenie z 700 do 500 m minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań mieszkalnych w ustawie o inwestycjach w energetykę wiatrową i dopuścił dalsze jej zmniejszenie za zgodą mieszkańców i gminy.
22.02.2023

Zyska: między 4 a 6 GW nowych mocy wiatrowych przy zachowaniu odległości 700 m

Na lądzie może powstać miedzy 4 a 6 GW nowych mocy wiatrowych, przy zachowaniu minimalnej odległości wiatraków od zabudowań mieszkalnych wynoszącej 700 metrów - poinformował w środę w Senacie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
22.02.2023

Klimat inwestycyjny, zielona transformacja i przezwyciężanie kryzysów energetycznych w Polsce: kształtowanie polityki i jej realizacja w praktyce

„Tak niewielka zmiana jak 200 m pozbawia Polskę możliwości realizacji projektów w obszarze energii wiatrowej o mocy 6 GW do 2030 roku” - mówiła Olga Sypuła, Country Manager European Energy w Polsce w odniesieniu do tzw. ustawy 10H o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przyjętej przez Sejm zwiększającej wymaganą odległość między obszarami mieszkalnymi a turbinami wiatrowymi z 500 m do 700 m.
21.02.2023

Senackie komisje proponują przywrócenie 500 m

Senackie komisje zaproponowały przywrócenie 500 m jako minimalnej odległości między turbinami wiatrowymi a zabudowaniami mieszkalnymi w ustawie o inwestycjach w energetykę wiatrową. Sejm podniósł proponowaną przez rząd odległość minimalną 500 m do 700 m.
20.02.2023

Klimat inwestycyjny, zielona transformacja i przezwyciężanie kryzysów energetycznych w Polsce: kształtowanie polityki i jej realizacja w praktyce

Tak niewielka zmiana jak 200 m pozbawia Polskę możliwości realizacji projektów w obszarze energii wiatrowej o mocy 6 GW do 2030 roku – mówiła Olga Sypuła, Country Manager European Energy w Polsce w odniesieniu do tzw. ustawy 10H o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przyjętej przez Sejm zwiększającej wymaganą odległość między obszarami mieszkalnymi a turbinami wiatrowymi z 500 m do 700 m.
17.02.2023

PSEW: PSL referendami dobije wiatraki

Mimo, że poprawka PSL o referendach została odrzucona na posiedzeniu Sejmu, politycy tej partii zapowiadają dalsze jej forsowanie w Senacie. Tymczasem samorządowcy grzmią – referendum to kolejny po 700 metrach gwóźdź do trumny dla nowych inwestycji w wiatraki. To cios dla gmin i lokalnych samorządów, który odbiera im szanse na rozwój dzięki milionowym wpływom z inwestycji wiatrakowych do lokalnych budżetów oraz niweczy programy budowy niezależności i bezpieczeństwa energetycznego gmin.
16.02.2023

ZPP apeluje w sprawie ustawy 10H

Przy tak dużym zapotrzebowaniu na zieloną energię w Polsce, uważamy, że wszelkie decyzje ograniczające rozwój OZE są dla naszego kraju straconą szansą na wiele nowych inwestycji, miejsca pracy i budowanie przewag konkurencyjnych w regionie.
15.02.2023

Kosiniak-Kamysz: tani prąd, czyste powietrze i bezpieczna energetycznie Polska - to nasz priorytet

Tani prąd, czyste powietrze i bezpieczna energetycznie Polska, to nasz priorytet - powiedział we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. "Jeśli rządzący nie cofną złych przepisów o OZE, to my to zrobimy, przywrócimy to, co zostało zabrane i postawimy na zieloną energię" - zadeklarował.
14.02.2023

Puda: mam nadzieję, że ustawa wiatrakowa zostanie przegłosowana przez Parlament jak najszybciej

Chcemy, by pierwsze pieniądze z UE dot. KPO trafiły do Polski jak najszybciej, byśmy mogli złożyć jak najszybciej pierwszy wniosek o płatność - powiedział we wtorek szef MFiPR Grzegorz Puda. Jak dodał, ma nadzieję, że ustawa wiatrakowa zostanie przegłosowana przez Parlament jak najszybciej.
14.02.2023

Analiza mitów związanych z lądową energetyką wiatrową

Serial pt. „Droga do zniesienia zasady 10H” zdaje się nie mieć końca i obfituje w zdecydowanie negatywne zwroty akcji. Jednego z nich doświadczyliśmy podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wówczas do rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej PiS wniósł poprawkę zmieniającą zapisaną pierwotnie w projekcie minimalną odległość usytuowania siłowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych z 500 metrów do 700 metrów.
13.02.2023

PiS: po części zgadzam się z ministrem Ziobro - wiatraki nie gwarantują bezpieczeństwa energetycznego

W dyskusji o elektrowniach wiatrowych po części zgadzam się z ministrem Zbigniewem Ziobro - nie gwarantują one bezpieczeństwa energetycznego, to pewnego rodzaju moda i nagonka lobbystów, zwłaszcza z Niemiec - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek w czwartek w Sejmie.
09.02.2023

Ustawa antywiatrakowa znowelizowana

Sejm znowelizował w środę ustawę odległościową. Zgodnie z nowymi przepisami turbiny wiatrowe będą mogły powstawać w odległości minimum 700 metrów od budynków mieszkalnych, przy spełnieniu szeregu dodatkowych warunków.
09.02.2023

