Według projektu zaktualizowanego Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu 2030 (KPEiK) Polska ma wydać ok. 1,1 bln zł na transformację energetyczną do 2030 roku. Coraz większy nacisk kładzie się na elektryfikację ciepłownictwa, której koszt – według branży – może sięgnąć blisko 0,5 bln zł.
PGE Dystrybucja podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) siedem umów o dofinansowanie dotyczących modernizacji sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej na łączną kwotę blisko 1,4 mld zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Uroczystość podpisania, która odbyła się 11 marca 2026 r. w Warszawie, otworzyła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Na południowym wybrzeżu Namibii planowana jest budowa jednego z największych na świecie kompleksów produkcji zielonego wodoru. Inwestycja, która ma pomóc w rozwoju czystej energii i dostarczać paliwo m.in. do Europy, wywołuje jednak rosnące obawy naukowców i ekologów. Według ekspertów projekt może zagrozić unikalnym ekosystemom oraz koloniom pingwinów żyjących w tym regionie.
Grupa Przemysłowa Baltic po raz pierwszy w historii realizacji projektów w sektorze onshore zrealizowała kontrakt dla Vensys z wykorzystaniem około 80% materiałów pochodzących z rynku lokalnego oraz od krajowych dostawców. Projekt został wykonany przez spółkę z Grupy – Baltic Operator – i stanowi ważny krok w budowie silnego krajowego łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej.
W Sopocie trwa Forum Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW). Specjaliści wszystkich obszarów związanych z odnawialnymi źródłami energii – od energetyki wiatrowej i fotowoltaiki, przez magazyny energii, po serwisy O&M i centra danych dyskutują właśnie na temat przyszłości branży i wyzwań, które musi ona pokonać w najbliższych latach.
Wciągu pierwszych 10 dni marca w LNG Canada przygotowano 6 transportów skroplonego gazu do Azji. Wcześniej była to miesięczna norma przeładunkowa. Tymczasem w Kanadzie powstają 2 kolejne, duże terminale przeładunkowe.
Nawet ponad 200 ultraszybkich punktów ładowania będzie mogło powstać dzięki modernizacji pięciu głównych punktów zasilania (GPZ) przy autostradach A1 i A2 na terenie Wielkopolski i Kujaw. Realizacja inwestycji tworzącej nowy potencjał przyłączeniowy dla elektromobilności możliwa była dzięki 48 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że unijny system handlu emisjami ETS wymaga modernizacji. Dodała, że w tej sprawie liczy na współpracę z PE.
Grupa Przemysłowa Baltic weźmie udział w „Meet the Buyer – Dzień Dostawcy TIER 1” podczas forum PowerConnect 2026. Wydarzenie będzie jednym z najważniejszych miejsc spotkań inwestorów energetycznych z dostawcami i podwykonawcami. Zapraszamy na PowerConnect, gdzie w ramach formuły Suppliers Day otworzą się nowe możliwości współpracy dla polskich firm.
Grupa Tauron uruchomiła farmę wiatrową o mocy blisko 24 MW. Jak podaje spółka - instalacja może pokryć roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 40 tysięcy gospodarstw domowych.
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Nie służy przyrodzie i osłabia ochronę przed zmianą klimatu. Mimo to latem koszenie w miastach idzie pełną parą
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Szwecja idzie w mały atom. SMR-y zbuduje dla niej brytyjski Rolls-Royce
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
To historyczny moment dla Puszczy Białowieskiej. Niemal cały jej obszar pod ochroną
Sąd przeciwko projektowi Wód Polskich. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie zablokowana
Polacy produkują o ponad 40 proc. więcej śmieci niż dekadę temu. Spółki komunalne ryzykują coraz więcej
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 19.06.2026
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu