Grabiec: regulacje Zielonego Ładu dot. rolnictwa nie do przyjęcia dla Polski

Grabiec: regulacje Zielonego Ładu dot. rolnictwa nie do przyjęcia dla Polski - ZielonaGospodarka.pl
05.03.2024 10:14
Strona główna Klimat, Edukacja Grabiec: regulacje Zielonego Ładu dot. rolnictwa nie do przyjęcia dla Polski

Partnerzy portalu

Grabiec: regulacje Zielonego Ładu dot. rolnictwa nie do przyjęcia dla Polski - ZielonaGospodarka.pl

Z polskiej perspektywy obecne regulacje Zielonego Ładu dotyczące rolnictwa są nie do przyjęcia - oświadczył w poniedziałek szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Jak dodał, rząd od początku urzędowania zabiega o zmianę tych przepisów.

Jak stwierdził Grabiec na konferencji prasowej, w polskiej ocenie ciężary nakładane na rolnictwo w ramach Zielonego Ładu są "nieracjonalne", zwłaszcza w sytuacji Polski, która jest znaczącym producentem i eksporterem żywności. "Obłożenie regułami Zielonego Ładu polskiego rolnictwa oznacza dramatyczny spadek rentowności" - ocenił. "W obecnym kształcie nowy ład dotyczący rolnictwa jest dla nas nie do przyjęcia" - zaznaczył.

Grabiec podkreślił, że od początku urzędowania rząd zabiega o to, by te przepisy Zielonego Ładu zmienić, ale - jak zauważył, dziś postanowienia w tej sprawie zapadły i ich zmiana jest znacznie trudniejsza niż w czasie, gdy były dopiero formułowane.

W ocenie szefa kancelarii premiera, w ciągu "najbliższych godzin" do organizacji rolników powinna dotrzeć informacja o terminie kolejnego spotkania z rządem i rozmów. W czwartek, po spotkaniu z rolnikami premier Donald Tusk poinformował, że do następnych rozmów dojdzie prawdopodobnie we wtorek 5 lub w czwartek 7 marca. Na 6 marca rolnicy planują kolejną demonstrację w Warszawie.

Jak tłumaczył Grabiec, czas przed spotkaniem musi być wykorzystany na przygotowanie rozwiązań, bo "nie chodzi o to, by się spotykać i robić wspólne zdjęcia, tylko zasadniczo zmienić sytuację rolników, która od dwóch lat jest dramatyczna w związku z decyzją UE o otwarciu granicy na towary z Ukrainy". Ta sytuacja musi ulec zmianie - podkreślił.

Od kilku tygodni trwają w Polsce, a także w innych krajach UE, protesty rolnicze. We wtorek rolnicy demonstrowali w Warszawie. Postulaty polskich rolników to odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.

Europejski Zielony Ład wprowadza szereg wytycznych dotyczących m.in. rolnictwa umożliwiających osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji poprzez stosowanie odłogowania gruntów, redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę, obowiązkowe przeznaczenie 25 procent areału ziemi pod uprawy ekologiczne.

wkr/ pad/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.