Projekty “Power to X” kluczowe dla przyszłego miksu energetycznego

zk

04.10.2022 09:27 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Projekty “Power to X” kluczowe dla przyszłego miksu energetycznego

Partnerzy portalu

Projekty “Power to X” kluczowe dla przyszłego miksu energetycznego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Abby Anaday/Unsplash

W Wałczu w ramach współpracy Eurowind Energy oraz Zakładu Energetyki Cieplnej powstanie Park Energetyczny w ramach projektu Power-to-X (PTX). To zupełnie nowe myślenie o wykorzystaniu energii odnawialnej wytwarzanej z hybrydowego połączenia energii z wiatru, słońca i dodatkowych komponentów. Podstawową ideą PTX jest przekształcenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w jej inną formę – i w razie potrzeby z powrotem do elektryczności.

Czym jest projekt Power-to-X?

Power-to-X (znane również jako PTX) opisuje konwersję odnawialnej energii elektrycznej z wiatru, słońca, wody lub innego źródła jako energii pierwotnej w nośnik energii („X”). PTX daje możliwość magazynowania jej nadmiaru do późniejszego wykorzystania, jednocześnie absorbując wahania jej wytwarzania. To rozwiązanie stanowi skuteczną alternatywę dla ograniczenia wytwarzania energii w okresach nadwyżek produkcyjnych.

- Wśród najważniejszych zalet układów hybrydowych jest zrównoważenie luki pomiędzy zmienną produktywnością energii ze źródeł odnawialnych a kwestią zapotrzebowania odbiorcy. Taka technologia zapewni także maksymalizację wykorzystania energii oraz jej długoterminowe magazynowanie. Ułatwi to również, w dalszej perspektywie, sukcesywne zastępowanie paliw kopalnych alternatywnymi źródłami energii przyjaznymi dla środowiska – mówi Karolina Talarek, Dyrektor Ds. Inwestycji w firmie Eurowind Energy, która już realizuje tego typu inwestycje m.in. w Danii nazywając je Parkami Energetycznymi. Planuje je również w Polsce, jednym z pierwszych takich projektów jest Wałcz.

Przykład prosto z Wałcza

Planowana przez Eurowind Energy inwestycja ma powstać we współpracy z Zakładem Energetyki Cieplnej w Wałczu. W odległości ok. 30 km od tej miejscowości powstanie ponad 40MW Park Energetyczny, wykorzystujący różne źródła odnawialne i bezpośrednią linię energetyczną, dzięki której produkt X zostanie dostarczony do Zakładu Energetyki Cieplnej w Wałczu. Tak dostarczona energia zasili kotły elektrodowe ogrzewające wodę do systemy cieplika miasta.

Oznaczać to będzie, że ze 100 MWh energii elektrycznej przesłanej z farmy wiatrowej, do wałeckiej sieci ciepłowniczej trafi 99,8 MWh ciepła. Będzie ono zużywane na bieżące potrzeby, a w okresach niższego zapotrzebowania zostanie oddane do magazynu.

Jak to robią w Danii?

Tego typu rozwiązania budowane jest właśnie przez Eurowind Energy w Danii. W gminie Fjerritslev na północy kraju zbudowana jest farma wiatrowa o mocy 77,4 MW oraz towarzysząca jej farma fotowoltaiczna, której część produkcji przekierowana będzie do zasilenia gruntowej pompy ciepła. W ten sposób energia elektryczna zamieniona zostanie w ciepło i trafi rurociągiem o długości około 7 km do sieci ciepłowniczej pobliskiego miasta.

- W przypadku niskiego zapotrzebowania, ciepło będzie mogło zostać zmagazynowane w specjalnym zbiorniku, którego duże ciepło właściwe umożliwi jego przechowywanie. Nadwyżka energetyczna będzie odprowadzana do sieci, istnieje też możliwość wybudowania elektrolizera i sprzedaży wodoru – mówi Karolina Talarek z Eurowind Energy.

Powyższe przykłady pokazują, że projekty PTX mogą stać się prostym i relatywnie szybkim rozwiązaniem zapotrzebowania na tanie źródła energii oraz pozostawienie jak największej ilości produkcji tej energii wśród społeczności lokalnych.

W drodze do zeroemisyjności

Wśród największych wyzwań, które stoją przed tego typu projektami wymienić należy problemy z blokadą legislacyjną nowych mocy wiatrowych oraz brak możliwości przyłączeniowych do sieci elektroenergetycznej.

Należy jednak podkreślić, że rozwiązania PTX będą coraz częściej wdrażane w Europie, aby zapewnić naszemu kontynentowi niezależność energetyczną oraz czyste i przyjazne środowisko dla nadchodzących pokoleń. Biorąc pod uwagę wyniki z najnowszego badania SW Research przeprowadzone dla Eurowind Energy, aż 85% polskiego społeczeństwa jest dziś pozytywnie nastawione do energii z wiatru. Wiatr jako źródło energii najtańsze i najbardziej wydajne jest komponentem niezbędnym dla projektów PTX.


***
O Eurowind:
Firma Eurowind Energy A/S jest jednym z dużych deweloperów, właścicieli i operatorów parków energetycznych. Główna siedziba firmy mieści się w Hobro, w Danii, a jej oddziały prężnie rozwijają się w 14 krajach Europy i Stanach Zjednoczonych.

Eurowind obecny jest w Polsce pod firmą Eurowind Energy Sp z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Firma zajmuje się rozwojem ponad 1GW projektów OZE, obsługuje codzienną pracę ponad 200MW farm wiatrowych zbudowanych przez zespół w ostatnich latach oraz zarządza farmami wiatrowymi swoich klientów. Zespół Eurowind pracuje aktywnie na rozwojem projektów w otoczeniu braku dostępnych mocy przyłączeniowych oraz zadbania o pozostawienie energii z projektów Parków Energetycznych w ich lokalizacjach. Zespół Eurowind w Polsce liczy dzisiaj ponad 40 pracowników.   

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 22400,00 $ tona -0,11% 25 lis
 Cynk 2924,00 $ tona 0,45% 25 lis
 Aluminium 2345,00 $ tona 0,09% 25 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.