Warszawa rozbuduje system monitoringu jakości powietrza

zk

27.04.2021 22:04 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja Warszawa rozbuduje system monitoringu jakości powietrza

Partnerzy portalu

Warszawa rozbuduje system monitoringu jakości powietrza - ZielonaGospodarka.pl
Fot. um.warszawa.pl

Warszawa ogłosiła przetarg na dostawę i uruchomienie 165 czujników pomiarowych wraz z oprogramowaniem, które mają uzupełnić system monitoringu jakości powietrza w stolicy. Polski Alarm Smogowy ocenił, że inicjatywa miasta jest godna pochwały. PAS ma też nadzieję, że mieszkańcy będą mogli korzystać z tych informacji już w kolejnym sezonie grzewczym.

"Gęsta sieć czujników pomiarowych +domknie+ nasz kompleksowy system monitoringu oraz pozwoli rzetelnie informować mieszkańców o aktualnej jakości powietrza. Naszym priorytetem jest zdrowie wszystkich mieszkańców Warszawy, więc zależy nam na tym, aby mieli aktualną, precyzyjną wiedzę o jakości warszawskiego powietrza" - powiedziała o tym przetargu Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Warszawy.

Ratusz przypomniał przy tym, że w 2020 roku Warszawa rozbudowała system monitoringu jakości powietrza o dwie nowe stacje referencyjne. Jedna z nich stanęła w sierpniu przy ulicy Grochowskiej, a druga w grudniu przy alei Solidarności, w sąsiedztwie Placu Bankowego. Teraz mają dołączyć do nich czujniki pomiarowe - razem ma ich być 165.

Decyzja miasta ucieszyła Polski Alarm Smogowy. "Zapowiedzi sieci czujników znamy już od kilku lat. Cieszymy się, że to już najprawdopodobniej dojdzie do skutku" – powiedział PAP Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Zwrócił przy tym uwagę, że w stolicy jest obecnie tylko kilka stacji pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a to na tak duże miasto stanowczo za mało.

"Odczucie społeczne jest takie, że mamy za mało stacji pomiarowych. Te stacje pomiarowe są zbyt rzadko rozmieszone, więc inicjatywa miasta, żeby tę sieć założyć jest godna pochowały" – dodał, podkreślając, że ważne jest, aby miasto korzystało z tej sieci, czyli aby te informacje były dostępne dla mieszkańców. Jego zdaniem szczególnie istotne jest, aby ostrzegać mieszkańców w sezonie smogowym. Wyraził też nadzieję, że sieć zacznie funkcjonować przed sezonem grzewczym – najpóźniej we wrześniu lub październiku.

Miasto planuje, aby spośród 165 czujników pomiarowych 108 zainstalować na terenie Warszawy, a pozostałe w 17 gminach ościennych. "Rozciągnięcie sieci monitoringu na całą metropolię warszawską pozwoli lepiej śledzić, gdzie powstają zanieczyszczenia i jak się przemieszczają. W umowie zawarto również prawo opcji, które daje możliwość rozszerzenia zamówienia o kolejne 100 czujników" - wyjaśnia magistrat.

Wszystkie czujniki pomiarowe będą mierzyć poziom pyłów zawieszonych P10, PM 2,5, PM1 oraz dwutlenku azotu, a 13 z nich dodatkowo poziom ozonu. Lokalizacje czujników zostały wytypowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej - w taki sposób, aby uzyskane wyniki były reprezentatywne dla poszczególnych dzielnic.

Część urządzeń zostanie zamontowanych na budynkach placówek oświatowych, użyteczności publicznej oraz w rejonie ruchliwych ulic i skrzyżowań. Ma to pozwolić na dokładniejsze monitorowanie i identyfikację potencjalnych zagrożeń, a także na dalsze doskonalenie systemu informowania mieszkańców.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.