Wynik wyszukiwania - "inwestycja" - Wiadomości

Ryszard Petru chce wprowadzenia w Polsce euro i korekty Zielonego Ładu

Wprowadzenie w Polsce euro oraz skorygowanie Zielonego Ładu - to główne postulaty, o których mówił w sobotę poseł Polski2050-TD Ryszard Petru. Polityk kandyduje do Parlamentu Europejskiego z list Trzeciej Drogi. Podczas wystąpienia odniósł się także m.in. do afery związanej z Funduszem Sprawiedliwości.
25.05.2024

W Jarosławiu pojawił się zeroemisyjny autobus

We wtorek 30 kwietnia br. odbyło się oficjalne przekazanie elektrycznego autobusu AUTOSAN SANCITY 10LFE dla Gminy Miejskiej Jarosław. To już kolejne podkarpackie miasto, które będzie miało w swoim taborze nowoczesne, miejskie autobusy Autosan.
01.05.2024

PESA straci wielomiliardową umowę w Rumunii? Sąd zablokował kontrakt

To miał być jeden z największych kontraktów polskiego zakładu produkującego tabory kolejowe. Mimo wygrania w grudniu 2023 roku przetargu o równowartości 3,9 mld zł na 62 regionalnych pociągów elektrycznych, umowa została zablokowana decyzją sądu. Uwzględnił on uwzględnił apelację francuskiego Alstomu i nakazał ponowną ocenę oferty polskiego producenta.
28.04.2024

Zakończono zieloną rewitalizację śródmieścia - posadzono ponad 32 tys. roślin

Zakończono prace związane z zieloną rewitalizacją śródmieścia Kielc. Projekt zakładał m.in. częściowe odbrukowanie Rynku i zasadzenie tam szpalerów drzew. Nową aranżację zieleni zyskały także skwer im. Ireny Sendlerowej, ul. Bodzentyńska i przedpole synagogi przy al. IX Wieków Kielc.
28.04.2024

Nowa inwestycja PGE Dystrybucja w województwie łódzkim dla bezpieczeństwa energetycznego i „zielonej energii"

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, uruchomiła nową stację 110/15kV Żelechlinek w województwie łódzkim. Dzięki inwestycji możliwe będzie przyłączanie nowych mocy ze źródeł OZE. Nowopowstały obiekt wzmocni także pewność zasilania okolicznych klientów.
25.03.2024

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiada inwestycje w produkcję nowej generacji paliwa nuklearnego

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział inwestycje warte 300 mln funtów (1,5 mld zł) w produkcję paliwa do nowej generacji elektrowni jądrowych, by wypchnąć Rosję z pozycji głównego dostawcy takiego paliwa – podała w nocy z soboty na niedzielę agencja Reutera.
07.01.2024

W Lizbonie powstają tunele mające przeciwdziałać powodziom

Władze Lizbony rozpoczęły budowę dwóch podziemnych tuneli służących walce z powodziami, które regularnie nękają portugalską stolicę w okresie jesienno-zimowym. To pierwsze takie przedsięwzięcie i w dodatku poświęcone przez obecnego patriarchę Lizbony.
01.01.2024

Niemal 12 mln zł kosztować będzie rozbudowa Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie

Krośnieński Holding Komunalny (KHK) z Krosna na Podkarpaciu podpisał umowę z firmą Solkan na rozbudowę infrastruktury Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów. W ramach inwestycji o wartości blisko 12 mln zł powstaną m.in. zadaszone boksy do magazynowania i doczyszczania odpadów.
15.12.2023

Ruszyła budowa pierwszej biogazowni Grupy E.ON w Polsce

E.ON Polska już w 2024 r. otworzy swoją pierwszą biogazownię w naszym kraju. Obiekt o mocy zainstalowanej 1 MWe w wysokosprawnej kogeneracji zostanie uruchomiony niedaleko Pułtuska. Inwestycja ta wpisuje się w strategię firmy E.ON, która chce aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i wspierać klientów w zmniejszaniu śladu węglowego.
13.12.2023

