ESCORT
Energetyka, OZE

Jak wspierać odbiorcę wrażliwego energii i redukować ubóstwo energetyczne? Bank Dobrych Praktyk już dostępny dla gmin

Przegląd i zestawienie już funkcjonujących narzędzi i mechanizmów dedykowanych ograniczaniu ubóstwa energetycznego, propozycje koniecznych zmian usprawniających ich działanie, a także koncepcje wprowadzenia nowych ram prawnych oraz instrumentów i programów polityki publicznej – to efekty prac działającego jako organ pomocniczy Ministra Klimatu i Środowiska, eksperckiego Zespołu ds. wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz redukcji ubóstwa energetycznego w Polsce.

28.03.2022, 15:44
Prawo, finanse

ESMA: brak poważnych nieprawidłowości na rynku uprawnień do emisji CO2

Europejski urząd nadzoru finansowego ESMA nie stwierdził poważniejszych nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynkowego obrotu uprawnieniami do emisji CO2 i instrumentami pochodnymi w systemie EU-ETS. Urząd w poniedziałek opublikował raport z badania tego rynku.

28.03.2022, 14:55
EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura

Raport Xylem: 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie

Ok. 75 proc. budynków w Unii Europejskiej jest nieefektywnych energetycznie - wynika z opublikowanego w poniedziałek z raportu międzynarodowego koncernu Xylem. Wyliczono, że połowa energii z systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji marnuje się.

28.03.2022, 14:39
Energetyka, OZE

29,5 mln zł dotacji z NFOŚiGW na badania potencjału geotermalnego

Projektowane parametry złóż wód termalnych w gminie Wiśniowa na Podkarpaciu są bardzo obiecujące – woda może mieć tam od 85 nawet do 100 stopni Celsjusza. Wielkość i jakość złóż zostanie dokładnie oceniona po wykonaniu otworu badawczego na głębokość 4705 metrów. Środki na przeprowadzenie specjalistycznych prac geologicznych w większości będą pochodzić z dofinansowania udzielonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

28.03.2022, 13:18
Energetyka, OZE

Podpisano list intencyjny ws. powołania Klastra Wodorowo-Energetycznego Powiatu Legnickiego

– To ważny, historyczny moment. Budujemy niezależność energetyczną Polski, która w perspektywie dekady będzie się na naszych oczach zmieniać – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego, która odbyła się w Legnicy 25 marca 2022 r.

28.03.2022, 11:54
Energetyka, OZE

Zyska: osiągnięcie samodzielności i samowystarczalności energetycznej przez Polskę ma wymiar strategiczny

Kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom oraz agresja Rosji na niepodległą Ukrainę to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej – uważa Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE).

28.03.2022, 11:19
Energetyka, OZE

Trzy kontynenty - trzech gigantów - jeden wspólny cel - zielony wodór

Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Uniper, start-up Hydrogenious LOHC i Jera Americas wraz z Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) pracują nad planem transportu wodoru ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) do Niemiec przy użyciu tzw. technologii ciekłego organicznego nośnika wodoru (LOHC).

28.03.2022, 09:42
Energetyka, OZE

Belgia odnotowuje rekordy produkcji w offshore wind, rozważa przyspieszenie rozwoju OZE

Belgia cieszy się z wyników produkcji energii w farmach morskich na Morzu Północnym. W lutym osiągnęły kolejny rekord produkcji. W związku z inwazją Rosji na Ukrainie, Belgia zachęca Komisję Europejską do przyspieszenia rozwoju OZE. Sam kraj widzi w OZE szansę na niezależność energetyczną. Rząd rozważa także wydłużenie działania dwóch elektrowni jądrowej.

27.03.2022, 20:10
Prawo, finanse

Ekspert: USA wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.

26.03.2022, 17:41
Klimat, edukacja

Tegoroczny zasięg lodu na morzach w Arktyce jest sporo mniejszy od średniej

Tegoroczny zasięg lodu na morzach w Arktyce jest sporo mniejszy od średniej. Tamtejszy lód był w 2022 roku na 10. od dołu miejscu pod względem rozległości w historii pomiarów satelitarnych, gromadzonych przez National Snow and Ice Data Center, które jest jednym z archiwów NASA.

26.03.2022, 12:29
port_service_2025
EKO-KONSULT_2025

Dziękujemy za wysłane grafiki.