Bochenek: jest plan głosowania w środę projektu ustawy wiatrakowej

Jest plan głosowania projektu nowelizacji ustawy wiatrakowej w środę w wieczornym bloku głosowań; we wtorek zakończyliśmy prace w ramach drugiego czytania - mówił rzecznik PiS Rafał Bochenek.
08.02.2023

Sejmowe komisje odrzuciły wszystkie poprawki opozycji do ustawy antywiatrakowej

We wtorek na posiedzeniu połączonych komisji energii i samorządu terytorialnego głosowane były poprawki do ustawy odległościowej, zgłoszone w drugim czytaniu; posłowie odrzucili wszystkie propozycje opozycji.
08.02.2023

Szynkowski vel Sęk: tzw ustawa wiatrakowa z poprawką o 700 metrach wypełnia kamienie milowe

Minister ds UE Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że nie widzi problemu z poprawką mówiącą, że elektrownie wiatrowe mogą być budowane w odległości nie mniejszej niż 700 m od budynków mieszkalnych. Według niego nie zmienia to liberalizacji tzw. ustawy wiatrakowej i wypełnia kamienie milowe.
07.02.2023

Sejm o nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej i poprawkach do noweli ustawy o SN (aktualizacja)

Sprawozdanie komisji o rządowym projekcie nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej to jeden z punktów rozpoczynającego się we wtorek trzydniowego posiedzenia Sejmu. W środę posłowie zdecydują o losie poprawek wniesionych przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
07.02.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
07.02.2023

700 metrów zabija 84% planów przygotowanych pod inwestycje wiatrowe

Aż 84% MPZP dopuszczających lokalizację elektrowni wiatrowych może trafić do kosza przez zmianę odległości na 700 metrów – wynika z analizy Urban Consulting. W czterech województwach do kosza trafią wszystkie przygotowane plany – to mazowieckie, kujawsko-pomorskie, śląskie i małopolskie. To potwierdza, że procedowane zmiany tylko fikcyjnie mają odblokować energetykę wiatrową na lądzie. Ustawa bez 500 metrów to bubel prawny, a wyniki analizy tylko potwierdzają jak szkodliwa jest zaproponowana poprawka.
06.02.2023

Morawiecki o 10H: kompromis 700 metrów nie jest zły

Kompromis 700 metrów nie jest zły, ale jeżeli dałoby się go jeszcze dodatkowo złagodzić, np. poprzez mechanizm polegający na tym, że między 500 a 700 metrów możliwe byłoby fakultatywne referendum, to byłbym tego zwolennikiem - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Interii.
04.02.2023

Müller: mam nadzieję, że nowela "wiatrakowa" zostanie przyjęta na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Mam nadzieję, że zakończenie prac nad nowelizacją ustawy wiatrakowej nastąpi na najbliższym posiedzeniu Sejmu; intencją rządu jest jak najszybsze przyjęcie projektu - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
02.02.2023

Eksperci: kryzys energetyczny się nie skończył, Polska powinna stawiać na oszczędność i OZE

Kryzys energetyczny się nie skończył, mogą się pojawić problemy z dostępnością gazu, Polska powinna kłaść większy nacisk na oszczędność energii i jak najszybciej budować OZE - oceniali eksperci w czasie konferencji "Energetyka 2023 - przesilenie".
31.01.2023

Liberalizacja prawa o lądowej energetyce wiatrowej w Niemczech-lekcja dla Polski?

Energetyka wiatrowa na lądzie jest kluczowym elementem dekarbonizacji sektora energetycznego. W Polsce jednakże, od 7 lat, aż 99,7 proc. Kraju (zgodnie z obliczeniami Fundacji Instrat z 2021 roku) jest wyłączone z możliwości budowy farm wiatrowej. Zablokowanie branży zostało spowodowane uchwaleniem niesławnej ustawy antywiatrakowej i odmienianej już przez wszystkie przypadki tzw. zasady 10H. Obecnie ustawa ta jest procedowana w Sejmie i żywo dyskutowana w przestrzeni publicznej.
31.01.2023

PSEW: 700 metrów w ustawie wiatrakowej: mała poprawka – drastyczne zmiany [ANALIZA]

Przyjęcie poprawki o zmianie odległości minimalnej od wiatraków z 500 na 700 metrów to dalsze blokowanie energetyki wiatrowej na lądzie. Tylko szeroko konsultowane i zaakceptowane przez stronę rządową i samorządową 500 metrów gwarantowało nowe megawaty wiatru już w ciągu 2 lat, a w kolejnych latach nawet do 22 GW. Z analizy Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wynika, że zwiększenie minimalnej odległości do 700 m, powoduje redukcję możliwej mocy zainstalowanej o ok. 60-70%.
30.01.2023

PSEW: 700 metrów to 60 proc. mniej mocy wiatraków

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej szacuje, że zwiększenie z 500 do 700 m minimalnej odległości wiatraka od zabudowań mieszkalnych oznacza redukcję o 60-70 proc. mocy możliwych do budowy mocy wiatrowych. Poprawkę o 700 m przyjęły sejmowe komisje.
26.01.2023

700 zamiast 500 - propozycje sejmowych komisji do ustawy antywiatrakowej

Senat nie zgłosił poprawek do noweli mającej uprościć procedury dla branży offshore Senat w środę nie zaproponował poprawek do nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowe przepisy mają m.in. uprościć procedury dla branży offshore, czyli dla morskiej energetyki wiatrowej. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 98 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta. Nowelizacja modyfikuje przepisy dotyczące wydaw
26.01.2023

