Wynik wyszukiwania - " Technologie " - Wiadomości

Westinghouse rozwija współpracę z Bułgarią przy realizacji projektów jądrowych

Westinghouse Electric Company podpisała protokoły ustaleń z 17 istotnymi bułgarskimi dostawcami w sprawie współpracy przy realizacji planowanych projektów jądrowych z wykorzystaniem technologii AP1000 w elektrowni jądrowej Kozłoduj położonej w północnej Bułgarii, a także innych projektów w regionie. Ten ważny krok jest wynikiem ciągłej współpracy z lokalnymi dostawcami w następstwie sympozjum dla dostawców zorganizowanego przez Westinghouse w lutym 2024 r. z udziałem bułgarskich przedsiębiorstw.
15.04.2024

Nowa strefa Samsung w Centrum Nauki Kopernik na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju w całym cyklu życia produktu

W Centrum Nauki Kopernik powstała nowa, interaktywna strefa Samsung prezentująca zrównoważone działania marki. To kolejny projekt będący rezultatem długoletniej współpracy między firmą a Centrum. Strefę można odwiedzać bezpłatnie już od 26 października w holu głównym Centrum Nauki Kopernik.
30.10.2023

Innowacyjna technologia magazynowania energii która przyczyni się do osiągnięcia celów neutralności węglowej w Europie

SERMATEC, lider w branży magazynowania energii, zaliczył swój wyczekiwany debiut na targach ZeroEmission Mediterranean 2023 w Rzymie, na stoisku B18 C17 w dniach 10-12 października 2023 r., gdzie zaprezentował swoje najnowocześniejsze komercyjne, przemysłowe i mieszkaniowe systemy magazynowania energii (ESS). W ramach opracowanej koncepcji zielonego i zrównoważonego rozwoju firma SERMATEC pragnie umożliwić europejskim firmom oszczędzanie energii i sprostanie wyzwaniom związanym z wysokimi podatkami od emisji dwutlenku węgla.
16.10.2023

Ogólnoświatowy Festiwal Samochodów GWM zapewni klientom lepsze doświadczenia

Firma GWM uruchomiła niedawno ogólnoświatowy Festiwal Samochodów na rynkach zagranicznych, aby w pełni wykorzystać dominującą pozycję w sektorze inteligentnych pojazdów opartych na nowej energii (NEV) i zapewnić klientom lepszedoświadczenia.
08.06.2023

Europejski debiut YuanTech Solar na targach Intersolar Europe 2023

YuanTech Solar, nowy producent w branży systemów fotowoltaicznych, zaprezentuje podczas targów Intersolar Europe 2023 swoją kompleksową linię modułów TOPCon oraz najnowszy przenośny system zasilania energią słoneczną dla gospodarstw domowych - YuanHome Solar Kit. Impreza odbędzie się w dniach od 14 do 16 czerwca 2023 roku. Firma spodziewa się znacznej frekwencji ze strony lokalnych dystrybutorów, instalatorów i użytkowników końcowych na swoim stoisku (stoisko nr C4.360).
07.06.2023

EcoFlow wprowadza DELTA 2 Max – najlepszą przenośną stację zasilania, która zapewni codzienną energię na 10 lat

Przenośna stacja zasilania 2 kWh oferuje niezrównaną moc i wygodę w domu i w podróży.
30.05.2023

Kaczmarczyk na kongresie H2POLAND: rozwój samochodów wodorowych szybszy i łatwiejszy niż w przypadku pojazdów bateryjnych [WIDEO]

Podczas kongresu H2POLAND Cezary Kaczmarczyk, dyrektor regionalny Toyota Central Europe, przekonywał, że największą przeszkodą blokującą wejście wodorowych pojazdów do powszechnego użytku, jest infrastruktura. I gdy tylko stacje tankowania wodoru pojawią się w Polsce, rozwój wodorowej motoryzacji znacznie przyspieszy. „Toyota produkuje seryjnie samochód wodorowy od ośmiu lat. W tej chwili mamy już pewność, że jest to mechanizm dobrze funkcjonujący i może być atrakcyjną ofertą dla firm i klientów indywidualnych” - zauważył Cezary
22.05.2023

Northvolt zakończył budowę fabryki w Gdańsku

Northvolt, europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska, zakończył budowę największej w Europie fabryki magazynów energii.
21.05.2023

Hisense traktuje zrównoważony rozwój jako priorytet w budowaniu bardziej ekologicznej przyszłości

Celem Dnia Ziemi jest zaangażowanie osób indywidualnych, instytucji i firm w przyjęcie odpowiedzialności za przyspieszenie procesu przejścia na korzystną dla wszystkich i dobrze prosperującą zieloną gospodarkę. Hisense, wiodąca globalna marka sprzętu AGD i elektroniki użytkowej, zawsze postrzegała zrównoważone praktyki biznesowe jako jeden z priorytetów i jest zaangażowana w działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii i budowania zrównoważonego środowiskowa.
26.04.2023

EKG 2023: trzy scenariusze drogi Polski do atomu według Baker McKenzie [WIDEO]

Najwyższy czas na prawdziwą atomizację Polski - wynika z najnowszego raportu kancelarii Baker McKenzie i Polityki Insight, szeroko dyskutowanego podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jak przekonywał Michał Piekarski, partner w kancelarii, dokument jest zaproszeniem do dyskusji - już nie o tym czy, ale w jaki sposób najsprawniej rozwijać krajowy sektor energii jądrowej.
25.04.2023

Dekarbonizacja transportu: branża liczy na wsparcie, gwarancje finansowe i jasną politykę rządu [WIDEO]

Systemowe wsparcie dla inwestycji w transport niskoemisyjny, w tym gwarancje finansowe ze strony państwa oraz opracowanie szczegółowej polityki rządu w zakresie transportu intermodalnego - takie oczekiwania zgłaszali eksperci i menedżerowie branży logistycznej, uczestniczący w debacie o dekarbonizacji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24-26 kwietnia 2023 r.).
25.04.2023

GWM przyspiesza proces elektryfikacji dzięki światowej premierze pojazdów zasilanych nowymi źródłami energii podczas targów Auto Shanghai 2023

