Wsparcie rozwoju sektora to główne zadanie nowopowstałej Polskiej Organizacji Biometanu

zk

09.09.2022 16:48 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Wsparcie rozwoju sektora to główne zadanie nowopowstałej Polskiej Organizacji Biometanu

Partnerzy portalu

Wsparcie rozwoju sektora to główne zadanie nowopowstałej Polskiej Organizacji Biometanu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Twitter

Wsparcie rozwoju sektora biometanu w Polsce i tworzenie optymalnych regulacji to główne zadanie nowopowstałej Polskiej Organizacji Biometanu (POB). Do organizacji należą już m.in. Orlen Południe, Veolia Energia czy Związek Producentów Cukru.

"Polska ma olbrzymi i niestety niewykorzystany potencjał w zakresie produkcji biometanu. Z prognoz wynika, że może on wynieść ok. 8 mld m sześc. rocznie. Liczba ta odpowiada ponad 60 proc. obecnego importu gazu ziemnego do Polski” – poinformował w przekazanej PAP informacji p.o dyrektora generalnego POB Michał Tarka. Jak przypomniał, dziś w Polsce nie działa jeszcze żadna instalacja produkująca biometan, ale chętnych do jego wykorzystywania, zwłaszcza w procesie transformacji energetycznej, wciąż przybywa.

POB podkreśla, że biometan powstaje w procesie oczyszczania biogazu, jest uznawany za paliwo zeroemisyjne, a co istotne, po spełnieniu określonych parametrów może zostać wtłoczone do sieci gazowych, co w sytuacji niepewności odnoszącej się do stabilności dostaw gazu z importu, a także rekordowych cen gazu na giełdach, oferuje realną alternatywę dla gazu ziemnego.

Organizacja zaznacza jednocześnie, że w niektórych sektorach wykorzystanie gazu jest konieczne. To m.in. przemysł chemiczny, petrochemiczny czy rafineryjny, gdzie biometan mógłby stać się ekologicznym i tańszym zamiennikiem. Według POB, biometan może odegrać również znacząca rolę w sektorze ciepłowniczym, który swoją strategię transformacji energetycznej opiera na gazie jako paliwie przejściowym.

„Gaz jest paliwem przejściowym niezbędnym w procesie dekarbonizacji sektora. Docelowo jednak, zgodnie z unijnymi oraz krajowymi regulacjami energetyczno-klimatycznymi, sektor będzie musiał od niego odejść na rzecz innych, bardziej zrównoważonych i niskoemisyjnych źródeł. W obecnej sytuacji, najlepiej więc postawić na paliwo, które może być produkowane lokalnie, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju gospodarki” – mówi członek zarządu POB Marcin Orłowski, jednocześnie dyrektor operacyjny i członek zarządu Grupy Veolia w Polsce.

W skład Polskiej Organizacji Biometanu wchodzą obecnie Veolia Energia Polska, Orlen Południe, Duon Dystrybucja, Go&Biogas, Selena Green Investments, Unimot System, Atrem oraz Związek Producentów Cukru, do którego należy m.in. Krajowa Grupa Spożywcza, Nordzucker, Südzucker, Pfeifer&Langen.

„Polska Organizacja Biometanu będzie wspierać przedsiębiorców wykazujących zapotrzebowanie na zielony gaz oraz wytwórców biometanu zarówno w kraju jak i na poziomie unijnym, ze szczególnym uwzględnieniem tak istotnych dla tej branży regulacji prawnych” – zaznaczył Michał Tarka.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.