Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL), globalny lider innowacyjnych technologii w dziedzinie nowej energii, znalazł się w centrum uwagi dzięki wielokrotnie nagradzanym rozwiązaniom magazynowania energii o zróżnicowanych zastosowaniach podczas ees Europe 2022, największej międzynarodowej wystawy akumulatorów i systemów magazynowania energii w Europie, która odbyła się w dniach 11-13 maja w Messe München w Monachium.
Najnowocześniejsze produkty CATL prezentowane na wystawie znajdują zastosowanie w sytuacjach związanych z wytwarzaniem energii, przesyłem i dystrybucją energii oraz zużyciem energii. 10 maja EnerOne, modułowy, zewnętrzny BESS z chłodzeniem cieczą, zdobył tegoroczną nagrodę ees AWARD. Ten flagowy produkt, wyposażony w ogniwa LFP o pojemności 280 Ah, może pochwalić się długim cyklem życia wynoszącym do 10.000 cykli, ponadto charakteryzuje się długim okresem eksploatacji oraz wysokim stopniem integracji i bezpieczeństwa. Różnica temperatur między ogniwami może być kontrolowana w zakresie 3 stopni Celsjusza, co stanowi znaczną poprawę w stosunku do średniej branżowej wynoszącej od 5 do 8 stopni Celsjusza. Zajmuje powierzchnię zaledwie 1,69 metra kwadratowego, czyli o 35% mniej niż tradycyjne produkty do chłodzenia powietrzem, i nadaje się do falowników o napięciu roboczym w zakresie od 600 do 1500 V. Natomiast modułowa konstrukcja umożliwia dostosowanie do różnych zastosowań.
Aby sprostać wymaganiom rynku w zakresie magazynowania energii w każdych warunkach pogodowych, takich jak m.in. skrajne temperatury, wysoka wilgotność, pustynia, ocean, CATL opracował innowacyjny EnerC – kontenerowy system akumulatorów chłodzonych cieczą. Dzięki stopniom ochrony IP55 i C5, EnerC jest w stanie sprostać wymaganiom różnych trudnych warunków klimatycznych, zapewniając bezpieczne i niezawodne działanie całego systemu przez 20 lat. Wiodąca w branży wysoce zintegrowana konstrukcja chłodzenia cieczą sprawia, że gęstość energii może osiągnąć 259,7 kWh na metr kwadratowy, co stanowi wzrost o prawie 200% w porównaniu z tradycyjnymi systemami chłodzenia powietrzem.
Jeśli chodzi o pobór mocy, EnerU, hit CATL w dziedzinie zasilaczy UPS, oferuje przełomowe rozwiązanie pozwalające na zastąpienie akumulatorów kwasowo-ołowiowych bardziej przyjaznymi dla środowiska akumulatorami litowo-jonowymi. Przezwyciężając wysoką impedancję materiałów LFP, rozwiązanie 6 C EnerU osiąga wysoką wydajność energetyczną i wysoki stopień bezpieczeństwa w tym samym czasie. Oprócz bezpieczeństwa na poziomie ogniw EneU gwarantuje również bezpieczeństwo na poziomie systemu dzięki metodom mechanicznym i materiałom termoizolacyjnym. W przypadku rozbiegu termicznego pojedynczego ogniwa nie występuje wydzielanie ciepła do sąsiednich ogniw.
Na targach ees Europe 2022 CATL zaprezentował również moduł akumulatorowy 48.100 dla stacji bazowych, który charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i wagą. Dzięki zastosowaniu bezpiecznych ogniw LFP i modułowej konstrukcji 3U produkt ten znacznie poprawił wykorzystanie przestrzeni i żywotność. Stacja bazowa 48.100 może pomieścić do 16 zestawów akumulatorów, a liczba zestawów może być elastycznie dostosowana do wymagań różnych czasów podtrzymania systemu, co czyni ją odpowiednią do różnych zastosowań.
Oprócz prezentacji swoich najnowszych produktów i technologii akumulatorowych na stoisku B1.440 CATL podzielił się również spostrzeżeniami i innowacyjnymi pomysłami na temat przyszłości magazynowania energii z przedstawicielami branży na Intersolar Forum.
W roku 2021 CATL odnotował skokowy rozwój w dziedzinie magazynowania energii, zajmując po raz pierwszy pierwsze miejsce w globalnej produkcji akumulatorów do magazynowania energii. CATL nawiązał współpracę z czołowymi chińskimi przedsiębiorstwami energetycznymi, takimi jak China National Energy, SPIC, China Huadian Corporation, China Three Gorges Group, China Energy Engineering Corporation, a także z kluczowymi międzynarodowymi podmiotami w branży, takimi jak NextEra, Fluence, Wartsila, Tesla, Powin, Schneider Electric i Eaton, stosując swoje zaawansowane rozwiązania magazynowania energii na głównych rynkach, w tym w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Australii itd. W przyszłości CATL będzie łączyć siły z kolejnymi partnerami, aby promować transformację energetyczną i przyczyniać się do globalnych działań na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Ciepłownictwo może wesprzeć sektor OZE. Doskonale wykorzysta nadwyżki zielonej energii
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Fuzja termojądrowa wchodzi na nowojorską giełdę. Po raz pierwszy w historii
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Premier: OZE to ochrona klimatu i w wielu przypadkach najtańsza energia
Ledy nowszej generacji zastąpiły obecne. Gmina Sierakowice zmniejszy zużycie energii o ponad 40 proc.
Powstaną pierwsze w Polsce wytyczne dotyczące bezpieczeństwa wielkoskalowych magazynów energii
Grupa Energa sięga po kolejne środki z KPO. Ponad 300 mln zł na cyfrową sieć przyszłości
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 08:05 |
| Cyna | 53897.5 $ | tona | 2,27% | 16.07.2026 08:05 |
| Cynk | 3589.25 $ | tona | 0,52% | 16.07.2026 08:05 |
| Aluminium | 3170 $ | tona | 1,01% | 16.07.2026 08:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 08:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 08:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 08:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 08:05 |