Okrągły stół dla sektora energii odnawialnej

Rok 2022 był dla Polski równie trudny i złożony jak i dla reszty Europy. Był rokiem znaczących globalnych zmian w sektorze energetycznym, które wywarły wpływ na niemalże każdy kraj, każde przedsiębiorstwo i każdego obywatela poprzez rosnące ceny energii i zastosowanie szantażu energetycznego ze strony Rosji. Był to również czas wymagający zmiany podejścia do kwestii energii ze strony społeczeństw i opracowania nowych strategii zarządzania energią. Ułatwienie osiągnięcia efektywności energetycznej, zmniejszenie zużycia energii, dy
26.01.2023

Lewica apeluje o szybkie procedowanie projektu tzw. ustawy wiatrakowej

Lewica zaapelowała w środę o szybkie procedowanie projektu tzw. ustawy wiatrakowej. Jako Lewica jesteśmy za poluzowaniem tych obostrzeń, które dzisiaj są - mówili w środę politycy Lewicy
25.01.2023

Kaleta: rządowy projekt tzw. ustawy wiatrakowej jest zbyt daleko idący

Rządowy projekt tzw. ustawy wiatrakowej jest zbyt daleko idący; rozważamy wprowadzenie poprawek do tego projektu. Mamy wątpliwości co do tak intensywnego stawiania na energetykę wiatrową – powiedział w środę poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta.
25.01.2023

W czwartek kontynuacja prac nad ustawą antywiatrakową

Sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów państwowych, oraz samorządu o polityki regionalnej mają w czwartek kontynuować prace nad rządowym projektem ustawy dot. zmian w tzw. ustawie odległościowej. Pozostałe projekty zgłoszone przez opozycję zostały odrzucone.
25.01.2023

Buda: zdecydowana większość jest za tym, żeby ustawa wiatrakowa została wprowadzona w życie

Nie mam wątpliwości co do przejścia tej ustawy; jestem przekonany, że to będzie 400 głosów za - stwierdził we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zaznaczył, że "zdecydowana większość jest za tym, żeby ta ustawa została wprowadzona w życie".
24.01.2023

P. Sałek: ustawa wiatrakowa trudna do przeprowadzenia w Sejmie

Myślę, że to będzie bardzo trudna ustawa do przeprowadzenia w Sejmie, bo w klubie PiS też nie ma zgody, co do liberalizacji tej ustawy - powiedział w sobotę doradca prezydenta ds. klimatu Paweł Sałek odnosząc się do projektów nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej.
21.01.2023

Ekspert: Wiatr musi być po naszej stronie

Kiedy w ubiegłym tygodniu uwaga opinii publicznej koncentrowała się wokół zmian w sądownictwie i przywróceniu praworządności w Polsce, ustawa wiatrakowa dostała wiatru w żagle. Jak powiedział dziennikarce RMF FM w Brukseli wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej, bez nowelizacji ustawy wiatrakowej nie będzie możliwa pierwsza płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Czas biec po popcorn, bo sitcom o „brukselskich srebrnikach”, „niemieckich kolaborantach” i „zamachu na suwerenność energetyczną” nabiera tempa.
19.01.2023

W przyszłym tygodniu pierwsze czytania projektów ustaw wiatrakowych

Połączone komisje sejmowe mają we wtorek, 24 stycznia br. przeprowadzić pierwsze czytania projektów ustaw wiatrakowych, w tym rządowego, który ma zliberalizować tzw. zasadę 10 H - wynika z informacji Sejmu.
19.01.2023

Minister klimatu o projekcie ustawy wiatrakowej: wydaje się to bardzo racjonalny projekt

Według minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, rządowy projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej jest bardzo racjonalny. Podkreśliła, że wprowadza on jasną, przejrzystą ścieżkę określania odległości dot. lokalizacji na danym terenie elektrowni wiatrowej.
18.01.2023

KO: nowelizacja tzw. ustawy wiatrakowej jest bardzo potrzebna

Nowelizacja tzw. ustawy wiatrakowej jest bardzo potrzebna i czekamy, by w końcu zaczęły się nad nią prace w Sejmie - podkreślił poseł KO Robert Kropiwnicki komentując zapowiedź premiera, że projekt nowelizacji będzie rozpatrywany podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.
17.01.2023

Rzecznik rządu: ustawa wiatrakowa będzie procedowana na kolejnym posiedzeniu Sejmu

Ustawa wiatrakowa będzie procedowana na kolejnym posiedzeniu Sejmu - zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, jesteśmy wrażliwi na tym punkcie, żeby wiatraki nie były stawiane bez odpowiedniego ładu przestrzennego.
16.01.2023

Premier: wniosek w sprawie KPO złożymy, kiedy będzie procedowana ustawa wiatrakowa

Wniosek w sprawie KPO złożymy, kiedy będzie procedowana ustawa wiatrakowa; znalazła się ona w porządku obrad Sejmu; będzie procedowana mam nadzieję na najbliższym posiedzeniu Sejmu i wkrótce potem, być może na przestrzeni kolejnych dwóch tygodni, chcemy złożyć wniosek - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
16.01.2023

Morawiecki o ustawie 10H: obecna regulacja jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie, chcemy ją zliberalizować

Dzisiejsza regulacja jest jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie; chcemy ją uwolnić, zliberalizować dla dobra polskiej gospodarki - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ustawy wiatrakowej. "Jestem zwolennikiem odnawialnych źródeł energii" - dodał.
15.01.2023