Na Podkarpaciu powstaną trzy instalacje fotowoltaiczne z magazynami energii

Krośnieński Holding Komunalny z Krosna na Podkarpaciu wybuduje trzy instalacje fotowoltaiczne wraz z magazynami energii. Całkowity koszt inwestycji to ponad 5,5 mln zł, z czego blisko 4,4 mln zł stanowi dofinansowanie z NFOŚiGW.
13.12.2023

Baltic Power. Okoliczności sukcesu [wideo]

Baltic Power jako pierwszy projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w kraju zamknął etap pozyskiwania finansowania i przystąpił do fazy budowy. Otwiera to nowy rozdział w historii polskiej energetyki, wyznaczając kurs ku zrównoważonej przyszłości. Podczas zorganizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland 2023, Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power, odsłonił kulisy sukcesu, który nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w kontekście wyzwań, jakie niesie ze sobą globalny kryzys branży związany z niestabilną rzeczywis
05.12.2023

Orlen inwestuje w efektywność energetyczną w czeskiej rafinerii

Unipetrol z Grupy Orlen buduje instalację odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnym w Kralupach nad Wełtawą. Inwestycja umożliwi poprawę efektywności energetycznej rafinerii, tj. ciepło gazów spalinowych, które do tej pory uchodziło do atmosfery, zostanie wykorzystane do podgrzewania wody na potrzeby procesów technologicznych. Projekt o wartości ok. 500 mln czeskich koron (ok. 100 mln złotych) jest częścią działań na rzecz osiągnięcia przez Grupę Orlen neutralności emisyjnej do 2050 roku.
05.12.2023

Katowice kończą modernizację wodociągów i kanalizacji za 370 mln zł

Samorząd Katowic kończy unijny projekt modernizacji wodociągów i kanalizacji o wartości blisko 370 mln zł - wynika z informacji miasta. Ośmioletnie przedsięwzięcie, obejmujące ponad 90 różnych inwestycji, było największym tego typu w historii Katowic.
27.11.2023

Komisja Europejska przygotowała plany zwiększenia inwestycji w europejskie sieci elektroenergetyczne

Komisja Europejska przygotowała plany zwiększenia inwestycji w europejskie sieci elektroenergetyczne; obejmują dziesiątki projektów, które będą miały priorytetowy dostęp do pozwoleń i funduszy unijnych - podaje Reuters.
25.11.2023

EBOR zainwestuje 75 mln euro w R.Power - spółkę z rynku energii

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestuje 75 mln euro w firmę R.Power z rynku energii - poinformowała w poniedziałek spółka. Dodała, że pieniądze zostaną przeznaczone na strategię rozwoju, która zakłada osiągnięcie 1 GW w obszarze fotowoltaiki w ciągu dwóch lat w krajach UE.
23.10.2023

Nowe możliwości finansowania instalacji OZE dla hodowców trzody chlewnej

W przyszłym roku ma ruszyć pilotaż programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej z budżetem 250 mln zł - poinformował w środę w miejscowości Dziwle (woj. łódzkie) minister rolnictwa Robert Telus. W ramach programu hodowcy będą mogli liczyć na dotacje oraz preferencyjne kredyty.
11.10.2023

Prezydent Duda: PESA to nasza duma, produkująca na światowym poziomie

PESA to największe zakłady produkujące tabor kolejowy w Polsce i to absolutnie światowym poziomie. Śmiało mogę powiedzieć, że to jest w tej chwili nasza duma - mówił w środę w Bydgoszczy prezydent Andrzej Duda.
11.10.2023

PSG zbada możliwości dystrybucji wodoru w swojej sieci gazowej

Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła w Mławie projekt badawczo-rozwojowy mający m.in. sprawdzić jaki wpływ na istniejącą sieć gazową ma mieszanina gazu ziemnego i wodoru - poinformowała w środę spółka. Projekt będzie realizowany do końca 2027 roku.
11.10.2023

Rekordowa produkcja energii z wiatru. OZE odpowiadały za połowę zapotrzebowania kraju na energię

