Wyjątkowe zamówienie dla Hanwha Ocean. Stocznia zbuduje największe na świecie statki do transportu amoniaku

rk

26.11.2023 21:16 Źródło: Hanwha Ocean
Strona główna Transport, Elektromobilność Wyjątkowe zamówienie dla Hanwha Ocean. Stocznia zbuduje największe na świecie statki do transportu amoniaku

Partnerzy portalu

Wyjątkowe zamówienie dla Hanwha Ocean. Stocznia zbuduje największe na świecie statki do transportu amoniaku - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Hanwha Ocean

Południowokoreańska stocznia ogłosiła, że 14 listopada uzyskała zamówienie o wartości około 500 milionów dolarów na budowę czterech bardzo dużych zbiornikowców amoniaku (Very Large Ammonia Carriers, VLAC) dla greckiego przedsiębiorstwa żeglugowego Naftomar Shipping and Trading Co. Ltd. Inc (Naftomar). Każdy statek będzie w stanie przetransportować 93 000 m3 amoniaku, będącego nadzieją dla dekarbonizacji żeglugi jako zielone paliwo.

Statki zostaną zbudowane w stoczni Hanwha Geoje i dostarczone armatorowi począwszy od 2026 roku. Zostaną wyposażone w najnowsze technologie Hanwha Ocean, w tym system silnika z generatorem wałowym oraz system Hanwha SmartShip Solution & Service, czyli platformę obsługi statków. Zostaną także wyposażone w dwupaliwowy napęd wykorzystujący również amoniak, umożliwiający armatorowi przystosowanie w przyszłości statków do wykorzystania tego surowca jako zielonego paliwa, zapewniając zmniejszenie emisji szkodliwych substancji podczas podróży na trasach żeglugowych. Aby spełnić obecne i przewidywane przepisy dotyczące emisji gazów cieplarnianych, te nowo budowane, wyjątkowo duże jednostki będą miały również wysoce przyjazną dla środowiska konstrukcję o zwiększonej wydajności, zgodnie z rygorystycznymi wymaganiami specyfikacji Naftomar. Dzięki temu zamówieniu Hanwha Ocean ma udowodnić swoją światowej klasy konkurencyjność technologiczną na rynku globalnym i aspiracje do katalizowania "ery zeroemisyjnej żeglugi". Celem spółki jest nie tylko zapewnienie najwyższej jakości statków, ale także utrzymanie ciągłej współpracy z zamawiającym.

Stając się częścią Grupy Hanwha, stocznia wcześniej znana jako Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering Co., Ltd. (zaliczanej do „Wielkiej Trójki” stoczni w Korei Południowej, realizujących zamówienia dla firm z całego świata) i mieszcząca się w południowokoreańskim Geoje, zacieśnia współpracę z greckim przedsiębiorstwem Naftomar, w oparciu o jego pozycję na rynku. Jest to licząca się firma spedycyjna, specjalizująca się w transporcie gazu płynnego (LPG) i amoniaku z dostawami realizowanymi do portów na całym świecie. Mająca swoją siedzibę w Atenach firma aspiruje również do bycia jednym z liderów transformacji energetycznej i dekarbonizacji. Rozbudowuje też swoją flotę gazowców wierząc w potencjał przyszłego rynku amoniaku, o czym świadczy zamówienie spółki na najnowocześniejsze VLAC.

Amoniak jest uważany za paliwo przyjazne dla środowiska, które podczas spalania nie emituje dwutlenku węgla, co czyni go obiecującym kandydatem do dekarbonizacji branży żeglugi morskiej, obok wodoru i metanolu. W ubiegłym roku firma Hanwha Ocean otrzymała zasadnicze zezwolenia (AiP) na nośnik amoniaku o pojemności 86 000 m3 od francuskiego Bureau Veritas (BV) we wrześniu i brytyjskiego Lloyd's Register (LR) w październiku, dwóch uznanych światowych towarzystw klasyfikacyjnych w sektorze morskim .

Aktualnie Hanwha Ocean koncentruje się na opracowywaniu technologii przyjaznych dla środowiska, aby przewodzić erze statków zeroemisyjnych. Jej strategia opiera się na stopniowym ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych i ostatecznej komercjalizacji statków zeroemisyjnych, które wykorzystują technologie paliw alternatywnych, takie jak napęd amoniakalny, bezpośredni napęd wodorowy i napęd z użyciem wodorowych ogniw paliwowych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.