Wiatr zmian – ruszyły sejmowe prace nad ustawą 10H

Projekty ustaw wiatrakowych, w tym rządowy, który ma zliberalizować tzw. zasadę 10 H, zostały w piątek skierowane do pierwszego czytania w sejmowych komisjach aktywów państwowych oraz samorządu. Rząd zapowiada ekspresowe działanie i finalizację prac nad ustawą na następnym posiedzeniu Sejmu – odblokowanie energetyki wiatrowej na lądzie to jeden z kamieni milowych.
13.01.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Bartłomiej Kupiec przedstawia społeczności energetyczne jako jeden z fundamentów transformacji energetycznej [Odcinek 15]

Społeczności energetyczne to różne formy organizacji wspierające rozwój energetyki i angażujące społeczność. Mogą je tworzyć grupy obywateli lub grupy innych podmiotów, dla których energetyka nie jest głównym przedmiotem działalności. Jednym z głównych założeń transformacji energetycznej jest odejście od systemu scentralizowanego na rzecz energetyki rozproszonej, w której istotną częścią mają być lokalne społeczności energetyczne.
13.01.2023

Ustawa antywiatrakowa 10H - skierowana do pierwszego czytania

Projekty ustaw wiatrakowych, w tym rządowy, który ma zliberalizować tzw. zasadę 10 H, zostały w piątek skierowane do pierwszego czytania w sejmowych komisjach aktywów państwowych oraz samorządu - wynika z informacji na stronie Sejmu.
13.01.2023

Wiceminister Ireneusz Zyska na konferencji Areopag Energetyki Odnawialnej

Możliwości mocy przyłączeniowych oraz rozwój odnawialnych źródeł energii to główne tematy rozmów podczas konferencji Areopag Energetyki Odnawialnej. W panelu „Bieżące bariery dla generacji z odnawialnych źródeł energii”, który odbył się 21 grudnia 2022 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
22.12.2022

Autopoprawka 10H opublikowana na stronach sejmu

Rozwiązania umożliwiające partycypację lokalnej społeczności w korzyściach z lokalizacji na danym terenie elektrowni wiatrowej - przewiduje autopoprawka do tzw. ustawy wiatrakowej, opublikowana w poniedziałek na stronach sejmowych.
19.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Magazynowanie energii i rola wodoru w kontekście bezpieczeństwa energetycznego [Odcinek 13]

Wielu z nas zastanawia się, czy magazynowaniem energii w wodorze na szeroką skalę jest technicznie możliwe, społecznie akceptowalne i co najważniejsze - w ogóle opłacalne? I czy my, Polacy, będziemy potrafili zbudować krajowe magazyny wodoru?
19.12.2022

OZE nadrzędnym interesem publicznym. Szansa na skok rozwojowy dla Polski

– Odblokowanie inwestycji w odnawialne źródła energii obniży nasze rachunki za prąd, stworzy nowe miejsca pracy i uniezależni polską gospodarkę od wstrząsów cenowych węgla i gazu – piszą analitycy think tanku Instytut Reform w opracowaniu pt. „Czysta energia receptą na kryzys” i przedstawiają rekomendacje dla rozwoju tego rynku. We wtorek 13 grudnia w Brukseli zbiera się nadzwyczajna rada ministrów ds. energii, podczas której inwestycje w OZE mogą uzyskać status projektów o nadrzędnym interesie publicznym.
14.12.2022

A.Moskwa: rząd przyjął poprawkę do ustawy wiatrakowej; co najmniej 10 proc. energii z farmy na rzecz społeczności lokalnej

Rząd przyjął autopoprawkę do ustawy wiatrakowej, by co najmniej 10 proc. energii produkowanej z farmy wiatrowej było przekazywane na rzecz społeczności lokalnej - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
13.12.2022

Rada Ministrów otrzymała znowelizowany projekt ustawy wiatrakowej

W poniedziałek wysłałam na Radę Ministrów nowelizację projektu ustawy wiatrakowej; zaktualizowana trafi do Sejmu - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Naszą intencja jest, żeby jak najszybciej ta ustawa była procedowana - dodała.
12.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Jakie rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego wybrali obywatele i obywatelki? [WIDEO]

Podczas pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: „Jak przeciwdziałać problemowi ubóstwa energetycznego w Polsce?”
12.12.2022

PSEW: rząd powinien odblokować nowe źródła energii

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polskie Sieci Elektroenergetyczne wyznaczają godziny szczytu, podczas których jest najwyższe zużycie energii wytworzonej w źródłach innych niż odnawialne. MKiŚ zachęca obywateli do oszczędzania energii elektrycznej w tych godzinach.
10.12.2022

Bez likwidacji 10H nie będzie miliardów z KPO

Likwidacja barier dla energetyki wiatrowej na lądzie to jeden z kamieni milowych dla Krajowego Planu Odbudowy. To zobowiązania, jakie złożył polski rząd, by odblokować unijne środki finansowe. Chodzi o ok. 160 mld złotych, które mają być przeznaczone na odbudowę gospodarczą po pandemii, w tym także na energetykę. Dlatego Sejm powinien jak najszybciej znowelizować tzw. ustawę odległościową i odblokować możliwość realizacji nowych projektów lądowych farm wiatrowych.
08.12.2022