Do Polski zawitała jesień, a wraz z nią silne wiatry, które w miniony weekend dały się dość mocno odczuć mieszkańcom kraju. Plusy są takie, że silny wiatr napędzał produkcję energii elektrycznej z farm wiatrowych. Według danych PSE w sobotę (07.10) od północy aż do godziny 7.00 farmy pracowały z mocą przekraczającą nawet 8,2 GW (co stanowi przekroczenie rekordowych 8 GW).
11.10.2023

Standard Power wybiera zatwierdzoną technologię małych reaktorów modułowych NuScale i ENTRA1 Energy do zasilania centrów danych

Standard Power planuje otworzyć dwa zaawansowane obiekty energetyki jądrowej w Ohio i Pensylwanii, które dostarczą niemal 2 GW czystej energii do centrów danych. Obiekty mają być gotowe do 2029 roku.
09.10.2023

NFOŚiGW ogłasza program odbetonowania miast do 50 tys. mieszkańców

Startuje program odbetonowania miast liczących do 50 tys., samorządy mogą już składać wnioski na realizację inwestycji do 2 mln zł - powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie).
05.10.2023

BGK może finansować atom

Jesteśmy gotowi oferować finansowanie energetyki jądrowej - powiedziała PAP szefowa programu Bezpieczeństwo strategiczne w Banku Gospodarstwa Krajowego Joanna Smolik. Dodała, że chodzi zarówno o SMR-y jak i tzw. duży atom.
30.09.2023

Powstała Rada Naukowa Gaz-System

21 września 2023 roku prezes zarządu Gaz-System powołał interdyscyplinarną Radę Naukową, czyli grono doradcze Zarządu Operatora Systemu Przesyłowego. Rada składa się z uznanych ekspertów i przedstawicieli świata nauki, reprezentujących różne obszary tematyczne związane z funkcjonowaniem spółki: energetykę, bezpieczeństwo, prawo, ekologię i ochronę zdrowia.
21.09.2023

Instalacje wodorowe a ubezpieczenie. Czy można ubezpieczyć instalacje, do których nie ma regulacji?

Instalacje do obróbki wybuchowego wodoru wymagają specjalistycznych polis podwyższonego ryzyka. Są one potrzebne inwestorom, którzy będą wykładać swoje fundusze. Ale do wystawienia polisy niezbędne są z kolei regulacje, których wciąż nie ma.
19.09.2023

Grupa Azoty: w Tarnowie powstanie nowa instalacja stężonego roztworu azotanu amonu w związku z Zielonym Ładem

Grupa Azoty podpisała umowę z firmą thyssenkrupp Uhde na wykonanie dokumentacji licencyjnej oraz dostawę aparatów i kluczowych urządzeń dla nowobudowanej instalacji stężonego roztworu azotanu amonu, tzw. Instalacji Neutralizacji w Tarnowie - poinformowała spółka w poniedziałek.
21.08.2023

PERN gotowy na wprowadzenie na rynek benzyny 95 E10. W związku z tym spółka zainwestowała prawie 3 mln zł w laboratoria

PERN zainwestował prawie 3 mln zł w swoje laboratoria, aby przygotować się do wprowadzenia na rynek z początkiem 2024 r. benzyny 95 E10, która zawiera więcej bioetanolu niż w obecna benzyna 95 E5. Jak podała spółka, jej laboratoria przeprowadziły już szereg testów kontrolnych.
02.08.2023

Buda: szersze wykorzystanie OZE w zabudowie wielorodzinnej przełoży się na oszczędności finansowe

Szersze wykorzystanie OZE w zabudowie wielorodzinnej przełoży się na oszczędności finansowe i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, a tym samym przyczyni się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym - ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, odnosząc się do noweli ustawy o OZE.
11.07.2023

W maju ruszy rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu

W Jaworzy od maja będzie trwała rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu. Wójt gminy Radosław Ostałkiewicz powiedział w sobotę PAP, że zgromadzono już wszystkie pozwolenia, które były niezbędne do rozpoczęcia prac. Rewitalizacja to krok ku odzyskaniu statusu uzdrowiska.
06.05.2023

