Stanlow Terminals zbuduje terminal importowy zielonego amoniaku

zk

08.03.2023 18:10
Strona główna Energetyka, OZE Stanlow Terminals zbuduje terminal importowy zielonego amoniaku

Partnerzy portalu

Stanlow Terminals zbuduje terminal importowy zielonego amoniaku - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Stanlow Terminals

Należąca do Essar Group spółka Stanlow Terminals ogłosiła, że w porcie Liverpoolu powstanie nowy, terminal importowy open-access zielonego amoniaku.

Według Stanlow, ten nowy terminal, który będzie rozszerzeniem istniejących obiektów, zapewni infrastrukturę przyłączeniową, tak aby umożliwić import znacznych ilości zielonego amoniaku do Wielkiej Brytanii.

Stanlow poinformował, że nowy terminal umożliwi import i magazynowanie ponad miliona ton zielonego amoniaku rocznie w celu dalszej dystrybucji w Wielkiej Brytanii lub przekształcenia go w zielony wodór w celu dostarczenia go do odbiorców przemysłowych w regionie North West.

Wyprodukowany zielony wodór będzie wykorzystywany przez wiele gałęzi przemysłu w regionie, w tym jako zrównoważone paliwo dla żeglugi oraz pomoże zdekarbonizować zużycie energii bazującej na paliwach kopalnych, a tym samym znacząco przyczyni się do realizacji ambicji Wielkiej Brytanii w zakresie zerowej emisji netto.

Oczekuje się, że po uruchomieniu, nowy terminal umieści Stanlow Terminals w centrum globalnego wodorowego rynku, z gotowym dostępem do międzynarodowego importu zielonego amoniaku - łącznie z tym że może to obejmować import zielonego amoniaku z projektu Essar o mocy 1 GW w Gujarat w Indiach - czytamy w komunikacie Stanlow.

Stanlow Terminals podkreśla, że nowy terminal będzie zlokalizowany w obrębie istniejących obiektów - wykorzysta położenie Portu Liverpool, dostęp do głębokich wód oraz infrastrukturę morską, która jest w stanie obsługiwać największe statki transportujące gaz, dodając, że terminal będzie również korzystał z bezpośredniej łączności z HyNet, brytyjskim projektem niskoemisyjnego wodoru.

Rozpoczęcie działalności terminalu planowane jest na 2027 rok, a obecnie prowadzone są studia wykonalności.

- Ten nowy terminal jest kamieniem milowym w ciągłym zaangażowaniu Stanlow Terminals i Essar w przewodzeniu transformacji energetyczne w Wielkiej Brytanii. Inwestując w nową infrastrukturę energetyczną i budując bezpieczny łańcuch dostaw ekologicznego amoniaku do UK, wykorzystujemy nasze doświadczenie w zakresie magazynowania i blendingu cieczy, aby umieścić gospodarkę North West na czele brytyjskiej transformacji energetycznej do poziomu zerowego netto - skomentował Michael Gaynon, dyrektor naczelny Stanlow Terminals.

- Jesteśmy podekscytowani, że możemy podzielić się większą ilością szczegółów dotyczących naszych planów inwestycyjnych. Nowy terminal zapewnia infrastrukturę, aby umożliwić Essar realizację ambicji stania się głównym ośrodkiem innowacji w zakresie niskoemisyjnej energii i liderem w produkcji na świecie - powiedział Prashant Ruia, dyrektor Essar Capital.

Claudio Veritiero, dyrektor generalny Peel Ports, z zadowoleniem przyjął inwestycję Stanlow Terminals w Port of Liverpool "ekscytującą przyszłość", podczas gdy Chris Shirling-Rooke, dyrektor generalny Mersey Maritime,  zwrocił uwagę na zaangażowanie Stanlow we wspieranie celów środowiskowych.


Ogłoszenie Stanlow następuje po utworzeniu Essar Energy Transition (EET) w celu napędzania transformacji energetycznej w Wielkiej Brytanii i Indiach. Według Essar EET planuje zainwestować łącznie 3,6 miliarda dolarów w rozwój szeregu niskoemisyjnych projektów.


Źrodło: Stanlow Terminals

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.