Moskwa: po raz pierwszy duży polski projekt atomowy jest tak zaawansowany

Po raz pierwszy duży polski projekt atomowy jest tak zaawansowany; jeśli utrzymamy obecne tempo, od 2033 r. co dwa lata będziemy oddawać do pracy kolejny reaktor - mówiła w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas II Posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP w Lublinie.
08.12.2022

Kosiniak-Kamysz: złożymy wniosek o poszerzenie porządku obrad Sejmu m.in. o rządowy projekt ustawy wiatrakowej

Złożymy wniosek o poszerzenie porządku obrad przyszłotygodniowego posiedzenia Sejmu o projekty PSL oraz rządowy ustawy wiatrakowej. Jesteśmy w stanie poprzeć propozycję rządową, niech premier nie ogląda się na malkontentów z Solidarnej Polski - podkreślił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
08.12.2022

Tauron wybuduje pierwszą farmę wiatrową na Śląsku o o mocy 33 MW

Tauron wybuduje w okolicach Raciborza farmę wiatrową o mocy 33 MW. Będzie to dwunasta taka inwestycja tego koncernu, ale pierwsza w woj. śląskim. Energia wytwarzana dzięki 15 turbinom pokryje zapotrzebowanie 28 tys. gospodarstw domowych.
07.12.2022

Ponadpartyjne poparcie polityczne dla wiatraków na lądzie

Jednogłośne poparcie dla liberalizacji ustawy odległościowej wybrzmiało na ostatnim posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Energii Odnawialnej. To historyczny moment, gdy wszystkie partie polityczne ponad podziałami deklarują poparcie dla odblokowania zasady 10H - mówiąc jednym głosem, by wiatr znów zawiał na lądzie, polscy przedsiębiorcy otrzymali dostęp do taniej energii a Polacy oddychali czystym powietrzem.
04.12.2022

 Kosiniak-Kamysz: poprzemy rządowy projekt dot. ustawy wiatrakowej, zwanej 10H

Podczas czwartkowego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. energii odnawialnej zaapelowaliśmy do premiera, o jak najszybsze odblokowanie energii wiatrowej i zliberalizowanie zasady 10H - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jest nasz projekt i projekt rządowy; deklarujemy jego poparcie - dodał.
01.12.2022

Premier obiecuje, że ustawa 10H będzie procedowana szybciej niż dotąd

Dyskusje w ramach naszego obozu politycznego ws. ustawy 10H zakończyły się; mogę się zobowiązać, że będzie procedowana szybciej niż dotąd - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd chce szybko wyjść z ustawą ws. ułatwień instalowania OZE przez firmy.
01.12.2022

Buda o ustawie wiatrakowej: obiecaliśmy liberalizację w tym zakresie i zrobimy to

Obiecaliśmy liberalizację w tym zakresie i zrobimy to - zapewnił w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, odnosząc się do prac nad projektem tzw. ustawy wiatrakowej. Zwrócił uwagę, że inwestycje w wiatraki trwają średnio trzy i pół roku, cztery lata.
28.11.2022

PSE: Ponad 50% OZE w systemie w najbliższej dekadzie

Potencjał OZE wskazuje na możliwość produkcji ponad 100 TWh rocznie energii odnawialnej w perspektywie roku 2030, co istotnie przekroczy 50% zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Tylko z farm wiatrowych na lądzie i na morzu może powstać niemal 25 GW mocy. Największy, realny potencjał mają elektrownie wiatrowe na lądzie oraz instalacje PV na co wskazują aukcje OZE i wynikające z nich wolumeny – wynika z „Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2023-2032”
27.11.2022

PSEW: bez 500 metrów ustawa wiatrakowa będzie tylko bublem

Każda ingerencja w szeroko konsultowane i zaakceptowane przez stronę rządową i samorządową 500 metrów w ustawie odległościowej oznacza de facto dalsze blokowanie energetyki wiatrowej na lądzie. Tylko 500 m zagwarantuje nowe megawaty wiatru już w ciągu 2 lat, a w kolejnych latach potencjał energetyki wiatrowej na lądzie wynosi nawet do 22 GW. Zmiana odległości na 1000 metrów oznacza nawet do pięciu razy mniej energii z wiatru w systemie – wynika z prognoz IEO.
25.11.2022

Bałtyk basenem innowacji?

Ze względu na restrykcyjne normy ograniczające stosowanie statków wykorzystujących paliwo wysokosiarkowe, Bałtyk może stać się poligonem dla innowacji, twierdzą eksperci ABB. Szczególną rolę ma do odegrania zielony wodór, który jest niezbędny w realizacji celów zielonej rewolucji w żegludze.
25.11.2022

Polska 2050 składa w Sejmie projekt ustawy ws. elektrowni wiatrowych na lądzie

Rząd nie może porozumieć się w sprawie tzw. ustawy wiatrakowej, więc składamy własny projekt; przewiduje on zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych w oparciu o normy ISO dla hałasu - im cichsza elektrownia, tym bliżej zabudowań mieszkalnych będzie mogła powstać - zapowiedzieli politycy Polski 2050.
21.11.2022

Raport PAN: Wiatraki na lądzie bezpieczne dla zdrowia, 10H zbyt rygorystyczne, 500 m optymalne

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, by dźwięki elektrowni wiatrowych, w tym infradźwięki, wywierały negatywny wpływ na zdrowie lub samopoczucie człowieka – wynika z najnowszej publikacji Komitetu Inżynierii Środowiska PAN „Elektrownie wiatrowe w środowisku człowieka”. W odległości 500 m od elektrowni wiatrowej poziom hałasu wynosi poniżej 40 dB – taki poziom hałasu nie powoduje negatywnych skutków zdrowotnych, nawet w przypadku osób wrażliwych.
15.11.2022