Gróbarczyk: inwestycja prowadzona na Odrze nie zostanie zatrzymana

Prowadzona obecnie na Odrze inwestycja, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego nie może zostać zatrzymana i nie zostanie zatrzymana - przekazał PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
17.03.2023

Equinor i SSE planują produkcję ekologicznego wodoru dla morskiej farmy wiatrowej

SSE Renewables i Equinor, deweloperzy farmy wiatrowej Dogger Bank w Wielkiej Brytanii, badają dwie opcje dla czwartej farmy wiatrowej, którą partnerzy chcą zbudować w ramach projektu. Obejmują one wykorzystanie jej do produkcji energii elektrycznej, która zasilałaby brytyjską sieć, z ewentualną opcją wykorzystania do produkcji zielonego wodoru.
11.02.2023

BGK udzielił Budimexowi kredyt na budowę farmy wiatrowej w Wielkopolsce

Budimex pozyskał finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę farmy wiatrowej składającej się z 2 turbin o łącznej mocy do 7 MW - poinformowała w piątek spółka. Wartość kredytu to 45 mln zł; inwestycja powstanie w Wielkopolsce, w pobliżu Gniezna.
29.01.2023

Orlen Południe wybuduje za 4,2 mln zł farmę fotowoltaiczną - zakończenie inwestycji w trzecim kwartale 2023 r.

W rafinerii w Trzebini (Małopolskie) spółki Orlen Południe z Grupy Orlen powstanie farma fotowoltaiczna wytwarzająca energię na potrzeby instalacji produkcyjnych. Inwestycja ma być gotowa w trzecim kwartale 2023 r. Jej koszt to 4,2 mln zł - podał „Magazyn GO!”, wewnętrzny periodyk Grupy Orlen.
14.01.2023

Haldor Topsøe podpisuje umowę o wartości 45 mln euro na innowacyjne badania nad ekologicznym wodorem [WIDEO]

Duńska firma Haldor Topsøe podpisała z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę na finansowanie badań nad innowacyjnymi technologiami ekologicznego wodoru o wartości 45 mln euro.
24.01.2022

Wody Polskie w 2022 roku będą kontynuować inwestycje na Mazurach

Wody Polskie zadeklarowały kontynuację w 2022 roku dużych inwestycji prowadzonych na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Łączny koszt prowadzonych na jeziorach i kanałach robót wynosi ponad 300 mln zł. Współfinansują je mazurskie samorządy z pieniędzy unijnych.
01.01.2022

Gaz-System z kompletem pozwoleń na budowę gazociągu Gustorzyn – Wronów

Gaz-System uzyskał komplet pozwoleń na budowę gazociągu Gustorzyn – Wronów; wkrótce rozpoczną się pierwsze prace budowlano-montażowe - podała we wtorek spółka. Podkreśliła, że powstanie gazociągu zwiększy przepustowość sieci oraz możliwości bilansowania i sterowania strumieniem gazu w centralnej Polsce.
08.09.2021

PSE: Enprom za prawie 230 mln zł zbuduje nową linię 400 kV Kozienice-Miłosna

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE podpisał z firmą Enprom umowę dotyczącą budowy linii wysokiego napięcia 400 kV Kozienice-Miłosna. Umowa opiewa na 229 mln zł brutto. Linia posłuży do wyprowadzenia mocy z elektrowni Kozienice.
14.07.2021

W Koninie powstanie ciepłownia geotermalna - przetarg rozstrzygnięty

Ponad 58 mln zł ma kosztować budowa ciepłowni geotermalnej w Koninie (woj. wielkopolskie). Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Konin poinformowało w poniedziałek o rozstrzygnięciu przetargu na wykonawcę inwestycji.
17.05.2021

Uroczyste wbicie łopaty pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. oraz firmą Baltic Towers Sp. z o.o. rozpoczyna realizację nowej inwestycji na rzecz wsparcia rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). To przełomowe wydarzenie dla polskiego sektora energii odnawialnej.
01.09.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.