Fundusz zarządzany przez PFR objął zielone obligacje R.Power o wartości 120 mln zł

zk

09.09.2022 19:41 Źródło: PFR
Strona główna Energetyka, OZE Fundusz zarządzany przez PFR objął zielone obligacje R.Power o wartości 120 mln zł

Partnerzy portalu

Fundusz zarządzany przez PFR objął zielone obligacje R.Power o wartości 120 mln zł - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PFR

PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju, objął zielone obligacje firmy R.Power o wartości 120 mln zł. Jest to już druga w ciągu ostatniego miesiąca emisja obligacji w ramach których spółka pozyskała łącznie 200 mln zł kapitału na rozwój polskiej części portfela projektów PV. Tym samym R.Power staje się jednym z liderów rynku energetyki odnawialnej w Polsce. Firma coraz dynamiczniej rozwija swoje projekty także na rynkach europejskich.

Emisja dla Funduszu odbyła się w ramach programu emisji zielonych obligacji o łącznej wartości nominalnej do 1 mld zł. Łączna wartość wszystkich obligacji R.Power wyemitowanych do tej pory w ramach programu to 450 mln zł, a Fundusz zarządzany przez PFR stał się największym obligatariuszem spółki. R.Power zamierza wykorzystać wpływy z wyemitowanych obligacji na budowę farm PV zlokalizowanych w Polsce zgodnie z aktualnym dokumentem Green Bond Framework.

– Chcemy utrzymać pozycję czołowego niezależnego producenta energii i dewelopera farm PV, dynamicznie rozwijając portfolio własnych projektów. Środki pozyskane od Polskiego Funduszu Rozwoju istotnie przyspieszą ten rozwój. Nasza współpraca to jednak przede wszystkim kolejny krok w stronę dekarbonizacji polskiej gospodarki, zmniejszenia emisji CO2 oraz zwiększenia niezależności energetycznej. Odnawialne Źródła Energii, a zwłaszcza fotowoltaika będzie w najbliższych latach odgrywać w tym procesie kluczową rolę  – mówi Przemek Pięta, CEO i współzałożyciel R.Power.

– Inwestycja w zielone obligacje R.Power pozwoli na utrzymanie tempa wzrostu jednego z najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich przedsiębiorstw w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii Inwestycja ta wpisuje się w przedstawioną w 2019 r. strategię wspierania projektów w odnawialne źródła energii PFR GreenHub. Naszym celem jest, aby transformacja energetyczna w światowej gospodarce stała się katalizatorem do zbudowania nie tylko nowych źródeł energii, ale także polskiego sektora OZE i naszego krajowego łańcucha wartości. Dlatego inwestycja w R.Power to nasz świadomy wybór i sedno naszej strategii. Cieszy to, że nasza oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem i w kolejce oczekują już kolejni partnerzy – mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR.

Data emisji obligacji to 2 września 2022 r. Obligacje spełniają kryteria zielonych obligacji zgodnie z Green Bond Principles (GBP) opracowanymi przez International Capital Market Associacion (ICMA), w tym w zakresie przeznaczenia środków z emisji na finansowanie inwestycji mających korzystny wpływ na środowisko, wspierających zrównoważony rozwój.

R.Power S.A. jest czołowym zintegrowanym, niezależnym producentem energii słonecznej w Polsce, z rosnącą obecnością we Włoszech, Portugalii, Hiszpanii, Niemczech oraz Rumunii. Działania R.Power S.A. obejmują cały łańcuch wartości sektora energii słonecznej, w tym rozwój projektów elektrowni fotowoltaicznych, budowę elektrowni fotowoltaicznych (Engineering Procurement & Construction), serwisowanie elektrowni (Operations & Maintenance) i produkcję zielonej energii (Independent Power Producer). Spółka rozwija obecnie portfel ponad 7 GWp aktywów fotowoltaicznych i posiada portfel projektów o ograniczonym ryzyku (wybudowane, w budowie lub gotowe do budowy) o mocy około 0.8 GWp.

Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju. Naszymi priorytetami są: inwestycje infrastrukturalne, innowacje, rozwój przedsiębiorczości, fuzje i przejęcia oraz eksport i ekspansja zagraniczna polskich przedsiębiorstw, wsparcie samorządów, realizacja programu Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz obsługa inwestycji zagranicznych.

Tagi:
pfr, fotowoltaika, oze, pv

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.