18 kwietnia GWM zaprezentował pięć swoich głównych marek: HAVAL, TANK, ORA, POER i WEY podczas 20. targów branży motoryzacyjnej Shanghai International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju („Auto Shanghai 2023”) i pokazał pełną gamę modeli zasilanych nowymi źródłami energii (NEV).
20.04.2023

Paris Rhône - licząca ponad sto lat marka urządzeń elektrycznych - poszerza ofertę o systemy magazynowania energii

Paris Rhône Energy, nowa marka należąca do Paris Rhône, producenta urządzeń elektrycznych z ponad 100-letnim dorobkiem, niedawno zaprezentowała swój pierwszy kompletny domowy system zasilania z serii PEX. Premiera systemu miała miejsce 11 kwietnia na platformie Indiegogo.
14.04.2023

Leasys - nowy europejski podmiot w branży mobilności

5 kwietnia br. odbyła się prezentacja Leasys, nowej spółki w branży mobilności, powstałej w wyniku konsolidacji z Free2move Lease. Leasys specjalizuje się w operacyjnym leasingu wielomarkowym, a jej współwłaścicielami są Stellantis i Crédit Agricole.
06.04.2023

Greenvolt sprzeda polską farmę wiatrową za 18,8 miliona euro

List intencyjny przewiduje sprzedaż farmy wiatrowej w północno-zachodniej Polsce za kwotę 2,35 miliona euro za MWp. • Rozwiązanie Behind The Meter - dostawa energii z instalacji przyłączonych do sieci odbiorcy - umożliwia pokonanie ograniczeń związanych z przyłączaniem instalacji energii odnawialnej do sieci elektrycznej. • Transakcja umożliwi Greenvolt przejście do kolejnego etapu utworzonej przez spółkę strategii rotacji aktywów. • Celem jest sprzedaż w tym roku co najmniej 200 MWp łącznie w Polsce i w Portugalii.
04.04.2023

Czy warsztaty w kraju są gotowe na serwisowanie aut elektrycznych?

Samochody elektryczne szturmem zdobywają polskie drogi. Choć pozbawione są wielu newralgicznych komponentów, które mogą ulec awarii, nie oznacza jednak, że są mniej problematyczne niż te, z napędem spalinowym. O specyficznych wymaganiach aut elektrycznych oraz problemach, z jakimi wiąże się ich naprawa, opowiadają eksperci serwisu autobaza.pl.
04.04.2023

GWM prezentuje nową technologię hybrydową, aby przyspieszyć przejście na pojazdy elektryczne

10 marca GWM zorganizował w swoim centrum technologicznym w Chinach wydarzenie INTELLIGENT NEV DAY.
13.03.2023

Hiconics prezentuje na targach ENEX najnowszą generację mieszkaniowych systemów magazynowania energii serii HiEnergy i WISDOM

Hiconics, ekologiczna marka należąca do Midea Industrial Technology, zaprezentowała swoje produkty z zakresu domowych magazynów energii z serii MINERGY, HiEnergy i WISDOM na targach ENEX, które odbyły się w Kielcach 8 marca 2023 r. Na wystawie zaprezentowano trójfazowe i jednofazowe rozwiązania nowej generacji domowych magazynów energii Hiconics z serii HiEnergy.
10.03.2023

Fundacja Energy Act for Ukraine i Menlo Electric dostarczą instalacje fotowoltaiczne dla ukraińskich szkół i szpitali

Współpraca ma na celu zabezpieczenie szkół i szpitali przed przerwami w dostawie prądu spowodowanymi trwającymi atakami rakietowymi na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Obie organizacje poszukują partnerów do udziału w programach 100RESforSchools i 50RESforHospitals, których celem jest zaopatrzenie 150 ukraińskich instytucji w instalacje PV i magazyny energii.
08.02.2023

Adani jako pierwsza wprowadzi na rynek ciężarówki napędzane wodorem

- Przedsiębiorstwo Adani Enterprises jako pierwsze w Azji i jedno z pierwszych na świecie wykorzysta do pracy w górnictwie ciężarówki napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi. - Pierwszy samochód ciężarowy ma zostać oddany do eksploatacji w Indiach w 2023 r. - Informacja ta potwierdza wizję Gautama Adaniego, który zamierza zapoczątkować gospodarkę wodorową, której liderem są Indie.
19.01.2023

Jackery rozszerza swoją ofertę w zakresie wysokiej klasy generatorów słonecznych Pro o produkty 3000 Pro i 1500 Pro, które zaprezentowano podczas CES 2023

Jackery, światowy lider w dziedzinie nowoczesnych, przenośnych stacji zasilania i ekologicznych rozwiązań energetycznych do stosowania na zewnątrz, rozszerzyła swoją ofertę w zakresie wysokiej klasy produktów Pro o dwa kolejne innowacyjne, przenośne generatory słoneczne, 3000 Pro i 1500 Pro, zapewniając swoim klientom szerszy wybór rozwiązań do stosowania na zewnątrz. Dwa nowe produkty zadebiutowały podczas CES 2023 - największej imprezy technologicznej na świecie, która odbyła się w centrum wystawienniczym w Las Vegas w dniach 5
11.01.2023

GWM wzmacnia międzynarodową strategię w zakresie wykorzystania nowych źródeł energii

2 grudnia koncern GWM zorganizował w Tajlandii konferencję dla zagranicznych dystrybutorów. Ponad 200 partnerów z przeszło 50 krajów i regionów z całego świata dyskutowało o strategii rozwoju i planowaniu działań w zakresie nowych źródeł energii stosowanych przez firmę.
08.12.2022

Projekt fotowoltaicznej jednostki termicznej nr 1 Shanghai Electric w Dubaju zostaje podłączony do sieci

Jest to największy na świecie projekt termicznej energetyki fotowoltaicznej pod względem mocy zainstalowanej, wielkości inwestycji i rezerwy ciepła ze stopionej soli.
01.12.2022

