Statek offshore zamieni się w „morski port kosmiczny”

Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Statek offshore zamieni się w „morski port kosmiczny”

Partnerzy portalu

Statek offshore zamieni się w „morski port kosmiczny” - ZielonaGospodarka.pl
Źródło: Space Perspective

Firma Space Perspective, oferująca turystyczne podróże kosmiczne, przekształci statek offshore'owy w „morski port kosmiczny”.

Jednostka offshore supply vessel, czyli zaopatrzeniowiec offshore, o nazwie C Challenger, zmieni znacząco swoją funkcję. Już pod nazwą Voyager wykorzystywana będzie do transportowania statku kosmicznego Spaceship Neptune do odpowiedniego miejsca na morzu, gdzie z kolei olbrzymi wodorowy balon SpaceBalloon będzie go unosić Neptune wraz z pasażerami na wysokość 20 mil nad powierzchnią planety. Kiedy po około sześciu godzinach kapsuła ciśnieniowa powróci na Ziemię i zanurzy się w oceanie, Voyager podniesie ją z powrotem na pokład. W ten sposób stanie się pierwszym „morskim portem kosmicznym”, który umożliwi starty w rejonie Zatoki Perskiej i Karaibów.

Voyager, jeszcze pod nazwą C Challenger funkcjonował jako część floty offshore firmy Edison Chouest Offshore. Został zakupiony przez Space Perspective i jest już obecnie przebudowywany w Conrad Shipyard. Portem macierzystym dla 89-metrowej jednostki będzie Port Canaveral. Zgodnie z ujawnionymi planami, Voyager ma m.in. przejść przebudowę silników, by mogły korzystać z biopaliw. Ponadto zainstalowany zostanie system startowy dla SpaceBalloon i rusztowanie dla kapsuły kosmicznej na pokładzie rufowym.

Nad pracami czuwa towarzystwo klasyfikacyjne American Bureau of Shipping (ABS).

– Przyszłość podróży kosmicznych leży na wodzie. MS Voyager odblokowuje elastyczne lokalizacje startu, idealne warunki startu i możliwości częstszego startu. Nasza współpraca z ekspertami z ABS pomaga nam uczynić podróże kosmiczne bardziej dostępnymi dla świata niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział Taber MacCallum, założyciel i dyrektor generalny Space Perspective. – ABS jest kluczowym partnerem w sposobie, w jaki wymyśliliśmy na nowo komercyjne podróże kosmiczne i naszą zdolność do oferowania zmieniających życie widoków najbardziej niesamowitych zjawisk naturalnych z kosmosu w sposób bezpieczny, dostępny i neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Space Perspective ujawniło także, że nowa nazwa statku – Voyager – jest hołdem dla sondy kosmicznej Voyager 1.

„Morski port kosmiczny” ma wypłynąć ze stoczni i być gotowy do eksploatacji jeszcze w tym roku. Harmonogram planowanych startów jest już opracowany, a Space Perspective twierdzi, że sprzedała już 1000 biletów na loty z pokładu statku. Za pojedynczy bilet trzeba zapłacić 125 tys. dolarów.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.