Wynik wyszukiwania - "opady" - Wiadomości

Wojewoda śląski: Wisła nie jest zagrożona po pożarze w Siemianowicach

Wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował, że Wisła nie jest zagrożona skażeniem po pożarze nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych w Siemianowicach Śląskich. W poniedziałek odbyło się kolejne zebranie sztabu kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.
13.05.2024

Ocieplenie klimatu osiągnie maksimum prawdopodobnie pod koniec tego stulecia

Ocieplenie klimatu osiągnie maksimum prawdopodobnie pod koniec tego stulecia, po nim rozpocznie się kolejne ochłodzenie - prognozuje Państwowy Instytut Geologiczny (PIG). Zdaniem ekspertów temperatura na Ziemi jest obecnie niższa niż w maksimach poprzednich ociepleń np. w średniowieczu.
21.04.2024

W ub.r. rekordowa liczba zrzutów nieoczyszczonych ścieków do wód w Anglii

Ubiegły rok był najgorszy w historii w Anglii, jeśli chodzi o zrzuty nieoczyszczonych ścieków do rzek i morza. Firmy wodociągowe dokonywały takich zrzutów 464 tys. razy, a ich łączna długość trwała 3,6 mln godzin - podała w środę rządowa Agencja ds. Środowiska (EA).
28.03.2024

Gdzie raki nie zimują, czyli co możemy zrobić dla naszych rzek

Plażowanie nad rzeką czy wspólne wędkowanie - to wspomnienia wielu z nas. Dla nas Polaków woda i rzeka są ważnymi symbolami. W wodzie topimy Marzannę na wiosnę i wodą oblewamy się w Poniedziałek Wielkanocny. Ten znajomy, piękny krajobraz zielonych łąk poprzecinanych niebieskimi rzekami, wzdłuż których rosną wierzby, może zanikać. W złej sytuacji są mieszkańcy rzek. Rybom, w tym na przykład szczupakom czy sandaczom, które tak chętnie łowimy, szczególnie zagraża wzrost temperatury wody powodowany zmianą klimatu.
25.03.2024

Ekspert: wcześniejszy powrót bocianów białych z zimowisk jest konsekwencją ocieplania się klimatu

Wcześniejszy powrót bocianów białych z zimowisk jest konsekwencją ocieplania się klimatu – uważa prof. Jakub Ziemowit Kosicki z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
14.03.2024

Idzie wiosna, wraca problem deficytu wód podziemnych

Zimowe miesiące, obfite w opady deszczu i śniegu, są jak premia, która wprawdzie polepsza bieżącą sytuację hydrologiczną w kraju, ale wciąż nie pozwala na spłacenie długu, jakim jest wieloletni deficyt wód podziemnych – ocenia ekohydrolog dr Sebastian Szklarek.
09.03.2024

Ekspert: ciepły luty nie jest zwykłą anomalią; to obraz systemowej zmiany klimatu

Ciepły luty nie jest zwykłą anomalią, ale wpisuje się w obraz globalnego ocieplenia. I ten sygnał trzeba traktować poważnie - mówi PAP prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jego zdaniem to jest obraz systemowej zmiany klimatu.
03.03.2024

Ubytki wód gruntowych na świecie przyspieszają

Analiza prawie 1,7 tys. podziemnych warstw wodonośnych w różnych częściach świata wskazała, że powszechne jest obniżanie się w nich poziomu wody. Dobre wieści są takie, że w dużej mierze można temu przeciwdziałać.
25.01.2024

Dane o zmianach klimatu zapisane w stalagmitach

Analiza stalagmitów pozwala odtworzyć historyczne zmiany klimatyczne dokładniej niż badanie słojów drzew – wynika z najnowszych badań. Nacieki jaskiniowe „zapisują" m.in. informacje o deszczowych latach i łagodnych zimach z tysięcy lat.
19.01.2024

Polscy naukowcy zaangażowani w projekt badania zdrowia planety

W Kenii zmieniający się klimat zakłóca sezonowość pór roku - region cierpi na niedobór wody. W Brazylii mierzą się z rabunkową eksploatacją zasobów naturalnych. Międzynarodowy zespół z udziałem naukowców z Polski chce wesprzeć te społeczności w budowaniu "odporności" planety na zmieniające się warunki funkcjonowania.
15.01.2024

2023 był najcieplejszym rokiem w historii Chin

Średnia temperatura w 2023 roku w Chinach wyniosła 10,7 stopnia Celsjusza, co czyni z niego najcieplejszy rok, odkąd prowadzone są takie statystyki – podały we wtorek chińskie media, cytując dane państwowego centrum ds. klimatu.
02.01.2024

W Lizbonie powstają tunele mające przeciwdziałać powodziom

Władze Lizbony rozpoczęły budowę dwóch podziemnych tuneli służących walce z powodziami, które regularnie nękają portugalską stolicę w okresie jesienno-zimowym. To pierwsze takie przedsięwzięcie i w dodatku poświęcone przez obecnego patriarchę Lizbony.
01.01.2024

