Pierwsza na świecie wyspa energetyczna wypływa w morze - Elia powierza DEME-Jan de Nul wykonanie projektu u wybrzeży Belgii

zk

28.02.2023 21:42
Strona główna Energetyka, OZE Pierwsza na świecie wyspa energetyczna wypływa w morze - Elia powierza DEME-Jan de Nul wykonanie projektu u wybrzeży Belgii

Partnerzy portalu

Pierwsza na świecie wyspa energetyczna wypływa w morze - Elia powierza DEME-Jan de Nul wykonanie projektu u wybrzeży Belgii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. wyspa energetyczna Elia

Ta sztuczna wyspa - zlokalizowana 45 km od wybrzeża - będzie stanowić kluczowe ogniwo w lokalnym systemie zaopatrzenia w energię. Otworzy ona przyszłą strefę wiatrową Księżnej Elżbiety (3,5 GW) i połączy kraj z Wielką Brytanią i Danią poprzez dodatkowe interkonektory (projekty Nautilus i TritonLink). Grupa DEME i Grupa Jan De Nul, dwaj światowi gracze w dziedzinie offshore, tworzą razem joint venture TM EDISON. Spółka JV otrzymała kontrakt Engineering, Procurement, Construction & Installation (EPCI) obejmujący dalszy projekt i budowę Wyspy Księżniczki Elżbiety w belgijskiej części Morza Północnego. Kontrakty na infrastrukturę wysokiego napięcia zostaną przyznane w późniejszym terminie.

Belgijskie konsorcjum TM EDISON, w skład którego wchodzą DEME i Jan De Nul, wygrało przetarg na budowę pierwszej na świecie sztucznej wyspy energetycznej. Budowa fundamentów Wyspy Księżniczki Elżbiety rozpocznie się na początku 2024 roku i potrwa 2,5 roku. Po tym czasie będzie można rozpocząć instalację infrastruktury wysokiego napięcia. Ta będzie niezbędna do doprowadzenia na ląd energii elektrycznej z przyszłej belgijskiej morskiej farmy wiatrowej. Wyspa będzie również pierwszym elementem zintegrowanej europejskiej sieci energetycznej, która połączy ze sobą poszczególne węzły i kraje. Belgia chce zbudować dodatkowe wspólne połączenia z Wielką Brytanią i Danią. Dzięki nim kraj uzyska dostęp do ogromnych ilości energii odnawialnej, która jest niezbędna, aby w krótkim czasie zmniejszyć zależność krajowego przemysłu od paliw kopalnych.

- Ten projekt jest pionierski z kilku powodów. Jest to najbardziej opłacalny i niezawodny sposób na doprowadzenie morskiej energii wiatrowej do brzegu. Będzie to wyspa, która zapewnia przyszłościowe rozwiązania. Kiedy połączymy ją z innymi krajami, Wyspa Księżniczki Elżbiety stanie się pierwszym energetycznym hubem offshore. Po wybudowaniu przez nas pierwszego hybrydowego interkonektora na Morzu Bałtyckim wyspa ta stanie się kolejnym światowym osiągnięciem. Umacnia to pozycję Elia Group jako firmy, która znajduje się w czołówce technologicznej, co jest niezbędne dla transformacji energetycznej - powiedział  Chris Peeters, CEO Elia Group.Szybki przetarg

Proces przetargowy na wyspę rozpoczął się w styczniu 2022 roku. Elia otrzymała wiele ofert złożonych przez zarówno belgijskie, jak i zagraniczne firmy. Na podstawie zdefiniowanych kryteriów, belgijskie konsorcjum TM EDISON zostało wyłonione jako zwycięzca. Istotną rolę odegrały takie elementy jak wysoka jakość techniczna świadczonych usług oraz warunki handlowe i kontraktowe. Decydującą rolę odegrała również kwestia bezpieczeństwa. Oprócz specjalistycznej floty DEME i Jan De Nul posiadają doświadczenie i wiedzę w zakresie pogłębiania, powiększania terenu, ochrony obszarów przybrzeżnych i inżynierii lądowej.

- Cieszymy się z możliwości wspólnej pracy nad osiągnięciem tego technicznego tour de force. Budowa pierwszej na świecie sztucznej wyspy energetycznej potwierdza doświadczenie naszego kraju w realizacji złożonych projektów na morzu. W centrum uwagi TM EDISON leży jakościowa realizacja, która wiąże się z jak najmniejszym śladem węglowym oraz z podnoszącym się poziomem wód Morza Północnego - mówił Luc Vandenbulcke, CEO DEME Group.

Innowacyjny tour de force i hybrydowe połączenia międzysystemowe

Wyspa Księżniczki Elżbiety będzie pierwszą na świecie sztuczną wyspą energetyczną, która łączy w sobie zarówno prąd stały (HVDC), jak i prąd zmienny (HVAC). Infrastruktura wysokiego napięcia na wyspie połączy kable eksportowe farm wiatrowych w strefie Księżniczki Elżbiety, służąc jednocześnie jako węzeł dla przyszłych połączeń międzysystemowych z Wielką Brytanią (Nautilus) i Danią (TritonLink). Są to tak zwane "hybrydowe połączenia międzysystemowe", które pełnią podwójną funkcję i dzięki temu są bardziej wydajne. Ułatwiają wymianę energii elektrycznej między krajami, a także są sprzężone z gigantycznymi morskimi farmami wiatrowymi na Morzu Północnym, które w odpowiednim czasie dostarczą Belgii duże ilości energii odnawialnej.