Gospodarka potrzebuje taniej energii wiatrowej [WIDEO]

Potrzebujemy znacznie więcej energii, niż nam się wydawało. Gospodarka potrzebuje taniej, niskoemisyjnej energii wiatrowej, żeby udowodnić, że polskie produkty zostały wytworzone bez użycia paliw kopalnych. Bez tego nasze firmy wypadną z globalnego łańcucha dostaw – mówił Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii podczas konferencji „Transformacja energetyczna dla przyszłości Polski”.
15.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 2]

Dzisiaj premiera najnowszego 10 odcinka podcastu Uwaga Wodór! - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL (część 2).
14.11.2022

Moskwa: budowa siłowni jądrowych będzie oparta na polskich pracownikach

Budowa jednego bloku wymaga ok. 4 tys. pracowników. Takich zasobów nie ma żaden z dostawców technologii, a więc projekt będzie oparty na polskich pracownikach – powiedziała w niedzielę w TVP Info minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
14.11.2022

Niestabilność legislacyjna załamuje rynek wiatrowy w Polsce (RELACJA)

Rozwój sektora energetyki wiatrowej na lądzie był jednym z tematów poruszanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER oraz 6 edycji OZE POWER. Wydarzenie było realizowane pod patronatem GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Obecnie główną barierą rozwoju sektora onshore w Polsce nie jest ekonomia i technologia, ale regulacje często wdrażane są bez zrozumienia po stronie branży OZE. Czarne chmury wiszą też nad dużą energetyką słoneczną.
10.11.2022

Minister Moskwa: wierzę, że ustawa wiatrakowa znajdzie się we wniosku o płatność z KPO

Wierzę, że ustawa wiatrakowa znajdzie się we wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy - powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
10.11.2022

Zieloni prezentują swoje postulaty na szczycie COP27

Zieloni mają swoje postulaty na szczyt COP27: odblokować środki w ramach KPO i sfinansować z tych pieniędzy ocieplenie domów, a z funduszy spójności zmodernizować sieci przesyłowe, by był możliwy rozwój energetyki odnawialnej - mówili współprzewodniczący Zielonych Urszula Zielińska i Przemysław Słowik.
08.11.2022

Zyska o 10h: decyzje co do budowy wiatraków państwo oddaje w ręce społeczeństwa

Najważniejszą zmianą w projekcie nowelizacji tzw. ustawy odległościowej jest to, że państwo oddaje decyzje w ręce społeczeństwa; to społeczność danej gminy będzie mogła decydować o zasadach dotyczących budowy farm wiatrowych - powiedział we wtorek w Studiu PAP wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska.
08.11.2022

Inwestorzy i banki chcą malować polski krajobraz na zielono [RELACJA]

Finansowanie inwestycji energetycznych było jednym z tematów poruszanych podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER. Patronem medialnym wydarzenia jest portal GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. W trakcie dyskusji wielokrotnie podkreślano, że nie ma odwrotu od „zielonych” inwestycji. Te z kolei powinny być realizowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przedstawiciele świata finansów są zgodni co do tego, że w Polsce potrzebne jest stabilne otoczenie regulacyjne oraz dokumenty strategiczne.
08.11.2022

Zyska: chcemy uznać biogazownie np. składowiskach odpadów za inwestycje celu publicznego

Biogazownie, które powstawałyby przy składowiskach odpadów lub oczyszczalni ścieków miałby zostać uznane za inwestycje celu publicznego, co wiązałoby się ograniczeniem obostrzeń administracyjnych - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
07.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór w transporcie to przyszłość czy teraźniejszość? - rozmowa z Rafałem Kozińskim, AVL [odcinek 10 - część 1]

Jak zbudowany jest samochód na wodór i czy mocno różni od pojazdu elektrycznego? Czy w niedalekiej przyszłości w mieście pojedziemy bezemisyjnymi „czerwonymi" autobusami? Czy na wakacje nad morze lub w góry zabierze nas pociąg z lokomotywą zasilaną ogniwami paliwowymi?O tym wszystkim opowiada Rafał Koziński, Lider zespołu fuel cell w firmie AVL. A jako że temat jest bardzo szeroki, a nasz gość z wielką pasją dzieli się swoją wiedzą, przygotowaliśmy aż dwa odcinki o elekoro- i wodoromobilności.
07.11.2022

Bawaria łagodzi zasadę 10H dla energetyki wiatrowej

Pod koniec października parlament Bawarii (Landtag) uchwalił poprawki do kodeksu budowlanego, które liberalizują tzw. zasadę 10 H dla energetyki wiatrowej. Turbiny wiatrowe będą mogły być instalowane w odległości 1000 metrów. Na obszarach priorytetowych dla rozwoju wiatraków wyznaczona odległość ma sięgać 800 metrów.
07.11.2022

Ustawa wiatrakowa zepchnięta na dalszy plan

Ustawa 10H, tzw. ustawa wiatrakowa wymaga wielu komisji sejmowych i długich dyskusji. Teraz priorytetem jest gaz. Kiedy zamkniemy temat gazu, jestem przekonana, że nadejdzie czas, żeby zająć się 10H - powiedziała w piątek minister klimatu Anna Moskwa.
21.10.2022