Rząd Wielkiej Brytanii: zmiany klimatyczne zagrażają dziedzictwu kulturowemu i przyrodniczemu

Zmiany klimatyczne są największym zagrożeniem dla brytyjskiego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego - ostrzegła w poniedziałek charytatywna organizacja National Trust. Wskazuje, że na efekty zmian klimatu narażone jest 71 proc. obiektów, nad którymi sprawuje pieczę.
20.11.2023

Chiny zmagają się z ekstremalnymi anomaliami pogodowymi

W związku z "poważnymi katastrofami meteorologicznym" w północno-wschodnich regionach Chin zamknięto szkoły, wstrzymano ruch pociągów i anulowano setki lotów – podają chińskie media w poniedziałek. Nagłe załamanie pogody, które przyniosło śnieżyce i niską jak na tę porę roku temperaturę, nastąpiło po rekordowo ciepłym październiku.
06.11.2023

Zmiany klimatu pogorszą jakość piwa, ale polepszą – wina

Globalne ocieplenie ujemnie wpływa na jakość i smak piwa, natomiast ciepłe lata i mokre zimy dają lepsze roczniki win - o ile nie brakuje wody. Informują o tym naukowcy na łamach „Nature Communications” oraz " iScience".
13.10.2023

W Malezji powodu zanieczyszczenia atmosfery władze zapowiadają zamykanie szkół i zasiewanie chmur

Atmosfera nad Malezją jest tak zanieczyszczona, że rząd zapowiedział w poniedziałek zasiewanie chmur, polegające na rozpraszaniu z samolotów takich substancji jak cząsteczki soli czy suchego lodu. Władze mają nadzieję, że opady poprawią jakość powietrza - poinformowała agencja Reutera.
04.10.2023

W ciągu ostatnich dwóch lat szwajcarskie lodowce straciły 10 proc. objętości

Z powodu ocieplenia w ciągu ostatnich dwóch lat szwajcarskie lodowce straciły 10 proc. objętości - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na Szwajcarską Akademię Nauk.
29.09.2023

Zmiany klimatyczne są zagrożeniem dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Dla niektórych grup żywność może stać się zbyt droga

Coraz rzadsze i obfitsze opady oraz ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażają uprawom i infrastrukturze rolnej. Wymaga to od rolników stosowania nowych metod walki np. z gradem czy opadaniem wód, ale także dostosowania się do wymogów unijnych nakierowanych na walkę ze zmianami klimatu. Obydwa kierunki działania, jak podkreślają eksperci i rolnicy, powinny być wspierane przez rząd. Mimo zagrożeń w Polsce żywności w krótkim terminie nie zabraknie, ale może ona podrożeć i dla najuboższych grup stać się niedostępna ekonomicznie.
28.09.2023

IMGW: falujący front przyczyną dużych różnic temperatur

W związku z falującym frontem w tym tygodniu w kraju wystąpią duże różnice temperatury. IMGW prognozuje upały na wschodzie, liczne burze w cieplejszej masie powietrza i opady ciągłe, okresami intensywne na zachodzie kraju. IMGW prognozuje, że od czwartku pogoda będzie spokojniejsza.
28.08.2023

USA. Huragan Hilary może wywołać wielkie powodzie w Kalifornii

Władze Kalifornii ogłosiły w piątek pierwsze w historii ostrzeżenie przed nadejściem burzy tropikalnej oraz najwyższy stopień zagrożenia powodziowego. Ma to związek z nadciągającym huraganem Hilary, który może być pierwszym takim cyklonem, który nawiedzi ten amerykański stan od 1939 roku.
19.08.2023

Tajfun Khanun dotarł do Korei Północnej

Tajfun Khanun przetoczył się w nocy z czwartku na piątek z południa na północ Półwyspu Koreańskiego. Wiatr osłabł, jednak Korea Północna przygotowuje się na uderzenie żywiołu, starając się zapobiec zniszczeniom kruchej gospodarki kraju i uratować uprawy - poinformowała agencja Reutersa.
11.08.2023

Chiny. "Spichlerz" kraju zagrożony ekstremalnymi warunkami pogodowymi; w powodzi w Pekinie zginęły 33 osoby

Po przejściu tajfunu Doksueri setki tysięcy hektarów upraw w północno-wschodnich prowincjach Chin, zwanych spichlerzem kraju, pozostaje pod wodą. Ministerstwo rolnictwa ostrzega, że powodzie mogą mieć "poważny wpływ" na produkcję rolną w Chinach. Bilans ofiar powodzi w Pekinie wzrósł do 33 – poinformowały w środę władze miasta.
09.08.2023

