Wynik wyszukiwania - "odory" - Wiadomości

Bioenergia, biopaliwa, zielony geszeft. Biznes na biomasie prosto z Davos

Cały świat zmaga się ze zmianami klimatycznymi, wdrażając coraz to nowe polityki klimatyczne oraz rozwiązania energetyczne mające w założeniu służyć środowisku. Biomasa stanowi element agendy klimatycznej, w tym Światowego Forum Ekonomicznego.
18.01.2024

Bądź człowiekiem – nie truj rodziny i nie truj sąsiada

Benzyna alkilatowa jest czystsza od zwykłej benzyny, ma minimalny zapach, długi okres przydatności do użycia i jest bezpieczniejsza dla środowiska. Jest też wydajniejsza energetycznie, czyli potrzebujesz jej znacznie mniej niż tradycyjnego paliwa bezołowiowego. Wreszcie, o czym warto pamiętać, maszyny, w których ją zastosujesz, będą się łatwiej uruchamiać, a ich silniki – pracować elastyczniej.
09.11.2023

Orlen testuje pierwszą w Polsce lokomotywę na wodór

Orlen kupił od spółki Pesa Bydgoszcz lokomotywę wodorową - pierwszy tego typu pojazd szynowy w Polsce i rozpoczął jej testy - poinformował w niedzielę koncern.
17.09.2023

ENGIE rozpoczyna inwestycje w biogazowanie w Polsce. Podpisano list intencyjny

W Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisano list intencyjny dotyczący budowy nowoczesnej instalacji do produkcji biometanu. ENGIE, światowy lider transformacji energetycznej, działający w obszarze niskoemisyjnej energii i usług, planuje w przemysłowej części Głogowa produkować ekologiczne paliwo, a tym samym przyczyniać się do ograniczania emisji gazów cieplarnianych.
29.08.2023

Sejm przeciw odrzuceniu przez Senat noweli dot. wyznaczania strategicznych złóż kopalin

Sejm opowiedział się w czwartek przeciw odrzuceniu przez Senat nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego. Nowe przepisy przewidują m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
18.08.2023

Bałtyk się odradza, ale za wolno. Wysiłki w kierunku jego ochrony trzeba zwiększyć

W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego - mówi prof. Lech Kotwicki z PAN.
04.08.2023

Dekarbonizacja w klastrze (nie tylko) norweskim. Polski BSSC ZEV HUB jest na kursie

Globalny transportowy jest odpowiedzialny za jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych (GHG). W ciągu najbliższych trzech dekad globalna flota pojazdów wzrośnie z 1,2 miliarda do 2 miliardów pojazdów, liczba lotów pasażerskich wzrośnie o 130%, a tonomil ładunków na morzu wzrośnie o 35% - alarmował Remi Eriksen, prezes i dyrektor generalny grupy DNV w czasie spotkania z dziennikarzami podczas Nor Shipping 2023.
26.06.2023

Pierwsze morskie farmy wiatrowe w Grecji zostaną zainstalowane w pięciu strefach na Morzu Egejskim

Grecja zamierza zainstalować swoje pierwsze morskie turbiny wiatrowe w pięciu obszarach na Morzu Egejskim o łącznej mocy 2,1 GW.
28.05.2023

O wodorowej (re)wolucji podczas H2POLAND

Tegoroczne 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND - zgodnie z przewidywaniami - okazało się przestrzenią do współpracy dla biznesu, nauki, administracji rządowej, lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych. To, co oddało cele Forum i jednocześnie wskazało kierunki na przyszłość, to bezpieczeństwo energetyczne, środowisko oraz ewolucja.
26.05.2023

Prezentacja raportu „Łańcuch wartości gospodarki wodorowej”

Klub Energetyczny, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Energetyki serdecznie zapraszają na prezentację raportu „Łańcuch wartości gospodarki wodorowej w Polsce”, która odbędzie się 11 maja o godz. 9.30 w budynku Uniwersytetu Warszawskiego ul. Dobra 55 wejście od ul. Browarnej.
09.05.2023