Jabłoński: przeciwstawianie się liberalizacji ustawy 10H to jednoznaczne działanie prorosyjskie

„Ktoś kto mówi, że przeciwstawia się rozwojowi wiatraków na lądzie prawdopodobnie nie ma na celu dobra ptaków czy społeczności lokalnej. Jego celem jest oddalenie dekarbonizacji i utrzymanie zależności Polski od importu paliw – mówił Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy podczas debaty w Katowicach. - Każde działanie, które jest podejmowane przez część posłów aby blokować energetykę wiatrową na lądzie, czyli przeciwstawianie się deregulacji ustawy 10h, jest jednoznacznie działaniem prorosyjskim” - dodał.
20.10.2022

OZE: pierwsze efekty liberalizacji ustawy wiatrakowej – najwcześniej za trzy lata

Pierwsze efekty oczekiwanej przez branżę OZE liberalizacji tzw. ustawy wiatrakowej będą widoczne najwcześniej za trzy lata – oceniali szefowie spółek energetyki odnawialnej podczas środowej konferencji PRECOP 27 w Katowicach. Apelowali o nowelizację ustawy.
20.10.2022

Komisja senacka: konieczne uwolnienie możliwości budowania wiatraków

Odejście od zasady 10 H przy budowaniu wiatraków - to jeden z postulatów, jaki pojawiał się podczas czwartkowego posiedzenia nadzwyczajnej komisji ds. klimatu. Inny postulat to zaangażowanie do debaty o ubóstwie energetycznym losowo wybranych obywateli, którzy utworzą "panel obywatelski".
13.10.2022

Zielona energia mogła zasypać lukę węglową

Gdybyśmy od 2017 r. rozwijali energetykę wiatrową na lądzie, dziś mielibyśmy nadwyżkę węgla, zamiast borykać się z jego brakiem - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".
13.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
03.10.2022

Kaczyński: zasada 10H na pewno będzie jakoś zmodyfikowana

Zasada 10H na pewno będzie jakoś zmodyfikowana – powiedział w piątek podczas spotkania z mieszkańcami w Koszalinie prezes PiS Jarosław Kaczyński w odpowiedzi na pytanie o wprowadzenie zmiany w tzw. ustawy odległościowej.
01.10.2022

Minister klimatu: projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej wymaga dalszego dialogu

Rządowy projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej, liberalizującej zasady budowania nowych farm wiatrowych wymaga jeszcze dialogu między rządem, a parlamentem - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Projekt trafił do Sejmu w połowie lipca.
16.09.2022

Zieloni: obniżyć temperaturę w budynkach publicznych do 20 stopni

Wprowadzenie dodatkowego podatku od przedsiębiorstw wzbogacających się na wzroście cen energii oraz ograniczenie temperatury w budynkach użyteczności publicznej do 20 stopni Celsjusza - to niektóre propozycje Zielonych w związku z kryzysem energetycznym.
11.09.2022

EFNI: koniec ery silnika spalinowego?

Wyzwania związane z dekarbonizacją przemysłu i transformacją w kierunku mobilności zeroemisyjnej wychodzą poza sektor motoryzacji. Zapewnienie odpowiedniej ilościowo i jakościowej infrastruktury rodzi olbrzymie wyzwania dla producentów i dystrybutorów energii elektrycznej. W tej sytuacji niezbędna jest pomoc rządu w systemowej transformacji. Będą o tym rozmawiać uczestnicy Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.
07.09.2022

FPP apeluje do Marszałek Witek w sprawie 10H

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) zwróciła się do Marszałek Elżbiety Witek z apelem o rozpoczęcie parlamentarnego etapu prac nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, który wpłynął do Sejmu w połowie lipca br. W ramach tego projektu przewiduje się liberalizację zasad realizacji inwestycji w lądowe farmy wiatrowe.
02.09.2022

Miks energetyczny w Polsce - czy czeka nas przełom?

Produkcja energii z OZE bije kolejne rekordy. Tylko w czerwcu 2022 r. produkcja energii w Polsce wyniosła 13 600 GWh. 46,4% energii wyprodukowano z węgla kamiennego, 27,4% stanowił węgiel brunatny, a elektrownie OZE miały 18,3% wkładu w produkcję energii. W ujęciu dziennym łączna generacja OZE była w stanie pokryć nawet 67% zapotrzebowania kraju na moc. Jednak to wciąż za mało. Według wytycznych Komisji Europejskiej UE do 2050 roku musi obniżyć emisje do zera, a co za tym idzie odejść od paliw kopalnych i całkowicie oprzeć miks e
30.08.2022

Niemiecki deweloper Energiequelle wchodzi do Polski, by realizować 1 GW projektów onshore i PV

Niemiecki deweloper Energiequelle GmbH otworzył nowe biuro w Poznaniu, co oznacza wejście na polski rynek energii wiatrowej i słonecznej, gdzie analizowane są plany realizacji projektów o łącznej mocy ponad 1 GW.
22.08.2022

Nowe przepisy o planowaniu przestrzennym spowolnią rozwój fotowoltaiki

Projektowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii przepisy o planowaniu przestrzennym w odniesieniu do budowy farm PV zablokują rozwój tej gałęzi energetyki - ocenia Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki. Według resortu, zmiany przyspieszą rozwój OZE.
22.08.2022

Rusza kampania PSEW „Energia z wiatru = energia wolności”

