Naukowcy z GIG opracowali nową technologię produkcji kruszywa z odpadów

Naukowcy z GIG opracowali nową technologię produkcji kruszywa z odpadów - ZielonaGospodarka.pl
14.11.2023 09:37
Strona główna Klimat, Edukacja Naukowcy z GIG opracowali nową technologię produkcji kruszywa z odpadów

Partnerzy portalu

Naukowcy z GIG opracowali nową technologię produkcji kruszywa z odpadów - ZielonaGospodarka.pl

Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach opracowali nową technologię wytwarzania kruszywa na potrzeby budownictwa drogowego, m.in. z żużla i popiołu. Metoda nie wymaga wypalania odpadów, dzięki czemu produkcja kruszywa jest mniej energochłonna i tańsza - podał Instytut.

Stosowane dotychczas rozwiązania przetwarzania odpadów w lekkie kruszywa bazowały na technologiach termicznych, poprzez wypalanie w piecach powyżej 1200 stopni Celsjusza. Wiązało się to z wysoką energochłonnością, podwyższonym rygorem BHP ze względu na pracę przy wysokich temperaturach oraz znacznym śladem węglowym technologii, a co za tym idzie - niską efektywnością ekonomiczną.

"Nowa technologia cechuje się mechanicznym procesem przetwarzania odpadów i zastosowaniem spoiw hydraulicznych w procesie wytwarzania kruszywa, natomiast użycie opracowanej w GIG chemii stabilizującej zabezpiecza finalny produkt przed uwalnianiem niepożądanych substancji do środowiska" - wyjaśniła dr Sylwia Jarosławska-Sobór, rzeczniczka katowickiego Instytutu, który od niedawna ma status Państwowego Instytutu Badawczego.

Opracowana w GIG technologia, której autorem jest dr Marcin Głodniok, pozwala na otrzymywanie z niebezpiecznych odpadów mieszkanki lekkiego kruszywa, w skład którego wchodzą: żużel, popiół, chemia stabilizująca, spoiwo i woda. Zaletami nowego rozwiązania - jak wskazują specjaliści z Instytutu - są: mniejsza energochłonność produkcji i niższy ślad węglowy.

Technologia wpisuje się w ideę przetwarzania odpadów w produkty gospodarki o obiegu zamkniętym oraz w nurt tzw. urban mining, czyli przetwarzania odpadów z przestrzeni miejskich - w ten sposób można bowiem przetwarzać odpady ze spalarni, popioły, żużle czy tzw. przekrusze.

Jak podkreślają przedstawiciele GIG, urban mining to jedna z istotniejszych części gospodarki cyrkularnej. Chodzi o takie projektowanie produktów czy materiałów, by można było z powodzeniem wykorzystać je ponownie. Mieszanka wyprodukowana w oparciu o rozwiązanie GIG może być stosowana przede wszystkim do budowy i podbudowy obiektów infrastruktury drogowej. W ostatnim czasie technologia zdobyła nagrodę w regionalnym konkursie Innowator Śląska 2023.

mab/ pad/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.