- Belgia od 15 lat jest pionierem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej i dziś po raz kolejny demonstruje swoje doświadczenie poprzez budowę pierwszej wyspy energetycznej - co jest również pierwszym tego typu przedsięwzięciem na świecie. Nasze doświadczenie w branży offshore jest obecnie uznawane na całym świecie. Poprzez kontynuację innowacji wzmacniamy również naszą pozycję. Dajemy naszym belgijskim przedsiębiorstwom kolejną szansę na bycie prawdziwymi pionierami, zarówno tutaj, jak i za granicą. W ten sposób po raz kolejny podkreślamy pozycję naszego kraju na mapie świata - mówił Tinne Van der Straeten, federalny minister energii.

Port, lądowisko i 12 boisk piłkarskich

Wyspa energetyczna będzie zlokalizowana około 45 kilometrów od wybrzeża. Obszar przeznaczony na instalację infrastruktury elektrycznej będzie miał powierzchnię około 6 hektarów, co odpowiada obszarowi około 12 boisk piłkarskich. Sztuczna wyspa będzie znajdować się w strefie Księżnej Elżbiety i zostanie zbudowana z betonowych kesonów wypełnionych piaskiem. Aby umożliwić ekipom konserwacyjnym dostęp do wyspy, powstanie również mały port i platforma dla helikopterów. Wyspa energetyczna otrzymała dofinansowanie z europejskiego funduszu Covid Recovery Fund. Rząd belgijski postanowił przyznać wyspie dotację w wysokości około 100 mln euro.

Szybki start

Teraz gdy kontrakt na budowę został przyznany, projekt wyspy może zostać sfinalizowany. Budowa wyspy rozpocznie się na początku 2024 roku i potrwa do sierpnia 2026 roku. W latach 2024 i 2025 zostaną wykonane i zainstalowane kesony. Będą one tworzyć kontury wyspy. Następnie podstawa wyspy zostanie podniesiona i przygotowana do budowy infrastruktury elektrycznej. Zostanie ona połączona z nowymi morskimi farmami wiatrowymi oraz z lądową siecią Elia. Aby dostarczyć dodatkową energię elektryczną do odbiorców, konieczne jest jednoczesne zrealizowanie projektów wzmocnienia sieci Ventilus i Boucle du Hainaut. Elia dąży do tego, aby wszystkie farmy wiatrowe były w pełni podłączone do lądu do 2030 roku.

- Cieszymy się ze współpracy przy realizacji tego technicznego tour de force. Budowa pierwszej na świecie sztucznej wyspy energetycznej potwierdza doświadczenie naszego kraju w realizacji złożonych projektów na morzu. W centrum uwagi TM EDISON leży jakościowa realizacja, która wiąże się z jak najmniejszym śladem węglowym oraz z podnoszącym się poziomem wód Morza Północnego - mówił Luc Vandenbulcke, CEO DEME Group

- Jako firma jesteśmy dumni, że możemy dołączyć do tego projektu, dzięki któremu jako belgijskie konsorcjum możemy wspierać nasz kraj w osiąganiu celów klimatycznych. Belgia jest liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Budując tę wyspę energetyczną, po raz kolejny dajemy temu wyraz. Połączone doświadczenie Jan De Nul i DEME jako specjalistów w dziedzinie offshore w zakresie pogłębiania i morskiej energetyki stanowi absolutną wartość dodaną - komentował Julie De Nul, dyrektor Jan De Nul Group.

- Morze Północne stanie się motorem naszej niezależności energetycznej. Wyspa Księżniczki Elżbiety będzie w tym procesie istotnym ogniwem. Nasz kraj od dawna jest pionierem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej z takimi firmami jak DEME i Jan De Nul, które są światowymi liderami. Udowadniają to po raz kolejny dzięki planom dotyczącym pierwszej na świecie wyspy energetycznej. To dzięki ich wiedzy i roli światowych pionierów możemy wspólnie przyspieszyć transformację energetyczną  - dodał Vincent Van Quickenborne, federalny minister sprawiedliwości i Morza Północnego.

- Dzięki wizji, ambicji i dobrym interakcjom między rządem a biznesem, Belgia w ciągu ostatnich 20 lat ugruntowała swoją pozycję jako jeden ze światowych liderów w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Tak jak na początku, tak i teraz belgijskie firmy mają możliwość przejęcia miodu pitnego w odniesieniu do kolejnych kierunków rozwoju. Wielofunkcyjna wyspa energetyczna - dofinansowana kwotą 100 mln euro w ramach Recovery and Resilience Plan - będzie pierwszą tego typu. Wiedza zdobyta przez Grupę DEME i Grupę Jan de Nul podczas jej budowy może być dzielona na całym świecie, aby przyczynić się do powstania gospodarki o niższej emisji dwutlenku węgla, bardziej zrównoważonej i odpornej na zmiany klimatu. Nasza wiedza i know-how stanowią belgijski produkt eksportowy par excellence - podsumował Thomas Dermine, sekretarz stanu ds. ożywienia gospodarczego.

CZYTAJ: Dania pracuje nad pierwszym na świecie przetargiem Power-to-X

Europa w światowej czołówce innowacji

Oczekuje się, że wyspa energetyczna Elia będzie stanowić część pierwszych kroków podejmowanych w całej Europie w celu zbudowania zintegrowanej sieci energetycznej na Morzu Północnym i Bałtyckim. Utworzenie sieci morskiej odegra ważną rolę w urzeczywistnieniu Zielonego Ładu UE, a także zachęci do stosowania bardziej wydajnej technologii.

Dania również planuje utworzenie do 2030 roku sztucznej wyspy energetycznej w swojej części Morza Północnego, a także zamierza przekształcić bałtycką wyspę Bornholm w centrum energetyczne. Obie mają być połączone z kilkoma gigawatami morskiej energii wiatrowej.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona 5,13% 27 mar
 Cynk 2913,00 $ tona 0,48% 27 mar
 Aluminium 2297,00 $ tona 1,46% 27 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.