ESCORT
Energetyka, OZE

Szybsze zamknięcie naboru w programie Moja Elektrownia Wiatrowa

Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w porozumieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, podjął decyzję o zmianie terminu naboru wniosków w ramach programu Moja Elektrownia Wiatrowa. Jak podaje NFOŚiGW - wynika to z dotychczasowego niskiego poziomu zainteresowania programem, który przełożył się na wykorzystanie budżetu 400 mln zł na poziomie zaledwie około 20 proc.

03.02.2026, 11:23
Energetyka, OZE

Minister energii: biogaz ma szansę stać się jednym z filarów transformacji energetycznej

Rząd chce przyspieszyć rozwój biogazowni rolniczych. Temu m.in. ma służyć przyjęta nowelizacja Prawa energetycznego, nad którą teraz pracuje Sejm. Jedną z proponowanych zmian jest uproszczenie procedur i wprowadzenie gwarancji przyłączenia do sieci. Nowe przepisy wzmacniają rolę biogazu i biometanu jako stabilnych źródeł odnawialnej energii, szczególnie na obszarach wiejskich.

03.02.2026, 10:17
Energetyka, OZE

Miliardowe inwestycje. Znamy projekt Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej na lata 2027–2036

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) opublikowały projekt Planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2027–2036 (Plan Rozwoju Sieci Przesyłowej, PRSP). Dokument trafił do konsultacji społecznych i branżowych – to kluczowy strategiczny plan określający kierunki modernizacji i rozbudowy krajowej sieci przesyłowej najwyższych napięć w najbliższej dekadzie, z horyzontem do 2040 r.

03.02.2026, 08:31
Energetyka, OZE

Rekordowy boom projektów węglowych w Chinach w 2025 r. – mimo spadku emisji i rekordów OZE

W 2025 roku nowe i reaktywowane projekty elektrowni węglowych w Chinach osiągnęły rekordowy poziom 161 gigawatów (GW), najwyższy wynik w historii. Wniosek taki wynika z najnowszego raportu półrocznego H2 2025 opublikowanego wspólnie przez Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) oraz Global Energy Monitor (GEM).

03.02.2026, 07:39
Transport, Elektromobilność

Höegh Autoliners przejmuje kolejny, ekologiczny samochodowiec. Przewoźnik działa na rzecz dekarbonizacji

Norweski przewoźnik poinformował, że przejął kolejny, duży samochodowiec, Höegh Rainbow, który jest po zakończeniu prób morskich, doposażony i gotowy do pierwszego rejsu. Firma podkreśla swoje działanie na rzecz dekarbonizacji żeglugi i utworzenia „najbardziej ekologicznej floty samochodowców na świecie”.

03.02.2026, 06:29
Odpady, Recykling

Blisko 3 mln zł na usunięcie 300 ton niebezpiecznych odpadów ze składowiska w Kutnie

Blisko 3 mln zł dofinansowania z rezerwy budżetu państwa ma otrzymać w tym roku miasto Kutno w woj. łódzkim na likwidację niebezpiecznych i nielegalnych odpadów. Dzięki temu ze składowiska przy ul. Majdany ma zostać usuniętych ok. 300 ton farb, lakierów, klejów i kwasów.

02.02.2026, 14:24
Energetyka, OZE

Urząd Morski szuka wykonawcy MOLF-a

Wystartowała procedura, która ma wyłonić wykonawcę "infrastruktury hydrotechnicznej MOLF na potrzeby inwestycji EJ1 w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino", czyli specjalnego pirsu przeładunkowego, który ma służyć dostawom komponentów do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni.

02.02.2026, 13:51
Prawo, finanse

Rząd we wtorek o zmianie przepisów ws. skarżenia planów ochrony powietrza

Rząd we wtorek ma się zająć projektem zmiany Prawa ochrony środowiska, rozszerzającym ustawowe przesłanki możliwości zaskarżania do sądów administracyjnych programów ochrony powietrza. To odpowiedź na skargę KE do TSUE przeciwko Polsce.

02.02.2026, 12:59
Transport, Elektromobilność

ORLEN rozwija infrastrukturę wodorową. Piła z nową stacją

ORLEN uruchomił w Pile piątą ogólnodostępną stację wodorową w Polsce. Z możliwości tankowania niskoemisyjnego paliwa skorzystają flota autobusów należących do Miejskiego Zakładu Komunikacji, a także klienci indywidualni. W ramach umowy ORLEN dostarczy przewoźnikowi 219 tys. kilogramów wodoru, wspierając rozwój niskoemisyjnego transportu w regionie. To jednocześnie druga, po Poznaniu, stacja wodorowa w województwie wielkopolskim.

02.02.2026, 11:17
Energetyka, OZE

Tomasz Szymczak nowym Wiceprezesem Zarządu Grupy Przemysłowej Baltic

Grupa Przemysłowa Baltic Sp. ogłosiła powołanie Tomasza Szymczaka na stanowisko Wiceprezesa Zarządu. Decyzja została podjęta przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dniu 28 stycznia 2026 r.

02.02.2026, 10:59
port_service_2025
EKO-KONSULT_2025

Dziękujemy za wysłane grafiki.