Od 1 sierpnia rusza ogólnopolska kampania społeczna pod hasłem „Energia z wiatru = energia wolności”. Ma ona za zadanie podkreślić znaczenie odnawialnych źródeł energii w Polsce, szczególnie energetyki wiatrowej – źródła czystej i najtańszej energii na rynku, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Kampanię wspólnymi siłami przeprowadzą Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Cityboard Media.
31.07.2022

European Energy uzyskało finansowanie dla projektu wiatrowego w Polsce

European Energy zapewniło finansowanie kolejnego polskiego projektu w swoim portfolio - Farmy Wiatrowej Liskowo zlokalizowanej w północno-zachodniej części Polski. Całkowita wartość projektu wynosi 53 mln euro przy 38,8 MW mocy zainstalowanej. Uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej dla farmy wiatrowej planowane jest obecnie na pierwszą połowę 2023 roku.
28.07.2022

Ustawa wiatrakowa nie przyspieszy znacząco rozowju onshore

Długo wyczekiwane przez branżę przepisy, które liberalizują zasady dotyczące budowy nowych elektrowni wiatrowych na lądzie, zostały już przyjęte przez rząd i mają trafić do Sejmu po wakacyjnej przerwie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że nowa regulacja przyczyni się do budowy 6–10 GW nowych mocy, ale – jak wskazuje szefowa Forum Energii ZPP Dominika Taranko – zapełnienie luki, która powstała na rynku przez ostatnie sześć lat, może potrwać dłuższy czas.
26.07.2022

PSL: Uwolnić wiatraki i biogazownie

Rząd oszukał tych, którzy z węgla przeszli na gaz. To dyskryminacja – mówi piątkowej "Rzeczpospolitej" Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.
22.07.2022

Ustawa anty-wiatrakowa - co wniosą nowe poprawki komisji senackiej?

Senackie komisje poparły dwie poprawki do senackiego projektu zmiany tzw. ustawy odległościowej i liberalizacji regulacji dot. lokowania elektrowni wiatrowych. Jedna z poprawek zakłada, że gminy otrzymają dodatkowe pieniądze ze sprzedaży energii wiatrowej.
21.07.2022

Czy podwyżki cen energii wywołają w Polsce recesję?

Rosnące ceny i obawy o dostępność węgla i gazu, a także kurcząca się rezerwa mocy elektrowni konwencjonalnych windują ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym, gdzie w ostatnich tygodniach rekord goni rekord.
19.07.2022

PGE liderem energetyki wiatrowej w Polsce - ponad 772 MW zainstalowanych mocy

Grupa PGE umocniła się na pozycji największego wytwórcy energii wiatrowej w Polsce. Po akwizycji trzech kolejnych elektrowni w województwach kujawsko-pomorskim, łódzki i wielkopolskim łączna moc zainstalowana farm wiatrowych PGE wzrosła o 12 proc. do ponad 772 MW. Dzięki planowanej nowelizacji tzw. ustawy odległościowej jest szansa na szybkie uruchomienie kolejnych projektów o łącznej mocy ok 150 MW.
18.07.2022

Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Czy ich rozwój jest zagrożony? Debata ZPP

Wczoraj odbyła się debata Związku Przedsiębiorców i Pracodawców pt. „Farmy wiatrowe na Bałtyku – czy ich rozwój jest zagrożony?”. Udział w niej wzięli przedstawiciele strony rządowej i inwestorzy. Wśród deweloperów powstających już projektów byli Dariusz Lociński, prezes PGE Baltica i Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power. Zrzeszonych inwestorów reprezentował prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Janusz Gajowiecki.
16.07.2022

PGE: zmiana prawa odblokuje projekty wiatrowe Grupy o mocy 150 MW

Zmiana tzw. ustawy odległościowej i liberalizacja zasady 10H oznacza dla Grupy PGE odblokowanie projektów wiatrowych o mocy rzędu 150 MW, zamrożonych tylko z powodu tej regulacji - ocenia prezes spółki PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski.
14.07.2022

Polacy zdecydowanie popierają wprowadzane zmiany, które uwolnią wiatr na lądzie

81% Polaków popiera rozwój lądowych elektrowni wiatrowych, 75% uważa, że wiatraki na lądzie przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych, a 85% badanych sądzi, że prawo w Polsce powinno wspierać rozwój i korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w tym elektrowni wiatrowych – wynika z najnowszego badania Social Changes.
13.07.2022

Obajtek: do 2030 r. ze źródeł nisko i zero emisyjnych Orlen uzyska 4,5 GW energii

Do 2030 r. ze źródeł nisko i zero emisyjnych Orlen uzyska 4,5 GW energii. W I kw. br. Grupa Orlen miała aktywa energetyczne o mocy 3,4 GW, w tym 649 MW energii z OZE - powiedział PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Orlen przygotowuje się także do transformacji w paliwach - dodał.
12.07.2022

[WIDEO] EDF Renewables jest w stu procentach przygotowany do drugiej fazy pozwoleń lokalizacyjnych

EDF Renewables przystąpiła do konkursu o polski offshore. Z 11 dostępnych lokalizacji w drugiej fazie pozwoleń lokalizacyjnych grupa złożyła samodzielnie 10 wniosków. Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO, EDF Renewables Polska i Joanna Kluczewska-Bordier, Project Lead Floating Offshore Wind, EDF Renouvelables opowiedziały o planach francuskiej firmy na rozbudowę morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
11.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN ORLEN S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy ORLEN?
08.07.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.