WEY Coffee 01 – hybrydowy SUV firmy GWM – zdobywa pochwały

14 listopada firma GWM zorganizowała jazdy próbne modelu WEY Coffee 01 dla dziennikarzy w Europie, prezentując nową falę możliwości, jakie niosą ze sobą nowoczesne pojazdy elektryczne z Chin.
22.11.2022

Remedium na rewolucję w odnawialnej energii

Wiatr, słońce, woda, biogaz, magazyn energii, atom i dużo więcej - nie wiesz, w jaki sposób możliwa jest kontrola produkcji energii w jednym miejscu, niezależnie od źródła, mocy, lokalizacji czy stopnia złożoności? Odpowiedź to system regulacji mocy czynnej i biernej, współpracujący z różnymi typami jednostek wytwórczych oraz systemami monitoringu i optymalizacji procesów wytwórczych - regulator Renedium 1.0.
26.10.2022

Risen Energy: globalne zyski w zakresie wytworzonej energii - mapa porównawcza i analiza techniczna poszczególnych technologii ogniw

Wraz z szybkim rozwojem technologii fotowoltaicznych - począwszy od półprzewodników typu p aż po półprzewodniki typu n - różnice w ilości energii wytwarzanej przy zastosowaniu różnych technologii ogniw przyciągają coraz więcej uwagi. Obecnie główne technologie ogniw to PERC, TOPCon i HJT. Każda z nich ma określone zalety i wady, ale wśród badań porównawczych dotyczących wytwarzania energii wciąż brakuje systematycznego porównania całego cyklu życia produktu w oparciu o perspektywę globalnych scenariuszy zastosowań.
26.10.2022

Musimy zmienić sposób myślenia o odzyskiwaniu surowców z elektroodpadów

Odpad z jednego procesu produkcyjnego staje się cennym surowcem dla innego. Taka idea powinna przyświecać gospodarce, w której efektywnie korzystamy z zasobów i jak najdłużej utrzymujemy wartość?produktów - to jeden z głównych wniosków debaty „Od odpadu do zasobu. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w ekonomii cyrkularnej”, zorganizowanej w dniu 13.10.2022 z okazji Międzynarodowego Dnia bez Elektrośmieci w Centrum Prasowym PAP.
17.10.2022

Rozwój nowoczesnych pojazdów energetycznych, oficjalna premiera GWM HAVAL H6 PHEV

28 września oficjalnie wprowadzono na rynek model HAVAL H6 PHEV, co stanowi kolejne osiągnięcie koncernu GWM w zakresie nowych gałęzi przemysłu energetycznego.
10.10.2022

Gospodarka, technologia, zielona energia wśród tematów EFNI 2022 w Sopocie

Przyszłość Polski, Europy i świata, wpływ wojny na współpracę międzynarodową, globalna gospodarka, metaverse. Te i wiele innych tematów omówią podczas inspirujących dyskusji uczestnicy i paneliści tegorocznej XI edycji Europejskiego Forum Nowych Idei.
26.09.2022

Projekt LIFE-Urban Wind.PL: recykling energii jest opłacalny i niezbędny dla środowiska

Pomimo wzrostu świadomości proekologicznej wciąż pomija się recykling energii i nie prowadzi działań, które miałyby na celu odzyskiwanie energii tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie i korzystne dla środowiska naturalnego i klimatu – uważa Jerzy Czaplejewicz, kierownik zespołu budowy prototypów Instytutu Badań Nauk Stosowanych i Nowych Technologii (INSiNT).
20.09.2022

Rozwiązaniem kryzysu energetycznego Europy jest energetyka oparta na rozwiązaniach pływających

Pływające rozwiązania energetyczne Karpowership mogą zaoszczędzić Europie od 30% do 60% kosztów gazu i umożliwić uzyskanie do 2 tys. MW mocy wytwórczej. System dwupaliwowy zainstalowany z całą infrastrukturą na pokładzie (paliwo płynne i gaz ziemny). Możliwość wdrożenia w ciągu zaledwie 30 dni.
08.09.2022

Karpacz’22: porozumienie KGHM z Nuclearelectrica przyspieszy wdrożenie technologii SMR

Prezesi KGHM Polska Miedź i Nuclearelectrica SA podpisali 6 września na Forum Ekonomicznym w Karpaczu porozumienie wyznaczające ramy współpracy pomiędzy Polską i Rumunią w kwestii energetyki jądrowej, które przyspieszy powstanie elektrowni w oparciu o technologię małych reaktorów modułowych (SMR). „Rozpoczynamy współpracę międzynarodową i budujemy szerszą koalicję” – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.
08.09.2022

Nowy model GWM POER debiutuje podczas Chengdu Motor Show 2022

W dniu 26 sierpnia świeżutki model pickupa Shanhai POER (przeznaczonego na rynek chiński), stworzony przez GWM POER, zadebiutował podczas targów motoryzacyjnych Chengdu Motor Show 2022, ciesząc się dużym zainteresowaniem.
06.09.2022

Meco Limited ogłasza wprowadzenie zaawansowanego sprzętu do kopania kryptowalut zasilanego PV

Meco Limited (Mecobit) poinformowała o wyczekiwanej premierze produktów z serii Ultimate Solar Power System (system produktów fotowoltaicznych z wyjątkowym zasilaniem awaryjnym i sprzętem do kopania kryptowalut) podczas elitarnego wydarzenia, które odbyło się w sierpniu 2022 r. w Hong Kong Technology Bureau.
06.09.2022

Nowa era sprzętu do kopania kryptowalut zasilanego energią słoneczną

Firma Mecobit Solar to globalny podmiot, którego działalność skupia się na tworzeniu wysokiej klasy i przystępnych cenowo rozwiązań w obszarze energii słonecznej. Równolegle z udoskonalaniem swoich innowacyjnych rozwiązań, firma wprowadziła produkty Solar System, które zasilają sprzęt do wydobywania kryptowalut i inne podobne urządzenia.
30.08.2022