Naukowcy zbadali, czy gleba małopolskich parków krajobrazowych jest wolna od WWA

Badanie zawartości 10 różnych związków organicznych należących do wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w glebach pobranych z obszarowych form ochrony, jakimi są małopolskie parki krajobrazowe, ujawniło, że w jednej czwartej badanych próbek doszło do przekroczenia dopuszczalnych zawartości powodujących ryzyko szczególnie istotne dla ochrony powierzchni ziemi.
07.05.2023

Ciepłownictwo szuka nowych sposobów na zazielenianie. Jednym z pomysłów jest odzyskiwanie ciepła z serwerowni [WIDEO]

Polskie ciepłownictwo czeka w nadchodzących latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala związanych z tym potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro. Jednak bez tych inwestycji ciepłownictwo wciąż będzie ponosić wysokie koszty paliw kopalnych i zanieczyszczenia środowiska, a także konsekwencje związane z niewypełnieniem unijnych wymogów klimatycznych. – Technologia, technologia i jeszcze raz technologia plus odejście od węglowodorów. Na bazie tego musimy zmienić polskie ciepłownict
01.05.2023

Dekarbonizacja transportu: branża liczy na wsparcie, gwarancje finansowe i jasną politykę rządu [WIDEO]

Systemowe wsparcie dla inwestycji w transport niskoemisyjny, w tym gwarancje finansowe ze strony państwa oraz opracowanie szczegółowej polityki rządu w zakresie transportu intermodalnego - takie oczekiwania zgłaszali eksperci i menedżerowie branży logistycznej, uczestniczący w debacie o dekarbonizacji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24-26 kwietnia 2023 r.).
25.04.2023

EKG 2023: paliwo wodorowe - najpierw stacje ładowania dla autobusów i ciężarówek, potem auta osobowe [WIDEO]

Strategia ORLEN-u w zakresie paliw wodorowych koncentruje się na transporcie zbiorowym w miastach, ale jej drugim filarem jest rozwój napędzanego wodorem transportu ciężkiego, ze stacjami ładowania przy autostradach - powiedział Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN ORLEN.
25.04.2023

2,3 mln ton surowców wykorzystano w 2022 r. do produkcji biokomponentów

Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w 2022 r. do produkcji biokomponentów wykorzystano 2,3 mln ton surowców. Wyprodukowano z nich 1,3 mln ton biokomponentów, które następnie zostały wykorzystane jako dodatki do benzyn i olejów napędowych.
29.03.2023

Miks drzew w mieście najlepiej oczyszcza powietrze

Różne drzewa oczyszczają miejskie powietrze z innych toksyn i dobrze jest je mieszać. Potrzebna jest jednak rozwaga, bo czasami - mimo dobrych chęci - można zaszkodzić.
09.03.2023

Mieszkańcy Raby Wyżnej przeciwni budowie biogazowni

Mieszkańcy Raby Wyżnej (Małopolska) sprzeciwiają się budowie biogazowni w centrum wsi, obawiając się o swoje zdrowie i życie. Mieszkańcy skierowali pismo do wojewody małopolskiego z żądaniem wycofania pozwolenia na wykonanie inwestycji.
20.02.2023

UE redukcją emisji metanu zamknie kopalnie

Przyjęcie unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu w branży surowcowo-energetycznej oznacza likwidację polskiego górnictwa węgla i utratę nawet kilkuset tysięcy miejsc pracy – przestrzegła we wtorek śląsko-dąbrowska i górnicza Solidarność.
08.02.2023

Premier: wniosek w sprawie KPO złożymy, kiedy będzie procedowana ustawa wiatrakowa

Wniosek w sprawie KPO złożymy, kiedy będzie procedowana ustawa wiatrakowa; znalazła się ona w porządku obrad Sejmu; będzie procedowana mam nadzieję na najbliższym posiedzeniu Sejmu i wkrótce potem, być może na przestrzeni kolejnych dwóch tygodni, chcemy złożyć wniosek - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
16.01.2023

"Wodoryzacja gospodarki" – będzie nowy program NFOŚiGW!

