Trump przegrywa walkę z wiatrakami i wycofuje się rakiem

23.07.2026 08:00
Strona główna Energetyka, OZE Trump przegrywa walkę z wiatrakami i wycofuje się rakiem

Partnerzy portalu

Trump przegrywa walkę z wiatrakami i wycofuje się rakiem  - ZielonaGospodarka.pl
Unsplash

Amerykańska administracja wycofała apelację do orzeczenia sądu federalnego, które uchyliło wprowadzone przez Trumpa zamrożenie wydawania zezwoleń i dzierżawy gruntów federalnych pod projekty wiatrowe. To kolejna porażka prezydenta USA w jego walce z projektami OZE. 

 

Tuż po rozpoczęciu drugiej kadencji prezydent Trump wypowiedział wojnę amerykańskiej branży wiatrowej. Już pierwszego dnia urzędowania nakazał agencjom federalnym wstrzymanie wydawania zezwoleń i dzierżawy gruntów pod inwestycje wiatrowe – był to pierwszy z serii radykalnych kroków mających na celu zahamowanie rozwoju jednego z najszybciej rosnących źródeł energii odnawialnej w kraju. Teraz wygląda na to, że prezydent wywiesza białą flagę. Administracja Trumpa wycofała apelację do orzeczenia sądu, który w grudniu 2025 roku uchylił decyzję o zamrożeniu procedur wydawania zezwoleń i dzierżawy. Oznacza to, że ogólnokrajowe, bezterminowe wstrzymanie projektów wiatrowych nie będzie egzekwowane. Orzeczenie to było wynikiem pozwu złożonego w maju 2025 roku przez koalicję prokuratorów generalnych z 17 stanów oraz Waszyngtonu (D.C.), której przewodziła prokurator generalna stanu Nowy Jork, Letitia James. Sąd okręgowy przyznał rację skarżącym, uznając styczniowe rozporządzenie wykonawcze Trumpa za „arbitralne, nieuzasadnione i niezgodne z prawem”. Departament Sprawiedliwości złożył apelację w lutym, a następnie – 10 czerwca – wniosek o jej wycofanie.

 

OZE górą mimo szkodliwych działań Waszyngtonu
  

Stany, które zaskarżyły „dyrektywę wiatrową” administracji, ogłosiły zwycięstwo. - Projekty wiatrowe w Nowym Jorku stworzą miejsca pracy, wzmocnią naszą gospodarkę i obniżą rachunki za prąd dla mieszkańców – stwierdziła w oświadczeniu prokurator generalna James. Wiadomość ta pojawia się w czasie, gdy produkcja energii ze źródeł odnawialnych w USA stale rośnie, mimo licznych działań politycznych wymierzonych w ten sektor. Od momentu wydania przez Donalda Trumpa pierwszego rozporządzenia dotyczącego energetyki wiatrowej, jego administracja podejmowała zakrojone na szeroką skalę próby likwidacji ulg podatkowych dla czystej energii oraz hamowania rozwoju projektów poprzez bariery regulacyjne i bezpośrednie anulowanie inwestycji. Sądy federalne uchyliły wiele z tych decyzji. Dobrowolne wycofanie apelacji przez administrację to kolejna porażka prawna strategii „dominacji energetycznej” Trumpa, której celem jest maksymalizacja krajowego wydobycia paliw kopalnych i produkcji energii jądrowej.

 

W lipcu sąd uchylił także wytyczne amerykańskiego urzędu skarbowego, które utrudniały projektom wiatrowym i słonecznym korzystanie z federalnych dotacji podatkowych. Jak podaje serwis informacyjny The Hill, orzeczenie to zapadło jednak niespełna miesiąc przed terminem wygaszenia ulg podatkowych dla czystej energii, przewidzianych w ustawie znanej jako „One Big Beautiful Bill Act”. Sektor energii odnawialnej wykazał się zaskakującą odpornością na zawirowania polityczne. Według raportu opublikowanego także w lipcu przez organizacje Environmental Defense Fund oraz Atlas Public Policy, w 2026 roku do sieci ma zostać włączona rekordowa moc 79,7 GW pochodząca z czystych źródeł. Obiecująco przedstawia się również portfel inwestycyjny. W całym kraju planowane są lub znajdują się w fazie budowy instalacje o łącznej mocy 222 GW. Stanowi to około jednej trzeciej całkowitej mocy ogłoszonej do końca pierwszego kwartału. Największy udział (56%) w planowanych lub realizowanych projektach OZE ma fotowoltaika (123,3 GW), a na kolejnym miejscu znajdują się magazyny energii (65,1 GW). Energetyka wiatrowa stanowi znaczną część pozostałej mocy – 30 GW (14%).

 

Trump jeszcze nie składa broni 

 

Dane są obiecujące, a zwycięstwo prawne branży wiatrowej utoruje drogę do realizacji kolejnych projektów. Mimo to wciąż stoi ona przed poważnymi wyzwaniami w obliczu polityki administracji Trumpa. Koalicja organizacji działających na rzecz energii odnawialnej zwróciła się do sądu federalnego z wnioskiem o nakazanie Pentagonowi wznowienia procedur weryfikacyjnych dotyczących lądowych farm wiatrowych. Jak podaje dziennik „New York Times”, od kwietnia na czas nieokreślony wstrzymano realizację ponad 10 planowanych projektów wiatrowych w 21 stanach, a szacowana wartość tych potencjalnych inwestycji wynosi 47 mld dolarów. Walka zatem jeszcze się nie zakończyła i porażka Trumpa z pewnością nie zmieni kursu administracji faworyzującego paliwa kopalne.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 93.83 $ baryłka  2,65% 23.07.2026 08:05
 Cyna 54095 $ tona 1,50% 23.07.2026 08:05
 Cynk 3590.5 $ tona 0,45% 23.07.2026 08:05
 Aluminium 3183.25 $ tona 0,88% 23.07.2026 08:05
 Pallad 1297.5 $ uncja  1,29% 23.07.2026 08:05
 Platyna 1651.5 $ uncja  0,90% 23.07.2026 08:05
 Srebro 60.06 $ uncja  1,64% 23.07.2026 08:05
 Złoto 4135 $ uncja  1,30% 23.07.2026 08:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.