Grupa Azoty: w Tarnowie powstanie nowa instalacja stężonego roztworu azotanu amonu w związku z Zielonym Ładem

Grupa Azoty: w Tarnowie powstanie nowa instalacja stężonego roztworu azotanu amonu w związku z Zielonym Ładem - ZielonaGospodarka.pl
21.08.2023 10:15
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Grupa Azoty: w Tarnowie powstanie nowa instalacja stężonego roztworu azotanu amonu w związku z Zielonym Ładem

Partnerzy portalu

Grupa Azoty: w Tarnowie powstanie nowa instalacja stężonego roztworu azotanu amonu w związku z Zielonym Ładem - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Grupa Azoty

Grupa Azoty podpisała umowę z firmą thyssenkrupp Uhde na wykonanie dokumentacji licencyjnej oraz dostawę aparatów i kluczowych urządzeń dla nowobudowanej instalacji stężonego roztworu azotanu amonu, tzw. Instalacji Neutralizacji w Tarnowie - poinformowała spółka w poniedziałek.

Zgodnie z planami Grupy Azoty rozpoczęcie budowy obiektu produkcyjnego azotanu amonu i obiektów towarzyszących na terenie tarnowskich Azotów planowane jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2024 roku, a zakończenie inwestycji przewidziano w czwartym kwartale 2025 r.

Jak podała spółka w poniedziałkowym komunikacie, realizacja projektu umożliwi poprawę efektywności produkcji dzięki znacznemu obniżeniu energochłonności procesu wytwarzania nawozów oraz pozwoli na redukcję zużycia energii w procesie produkcyjnym o przeszło 250 tys. GJ rocznie. To kolejny krok Grupy Azoty w kierunku wypełniania założeń Zielonego Ładu - wskazano. Dodano, że wykonanie dokumentacji licencyjnej oraz dostawę aparatów i kluczowych urządzeń dla nowobudowanej instalacji powierzono firmie thyssenkrupp Uhde.

Według przekazanych informacji nowy obiekt zastąpi istniejącą, wyeksploatowaną oraz bardziej energochłonną instalację i zabezpieczy surowiec do dalszej produkcji nawozów saletrzanych w Tarnowie, w tym Saletrosanu i Saletrzaku. Zdolności produkcyjne to 1500 t/d stężonego roztworu azotanu amonu o stężeniu 94 proc. lub 86 proc.

Prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc przekazał, że nowa instalacja pozwoli na zmniejszenie wskaźników zużycia surowców podstawowych, co wpłynie na obniżenie kosztów pracy instalacji, a także zmniejszenie oddziaływania procesu produkcyjnego nawozów na środowisko oraz zredukowanie ilości powstających ścieków procesowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie konstrukcji aparatów, automatyki pomiarowej i zabezpieczeniowej wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa technicznego na instalacji.

"Realizacja nowoczesnej, bezpiecznej i mniej energochłonnej instalacji Azotanu Amonu, która powstanie w Tarnowie to również możliwości dalszego rozwoju oferty produktowej spółki. Obszar nawozowy jest jednym z kluczowych obszarów działalności Grupy Azoty, a jednym z kierunków strategicznego rozwoju Grupy Azoty jest dalsze umacnianie pozycji wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa w Europie" - wskazał Hinc, cytowany w komunikacie.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ mk/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.