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skierował do opiniowania przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nowy program - „Wodoryzacja gospodarki”. Jego celem będzie rozwój nisko- i zeroemisyjnej gospodarki poprzez wsparcie wdrażania technologii wodorowych wraz z infrastrukturą techniczną służącą do wytwarzania, magazynowania i wykorzystania H2. Na przedsiębiorców i jednostki naukowe czekają poważne pieniądze.
08.12.2022

Wojna na Ukrainie napędza wodorową rewolucję

Rewolucja wodorowa przyspiesza po wybuchu wojny w Ukrainie (MediaRoom) W Europie wodór przestaje być jedynie narzędziem dekarbonizacji, a staje się jedną z głównych dźwigni dywersyfikacji i derusyfikacji europejskiego przemysłu. Wybuch wojny w Ukrainie spowodował, że Unia jeszcze mocnej stawia na rozwój technologii wodorowych. To jednak wymusza spore inwestycje. Opracowana w zeszłym roku Polska Strategia Wodorowa wymaga więc aktualizacji – mówili uczestnicy panelu „Jak budować gospodarkę wodorową?”. Wydarzenie to odbyło się w
15.11.2022

Prezes PGG: obecne projekty przepisów UE dot. redukcji emisji metanu oznaczają zamknięcie kopalń

Projektowane przepisy europejskie dotyczące redukcji emisji metanu w branży surowcowo-energetycznej w obecnym kształcie oznaczają zamknięcie polskich kopalń po 2027 r. – przestrzegał w poniedziałek na konferencji Śląski Ład prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala.
15.11.2022

Czy wodór ma realną szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej? - podsumowanie konferencji wodorowej PCHET

4 i 5 października 2022 roku pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej” odbyła się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies.
25.10.2022

PSEW: więcej OZE w systemie uchroni nas przed blackoutem

23 września po raz pierwszy w historii Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia na rynku mocy. To skutek zbyt niskiej rezerwy w naszym systemie energetycznym. Tym razem na szczęście nie doszło do blackoutu, jednak przyszłość jest niepewna. Jeśli nie odblokujemy rozwoju OZE, zwłaszcza energetyki wiatrowej na lądzie oraz nie zaczniemy działać na rzecz efektywnego magazynowania energii, takie sytuacje mogą się powtarzać – mówi prof. Piotr Kacejko z Politechniki Lubelskiej, członek Komitetu Elektrotechniki PAN, wsp
06.10.2022

Wysokie stężenie pyłów PM10 i PM2,5 najbardziej szkodzi dzieciom

Wysokie stężenie pyłów PM10 i PM2,5 najbardziej szkodzi dzieciom z tego względu, że mają najkrótszy odcinek dróg oddechowych, gdzie odbywa się proces oczyszczania powietrza oddechowego - powiedziała PAP alergolog lek. Ewa Trębas-Pietraś. Ze względu na aurę, w Polsce zaczyna się sezon grzewczy.
02.10.2022

Kongres Energetyczny DISE: „zielony” wodór jest nowym gazem ziemnym

Potrzeba długoterminowych regulacji prawnych, zapewnienia finansowania projektów, a także edukacji, by w pełni wykorzystać wodór w polskiej gospodarce - to główne wnioski z panelu dyskusyjnego poświęconemu temu gazowi, który odbył się podczas VIII Kongresu Energetycznego DISE pod hasłem „Bezpieczeństwo dostaw energii w dobie transformacji”.
30.09.2022

Raport PSEW: Polska potrzebuje zarówno węgla, jak i energii z OZE

Żeby zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną, Polska potrzebuje zarówno węgla, jak i energii z OZE. Wiatr może stanowić najlepsze uzupełnienie konwencjonalnych źródeł wytwórczych – wynika z najnowszego raportu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
23.09.2022

PKN ORLEN i PESA rozwijają współpracę na rzecz kolei wodorowej

PKN ORLEN podpisał porozumienie o strategicznej współpracy z PESA Bydgoszcz przy tworzeniu kompleksowej oferty dla publicznego transportu kolejowego. W ramach umowy PKN ORLEN zapewni paliwo wodorowe oraz infrastrukturę tankowania dla produkowanych przez PESA lokomotyw manewrowych oraz pociągów pasażerskich. Współpraca obydwu firm pozwala na stworzenie zeroemisyjnej, komercyjnej oferty dla organizatorów transportu publicznego oraz operatorów centrów logistycznych, terminali przeładunkowych i portów.
20.09.2022