PSG stosuje nowoczesne metody wykrywania nieszczelności rurociągów

Od 2018 roku w wyniku gwałtownego wzrostu zainteresowania paliwem gazowym, wynikającego m.in. z transformacji energetycznej, nastawienia na ekologię i masowego odchodzenie od węgla, Polska Spółka Gazownictwa znacząco zwiększyła obszar gazociągów wymagających monitoringu. Wybudowanie sieci gazowniczej to ważny krok w temacie gazyfikacji. Drugim, może i ważniejszym, jest jej prawidłowe użytkowanie, które może mieć wpływ na bezpieczeństwo użytkowników. Dlatego Polska Spółka Gazownicza sięga po nowoczesne metody, aby wykryć zagrożeni
28.07.2022

Pompa ciepła PHNIX R290 serii HeatMaster stworzona do niskoemisyjnego i efektywnego ogrzewania wody użytkowej

Wobec rosnących kosztów i ograniczonej dostępności energii i przestrzeni, ekonomiczne oraz wydajne ogrzewanie wody stało się niezbędne, szczególnie w pomieszczeniach produkcyjnych, wielkich powierzchniach handlowych i budynkach mieszkalnych.
20.07.2022

Luke Nosek: Polska obrała najlepsza drogę, kierując się w stronę energetyki jądrowej

Polska ma ogromną wizję dotyczącą rozwoju energetyki jądrowej - uważa Luke Nosek, współzałożyciel Gigafund i PayPal, inwestor w SpaceX Elona Muska oraz Last Energy, który był gościem tegorocznego Kongresu 590 w Nadarzynie. Jego zdaniem wybór właśnie tego bezemisyjnego źródła wytwarzania energii - to dla naszego kraju najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne rozwiązanie.
04.07.2022

EIG uruchamia chilijską platformę energetyki odnawialnej - Grupo Cerro

Powstanie nowego podmiotu wiąże się również z niedawno sfinalizowanym przejęciem portfela ANPAC obejmującego 11 elektrowni wodnych przepływowych oraz istniejących elektrowni Cerro Dominador. Platforma ma przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej w Chile poprzez innowacyjne projekty, w ramach których energia ze źródeł odnawialnych dostarczana będzie całodobowo.
30.06.2022

Chery wyposaży swoje „nowe modele energetyczne” w technologię ADAS, aby wejść na rynek europejski

Według doniesień, Chery wkrótce wejdzie na rynek europejski i zaoferuje tamtejszym konsumentom nowe pojazdy elektryczne OMODA z udoskonaloną funkcją ADAS.
30.06.2022

CATL wprowadza na rynek akumulator CTP 3.0 „Qilin”, osiągając najwyższy poziom integracji na świecie

CATL wprowadził na rynek „Qilin”, trzecią generację technologii CTP (cell-to-pack - ogniwa jako pakiet). Dzięki rekordowej wydajności wykorzystania przestrzeni na poziomie 72% i gęstości energetycznej do 255 Wh/kg osiągnięto najwyższy jak dotąd poziom integracji na świecie, zdolny do zapewnienia w mgnieniu oka zasięgu ponad 1000 km.
24.06.2022

Kongres 590: jeśli KGHM chce pozostać liderem rynku, musi mieć stabilne źródło energii

Energetyka jądrowa od kilkudziesięciu lat zapewnia pewność dostaw bezpiecznej, bezemisyjnej energii elektrycznej - nadszedł czas na uruchomienie SMR-ów w Polsce - stwierdzili uczestnicy debaty „Czy energetyka jądrowa może powstrzymać kryzys klimatyczny”, która odbyła się podczas Kongresu 590.
24.06.2022

Działając na rzecz niskowęglowego rozwoju przemysłu motoryzacyjnego, koncern GWM zgłasza ponad 1 tys. patentów związanych z pojazdami napędzanymi nową energią

Jak wynika z danych opublikowanych ostatnio przez AutoPat, międzynarodową platformę danych patentowych dla przemysłu motoryzacyjnego, w ubiegłym roku koncern GWM zgłosił ponad 1 tys. patentów dotyczących najnowszych rozwiązań technologicznych w sektorze pojazdów energooszczędnych.
21.06.2022

Moduł z serii Jolywood Solar Niwa w centrum uwagi na Targach Genera jako najlepszy polikrystaliczny moduł solarny

Genera 2022 - Targi Energetyki i Środowiska - jedna z największych komercyjnych platform przemysłu czystej energii, odbyła się w dniach 14-16 czerwca. 25. jubileuszowa edycja Targów zgromadziła licznych producentów wystawiających swoje najnowsze produkty.
17.06.2022

Inauguracja Branżowego Punktu Kontaktowego „Inteligentna i czysta mobilność”

Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa zainaugurował działalność Branżowego Punktu Kontaktowego „Inteligentna i czysta mobilność”. Jego zadaniem będzie wsparcie przedsiębiorców i naukowców w unijnym programie Horyzont Europa.
07.06.2022

Frans Timmermans odwiedził Saule Technologies

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu odwiedził wrocławską fabrykę Saule Technologies - firmy, która jako pierwsza na świecie rozpoczęła komercjalizację perowskitowych ogniw fotowoltaicznych.
07.06.2022

MA'ADEN i GlassPoint podpisują porozumienie w sprawie stworzenia największej na świecie solarnej instalacji pary technologicznej

Czołowa spółka wydobywcza z Arabii Saudyjskiej podpisała porozumienie w sprawie wsparcia badań nad stworzeniem pierwszej w Królestwie solarnej instalacji pary technologicznej w celu dekarbonizacji rafinerii tritlenku diglinu.
03.06.2022

Rozwiązania CATL do magazynowania energii o różnorodnych zastosowaniach wyróżniają się na targach ees Europe 2022

Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL), globalny lider innowacyjnych technologii w dziedzinie nowej energii, znalazł się w centrum uwagi dzięki wielokrotnie nagradzanym rozwiązaniom magazynowania energii o zróżnicowanych zastosowaniach podczas ees Europe 2022, największej międzynarodowej wystawy akumulatorów i systemów magazynowania energii w Europie, która odbyła się w dniach 11-13 maja w Messe München w Monachium.
17.05.2022

Shanghai Electric Wind Power Group w czołówce chińskich producentów turbin wiatrowych w 2021 r.

