POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Wodór – ekologiczna przyszłość

Strona główna Energetyka, OZE Wodór – ekologiczna przyszłość

Partnerzy portalu

Wodór – ekologiczna przyszłość - ZielonaGospodarka.pl

Użycie wodoru (H2) jako paliwa dla turbiny gazowej to szansa na redukcję śladu węglowego w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Turbiny Gazowe Caterpillar Solar Turbines to pewne źródło zasilania umożliwiające wejście w technologie wodorowe.

W celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania przemysłu na energię

elektryczną i cieplną przy jednoczesnym zmniejszaniu śladu węglowego, użycie wodoru jako paliwa staje się najważniejszym celem. Solar ciągle inwestuje i rozwija swoje technologie wodorowe oferując czyste, bezpieczne i niezawodne źródła zasilania. Planowane jest mieszanie gazu ziemnego z wodorem w gazie sieciowym. Jego udział ma sięgać 20%. Wszystkie nasze turbiny są przystosowane do spalania do 20% wodoru w mieszance, niezależnie od ich konstrukcji. Większe stężenia tego gazu (do 100%) wymagają przeprowadzenia dodatkowych, które nie stanowią dla Nas problemu. Inwestując w Turbinę Gazową Caterpillar możesz być „H2 ready” już dziś.

Doświadczenie Solar Turbines

Solar Turbines to przedsiębiorstwo z prawie 40 – letnim doświadczeniem we wdrażaniu technologii wodorowych. Jako wiodący producent turbin gazowych i lider transformacji energetycznej może poszczycić się największą sumaryczną liczbą godzin wypracowanych przez swoje silniki na paliwach bogatych w wodór. Do tej pory uruchomiono 55 modułów generacyjnych, które wypracowały łącznie ponad 2 miliony godzin.


Rozwiązania wodorowe Caterpillar Solar Turbines

Coraz więcej uwagi poświęca się zagadnieniom zrównoważonego rozwoju w łańcuchach dostaw, emisjom gazów cieplarnianych czy poprawie wydajności energetycznej przy jednoczesnym zmniejszaniu kosztów środowiskowych przemysłu. Powyższe czynniki są obszarem, któremu muszą sprostać liderzy biznesowi na całym świecie. Odpowiednie zagospodarowanie gazów odpadowych o wysokim stężeniu wodoru to potencjalne źródło paliwa do produkcji ciepła i energii elektrycznej oraz redukcja śladu węglowego wytwarzanych produktów. Ekonomika zastosowania Turbin Gazowych napędzanych gazem koksowniczym, wielkopiecowym czy innymi bogatymi w wodór gazami jest bardzo dobra. Solar Turbines oferuje szereg rozwiązań kogeneracyjnych o wysokiej sprawności w celu sprostania wymaganiom klientów i środowiska.

Turbiny Gazowe Caterpillar mogą być zasilane wodorem niezależnie od typu komory spalania. Jednostki współspalające H2 są wyposażone zarówno w tradycyjne komory spalania jak i niskoemisyjne, opatentowane komory SoLoNOx™. Dostosowanie SoLoNOx™ do pracy na 100% H2 będzie osiągnięte do 2030 roku. Zawartość wodoru w paliwie wpływa na poziomy emisji. Dla tradycyjnych komór spalania szacujemy emisje na podstawie składu paliwa, dla turbin pracujących z komorą SoLoNOx™ gwarantujemy emisje na poziomie 15 ppm NOx dla stężeń do 20% H2 .

Solar Turbines oferuje swoim dotychczasowym klientom zestawy do unowocześnienia istniejących jednostek w celu zwiększenia możliwości współspalania wodoru bez konieczności wymiany jednostki na nową. Oferowanie zestawów retrofit jest standardową polityką firmy.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.