Obajtek: rozumiem trudną sytuację Polaków, ale ta zima będzie ciężka dla całej Europy

Rozumiem trudną sytuację Polaków, ale ta zima będzie ciężka dla całej Europy — ostrzega w rozmowie z Business Insider Polska prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Mówi także o planach dla tworzonego megakoncernu oraz odpowiada krytykom kolejnych przejęć.
06.09.2022

Sektor energetyczny w dobie szoków cenowych i wojny hybrydowej.

Sektor energetyczny w dobie szoków cenowych i wojny hybrydowej. Wpływ cen energii na procesy inflacyjne w gospodarkach państw Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW).
01.09.2022

Joński i Szczerba (KO): w Odrze wykryto węglowodory, które są toksyczne

W Odrze wykryto toksyczne dla organizmów węglowodory, które nie są pochodzenia naturalnego, ale są ubocznym efektem procesu technologicznego, więc musiały trafić do rzeki z zewnątrz - mówili na poniedziałkowej konferencji prasowej w Olsztynie Dariusz Joński i Michał Szczerba (KO).
30.08.2022

Oceany zanieczyszczone pyłem z opon

Pył z opon samochodowych stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. Zanieczyszcza oceany, powietrze oraz glebę - pisze brytyjski dziennik "The Guardian". Zaznacza, że w oponach zawarte są różne toksyczne substancje, które, jak wykazały badania naukowców, poważnie szkodzą organizmom wodnym.
01.08.2022

Katowice - innowacyjna hala pozwoli pozbyć się odoru przy przetwarzaniu śmieci

Kosztem ok. 17 mln zł Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach wybudowało nową, w pełni hermetyczną halę do przetwarzania odpadów. Inwestycja eliminuje uciążliwe zapachy, na które skarżyli się wcześniej okoliczni mieszkańcy.
22.07.2022

Obajtek: do 2030 r. ze źródeł nisko i zero emisyjnych Orlen uzyska 4,5 GW energii

Do 2030 r. ze źródeł nisko i zero emisyjnych Orlen uzyska 4,5 GW energii. W I kw. br. Grupa Orlen miała aktywa energetyczne o mocy 3,4 GW, w tym 649 MW energii z OZE - powiedział PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Orlen przygotowuje się także do transformacji w paliwach - dodał.
12.07.2022

PKN Orlen chce być liderem na rynku biogazu

PKN Orlen chce być liderem na rynku biogazu. Spółka zamierza wykorzystywać go jako substytut gazu ziemnego i biododatek, który pomoże koncernowi zrealizować Narodowy Cel Wskaźnikowy - poinformował PAP dyrektor biura wdrażania paliw alternatywnych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak.
25.06.2022

PSPA i United Nations Global Compact Network Poland razem na rzecz dekarbonizacji transportu

Aktywną współpracę na rzecz dekarbonizacji transportu, rozwijania elektromobilności i gospodarki wodorowej w Polsce zakłada memorandum podpisane pomiędzy Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz United Nations Global Compact Network Poland (UN GCNP).
06.06.2022

Wiceminister klimatu: nie widzimy zainteresowania budową nowych kopalń węgla w Polsce

Mimo kryzysu energetycznego nie widzimy zainteresowania budową nowych kopalń węgla w Polsce - powiedział PAP wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Dodał, że nie widać też zainteresowania nowymi koncesjami na poszukiwanie i eksploatację węglowodorów.
24.05.2022

'Najgłupsza rzecz': Elon Musk odrzuca wodór jako narzędzie do magazynowania energii

Prezes Tesli Elon Musk nazywa wodór "najgłupszą rzeczą, jaką mógłbym sobie wyobrazić, jeśli chodzi o magazynowanie energii". Swoje uwagi wygłosił podczas szczytu "Financial Times Future of the Car". Musk może lekceważyć rolę wodoru w transformacji energetycznej, ale inne wpływowe głosy są odmiennego zdania.
20.05.2022

Cykloalkany? Sposób na ekologiczne lotnictwo?

