EIG uruchamia chilijską platformę energetyki odnawialnej - Grupo Cerro

zk

30.06.2022 12:55 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE EIG uruchamia chilijską platformę energetyki odnawialnej - Grupo Cerro

Partnerzy portalu

EIG uruchamia chilijską platformę energetyki odnawialnej - Grupo Cerro - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Powstanie nowego podmiotu wiąże się również z niedawno sfinalizowanym przejęciem portfela ANPAC obejmującego 11 elektrowni wodnych przepływowych oraz istniejących elektrowni Cerro Dominador. Platforma ma przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej w Chile poprzez innowacyjne projekty, w ramach których energia ze źródeł odnawialnych dostarczana będzie całodobowo.

EIG, inwestor instytucjonalny w globalnym sektorze energetycznym i jeden z czołowych podmiotów inwestujących w infrastrukturę, uruchomił dzisiaj Grupo Cerro - nową platformę energetyki odnawialnej w Chile. W skład nowego podmiotu wchodzą należące do EIG elektrownie Cerro Dominador oraz ANPAC - niedawno przejęty podmiot będący właścicielem 11 małych i średnich elektrowni wodnych przepływowych w regionach O’Higgins, El Maule, Bio Bio i La Araucania. W skład portfela ANPAC wchodzą obiekty o łącznej mocy 110 MW, w tym elektrownie i projekty w różnych fazach realizacji i rozwoju, a wytwarzana przez nie energia jest przedmiotem obrotu na rynkach kasowych i stabilno-taryfowych.

Po przejęciu Grupo Cerro zarządza obecnie obiektami w Chile o mocy zainstalowanej przekraczającej 280 MW, w tym elektrownią fotowoltaiczną Cerro Dominador Photovoltaic i systemem skoncentrowanej energii słonecznej (CSP). W skład portfela grupy wchodzi również kilka projektów znajdujących się w zaawansowanej fazie realizacji, w tym kompleks Likana Solar, jedna z największych inwestycji CSP na świecie o mocy 690 MW, Pampa Union - elektrownia fotowoltaiczna o mocy 600 MW - a także elektrownie wodne przepływowe o łącznej mocy ponad 40 MW.

Komentarz R. Blaira Thomasa, prezesa i dyrektora generalnego EIG: „Zakładamy, że transakcja ta przyniesie synergie w obrębie portfela, podniesie wydajność operacyjną oraz zwiększy dywersyfikację technologiczną i geograficzną Grupo Cerro. Po ukończeniu budowy i zsynchronizowaniu przełomowej elektrowni słonecznej Cerro Dominador w 2021 r. - pierwszej inwestycji obejmującej system skoncentrowanej energii słonecznej w Ameryce Łacińskiej - transakcja ta stanowi kolejny ważny kamień milowy w naszej strategii inwestowania w wysokiej jakości aktywa, najwyższej klasy zespoły oraz infrastrukturę energetyczną wspierającą transformację energetyczną w Chile”.

Komentarz Fernando Gonzaleza, dyrektora generalnego Grupo Cerro: „Transakcja ta wpisuje się w nasze starania na rzecz rozwoju Chile. Obiekty te, razem ze znajdującym się w fazie realizacji inwestycjami Likana Solar i Pampa Union, przyczynią się do geograficznej dywersyfikacji naszego portfela w dziedzinie energetyki odnawialnej, zwiększając możliwości w zakresie niedrogiej produkcji energii odnawialnej na potrzeby chilijskiego rynku i umożliwiając dalsze dostarczanie czystej energii na terenie całego kraju 24 godziny na dobę”.

EIG

Spółka EIG jest czołowym inwestorem instytucjonalnym w globalnym sektorze energetycznym. Według stanu na dzień 31 grudnia 2022 r. zarządza ona kapitałem w wysokości 25,0 mld dolarów. EIG specjalizuje się w prywatnych inwestycjach w infrastrukturę energetyczną na skalę globalną. W okresie 40 lat działalności EIG zainwestowała 40,0 mld dolarów w sektor energetyczny w ramach 380 projektów lub spółek w 38 krajach na sześciu kontynentach. Wśród klientów EIG znajduje się wiele czołowych funduszy emerytalnych, firm ubezpieczeniowych, funduszy specjalnych powstałych z darowizny, fundacji i państwowych funduszy majątkowych w USA, Azji i Europie. Siedziba główna spółki mieści się w Waszyngtonie, a jej oddziały w Houston, Londynie, Sydney, Rio de Janeiro, Hong Kongu i Seulu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej EIG pod adresem www.eigpartners.com.

Grupo Cerro

Grupo Cerro to nowo utworzona spółka zajmująca się energią odnawialną, której celem jest budowanie zrównoważonej przyszłości poprzez dostarczanie chilijskim odbiorcom czystej energii 24 godziny na dobę. Podmiot zarządza portfelem obiektów o łącznej mocy 280 MW działających na terenie całego Chile, a także inwestycji w fazie realizacji, które docelowo mają posiadać łączną moc 1,3 GW.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.