W opublikowanym przez BloombergNEF rankingu 10 najlepszych producentów turbin wiatrowych w Chinach w 2021 r. spółkę Shanghai Electric Wind Power Group uznano za jednego z pięciu najlepszych producentów turbin wiatrowych w Chinach, przy czym w ocenie tej uwzględniono również najnowszą morską elektrownię wiatrową, której moc przewyższała w 2021 r. potencjał wszystkich pozostałych chińskich graczy branżowych.
02.05.2022

Rośnie zainteresowanie tanią energią jądrową z SMR-ów

Przyspieszają prace nad włączeniem taniej, stabilnej i niezależnej od warunków pogodowych energii jądrowej do miksu energetycznego Polski. W odróżnieniu od programu rządowego, który zakłada uruchomienie wielkoskalowej elektrowni atomowej w 2033 r., KGHM i Tauron widzą przyszłość energetyki jądrowej w SMR - małych reaktorach modułowych, które zostaną uruchomione już w 2029 r.
28.04.2022

Mój elektryk MAN eTGE

Aż do 70 000 PLN mniej można zapłacić za samochód MAN TGE z napędem elektrycznym. MAN jako jeden z pierwszych producentów samochodów dostawczych od początku roku 2022 oferuje kompleksową pomoc w uzyskaniu dopłat do zakupu samochodów w ramach programu „Mój elektryk”. Dołączenie do programu to odpowiedź MAN Truck & Bus Polska oraz MAN Financial Services na rosnący trend elektromobilności.
14.04.2022

Po polskich drogach jeździ o 140 proc. więcej elektryków

Licznik elektromobilności w Polsce przekroczył 40 tys. pojazdów, a od początku roku liczba nowych rejestracji zwiększyła się o ponad 70 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2021 r. Samochody - głównie osobowe oraz niewielkie dostawcze - kupują przedsiębiorcy z małych i średnich firm, korzystając z dofinansowania, m.in. w ramach programu „Mój Elektryk”. Jesteśmy póki co na początku drogi, ale potencjał jest ogromny - mówi Agnieszka Szwaj z Webfleet Solutions.
13.04.2022

EcoFlow jest obecne na rynkach w całej Europie i planuje dalszą ekspansję w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii

Od czasu wejścia na rynek europejski w 2020 r. EcoFlow szybko rozszerzyło swój zasięg na 40 krajów dzięki wsparciu solidnych łańcuchów dostaw i lokalnych sieci.
12.04.2022

Risen Energy wprowadza ultraniskoemisyjne moduły BIPV i HJT

Risen Energy Co., Ltd., największy w Chinach producent paneli słonecznych, zakończyła właśnie konferencję prasową w Ninghai w prowincji Zhejiang, na której zaprezentowała najnowszą linię modułów BIPV, w tym modeli Super Top i Super Tile, jak również ofertę heterozłączy HJT - Hyper-ion. Każdy z nowych produktów zapewnia jeszcze niższy poziom emisji CO2 oraz lepsze parametry wytwarzania energii elektrycznej, w ogromnym stopniu zwiększając zakres możliwości rozwoju i wdrażania modułów BIPV i HJT.
05.04.2022

Globalna ekspansja energooszczędnego oświetlenia LED od Absen

Międzynarodowy producent diod LED, firma Absen, poinformowała dzisiaj o rozpoczęciu nowej fazy rekrutacji w celu dalszego rozszerzenia światowej sieci partnerskiej i wzmocnienia swojej wiodącej pozycji jako specjalisty w zakresie innowacji i technologii LED oraz stymulacji rozwoju rynku.
23.03.2022

Pilotażowy projekt PKM Jaworzno autobusu zasilanego wodorem Air Products

W obliczu rosnącego zainteresowania rynku rozwiązaniami niskoemisyjnymi, Air Products, światowy lider w produkcji i dystrybucji wodoru, rozpoczyna strategiczną współpracę z miastem Jaworzno w zakresie przeprowadzenia pilotażowego pokazu potencjału technologii wodorowej w transporcie publicznym.
02.03.2022

HIMO otrzymuje znak zgodności CE dla roweru elektrycznego serii Max

HIMO, pierwsza chińska marka rowerów elektronicznych, spełnia wszystkie europejskie normy bezpieczeństwa.
23.02.2022

KGHM Polska Miedź S.A. – miedziowy gigant zaprasza do udziału w hackathonie CuValley Hack 2022

Rusza rejestracja do drugiej edycji CuValley Hack 2022. Wydarzenie organizowane przez KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki sp. z o.o. odbędzie się w formule online w marcu tego roku. Na autorów zwycięskich projektów czekają nagrody o łącznej puli 120000 złotych.
15.02.2022

NuScale ogłosi zawarcie historycznej umowy z KGHM, która zapoczątkuje wdrożenie pierwszego małego reaktora modułowego w Polsce

Nawiązując do wrześniowej zapowiedzi współpracy obu stron, NuScale Power i KGHM podpisują strategiczną umowę o rozpoczęciu prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce.
15.02.2022

Nowoczesne technologie w rolnictwie odpowiedzią na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu

Opublikowany przez Politykę Insight raport „Wpływ Europejskiego Zielonego Ładu na polskie rolnictwo” wskazuje, że realizacja ambitnych celów polityki klimatycznej nie będzie możliwa bez sięgnięcia po nowoczesne technologie.
20.01.2022

EcoFlow wprowadza na europejski rynek DELTA Pro, innowacyjną przenośną stację zasilania

EcoFlow, spółka zajmująca się przenośnym zasilaniem i rozwiązaniami w zakresie energii odnawialnej, wprowadziła na rynek europejski wiodącą w branży przenośną instalację domową DELTA Pro. Pierwotnie była to kampania na Kickstarterze, która pobiła rekordy i stała się najwyżej finansowanym projektem technologicznym w tamtym czasie i do dziś zajmuje szóste miejsce wśród wszystkich projektów.
17.01.2022

Raport PKN Orlen: Cyfryzacja napędza dekarbonizację

Zmiany klimatyczne postępują. Zrównoważony rozwój w przedsiębiorstwach stał się takim samym kryterium oceny skuteczności biznesowej, jak wyniki finansowe. O tym, że digitalizacja może istotnie wspierać dążenia do redukcji emisji gazów cieplarnianych, mówi najnowszy raport przygotowany przez PKN ORLEN we współpracy z firmą Accenture pt. „Nie ma dekarbonizacji bez digitalizacji. Zrównoważony rozwój potrzebuje technologii cyfrowych”.
09.12.2021

Inżynieria środowiskowa i efektywność energetyczna

Po raz pierwszy w historii ludzkości środowisko naturalne staje się większym priorytetem w społeczeństwie niż ekonomia. Dziś rzeczywiście pokazuje to aktualna polityka Unii Europejskiej, która przejawia się w niespotykanym w swoich rozmiarach kryzysie energetycznym. Czy jednak możemy pogodzić te dwa tak ważne aspekty naszego życia?
02.12.2021

RSA: elektryczne samochody Maxus już w Polsce

Na rynku samochodów elektrycznych rozpoczyna działalność nowy gracz - MAXUS, z bardzo ambitnymi planami. W ofercie ma elektryczne samochody dostawcze i klasy SUV.
02.12.2021

Stacja zasilania EcoFlow DELTA Pro znalazła się w rankingu 100 najlepszych wynalazków 2021 r. opublikowanym przez magazyn „Time”

Pierwsza w tej branży ekologiczna przenośna stacja zasilania została uwzględniona w kategorii zrównoważonego rozwoju.
17.11.2021

Global Accelerated Ventures, ACTUAL i Bioassets podejmują współpracę, aby pomóc przedsiębiorstwom osiągnąć całkowitą dekarbonizację

Wysokiej jakości certyfikowane kredyty przyczyniają się do znacznego ograniczenia emisji, pomagając przedsiębiorstwom wypełnić ciążące na nich zobowiązania w zakresie zerowej emisji netto.
16.11.2021

TÜV Rheinland przyznaje modułom wielkoformatowym GCLSI 210 mm certyfikat zgodności z normami IEC

GCL System Integration Technology Co., chińska spółka wiodąca w branży fotowoltaiki (PV) ogłosiła, że nowa generacja produkowanych przez nią jedno- i dwustronnych modułów monokrystalicznych (ogniwa 60/66) pomyślnie przeszła przeprowadzane przez TÜV Rheinland testy modułów fotowoltaicznych pod względem ich zgodności z wymaganiami norm IEC i otrzymały certyfikat zgodności z normą IEC 61215 PV moduły fotowoltaiczne (PV) z krzemu monokrystalicznego do zastosowań naziemnych - kwalifikacja konstrukcji i aprobata typu oraz IEC 61730 PV
08.11.2021

EcoFlow wprowadza na rynek przenośną jednostkę zasilającą RIVER mini

Akumulator o pojemności 210Wh może zostać w pełni naładowany w ciągu 1,5 godziny i jest dostępny na wybranych rynkach światowych.
05.11.2021

Impact’21: Łukasiewicz ma kompetencje, by budować gospodarkę wodorową

„W tym roku w ramach dotacji celowych uruchomiliśmy program >>Gospodarka wodorowa
04.11.2021

Ekologiczna technologia na rzecz zrównoważonego rozwoju - firma Hisense uczestniczy w osiągnięciu neutralności węglowej

W dniu 31 października rozpoczął się szczyt COP26, na którym około 200 krajów zbierze się i omówi działania zmierzające do ochrony i odbudowy ekosystemów. Oparta na ekologicznej technologii, firma Hisense kontynuuje integrację inicjatyw związanych z ochroną środowiska we wszystkich aspektach produkcji, łańcucha dostaw i rozwoju produktów energooszczędnych.
02.11.2021

Impact’21: biznes jest w stanie jednocześnie osiągać zyski i dbać o środowisko

Biznes jest w stanie osiągać zyski i jednocześnie realizować cele społeczne, których spełnienia wymagają od niego pracownicy i klienci - przekonywali uczestnicy z panelu dyskusyjnego „Jak zbudować lepszą przyszłość, odpowiadając na wyzwania teraźniejszości”, który odbył się w ramach kongresu Impact’21 w Poznaniu (27-28 października 2021 r.).
29.10.2021

GWM prezentuje nowinki technologiczne na Międzynarodowych Targach Gospodarki Cyfrowej Chiny 2021

W dniu 6 września GWM uczestniczyła w Międzynarodowych Targach Gospodarki Cyfrowej Chiny 2021 (CIDEE), prezentując liczne modele i inteligentne produkty, mające na celu przybliżenie globalnym użytkownikom osiągnięć w dziedzinie naukowej i inteligentnej technologii.
22.10.2021

II dzień EFNI: rozmowy o transformacji energetycznej, klimacie i technologii

W Sopocie trwa Europejskie Forum Nowych Idei. Drugiego dnia imprezy uczestnicy forum dyskutowali między innymi o transformacji energetycznej, zmianach klimatycznych i technologii.
22.10.2021

Ecobat przejmuje dystrybutora akumulatorów w krajach Beneluksu - firmę Emrol

Transakcja ta wzmacnia pozycję Ecobat w Europie jako lidera w dziedzinie magazynowania energii, poprzez ekspansję na nowe rynki e-mobilności i energii motorycznej.
20.10.2021

Zielona perspektywa, błękitna przyszłość: Midea zaprasza na konferencję, na której zaprezentuje rozwiązanie dla inteligentnych domów NZEC

Midea - marka nr 1 na świecie w dziedzinie uzdatniania powietrza, była gospodarzem konferencji pod hasłem „Zielona perspektywa, błękitna przyszłość”, która zgromadziła pod jednym dachem ekspertów z branży, jak również liderów handlu i polityki klimatycznej, aby być świadkiem wprowadzenia na rynek najnowszego rozwiązania „Zielony Dom” firmy Midea dla inteligentnych domów, zaprojektowanego, aby pomóc światu w osiągnięciu emisji NZEC (ang. Near Zero Energy Consumption) oraz kamieni milowych w zakresie wspierania światowych celów zwi
15.10.2021

SEG Solar zwiększa zdolności produkcyjne w Kambodży

SEG Solar Inc. podała informację o znacznym, sięgającym 500 MW rocznie, zwiększeniu liczby produkowanych w kambodżańskiej fabryce, wysoko wydajnych modułów SEG 540W+ 182 mm. Fabrykę produkcyjną wyposażono w najnowocześniejszą technologię, a jej zadaniem jest zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania rynku Ameryki Północnej na energię słoneczną. Produkcja rozpocznie się w październiku 2021 r. i przewiduje się, że pierwsza partia modułów solarnych trafi do USA w 4 kwartale 2021 r.
15.10.2021

AMP Robotics i Agrex-Eco uruchamiają w Polsce centrum demonstracyjne recyklingu wykorzystujące SI

Przedsiębiorstwa podejmują współpracę w celu obniżenia kosztów recyklingu i poprawy odzysku materiałów w Europie dzięki sztucznej inteligencji i automatyzacji.
14.10.2021

ECO-POWR™ - pomysł na siłownię zasilaną energią ludzkich mięśni

Godzina treningu na bieżni czy rowerku linii ECO-POWR™ generuje średnio nawet do 150 wat energii elektrycznej, która może zasilić np. małą lodówkę lub laptopa. Kilka urządzeń, na których użytkownicy intensywnie trenują 5 godzin dziennie, zaspokoi sporą część zapotrzebowania klubu na energię, a wyciskający „siódme poty” klubowicze otrzymają nagrody za wytworzone kilowatogodziny.
14.10.2021

KOMAG dąży do budowy magazynu energii na Śląsku

Do zbudowania ogromnych magazynów energii na terenach zlikwidowanych kopalń zachęca Instytut Techniki Górniczej KOMAG na swojej konferencji. 22. edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH odbywa się w dniach 11-13 października w Szczyrku, tym razem pod hasłem „Innowacyjne Techniki i Technologie w dobie Zielonej Transformacji”.
13.10.2021

PGNiG na Kongresie 590: dywersyfikujemy dostawy gazu, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw do Polski

PGNiG kieruje się zasadą zabezpieczenia ciągłych nieprzerwanych dostaw gazu do polskich odbiorców. Z tym wiąże się konieczność dywersyfikacji dostaw gazu na polski rynek i możliwie jak najszybsze uniezależnienie się od dostaw z Rosji - powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG SA podczas panelu dyskusyjnego „Nowe możliwości polskiej gospodarki” odbywającego się w ramach 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie (5-6 października).
08.10.2021

KGHM na Kongresie 590: zaniedbanie wydobycia podczas pandemii spowodowało deficyt surowców na świecie

KGHM jest oczywiście beneficjentem wysokich cen surowców w obecnym okresie, ale można też zastanowić się, czy przypadkiem gospodarka światowa nie była beneficjentem niskich cen surowców przed tą sytuacją - wskazał Paweł Gruza, wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych KGHM Polska Miedź S.A., który uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Polski globalny biznes w czasach pandemii”, odbywającym się w ramach Kongresu 590 w Warszawie.
08.10.2021

Expo 2020 w Dubaju - Shanghai Electric zaprezentuje rozwiązania z zakresu inteligentnej energii i produkcji

Shanghai Electric poinformowała, że począwszy od dnia 1 października, zaprezentuje odwiedzającym Pawilon Chiński na Expo 2020 w Dubaju, szereg innowacji w dziedzinie inteligentnej energii i zaawansowanej produkcji.
01.10.2021

CATL liderem wysokiej jakości zrównoważonych procesów produkcji w branży akumulatorów

Zakład CATL w Ningde, który zapewnia ekstremalne możliwości produkcyjne oraz inteligentną optymalizację efektywności energetycznej wraz z zarządzeniem w czasie rzeczywistym, to pierwsza baza produkcyjna akumulatorów, która uzyskała to wyróżnienie.
29.09.2021

Monitoring wielozadaniowymi autonomicznymi dronami HEISHA DNEST2

W dniu 28 września 2021 r. miała miejsce premiera HEISHA DNTEST2 - drugiej generacji drona firmy HEISHA TECH. DNEST2 to gotowy do użycia, w pełni zautomatyzowany zdalny system do gromadzenia danych w powietrzu. Rozwiązanie to eliminuje potrzebę pilotażu, tworząc zupełnie nową jakość pracy z dronami. DNEST2 to nie tylko stacja ładowania bezzałogowych statków powietrznych, ale również rozwiązania smart home.
29.09.2021

DB Cargo Polska zmienia oblicze transportu kolejowego w Europie

Podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO, DB Cargo zaprezentował nowy, wielofunkcyjny wagon modułowy.
24.09.2021

ICCPP prezentuje bezproszkową technologię atomizacji z nową generacją rdzeni ceramicznych GENE TREE

ICCPP, międzynarodowa firma zajmująca się atomizacją, zaprezentowała swoją pierwszą w historii markę technologii rdzeni ceramicznych GENE TREE na konferencji 2021 Nano-tech Ceramic Core Global Online Launch Conference, odbywającej się 16 września. Premiera GENE TREE oznacza rewolucję w badaniach i rozwoju atomizacji elektrycznej, a także wprowadzenie do przemysłu nowej generacji produktów z rdzeniem ceramicznym.
21.09.2021

Ekolodzy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań za środowisko

Zwiększenie finansowania procesu odzysku i recyklingu odpadów przez wprowadzających produkty w opakowaniach stanowi zapowiedź normalizacji krajowych procesów sortowania i recyklingu, zgodnie europejskim prawodawstwem. Projekt nowego systemu ROP daję również nadzieję na jakościową zmianę środowiskową. Dziś mierzymy się jako społeczeństwa z tonami odpadów, które w znacznej mierze zamiast do recyklingu trafiają na wysypiska śmieci i zanieczyszczają ekosystemy. A jak słusznie zauważają ekolodzy: dość już mamy niekończących się akcji
14.09.2021

Zielony Ład w polskim wydaniu - stoimy przed wielką szansą na technologiczny skok w przyszłość

Unia Europejska ma ambitny plan, by do roku 2050 cała wspólnota stała się neutralna dla klimatu. Choć eksperci szacują, że transformacja energetyczna Polski wymaga inwestycji na kwotę ponad półtora biliona złotych, kryje się za nią również szansa na wielką rewolucję cyfrową, dzięki której polska gospodarka stanie się bardziej konkurencyjna - na co wskazują eksperci firmy Schneider Electric.
06.09.2021

Origin Energy przechodzi na wsparcie Rimini Street

Czołową australijską spółkę energetyczną przekonał model wsparcia i możliwość redukcji kosztów. Rimini Street dostawca produktów i usług z zakresu oprogramowania dla firm o zasięgu globalnym, czołowy podmiot świadczący usługi wsparcia zewnętrznego dla oprogramowania Oracle i SAP i partner Salesforce, ogłosiła dzisiaj, że spółka Origin Energy, czołowy dostawca energii elektrycznej w Australii, przeszedł na wsparcie aplikacji e-Business Suite, Oracle Database, Fusion Middleware i Hyperion oferowane przez Rimini Street.
03.09.2021

Przemysł ciężki w Polsce podoła wyzwaniom transformacji

Przed polskim przemysłem ciężkim są ogromne szanse na rozwój, m.in. w innowacyjnych technologiach, a jednocześnie kilka dużych wyzwań związanych chociażby z polityką klimatyczną – uznali uczestnicy dyskusji, która odbyła w ramach Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
27.08.2021

PHNIX poszerza ofertę chłodnic do wody w pompach ciepła z serii HeatMax o model o mocy 250 kW

Dekarbonizacja to problem na skalę globalną, który wymaga wspólnych wysiłków i zaangażowania ze strony każdej grupy społecznej. Branża handlowa i przemysłowa, odpowiedzialne za ogromną część emisji gazów cieplarnianych, wiodą prym we wprowadzaniu nowych praktyk umożliwiających bardziej ekologiczną działalność.
17.08.2021

Samochód hybrydowy HAVAL H6 zbudowany w oparciu o platformę L.E.M.O.N. Debiut platformy w Tajlandii

Model trzeciej generacji samochodu hybrydowego HAVAL H6, pierwszy, jaki stworzono w oparciu o platformę L.E.M.O.N., zadebiutował w Bangkoku, w Tajlandii. Spotkał się z pozytywnymi reakcjami klientów wkrótce po pojawieniu się na rynku. L.E.M.O.N. jest najnowszą inteligentną modułową platformą technologiczną opracowaną przez GWM z myślą o rynku globalnym.
19.07.2021

Shanghai Electric wśród 50 najwyżej wycenianych marek w Chinach

Spółka Shanghai Electric została sklasyfikowana wśród 50 najwyżej wycenianych marek w Chinach w najnowszym rankingu „500 najcenniejszych chińskich marek” opublikowanym przez World Brand Lab. Z rankingu wynika, że wartość marki Shanghai Electric przekroczyła 145 mld w 2021 r., co oznacza wzrost o 37,4% w stosunku do poprzedniego roku, sytuując spółkę w czołówce chińskiej branży produkcji maszyn.
12.07.2021

Wynajmij „elektryka” na testy

Zaledwie 18 proc. polskich kierowców miało okazję choć raz jeździć samochodem elektrycznym - wynika z badań Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Aby przekonać niezdecydowanych, Arval Service Lease Polska wprowadza m.in. możliwość próbnego najmu pojazdów elektrycznych. Usługa Try & Love it to jeden z elementów Arval GO ELECTRIC, nowego zestawu rozwiązań, które mają ułatwić firmom przejście na pojazdy zeroemisyjne we flotach.
08.07.2021

W następnych pięciu latach GWM planuje zainwestować 100 mld RMB w badania i rozwój ukierunkowany na nowe źródła energii i inteligentną infrastrukturę terenową

Niedawno GWM przeprowadziła w swojej siedzibie 8 Festiwal Technologiczny. Podczas ceremonii otwarcia Jack Wei, prezes GWM, zaznaczył, że napędzane czystą energią, inteligentne samochody nowej generacji będą wyznaczały nowy trend w przyszłym rozwoju przemysłu motoryzacyjnego. GWM planuje zainwestować w kolejnych pięciu latach 100 mld RMB w badania i rozwój NEVS i inteligentnych samochodów, a tym samym zaoferowanie użytkownikom z całego świata bardziej przyjaznych środowisku, inteligentnych i bezpiecznych produktów.
08.07.2021

Nowe możliwości dla odbiorców energii - PSE S.A. stworzą bazę informacji rynku energii w Polsce

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. objęły właśnie funkcję Operatora Informacji Rynku Energii. Za trzy lata spółka uruchomi nowoczesną bazę informacji obejmującą wszystkie podmioty działające na rynku energii elektrycznej. Jednolity system gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji ułatwi firmom i konsumentom m.in. zmianę sprzedawcy energii, uregulowanie płatności czy też porównanie ofert potencjalnych dostawców.
07.07.2021

Shanghai Electric prezentuje swoje produkty na SNEC 2021 – na pierwszy plan wysuwa się nowy system zarządzania akumulatorem

Shanghai Electric Guoxuan New Energy Technologyzaprezentowała swoje rozwiązania energetyczne stworzone, aby przyczynić się do neutralności węglowej, podczas XV edycji międzynarodowych targów i konferencji poświęconych branży fotowoltaicznej i inteligentnej energii International Photovoltaic Power Generation and Smart Energy Conference & Exhibition (SNEC 2021), które niedawno odbyły się w Szanghaju.
29.06.2021

Właścicielu, zarządco - od 1 lipca br. rusza obowiązek składania deklaracji w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

1 lipca wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce. Każdy właściciel czy zarządca budynku na złożenie deklaracji będzie miał 12 miesięcy w przypadku źródeł ciepła i spalania paliw kiedykolwiek uruchomionych przed dniem 1 lipca, w przypadku źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych po 1 lipca będzie to 14 dni.
28.06.2021

BGK: wkrótce ruszą kredyty w ramach programu "Czyste powietrze"

Pierwsze banki w lipcu zaoferują kredyty termomodernizacyjne w programie "Czyste powietrze". Kredyt taki będzie można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość wyniesie nawet 100 tys. zł – informuje w poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
28.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.