Cykloalkany to substancje, które mogą odegrać ważną rolę w rozwoju czystszego i bardziej zrównoważonego paliwa lotniczego - uważają naukowcy z amerykańskiego instytutu badawczego Sandia National Laboratories.
26.04.2022

Od 4 lat Bruksela ma strefę czystego transportu. Efekt? Mniej zanieczyszczeń niż w Warszawie

Eksperci TRUE Initiative w tym samym czasie zbadali poziom zanieczyszczeń emitowany przez samochody w Warszawie i Brukseli. Oba miasta są porównywalnej wielkości, ale od 2018 r. stolica Belgii ma strefę czystego transportu i przepisy promujące bardziej ekologiczne pojazdy. Badania potwierdzają, że samochody w Brukseli zanieczyszczają powietrze znacznie mniej niż te w Warszawie.
26.04.2022

"300gospodarka": Timmermans: Nie ma mowy o odłożeniu w czasie celów polityki klimatycznej UE

Nie ma mowy o odłożeniu w czasie celów polityki klimatycznej UE - pisze w poniedziałek serwis "300gospodarka", cytując wiceprzewodniczącego KE Franza Timmermansa. Wiceszef KE nie wyklucza nałożenie embarga na import węglowodorów z Rosji.
28.03.2022

W Unii pojawia się myśl o solidarności energetycznej

Każde z państw UE przegląda swój miks i założenia polityki energetycznej. My za wiele nie musimy zmieniać, bo naszym priorytetem było bezpieczeństwo energetyczne – powiedziała w środowej rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.03.2022

Czy zielony system kaucyjny oznacza podwyżki?

– System kaucyjny to zła naleciałość z dawnych czasów, kiedy ciężkie opakowania szklane trzeba było zawieźć z powrotem do fabryki. W tej chwili lepszym rozwiązaniem byłoby dobrze gospodarować odpadami i energią, jaką zawierają – mówi Bartosz Szczytowski, założyciel i wiceprezes Tsunami Recycling.
18.03.2022

Powstała Dolnośląska Dolina Wodorowa

25 lutego 2022 r. w Centrum Konferencyjnym „Wrocławski Park Przemysłowy” z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. została powołana Dolnośląska Dolina Wodorowa. Głównym partnerem biznesowym przedsięwzięcia jest KGHM Polska Miedź S.A. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Ireneusz Zyska Sekretarz Stanu, Pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, osoby związanie ze środowiskiem biznesowym, naukowym i samorządowym obu regionów. ARP S.A. reprezentował wiceprezes Paweł Kolczyński, a KGHM Polska Miedź S.A. Adam Bugajczuk, wicepre
25.02.2022

Zyska: Polska jest 3. w Europie i 5. na świecie producentem wodoru

Polska jest 3. w Europie i 5. na świecie producentem wodoru; by utrzymać ten trend, przyjęliśmy Polską Strategię Wodorową - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Wodoryzacja polskiego przemysłu jest kluczowym elementem Strategii - dodał.
21.01.2022

Prezes NFOŚiGW: w 2022 r. chcemy też jako inwestor wchodzić w projekty wodorowe

W 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie chciał, jako inwestor, wchodzić w inicjatywy wodorowe - poinformował PAP prezes Funduszu Maciej Chorowski. Dodał, że na takie projekty NFOŚiGW będzie też dawać firmom pożyczki - jak podkreślił "z dużym umorzeniem". Szef Narodowego Funduszu podkreślił w rozmowie z PAP, że w 2022 roku w ramach przyjętej przez rząd Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040, NFOŚiGW będzie aktywnie działać na rzecz inicjowania projektów, inwestycji
30.12.2021

Dynamiczny koniec roku w unijnym projekcie Wodociągów Białostockich

W ostatnich miesiącach 2021 roku Wodociągi Białostockie rozpoczęły ostatni etap realizacji współfinansowanego przez UE projektu pt. „Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków - I etap”. Większość z 30 zadań inwestycyjnych odnosi się do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. W porównaniu z nimi większą skalę mają te, które dotyczą obiektów technologicznych przedsiębiorstwa.
24.12.2021

„Zielony wodór z OZE w Polsce”: Wodoryzacja polskiej gospodarki tylko przy rozwoju OZE

Roczne zapotrzebowanie na wodór w Polsce w 2040 roku przekroczy 100 TWh. Jednak obecnie tempo i plany rozwoju odnawialnych źródeł nie dają szans na zaspokojenie przyszłej podaży. Konieczna jest likwidacja barier oraz wprowadzenie ułatwień dla budowy odnawialnych źródeł energii, w szczególności energetyki wiatrowej, która będzie podstawą funkcjonowania gospodarki wodorowej.
08.12.2021

Wraz z sezonem grzewczym powrócił smog

W Polsce smog zabija kilkunastokrotnie więcej osób, niż ginie ich w wypadkach samochodowych. Głównym winowajcą jest niska emisja ze źródeł komunalnych, a w miastach do problemu przyczynia się też transport drogowy i emitowane przez niego spaliny. Problem smogu i zanieczyszczeń powietrza, który dotyczy całej Polski, niczym w soczewce skupia się na Śląsku i wraca jak bumerang w każdym sezonie grzewczym.
03.12.2021

Naukowcy ostrzegają. ,,Plastik to nowy węgiel”

Według amerykańskich ekspertów plastik grozi nie tylko ,,niemal trwałym skażeniem środowiska naturalnego”. To również jeden z głównych tworów człowieka przyczyniających się do zmian klimatu – mowa o całym „cyklu życia” plastiku.
28.10.2021

Lato unijnego projektu Wodociągów Białostockich

Letni etap realizacji współfinansowanego przez Fundusz Spójności Unii Europejskiej projektu pt. ,,Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Białegostoku i Gminy Wasilków” Wodociągi Białostockie mogą zaliczyć do udanych. Ostatnie zadania objęte harmonogramem – włącznie z tymi, o które przedsięwzięcie zostało w jego trakcie rozszerzone – przebiegają planowo.
27.09.2021

Ponad 80 mln zł dotacji dla Śląska na zakup autobusów napędzanych wodorem

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) udzieli Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) dotacji w wysokości 81 mln zł na zakup 20 autobusów wodorowych.
15.09.2021

Prezes Budimeksu: modyfikujemy mieszanki asfaltowe tak, aby pochłaniały węglowodory

Robimy wszystko, żeby doprowadzić do niskoemisyjności budowy dróg szybkiego ruchu w Polsce; modyfikujemy asfalt tak, aby pochłaniał węglowodory – podkreślił w Karpaczu prezes Budimeksu Artur Popko. Spółka zaprezentowała na Forum Ekonomicznym jedną z trzech w Europie spycharek napędzanych elektrycznie.
14.09.2021

PKP, Orlen i PESA będą współpracować przy technologiach wodorowych na kolei

PKP, PKN Orlen i należąca do PFR PESA podpisały w środę porozumienie ws. współpracy na rzecz wdrożenia technologii wodorowych w transporcie szynowym.
26.08.2021

Eksperci: zanieczyszczenie powietrza nie znika w okresie letnim

Problem zanieczyszczenia powietrza występuje nie tylko zimą. Na złą jakość powietrza latem wpływają przede wszystkim spaliny emitowane przez samochody – przypominają inicjatorzy kampanii „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej”.
25.07.2021

W 2023 zatankujemy zatankujemy polskie paliwo częściowo wyprodukowane z recyklingu plastiku

Każdego dnia na świecie wytwarza się ponad milion ton plastiku. Tylko w UE rocznie przybywa 19 mln ton nienadających się do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Nawet 75 proc. z nich jest składowanych na wysypiskach lub kończy bezpośrednio w środowisku naturalnym. Polska firma opracowała technologię, która umożliwia recykling zmieszanych polimerów. Produkt końcowy recyklingu to ciekły węglowodór, który może być stosowany jako surowiec do produkcji czystego plastiku lub jako standardowe komponenty paliwowe.
20.07.2021

Ustawa antyodorowa ma chronić mieszkańców przed fermami przemysłowymi

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wznawia prace nad nowelizacją ustawy antyodorowej. Dzięki niej wielkie fermy przemysłowe nie będą mogły powstawać w pobliżu domów – informuje Prawo.pl. Projekt przewiduje dla takich obiektów minimalne odległości od budynków mieszkalnych.
04.06.2021

Globalny cel neutralności klimatycznej nie będzie możliwy bez elektryfikacji i zielonego wodoru

Elektryfikacja będzie głównym elementem transformacji gospodarki światowej, którą umożliwią gwałtownie spadające koszty odnawialnych źródeł energii. Rolę uzupełniającą tej technologii odegra zielony wodór, który będzie wykorzystywany tam, gdzie elektryfikacja jest trudna lub niemożliwa - wynika z raportów Energy Transitions Commission (ETC), koalicji 45 globalnych liderów sektora energetycznego.
04.05.2021

Podkarpacie przyszłą "Doliną wodorową"

O zastosowaniu wodoru jako paliwa przyszłości oraz potrzebnej infrastrukturze dyskutowano w czwartek w trakcie konferencji online "Wodorowa przyszłość". Spotkanie zorganizował samorząd Rzeszowa.
15.04.2021

Unijny projekt Wodociągów Białostockich wraz z wiosną nabiera tempa

Realizowany przez Wodociągi Białostockie przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej projekt "Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap" w pierwszym tegorocznym kwartale przebiegał planowo. Wraz z nadejściem wiosny prace budowlane zaczynają nabierać tempa.
29.03.2021

Arabia Saudyjska ma ambicję zdominować rynek eksportowy zielonego wodoru

Wypalone słońcem przestrzenie i nieustanna bryza z Morza Czerwonego sprawiają, że północno-zachodni kraniec Arabii Saudyjskiej jest miejscem, które ma w przyszłości stać się globalnym centrum produkcji ekologicznego wodoru.
09.03.2021

Gwałtowny wzrost zamówień na autobusy elektryczne w polskich miastach

Wnioski złożone do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewidują zakup 431 nowych pojazdów zeroemisyjnych, jak również ładowarek oraz szkolenia obsługi. Większość aplikacji złożyły małe i średnie miasta, przy czym 20 miast po raz pierwszy planuje zakupić autobusy elektryczne. Nowością są wnioski o wsparcie zakupu autobusów wodorowych oraz autobusów dla przedsiębiorstwa PKS.
01.02.2021

Polska w UE z nr 1 w spalaniu węgla w piecach domowych

Jeśli chodzi o spalanie węgla w piecach domowych, to Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w UE - mówi zajmujący się inżynierią ochrony powietrza dr hab. Grzegorz Wielgosiński. Jego zdaniem najlepszym sposobem walki ze smogiem jest podłączanie gospodarstw domowych do elektrociepłowni.
22.01.2021

Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego

Polski smog - ze względu na warunki pogodowe, w których powstaje, ale i ze względu na swój skład - to co innego, niż znany z literatury smog londyński - mówi prof. Grzegorz Wielgosiński z PŁ. W jego ocenie pojęcie "smog polski" powinno funkcjonować jako określenie odrębnego typu smogu.
22.01.2021

Rafineria LOTOSU wytworzyła biokomponenty LPG i oleju napędowego

Rafineria Grupy LOTOS wytworzyła pierwsze w swojej historii biokomponenty: biopropan, czyli biokomponent LPG oraz biowęglowodory ciekłe, czyli biokomponenty oleju napędowego. To pierwszy krok w stronę ekologicznej rafinerii produkującej paliwa z produktów pochodzenia roślinnego.
29.12.2020

Grupa Lotos: instalcja odzysku wodoru zmniejszy emisjisję CO2 do atmosfery

Grupa Lotos uruchomiła Węzeł Odzysku Wodoru. Koszt inwestycji to ok.180 mln zł - podało we wtorek biuro prasowe koncernu.
09.12.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.