Przegląd i zestawienie już funkcjonujących narzędzi i mechanizmów dedykowanych ograniczaniu ubóstwa energetycznego, propozycje koniecznych zmian usprawniających ich działanie, a także koncepcje wprowadzenia nowych ram prawnych oraz instrumentów i programów polityki publicznej – to efekty prac działającego jako organ pomocniczy Ministra Klimatu i Środowiska, eksperckiego Zespołu ds. wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz redukcji ubóstwa energetycznego w Polsce.
Europejski urząd nadzoru finansowego ESMA nie stwierdził poważniejszych nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynkowego obrotu uprawnieniami do emisji CO2 i instrumentami pochodnymi w systemie EU-ETS. Urząd w poniedziałek opublikował raport z badania tego rynku.
Ok. 75 proc. budynków w Unii Europejskiej jest nieefektywnych energetycznie - wynika z opublikowanego w poniedziałek z raportu międzynarodowego koncernu Xylem. Wyliczono, że połowa energii z systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji marnuje się.
Projektowane parametry złóż wód termalnych w gminie Wiśniowa na Podkarpaciu są bardzo obiecujące – woda może mieć tam od 85 nawet do 100 stopni Celsjusza. Wielkość i jakość złóż zostanie dokładnie oceniona po wykonaniu otworu badawczego na głębokość 4705 metrów. Środki na przeprowadzenie specjalistycznych prac geologicznych w większości będą pochodzić z dofinansowania udzielonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– To ważny, historyczny moment. Budujemy niezależność energetyczną Polski, która w perspektywie dekady będzie się na naszych oczach zmieniać – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego, która odbyła się w Legnicy 25 marca 2022 r.
Kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom oraz agresja Rosji na niepodległą Ukrainę to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej – uważa Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE).
Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Uniper, start-up Hydrogenious LOHC i Jera Americas wraz z Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) pracują nad planem transportu wodoru ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) do Niemiec przy użyciu tzw. technologii ciekłego organicznego nośnika wodoru (LOHC).
Belgia cieszy się z wyników produkcji energii w farmach morskich na Morzu Północnym. W lutym osiągnęły kolejny rekord produkcji. W związku z inwazją Rosji na Ukrainie, Belgia zachęca Komisję Europejską do przyspieszenia rozwoju OZE. Sam kraj widzi w OZE szansę na niezależność energetyczną. Rząd rozważa także wydłużenie działania dwóch elektrowni jądrowej.
USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
Tegoroczny zasięg lodu na morzach w Arktyce jest sporo mniejszy od średniej. Tamtejszy lód był w 2022 roku na 10. od dołu miejscu pod względem rozległości w historii pomiarów satelitarnych, gromadzonych przez National Snow and Ice Data Center, które jest jednym z archiwów NASA.
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Nie służy przyrodzie i osłabia ochronę przed zmianą klimatu. Mimo to latem koszenie w miastach idzie pełną parą
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Szwecja idzie w mały atom. SMR-y zbuduje dla niej brytyjski Rolls-Royce
To historyczny moment dla Puszczy Białowieskiej. Niemal cały jej obszar pod ochroną
Sąd przeciwko projektowi Wód Polskich. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie zablokowana
Polacy produkują o ponad 40 proc. więcej śmieci niż dekadę temu. Spółki komunalne ryzykują coraz więcej
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 19.06.2026
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza