Wynik wyszukiwania - " gospodarka" - Wiadomości

Idea Rozwoju Twojego Biznesu: gospodarka o obiegu zamkniętym to konieczność, nie moda

Wprowadzenie modelu biznesowego gospodarki o obiegu zamkniętym, który ogranicza zużycie surowców i powstawanie odpadów, a także wpływa korzystnie na środowisko to w bliskiej perspektywie konieczność dla polskich firm - wskazali eksperci uczestniczący w czwartej wideokonferencji z cyklu #idearozwojubiznesu, współorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).
17.11.2023

Naukowcy z GIG opracowali nową technologię produkcji kruszywa z odpadów

Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach opracowali nową technologię wytwarzania kruszywa na potrzeby budownictwa drogowego, m.in. z żużla i popiołu. Metoda nie wymaga wypalania odpadów, dzięki czemu produkcja kruszywa jest mniej energochłonna i tańsza - podał Instytut.
14.11.2023

Precop 28 ze śladem węglowym znacząco mniejszym od innych konferencji

Każdy uczestnik październikowej konferencji Precop 28 w Katowicach przyczynił się do wyemitowania 49,5 kilograma CO2 dziennie wobec od 125 do 357 kg ekwiwalentu CO2 dziennej emisji na innych międzynarodowych i krajowych konferencjach - podali w poniedziałek organizatorzy katowickiego forum.
13.11.2023

Niemcy na zakręcie. Unijne cele emisyjne zbyt ambitne dla Berlina

Niemiecki minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck przedstawił 24 października strategię przemysłową, której celem jest przyspieszenie transformacji w kierunku neutralności klimatycznej. Obecne ambitne cele klimatyczne są nie do spełnienia dla Berlina.
04.11.2023

Zmiany klimatyczne oczami Europejczyków

Czy kolejne pokolenia mają szansę na dobre życie pomimo postępujących zmian klimatycznych? Jakie źródła pokryją w przyszłości rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną? Czy zmiana codziennych nawyków na bardziej proekologiczne jest istotna dla ochrony klimatu? Na te i inne pytania odpowiedzieli obywatele dziewięciu krajów europejskich, w tym Polski, w ramach badania opinii przeprowadzonego przez instytut Civey na zlecenie Fundacji E.ON.
17.10.2023

Lasy Państwowe kupią pałac w Brynku na potrzeby centrum edukacji leśnej

Lasy Państwowe kupią od Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach XIX-wieczny pałac w Brynku, gdzie obecnie mieści się internat Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego. W środę podpisano przedwstępną umowę sprzedaży obiektu, który ma służyć edukacji leśnej.
12.10.2023

Kopalnia Silesia uruchomiła instalację kogeneracyjną zasilaną metanem

Należąca do Grupy Bumech kopalnia węgla kamiennego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach uruchomiła w środę instalację kogeneracyjną zasilaną metanem. Warta 45 mln zł inwestycja została zrealizowana w siedem miesięcy - poinformował Bumech.
12.10.2023

Kierunek dla budownictwa w UE jest jeden: renowacja i dekarbonizacja

Kierunek dla budownictwa w UE jest jeden: renowacja i dekarbonizacja. To stworzy impuls dla gospodarki - ocenił Tomasz Narkun ekspert rynku nieruchomości. Wskazał, że Polska w ciągu kilku lat będzie musiała dokonać renowacji na około 1 mln domów i oraz budynków z wielkiej płyty.
05.09.2023

Wody z dawnej kopalni zasilą przyszłą fabrykę Izery w Jaworznie

Jaworznicki Obszar Gospodarczy (JOG), gdzie ma powstać m.in. fabryka aut elektrycznych Izera, będzie zasilany w oczyszczoną wodę z wyrobisk dawnej kopalni Jan Kanty w Jaworznie – zakłada zainaugurowany we wtorek projekt. Stacja uzdatniania wód dołowych ma powstać do końca 2025 roku.
06.06.2023

WUG: w 2022 r. spadła efektywność odmetanowania kopalń, wzrosła - zagospodarowania ujętego gazu

Blisko 4,5 proc. mniej metanu niż rok wcześniej wydzieliło się w ub. roku przy eksploatacji węgla kamiennego. W instalacje odmetanowania ujęto prawie 11 proc. mniej gazu niż rok wcześniej. Zmniejszyła się efektywność odmetanowania, wzrósł natomiast wskaźnik zagospodarowana ujętego gazu - wynika z danych WUG.
22.05.2023

Northvolt zakończył budowę fabryki w Gdańsku

Northvolt, europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska, zakończył budowę największej w Europie fabryki magazynów energii.
21.05.2023

Rewolucja wodorowa nie wydarzy się sama

Pierwsze wyniki projektu JIVE (Joint Initiative for hydrogen Vehicles across Europe) obejmującego wdrożenie 300 autobusów wodorowych i 18 stacji tankowania przekroczyły zakładane oczekiwania. Spalanie wodoru na 100km nie przekracza 9 kg, a czas tankowania nie różni się od tradycyjnego czasu tankowania paliw płynnych.
19.05.2023

PKEE: pracując zdalnie możemy zmniejszyć zużycie prądu o 38 proc.

Już 6 kwietnia br. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, wskazujące m.in. na konieczność pokrycia przez pracodawcę kosztów energii czy usług telekomunikacyjnych. Ekwiwalent za tzw. „home office” to dodatkowy zastrzyk gotówki dla domowego budżetu. Jak wynika z analizy Krajowej Agencji Poszanowania Energii dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej – pracując w domu jesteśmy w stanie dodatkowo obniżyć nasze rachunki za prąd nawet o 38 proc. dzięki zastosowaniu kilku prostych nawyków.
01.03.2023

Śląscy samorządowcy za zmianami w projekcie ustawy o terenach zdegradowanych

Śląscy samorządowcy postulują zmiany w projekcie ustawy, mającej skutecznie rozbroić największe w kraju bomby ekologiczne. Chcą m.in. by zadania przypisane w tym zakresie samorządom były zadaniami zleconymi z zakresu administracji rządowej, a nie zadaniami własnymi gmin – wynika z przyjętego w piątek stanowiska.
05.02.2023

Wodociągi i kanalizacja w obliczu nowych wyzwań

Polski sektor wodociągowo-kanalizacyjny przeszedł w ciągu ostatnich 33 lat gruntowną transformację. Przekształcenia własnościowe, modernizacja technologiczna, rozwój liniowych i punktowych elementów infrastruktury, zmiany w obszarach organizacji, zarządzania i finansów to tylko niektóre spośród tych zmian.
30.11.2022

Wysokie ceny energii zagrażają transportowi kolejowemu - potrzebne wsparcie rządu [WIDEO]

– Będziemy przekonywać, że należy znowelizować ustawę o zamrożeniu cen energii i objąć nią kolej – jako krwiobieg gospodarki i środek transportu, który wozi m.in. węgiel. On też ma wpływ na ceny energii elektrycznej. Jeśli będziemy podnosić ceny transportu węgla – a jak mamy nie podnosić, skoro mamy wyższe koszty – to ceny prądu będą dalej rosły. Potem my znów będziemy musieli podnosić ceny etc. To jest błędne koło i trzeba je przerwać – mówi Michał Litwin, dyrektor generalny Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych.
25.11.2022

Prezes PGG: obecne projekty przepisów UE dot. redukcji emisji metanu oznaczają zamknięcie kopalń

Projektowane przepisy europejskie dotyczące redukcji emisji metanu w branży surowcowo-energetycznej w obecnym kształcie oznaczają zamknięcie polskich kopalń po 2027 r. – przestrzegał w poniedziałek na konferencji Śląski Ład prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala.
15.11.2022

Tychy zamówiły zaprojektowanie "HUB-u Zielonej Gospodarki"

Tyski samorząd zamówił zaprojektowanie "HUB-u Zielonej Gospodarki" - miejsca dla firm zajmujących się szeroko pojętą ekologią i zielonymi technologiami. Miasto chce, aby inwestycję w niezagospodarowanej dotąd części Zespołu Szkół Municypalnych wsparły środki Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
01.11.2022

Zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ: zbliżamy się do katastrofy klimatycznej

Zbliżamy się do katastrofy klimatycznej; klimatyczny kryzys dotyka już całą ludzkość – mówiła do uczestników rozpoczętej we wtorek w Katowicach konferencji PRECOP 27 zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ, dyrektor wykonawcza UN Global Compact Sanda Ojiambo.
18.10.2022

Musimy zmienić sposób myślenia o odzyskiwaniu surowców z elektroodpadów

Odpad z jednego procesu produkcyjnego staje się cennym surowcem dla innego. Taka idea powinna przyświecać gospodarce, w której efektywnie korzystamy z zasobów i jak najdłużej utrzymujemy wartość?produktów - to jeden z głównych wniosków debaty „Od odpadu do zasobu. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w ekonomii cyrkularnej”, zorganizowanej w dniu 13.10.2022 z okazji Międzynarodowego Dnia bez Elektrośmieci w Centrum Prasowym PAP.
17.10.2022

PSEW: więcej OZE w systemie uchroni nas przed blackoutem

23 września po raz pierwszy w historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia na rynku mocy. To skutek zbyt niskiej rezerwy w naszym systemie energetycznym. Tym razem na szczęście nie doszło do blackoutu, jednak przyszłość jest niepewna. Jeśli nie odblokujemy rozwoju OZE, zwłaszcza energetyki wiatrowej na lądzie oraz nie zaczniemy działać na rzecz efektywnego magazynowania energii, takie sytuacje mogą się powtarzać – mówi prof. Piotr Kacejko z Politechniki Lubelskiej, członek Komitetu Elektrotechniki PAN, wsp
06.10.2022

Porady, animacje oraz interaktywne treści – Polski Komitet Energii Elektrycznej zaprezentował nową stronę internetową kampanii „Liczy się energia”

Z czego wynika wysokość cen energii, ile prądu zużywają poszczególne urządzenia, i co zrobić, żeby zmniejszyć wysokość swoich rachunków? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź na nowej, odmienionej stronie internetowej kampanii „Liczy się energia”, która prowadzona jest przez Polski Komitet Energii Elektrycznej.
30.09.2022

Gospodarka, technologia, zielona energia wśród tematów EFNI 2022 w Sopocie

Przyszłość Polski, Europy i świata, wpływ wojny na współpracę międzynarodową, globalna gospodarka, metaverse. Te i wiele innych tematów omówią podczas inspirujących dyskusji uczestnicy i paneliści tegorocznej XI edycji Europejskiego Forum Nowych Idei.
26.09.2022

Usługi abonamentowe coraz popularniejsze również w energetyce. Firmy mogą korzystać z OZE bez angażowania dużych środków na start

83 proc. firm handlowych i 82 proc. firm produkcyjnych wskazuje, że wysokie ceny energii stanowią dla nich obecnie największą barierę w prowadzeniu działalności – wynika z badania PIE i BGK. Aby ograniczyć koszty i uniezależnić się od gwałtownych wahań na rynku energii, wiele przedsiębiorstw planuje albo już realizuje inwestycje we własne źródła OZE.
23.09.2022

Prezes GPW: na tle Europy Polska pozostaje „zieloną wyspą”

Na tle Europy polska gospodarka jest zieloną wyspą, choć oczywiście musimy prowadzić bardzo rozważnie naszą politykę gospodarczą - powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl.
08.09.2022

Energetyka wiatrowa to technologia wolności i pokoju

Wojna w Ukrainie zmieniła nasze podejście do życia, bezpieczeństwa energetycznego i niezależności. Szantaż energetyczny, rosnące ceny i krytyczna wizja braku surowców uświadomiły nam, jak istotne i ważne dla pokojowego świata są odnawialne źródła energii. Dziś już każdy zdaje sobie sprawę z kosztów niezależności. „Energetyka wiatrowa oznacza nie tylko niezależność energetyczną, ale jest również technologią pokoju. Być może właśnie dlatego Rosja definiuje rozwój OZE w sąsiednich krajach jako zagrożenie dla jej narodowych interesów
23.08.2022

Lubliniec zmodernizował oczyszczalnię ścieków za ponad 52,5 mln zł

Położony w północno-zachodniej części woj. śląskiego 23-tysięczny Lubliniec kosztem ponad 52,5 mln zł zmodernizował i rozbudował oczyszczalnię ścieków. Przedsięwzięcie poprawia system odbioru i unieszkodliwiania ścieków, ale też eliminuje uciążliwe zapachy, na które skarżyli się mieszkańcy.
23.07.2022

Morawiecki: ekologiczne równa się ekonomiczne

Ekologiczne równa się ekonomiczne – przekonywał w środę w Boronowie (Śląskie) premier Mateusz Morawiecki, zachęcając do termomodernizacji domów i wymiany źródeł ciepła w ramach programu „Czyste powietrze”. Przypomniał, że w ostatnim czasie poprawiono warunki korzystania z tego programu.
14.07.2022

Nie milkną echa po I Środkowoeuropejskim Forum Technologii Wodorowych H2POLAND

Nie milkną echa pierwszej edycji Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Dwa dni, trzy sceny, blisko 100 prelegentów i ponad 1500 gości z całej Europy, uczestniczących w konferencjach, panelach dyskusyjnych oraz targach. O zasadności i potrzebie wprowadzania technologii wodorowych na szeroką skalę nikogo nie trzeba było przekonywać. Wodór okazał się już nie tylko marzeniem o przyszłości, a sprawą aktualną tu i teraz. Reprezentanci dolin wodorowych, samorządowcy, świat nauki i biznesu nie tylko zaprezentowali
04.07.2022

Integracja w ramach Trójmorza - tematem przewodnim zakończonej 7. edycji Kongresu 590

„Łączymy wszystkim” – pod takim hasłem przebiegała 7. edycja Kongresu 590, która odbyła się w podwarszawskim Nadarzynie, w dniach 22-23 czerwca. „Poruszaliśmy problemy w obecnej sytuacji dla Polski najważniejsze, czyli współpracy międzynarodowej krajów Trójmorza oraz modeli zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski” – mówił, podsumowując kongres, Wojciech Majewski, CEO, Kongres 590.
28.06.2022

Modernizacja sektora energii zapewnia suwerenność kraju

„Chcemy modernizować energetykę, żeby zapewnić suwerenność kraju” – mówił Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu, podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Gospodarczego „Perspektywy rozwoju sektora energii w Polsce 2040”, która odbyła się 3 czerwca 2022 r. w Warszawie.
07.06.2022

O zielonej przyszłości przemysłu cementowego

Kilka dni po powołaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego w Polsce, delegacja Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) odwiedziła Parlament Europejski, gdzie toczą się prace nad pakietem „Fit for 55”. Obejmuje on między innymi zmiany w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) oraz wprowadzenie tzw. cła węglowego, czyli Mechanizmu Ochrony Granic (CBAM). Ich kształt ma fundamentalne znaczenie dla konkurencyjności sektora cementowego, stalowego czy nawozowego.
20.05.2022

Europejscy producenci stali mają ponad 60 projektów dekarbonizacyjnych

Europejscy producenci stali przygotowali ponad 60 dużych projektów, które do 2030 r. powinny zmniejszyć emisję CO2 o 81,5 mln ton - wynika z danych stowarzyszenia Eurofer. Jego prezes, a zarazem dyrektor generalny ArcelorMittal Europe, Geert Van Poelvoorde, zaapelował o wsparcie tych przedsięwzięć.
13.05.2022

Europejski Kongres Samorządowy: potrzebna jest świadomość dotycząca możliwości korzystania z OZE

Przedstawiciele samorządów oraz goście z kilku europejskich krajów dyskutowali, podczas sesji plenarnej „Liderzy w czasie kryzysu”, o wyzwaniach, z jakimi mierzą się obecnie lokalni włodarze oraz o skutecznym realizowaniu zadań w czasie pandemii i wojny w Ukrainie. Dyskusja miała miejsce podczas Europejskiego Kongresu Samorządowego w Mikołajkach odbywającego się 11-12 kwietnia.
14.04.2022

Panasonic zwiększa zdolności produkcyjne w fabryce pomp ciepła w Czechach

Fabryka Panasonic w Pilznie (Czechy) rozpoczęła wytwarzanie pomp ciepła powietrze–woda trzy lata temu. Od tamtej pory czeski zakład Panasonic stale zwiększa zdolności produkcyjne. Głównie wynika to z faktu, że urządzenia Aquarea z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród instalatorów i indywidualnych klientów. W 2022 roku europejska produkcja pomp ciepła powietrze–woda jest czterokrotnie większa w porównaniu z 2019 rokiem.
11.04.2022

Czy do 2040 roku Polsce uda się odejść od węgla i przejść na OZE?

W 2040 r. jedna trzecia wytwarzanej w Polsce energii elektrycznej nadal będzie pochodzić z węgla kamiennego, którego łączne zużycie w energetyce i ciepłownictwie wyniesie wówczas ok. 26,4 mln ton – wynika z najnowszych analiz, przygotowanych pod egidą Głównego Instytutu Górnictwa (GIG).
05.04.2022

Tauron inwestuje w Opolskim 165 mln złotych, w tym w OZE

W ubiegłym roku na terenie województwa opolskiego Tauron wykonał inwestycje sieciowe o wartości około 165 mln złotych - poinformowała w piątek spółka.
19.03.2022

Orlen i Lotos muszą połączyć siły, aby sprostać konkurencji w branży

Na światowym rynku liczą się tylko duzi gracze. Takim będzie Grupa Orlen po połączeniu z Grupą Lotos. Co więcej, jeden, silny koncern znacząco wzmocni krajowe bezpieczeństwo energetyczne – zgodzili się uczestnicy debaty „Paliwa a fuzja”, która odbyła w Centrum Prasowym PAP. Partnerami wydarzenia były PKN Orlen i Warsaw Enterprise Institute.
16.03.2022

Wnioski z 14 Forum Gospodarczego TIME. O cyfryzacji, Zielonym Ładzie i skutkach ignorancji

Kolejne,14-te już Forum Gospodarcze TIME organizowane przez największe i najbardziej aktywne organizacje ICT, stało się okazją do przedstawienia głównych barier blokujących wykorzystanie potencjału innowacji cyfrowych dla wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki. Głównym tematem była zielona transformacja cyfrowa jako podstawa sieciowej gospodarki o obiegu zamkniętym (S-GOZ). W trakcie Forum przedstawiono cały szereg koncepcji i rozwiązań cyfrowych, które podnoszą innowacyjność i konkurencyjność gospodarki w czasie pokoju i j
14.03.2022

Gazprom będzie kontynuować dostawy gazu przez Ukrainę

Gazprom będzie kontynuować dostawy gazu przez Ukrainę na niezmienionym poziomie - poinformował w poniedziałek Reuters.
14.03.2022

Wojna w Ukrainie uderza w branżę motoryzacyjną

Producenci samochodów szczególnie dotkliwie odczuwają skutki kryzysu. Wojna w Ukrainie załamie łańcuchy dostaw - ocenia w środę Reuters. Główną przyczyną są zatory na trasie Azja-Europa. Wojna w Ukrainie wpływa na transport morski, kolejowy i lotniczy.
10.03.2022

Goldman Sachs: Trzy scenariusze energetyczne dla Europy i strefy euro na rok 2022

Goldman Sachs zakłada trzy scenariusze energetyczne dla Europy i strefy euro w 2022 r.: w pierwszym nie występują dalsze zakłócenia dostaw, drugi zakłada, że import gazu przez Ukrainę zostaje wstrzymany do końca roku. W trzecim przyjmujemy całkowite wstrzymanie importu gazu z rosyjskich rurociągów do Europy do końca roku.
08.03.2022

Wiodące tematy i kluczowe dla przyszłości trendy – ogłoszono program Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022

Trzy dni wypełnione dyskusjami na najbardziej aktualne tematy, prezentacje i spotkania w gronie przedstawicieli europejskich rządów, przedsiębiorców reprezentujących różne branże gospodarki oraz młodych aktywistów – XIV Europejski Kongres Gospodarczy (EEC – European Economic Congress) odbędzie się w terminie 25-27 kwietnia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Po raz pierwszy wydarzeniu towarzyszyć będzie Europejskie Forum Młodych Lidero´w. Rejestracja dla uczestników rozpocznie się w marcu.
17.02.2022

Dotacje z funduszu ekologicznego do fotowoltaiki w przedsiębiorstwach

Firmy z woj. śląskiego mogą starać się o dofinansowanie budowy mikroinstalacji fotowoltaicznych w trzeciej edycji programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach "50 kW na start". Nowością jest brak kryterium wielkości starających się o dotacje firm.
15.02.2022

Kloc: unijne cło od śladu węglowego spełni swoją rolę, jeśli będzie uzupełnieniem ETS

Przygotowywany w UE mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (tzw. CBAM), określany jako cło od śladu węglowego, spełni swą rolę tylko wtedy, gdy będzie w stanie uzupełnić istniejące mechanizmy zapobiegania ucieczce emisji w ramach ETS - ocenia europosłanka Izabela Kloc.
04.02.2022

Boyd Poland zainwestuje ok.130 mln zł w budowę nowego zakładu dla sektora e-mobilności

Wyspecjalizowana w produkcji uszczelnień oraz elementów i akcesoriów m.in. dla sektora e-mobilności firma Boyd Poland zainwestuje ok.130 mln zł w budowę nowego zakładu w Gliwicach - wynika z informacji Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), która wydała decyzję o wsparciu przedsięwzięcia.
28.01.2022

Tauron zbuduje największą w Polsce farmę fotowoltaiczną

Największą w Polsce farmę fotowoltaiczną o docelowej mocy 100 megawatów zbuduje na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach (Śląskie) Grupa Tauron. Na realizację pierwszego etapu inwestycji spółka pozyskała 82,5 mln zł nieoprocentowanej, częściowo umarzalnej pożyczki z NFOŚiGW.
25.01.2022

W Katowicach w siedem lat wymieniono 6,3 tys. źródeł ciepła, ok. 15 tys. wciąż do wymiany

Blisko 6,3 tys. źródeł ciepła wymieniono w minionych siedmiu latach w Katowicach dzięki dofinansowaniu z miejskiego programu antysmogowego. Władze miasta szacują, że do wymiany kwalifikuje się jeszcze ok. 15 tys. systemów grzewczych, przyczyniających się do powstawania smogu.
21.01.2022

Gaz w Europie drożeje, działania rządu złagodzą podwyżki rachunków

Ponad 80 proc. gazu zużywanego w Polsce pochodzi z zagranicy. To dlatego krajowa cena błękitnego paliwa jest ściśle powiązana ze światowymi cenami tego surowca, które na giełdach biją obecnie wszelkie rekordy. Efektem są znaczące podwyżki cen gazu w całej Europie, w tym także w Polsce. Działania osłonowe wprowadzone przez polski rząd złagodzą podwyżki dla gospodarstw domowych korzystających z gazu ziemnego.
28.12.2021

Fundusz ekologiczny pożyczy JSW Koks 70 mln zł na modernizację baterii w Koksowni Przyjaźń

70 mln zł preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zasili modernizację baterii koksowniczej nr 4 w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Wartą kilkaset milionów zł inwestycję realizuje spółka JSW Koks, do której należy dąbrowska koksownia.
14.12.2021

Tauron przygotował nową formułę współpracy ze startupami

46 innowacyjnych rozwiązań, przygotowanych przez startupy, przetestowano dotąd na infrastrukturze energetycznej Grupy Tauron. Część pomysłów została wdrożona m.in. w obszarach obsługi klienta i elektromobilności. W połowie grudnia Tauron przedstawi nową formułę współpracy ze startupami.
09.12.2021

Nadchodzi rewolucja. Czego polski biznes nie wie o zielonej Taksonomii UE?

Obecnie trwają burzliwe obrady Parlamentu Europejskiego nad akceptacją zasad wynikających z pakietu zielonych regulacji tzw. Unijnej Taksonomii, czyli prawno-ekonomicznego rusztowania Europejskiego Zielonego Ładu.
07.12.2021

Senacka komisja ds. klimatu: Tychy przykładem zielonej transformacji

Oczyszczalnia ścieków i aquapark w Tychach są w całości zasilane prądem z wytworzonego w oczyszczalni biogazu, zaś nadwyżka energii wystarczyłaby dla miejskiej sieci trolejbusowej. To przykład zielonej transformacji wart upowszechnienia w całej Polsce – wskazują członkowie senackiej komisji ds. klimatu.
02.12.2021

Tylko system kaucyjny może spowodować, że odzysk opakowań z tworzyw sztucznych będzie wyższy niż 90 proc.

Zgodnie z wytycznymi UE do 2025 r. powinniśmy poddawać recyklingowi 50 proc., a do 2030 r. 55 proc. opakowań z tworzyw sztucznych. Przedstawiciele branży przetwórstwa tworzyw sztucznych uważają, że możliwe jest poddawanie recyklingowi ponad 90 proc. przynajmniej części plastikowych opakowań, ale warunkiem jest wprowadzenie skutecznego systemu depozytowego (kaucyjnego), również na opakowania jednorazowe.
30.11.2021

Przedstawiciel KE: po 2026 r. możliwe stopniowe odchodzenie od darmowych uprawnień do emisji CO2

Przygotowywany w UE mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 w latach 2023-25 byłby ograniczony do kilku sektorów; po 2026 r. możliwe będzie jego rozszerzenie i rozłożone na 10 lat odchodzenie od darmowych uprawnień do emisji CO2 – wskazuje Vicente Hurtado Roa z KE.
30.11.2021

Klienci Apple będą mogli sami naprawiać swoje urządzenia

Nowy program da klientom dostęp do narzędzi, które pozwolą im samodzielnie naprawić uszkodzonego iPhone'a lub Maca, bez konieczności udawania się do autoryzowanych punktów serwisowych Apple lub po prostu kupowania nowych zamienników.
21.11.2021

PGNiG ma ograniczony wpływ na cenę gazu dla odbiorców

Na wysokość rachunków za gaz odbiorców zarówno indywidualnych, jak i hurtowych największy wpływ mają notowania błękitnego paliwa na giełdach towarowych. Za ich wysokie obecnie poziomy odpowiada przewaga popytu nad podażą wywołana przez czynniki pogodowe, ożywienie po pandemii oraz politykę głównego dostawcy gazu do Europy - rosyjskiego Gazpromu.
15.11.2021

Strategia transformacji energetycznej i dążenie do neutralności klimatycznej - 34. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 4. OZE POWER

34. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 4. OZE POWER odbędzie się w dniach 17-18 listopada 2021 r. w formule hybrydowej: stacjonarnie w The Westin Warsaw Hotel oraz w formie transmisji online. Kluczowi przedstawiciele branży po raz drugi w tym roku spotkają się, aby dokonać podsumowania najbardziej aktualnych wyzwań i problemów dotyczących sektora energetycznego w Polsce.
12.11.2021

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”: Bełchatów polskim Zagłębiem Ruhry? Tylko wtedy, gdy transformacja będzie naprawdę sprawiedliwa

Bełchatów stoi przed wielkim wyzwaniem. Region musi zaprzestać wydobywania węgla, czyniąc to w sposób, który nie zagrozi interesom jego mieszkańców. Udana transformacja Zagłębia Ruhry stanowi dowód, że odejście od węgla może być bodźcem rozwoju.
08.11.2021

Umowa PFR, PFR Ventures i NCBR ułatwi rozwój innowacji w Polsce

PFR, PFR Ventures i NCBR zawarły umowę o współpracy na rzecz rozwoju zielonych technologii. „To porozumienie służy temu, żeby dać szanse polskim firmom, aby mogły się rozwijać w kraju od samego początku, czyli od pomysłu na innowację do etapu wdrożenia. W tym celu musimy zapewnić ciągłość w systemie ich wsparcia. Chcemy stworzyć platformę do tego, żeby projekty spotykały się z finansowaniem” – powiedział Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR.
08.11.2021

Powstaje projekt elektrycznego jachtu dla niepełnosprawnych

Konstruktorzy z Gliwic i Żor rozpoczęli prace nad projektem zasilanego bateriami litowymi 12-metrowego jachtu w pełni dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prototyp łodzi – pierwszej takiej na rynku – ma być gotowy najpóźniej jesienią 2023 roku.
04.11.2021

Kongres Impact’21: wodór to paliwo nie tylko przyszłości, ale i teraźniejszości

Dalsze zwiększenie udziału wodoru w transporcie, przemyśle i codziennym życiu stanowi podstawowy warunek nie tylko osiągnięcia europejskich celów klimatycznych, ale również spadku cen energii w przyszłości – przyznali uczestnicy debaty eksperckiej podczas kongresu Impact’21. Szanse rozwojowe dla polskiej gospodarki związane z upowszechnianiem technologii wodorowej dostrzegają zgodnie samorządowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji rządowych.
29.10.2021

Zielony wodór może odegrać kluczową rolę w dekarbonizacji transportu

Wodór jest najlepszym źródłem energii - o możliwych zastosowaniach tego surowca, koniecznych inwestycjach i przewagach nie tylko nad paliwem kopalnym, ale także prądem elektrycznym przekonywali uczestnicy panelu „Czy wodór jest przyszłością elektromobilności”, który odbył się w ramach kongresu Impact’21 w Poznaniu.
29.10.2021

Prezydent: silny sektor rolny może przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego

Silny sektor rolny może przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, modernizacji gospodarek i do zwiększenia konkurencyjności naszych państw nie tylko w Europie, ale także na rynkach globalnych - napisał w opublikowanym w poniedziałek liście prezydent Andrzej Duda.
26.10.2021

Zakończyła się X edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie

Podpisaniem Deklaracji Sopockiej zakończyła się jubileuszowa edycja Europejskiego Forum Nowych Idei. Imprezę po raz dziesiąty zorganizowała Konfederacja Lewiatan. W wydarzeniu wzięło udział około 1000 osób. EFNI, po roku przerwy spowodowanej pandemią, wróciło do stacjonarnej formuły.
25.10.2021

Jak regiony UE odchodzą od węgla - Czesi stawiają na gaz i atom, Niemcy wydają 40 mld euro

Czechy i Niemcy chcą zakończyć proces dekarbonizacji swoich gospodarek do 2038 roku, jednak napotykają na problemy. W Niemczech, które inwestują 40 mld euro w regionach górniczych, jest niska akceptacja społeczna dla transformacji na terenach dawnej NRD. Czechy borykają się natomiast z opóźnieniami w rozbudowie energetyki jądrowej oraz niepewnością co do polityki unijnej względem gazu jako paliwa zastępującego węgiel w okresie przejściowym.
25.10.2021

II dzień EFNI: rozmowy o transformacji energetycznej, klimacie i technologii

W Sopocie trwa Europejskie Forum Nowych Idei. Drugiego dnia imprezy uczestnicy forum dyskutowali między innymi o transformacji energetycznej, zmianach klimatycznych i technologii.
22.10.2021

KOMAG i SRK wspólnie chcą pokazać, co znaczy Zielony Ład po śląsku

Instalacja do elektrolizy wodoru, magazynowanie energii w sprężonych gazach z wykorzystaniem infrastruktury pokopalnianej - hybrydy magazynów energii z odnawialnymi źródłami energii, czy wreszcie zbiorniki mocy wykorzystujące akumulatory samochodowe – to tylko niektóre z innowacyjnych projektów, którymi zajmują się obecnie specjaliści z Instytutu Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach. Z efektami ich pracy można było zapoznać się podczas 22. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH, która obradowała w dniach 11-13 pa
18.10.2021

Śląsk powinien stać się krajowym centrum OZE i nowych technologii

Śląsk posiada wszystkie walory do tego, aby stać się krajowym centrum energii odnawialnej i nowych technologii. Do takiej transformacji konieczna jest jednak ścisła współpraca między interesariuszami. Struktura klastra energii nadaje się do tego znakomicie – ocenili uczestnicy panelu „Wykorzystanie klastrów w rewitalizacji terenów po górniczych”, który odbył się w Szczyrku w ramach 22. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH.
13.10.2021

Odbył się Kongres 590 - wielkie forum wymiany myśli i idei

„Nowe możliwości” - to hasło, które przyświecało jednemu z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce - szóstej edycji Kongresu 590, który odbył się w dniach 5-6 października w Warszawie i zgromadził 240 ekspertów. Honorowy patronat nad kongresem objął Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Prezydentem Republiki Austrii Alexandrem Van der Bellenem wziął udział w organizowanym w ramach Kongresu Polsko-Austriackim Forum Ekonomicznym „Green Future”.
11.10.2021

PGNiG na Kongresie 590: dywersyfikujemy dostawy gazu, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw do Polski

PGNiG kieruje się zasadą zabezpieczenia ciągłych nieprzerwanych dostaw gazu do polskich odbiorców. Z tym wiąże się konieczność dywersyfikacji dostaw gazu na polski rynek i możliwie jak najszybsze uniezależnienie się od dostaw z Rosji - powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG SA podczas panelu dyskusyjnego „Nowe możliwości polskiej gospodarki” odbywającego się w ramach 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie (5-6 października).
08.10.2021

Bank Pekao S.A. na Kongresie 590 – firmy przyszłości stawiają na zrównoważony rozwój

Ostatnie lata przyniosły nowy trend, zgodnie z którym inwestorzy, kredytodawcy i konsumenci na całym świecie oczekują od spółek dodatkowych informacji w zakresie danych środowiskowych, społecznych oraz związanych z ładem korporacyjnym (ESG). Również regulacje unijne zmierzają w kierunku ujednolicenia procesu raportowania przez podmioty gospodarcze swych postępów w tych dziedzinach. Wyzwaniom i szansom towarzyszącym wprowadzaniu standardów ESG poświęcona była debata ekspercka z udziałem Magdaleny Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Ban
08.10.2021

Kongres 590: w Polsce jest już kultura innowacyjności, potrzeba stabilnej strategii i przepisów

Kultura innowacyjności, która już się w Polsce rozwinęła, potrzebuje stabilnych przepisów oraz odpowiedzialnej strategii – uznali uczestnicy debaty na temat znaczenia nowych technologii dla polskiej gospodarki. Dyskusja o innowacjach była jednym z najciekawszych wydarzeń Kongresu 590, odbywającego się w Warszawie w dniach 5-6 października 2021 r.
08.10.2021

Tobiszowski: nie ma pewności czy gaz i atom będą miały ułatwiony dostęp do finansowania

Nie mamy dziś pewności, czy sektor gazowy i atomowy zostaną uznane za "zrównoważone środowiskowo" i dzięki temu będą miały ułatwiony dostęp do finansowania - ocenia europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski. Jego zdaniem, niepewność w tym zakresie grozi pogłębianiem kryzysu energetycznego w Europie.
08.10.2021

Transformacja energetyczna - wielkim wyzwaniem dla polskich spółek

Skala odbicia w polskiej gospodarce po kryzysie światowym związanym z pandemią jest bardzo duża. Spodziewaliśmy się tego, więc podejmowaliśmy odważne decyzje - powiedział wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych podczas panelu „Nowe możliwości w polskiej gospodarce”, który odbył się w ramach szóstej edycji Kongresu 590 w Warszawie (5-6 października).
07.10.2021

KGHM na Kongresie 590 – transformacja energetyczna nie odbędzie się bez miedzi

Osiągnięcie przez Unię Europejską ambitnych celów klimatycznych nie będzie możliwe bez miedzi – metalu wykorzystywanego m.in. w fotowoltaice czy elektromobilności. Zapotrzebowanie na nią w skali globalnej szacuje się na 22 mln ton w ciągu najbliższych lat. Fakt ten wyjaśnia zainteresowanie gości Kongresu 590 wystąpieniami przedstawicieli KGHM Polska Miedź SA – podmiotu kluczowego dla udanej transformacji energetycznej Polski i Europy.
07.10.2021

KGHM na Kongresie 590: transformacja energetyczna stanowi dla nas szansę

Mamy ogromne wyzwania związane z transformacją energetyczną, ale dla nas jest ona jednocześnie szansą. Zapotrzebowanie na miedź w Europie w kontekście transformacji energetycznej to ok. 22 mln ton, czyli mniej więcej tyle, ile wyniesie nasza produkcja przez 25 lat – mówił Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM S.A. podczas panelu dyskusyjnego „Nowe możliwości polskiej gospodarki” odbywającego się w ramach 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie, w dniach 5-6 października.
06.10.2021

Dardziński: e-mobilność to dla Polski początek drogi w kierunku technologii przyszłości

Inwestując w elektromobilność polska gospodarka zyskuje szanse na zdobycie kompetencji, które pozwolą na rozwijanie w niedługiej przyszłości kolejnych innowacyjnych technologii – powiedział Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz podczas debaty na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (20-22 września 2021 r.).
22.09.2021

Grupy energetyczne przeciwne wykluczeniu gazu z mechanizmów wsparcia

Przedstawiciele krajowych grup energetycznych są przeciwni możliwemu wykluczeniu inwestycji w aktywa gazowe z mechanizmów unijnego wsparcia transformacji energetycznej. „Gaz jest niezbędnym paliwem przejściowym, szczególnie w ciepłownictwie” – przekonuje prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
21.09.2021

Szymański: koszty skutków transformacji energetycznej będą niższe, niż zaniechań

Koszty skutków transformacji energetyczno-klimatycznej będą niższe, niż zaniechań - mówił w poniedziałek w Katowicach minister ds. UE Konrad Szymański. Jak zaznaczył, należy koncentrować się na ograniczaniu kosztów działań, także wobec złych doświadczeń z odwlekania zmian.
21.09.2021

DLA LASU, DLA LUDZI – kampania społeczna Lasów Państwowych

Jak Lasy Państwowe starają się godzić jednocześnie różne oczekiwania społeczeństwa oraz potrzeby przemysłu drzewnego i rozwoju gospodarczego kraju? Czym jest zrównoważona, wielofunkcyjna gospodarka leśna? W jaki sposób leśnicy dbają o zapewnienie trwałości lasu? Między innymi na te pytanie ma odpowiedzieć startująca 16 września br. ogólnopolska kampania społeczna Lasów Państwowych „DLA LASU, DLA LUDZI”.
15.09.2021

Prezes Bogdanki: chcemy produkować węgiel tak długo, jak będzie potrzebny

Chcemy produkować węgiel tak długo, jak będzie potrzebny – zadeklarował podczas 30. Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Bogdanki Artur Wasil. Potwierdził, że kopalnia zamierza rozpoznawać także złoża węgla semi-koksowego i koksowego oraz inwestować w inne obszary.
10.09.2021

PGG zapewnia o stabilnej polityce cen węgla dla sektora komunalno-bytowego

Obserwowany w ostatnich miesiącach znaczący wzrost cen węgla na międzynarodowych rynkach nie przekłada się na podobną zwyżkę cen dla krajowego sektora komunalno-bytowego – wynika z informacji Polskiej Grupy Górniczej, która zapewnia o prowadzeniu stabilnej polityki cenowej.
09.09.2021

W Polsce ma powstać pierwsza zeroemisyjna kopalnia na świecie

Powołujemy specjalny ośrodek, który będzie projektował kopalnię w Bytomiu Odrzańskim w taki sposób, żeby to był pierwszy na świecie projekt kopalni zeroemisyjnej – oznajmił prezes miedziowej spółki KGHM Marcin Chludziński.
09.09.2021

Prezes PGNiG: w perspektywie 10 lat zapotrzebowanie na gaz może wzrosnąć o blisko 50 proc.

W perspektywie najbliższych 10 lat krajowe zapotrzebowanie na gaz może wzrosnąć o blisko 50 proc. – ocenił podczas 30. Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNIG) Paweł Majewski. Przypomniał, że spółka chce wykorzystywać w sieci gazowej także biometan.
08.09.2021

Soboń: pod koniec września spotkanie plenarne ws. umowy dla energetyki i węgla brunatnego

Prace nad umową społeczną, określającą zasady transformacji energetyki i sektora węgla brunatnego, prowadzone są obecnie w zespołach roboczych; kolejne spotkanie plenarne zaplanowano na koniec września – poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
03.09.2021

Przemysł ciężki w Polsce podoła wyzwaniom transformacji

Przed polskim przemysłem ciężkim są ogromne szanse na rozwój, m.in. w innowacyjnych technologiach, a jednocześnie kilka dużych wyzwań związanych chociażby z polityką klimatyczną – uznali uczestnicy dyskusji, która odbyła w ramach Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
27.08.2021

Organizacje branżowe sektora rolno-spożywczego łączą siły na rzecz rozwoju Giełdowego Rynku Rolnego

Towarowa Giełda Energii powołała Radę Rynku Rolnego, w skład której wchodzą przede wszystkim przedstawiciele organizacji reprezentujących sektor rolno-spożywczy. Ponadto w radzie znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Grupy Kapitałowej GPW. Celem Rady jest wypracowywanie rekomendacji dotyczących między innymi strategii rozwoju Giełdowego Rynku Rolnego.
25.08.2021

Polska stawia na zieloną produkcję i rozwój segmentu piw bezalkoholowych

Jednym z najważniejszych celów Kompanii Piwowarskiej jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w browarach i współpraca z partnerami w zmniejszaniu śladu węglowego w całym łańcuchu dostaw – do 2030 roku o 30 proc. Firma chce zmniejszać zużycie wody w swoich trzech browarach, używać wyłącznie opakowań realizujących założenia gospodarki obiegu zamkniętego i pozyskiwać surowce wykorzystywane do warzenia piwa w sposób zrównoważony.
10.08.2021

Komisarz Breton: KE uznaje rolę węgla koksowego w transformacji przemysłu stalowego

Komisja Europejska uznaje zasadniczą rolę, jaką węgiel koksowy odgrywa w procesie transformacji przemysłu stalowego w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu - napisał unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton w odpowiedzi na pytanie europosłanki Izabeli Kloc dot. tego surowca.
05.08.2021

Veolia zbuduje system kogeneracyjny zasilany gazem, biomasą i biogazem

Za niespełna dwa lata w należącej do Grupy Veolia ciepłowni w Tarnowskich Górach (Śląskie) powstanie system kogeneracyjny, wykorzystujący do produkcji prądu i ciepła gaz ziemny, biomasę leśną oraz biogaz z miejscowej oczyszczalni ścieków. We wtorek wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję.
28.07.2021

Grupa PGE największym płatnikiem podatków w Polsce

Grupa PGE w ubiegłym roku była największym płatnikiem podatków w Polsce. Według analizy przeprowadzonej przez Business Insider Polska, Grupa PGE w 2020 r. wpłaciła blisko 11 mld zł do budżetu Państwa. Była to kwota o ponad 50 proc. większa w porywaniu z ubiegłym rokiem.
28.07.2021

Tauron zainwestuje ponad 100 mln zł w gazowe źródło energii

Kosztem ponad 100 mln zł w należącej do spółki Tauron Ciepło elektrociepłowni w Katowicach powstanie kocioł gazowy o mocy do 140 megawatów termicznych. Inwestycję zrealizuje "pod klucz" Mostostal Warszawa - poinformował w poniedziałek Tauron.
27.07.2021

Forum Wizja Rozwoju zbliża się wielkimi krokami

Czwarta odsłona największego forum gospodarczego w północnej Polsce zbliża się wielkimi krokami. W ostatni weekend sierpnia eksperci ponownie spotkają się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, żeby porozmawiać o kierunkach rozwoju polskiej gospodarki. Jednym z kluczowych tematów będzie polityka senioralna - obszar, który ma szczególny potencjał w kontekście kształtowania rynku pracy w nadchodzących latach.
27.07.2021

Wiedeń tworzy największy park od 1974 roku. Zielona ofensywa miasta trwa

Na terenie dawnego dworca Nordbahnhof w Wiedniu do 2025 roku powstanie obszar przyrodniczo-parkowy o powierzchni 9,3 ha nazwany „Freie Mitte”. Obszar ten będzie największym nowym parkiem w Wiedniu od 1974 r.
22.07.2021

Eksperci: badania geofizyczne przy ujęciu wody dla Poznania są bezpieczne

Badania geofizyczne prowadzone na zlecenie PGNiG przy ujęciu wody w podpoznańskiej Mosinie są bezpieczne. Zdaniem ekspertów mikrodrgania - wywoływane w trakcie badań sejsmicznych związanych z poszukiwaniem złóż ropy i gazu - nie mają negatywnego wpływu na ujęcia wód pitnych.
16.07.2021

Morawiecki: transformacja przemysłu wydobywczego rozłożona na dekady

Transformacja przemysłu wydobywczego będzie rozłożona na dekady; utracone w tradycyjnym przemyśle miejsca pracy będą zastępowane nowymi, w nowoczesnych branżach; na Śląsk trafi duży strumień środków budżetowych i unijnych – zadeklarował w wywiadzie dla TVP Katowice premier Mateusz Morawiecki.
14.07.2021

Paneliści konferencji „Śląski Ład” przedstawili wyzwania dot. transformacji energetyki

Wyzwania związane z transformacją energetyki zgodną z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu i Polskiego Ładu przedstawili w poniedziałek paneliści konferencji „Śląski Ład”. Mówiono m.in. o wykorzystaniu funduszu Trójmorza, ochronie europejskiej stali i zagospodarowaniu hałd.
12.07.2021

Stowarzyszenie magazynowania energii i KSSE będą współpracować

Wsparcie eksperckie, wymiana doświadczeń i informacji, upowszechnianie i promowanie dobrych praktyk w zakresie magazynowania energii i energetyki odnawialnej - to założenia nawiązanej w czwartek współpracy Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
09.07.2021

W pierwszym półroczu Tauron przyłączył blisko 44 tys. nowych mikroinstalacji OZE

W pierwszym półroczu br. działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja przyłączyła do sieci energetycznej blisko 44 tys. mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy ok. 317 megawatów – wynika z czwartkowej informacji Grupy Tauron.
08.07.2021

Wiceminister Zyska: za 3-4 lata ok. 20 gigawatów mocy w OZE

W ciągu 3-4 lat wolumen mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii sięgnie w Polsce ok. 20 gigawatów – ocenił w środę pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Zapewnił, że krajowa energetyka jeszcze przez wiele lat będzie korzystać także ze źródeł konwencjonalnych.
01.07.2021

Globalna gospodarka może stracić przez zmiany klimatu do 18 proc. PKB

Gigant ubezpieczeniowy Swiss Re wyliczył, że jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania na rzecz walki ze zmianami klimatu, to globalna gospodarka poniesie finansowe straty odpowiadające 18 proc. światowego PKB.
03.05.2021

Za 20 lat skutki zmian klimatu dotkną każdy kraj

System międzynarodowy nie jest skonstruowany odpowiednio, by sprostać globalnym wyzwaniom - ocenia w swym publikowanym co cztery lata raporcie amerykański wywiad. I ostrzega zarazem, że w ciągu 20 lat skutki zmian klimatycznych dotkną każde państwo świata.
09.04.2021

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, Polska kieruje swoje spojrzenie na offshore wind. Potencjał morskich farm wiatrowych przyciąga uwagę inwestorów i ekspertów. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Kacprem Kostrzewą, dyrektorem projektu BC-Wind w Ocean Winds, na temat ich przedsięwzięcia MFW oraz planów na przyszłość.
10.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.