W którą stronę zmierza rynek fotowoltaiki w Polsce?

zk

18.06.2021 19:11 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE W którą stronę zmierza rynek fotowoltaiki w Polsce?

Partnerzy portalu

W którą stronę zmierza rynek fotowoltaiki w Polsce?  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Istock

Możliwości sieci elektroenergetycznej, magazynowanie energii, zmiany legislacyjne – to tylko niektóre z zagadnień poruszanych podczas wydarzenia z cyklu Business&Breakfast, które w Olivia Bussines Centre zorganizował  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

To już druga edycja wydarzenia Business&Breakfast – cyklu spotkań, których misją jest wymiana wiedzy i doświadczeń specjalistów z zakresu odnawialnych źródeł energii, najnowszych zielonych technologii oraz innowacji dotyczących ochrony środowiska. Tym razem uczestnicy rozmawiali o fotowoltaice.

– Rynek fotowoltaiki w Polsce przeżywa absolutny rozkwit. Między innymi dzięki ogólnokrajowym programom rządowym prosumenci są wspierani w realizacji zielonych przedsięwzięć. Wiemy, że wiele wyzwań jeszcze przed nami i nadal mamy wiele pól do nauki. Dlatego właśnie zebraliśmy ekspertów z branży i dyskutowaliśmy o najróżniejszych aspektach tego zagadnienia – mówi Teresa Jakubowska, zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku.

Gorącym tematem spotkania była m.in. realizowany projekt wielkoobszarowej farmy fotowoltaicznej w Zwartowie, gdzie na ok. 380 ha umieszczone zostaną nie tylko panele fotowoltaiczne o mocy 280 MW, ale także łąki kwietne i pastwiska dla owiec. Równie istotnym zagadnieniem są zapowiadane zmiany legislacyjne czy możliwości przesyłu i magazynowania energii w sieci. Obecnie Polska musi pracować nad rozwiązaniami, które pomogą zwiększyć zdolności przechowywania energii produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne.

Wśród prelegentów był m.in. norweski ekspert w zakresie odnawialnych źródeł Energii, Gunstein Skomedal z Uniwersytetu w Agder.

– Jednym z najbardziej rozwiniętych krajów pod kątem odnawialnych źródeł energii jest Norwegia. Doświadczenia i wiedza Skandynawów w zakresie zielonej energii może być dla Polaków wartościową inspiracją. Dla przykładu: obecnie 90% aut sprzedawanych w Norwegii to auta elektryczne lub hybrydowe. Dobrze jest czerpać z takich wzorców – wyjaśnia Marcin Gregorowicz, kierownik Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Gdańsku.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele m.in. dużych podmiotów państwowych jak Lotos czy Energa, naukowcy z Politechniki Gdańskiej oraz PAN, pomorscy samorządowcy, przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej czy BOŚ Banku.

Kolejna edycja Business&Breakfast poświęcona zostanie elektromobilności i ekologicznym rozwiązaniom transportowym m.in. w transporcie miejskim.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.