USA. Ponad milion ludzi bez prądu z powodu pogody

Niebezpieczna pogoda, w tym niszczycielskie wiatry pozbawiły na wschodzie Ameryki w poniedziałek ponad milion klientów zakładów energetycznych dostaw prądu. Spowodowały też rozległe zakłócenia m.in. w komunikacji lotniczej.
08.08.2023

Mimo wystąpienia złotej algi, na razie nie jest planowane „odcięcie” Zbiornika Czernica od Odry

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski poinformował w piątek, że na razie nie zdecydowano się na „odcięcie” Zbiornika Czernica od Odry. Takie rozwiązanie, z powodu obecności złotej algi, rekomendował zespół zarządzania kryzysowego przy resorcie klimatu.
04.08.2023

IUNG: na terenie wszystkich województw występuje susza rolnicza

Susza rolnicza występuje na terenie wszystkich województw – poinformował w poniedziałek Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy. Największy deficyt wody jest m.in. na Pojezierzu Kaszubskim i Pojezierzu Wielkopolskim oraz Żuławach.
17.07.2023

Wody Polskie: susza hydrologiczna przyczyną obniżania poziomu wody w jeziorach na Mazurach

Susza hydrologiczna i meteorologiczna jest przyczyną obniżania poziomu wody w jeziorach na Mazurach. Woda w akwenach nie jest uzupełniana przez opady deszczu. Do obniżania się stanu wód przyczyniają się też bezśnieżne zimy, poinformowały PAP Wody Polskie.
10.07.2023

W Europie nasila się zjawisko zamierania lasów spowodowane zmianami klimatu [WIDEO]

Ubiegłoroczne lato w Europie było najgorętsze od lat. Według naukowców ze Szwajcarii w tym czasie zbrązowiało 37 proc. regionów leśnych strefy umiarkowanej i śródziemnomorskiej. To o tyle niepokojące, że zwykle zjawisko to zachodzi jesienią, a nie latem, więc może to być oznaka zamierania lasów. Badacze wskazują, że ubiegłoroczna skala tego zjawiska była największa w ciągu ostatnich dwóch dekad, i podkreślają, że wpływ na to miały zdarzenia pogodowe nie tylko z 2022 roku, ale nawet z trzyletniej historii meteorologicznej. Zjawisk
25.06.2023

Raport: zmiany klimatyczne wpływają na Europę, w tym na infrastrukturę systemu energetycznego

Zmiany klimatu zbierają żniwo wśród ludzi, gospodarek i środowiska w Europie, która jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Rok 2022 upłynął pod znakiem ekstremalnych upałów, susz i pożarów - podała w raporcie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
20.06.2023

Eolus wspiera odpowiedzialny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Eolus to jeden z wiodących deweloperów energii odnawialnej w krajach nordyckich. Rozwijając morską energetykę wiatrową, chcemy robić to odpowiedzialnie i tym samym chronić wrażliwe środowisko morskie. Dlatego Eolus wraz z Baltic Sea Action Group (BSAG) opracował zobowiązanie na lata 2022-2025, które obejmuje wszystkie nasze projekty morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Jesteśmy zobowiązani do uwzględnienia delikatnego stanu morza i pracy na rzecz ochrony Bałtyku na kilka sposobów, np. takich jak podnoszenie świadomoś
30.05.2023

WMO: gdy powróci El Nino, mogą paść globalne rekordy temperatur

Zmiany klimatyczne i przewidywany powrót zjawiska pogodowego El Nino mogą doprowadzić do nowych rekordów średnich temperatur w roku 2023 lub 2024, wynika z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).
18.05.2023

Klęska nieurodzaju po trzech latach suszy zapowiedzią głębokich zmian politycznych w Argentynie

Wielka klęska nieurodzaju zbóż, jaka dotknęła Argentynę, jednego z ich wielkich światowych eksporterów, nałożyła się na 109-procentową, najwyższą na świecie, po libańskiej, inflację i wszystkie prognozy przewidują jako skutek głębokiego kryzysu gospodarczego poważne zmiany polityczne w kraju rządzonym przez lewicę.
18.05.2023

Wody coraz cieplejsze. To nie jest dobra informacja

Światowa Organizacja Meteorologiczna podała, że w zeszłym roku oceany na planecie były najcieplejsze w historii. To kolejny element globalnego ocieplenia klimatu.
25.04.2023

Radom. Tej wiosny w lasach wysadzonych zostanie ok. 12 mln drzew i krzewów

W nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu trwają intensywne prace związane z odnawianiem lasu. Tej wiosny wysadzonych zostanie ok. 12 mln drzew i krzewów – poinformowała rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Edyta Nowicka.
23.04.2023

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju

Budowa farm fotowoltaicznych, sztuczna inteligencja zarządzająca systemem ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej - realizacja celów biznesowych, może iść w parze z ochroną środowiska, co udowadnia Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka realizuje projekty ekologiczne, dzieląc się dobrymi praktykami z przedsiębiorcami.
24.03.2023

Ocieplenie sprzed 56 mln lat zaszkodziło oceanom

Na Ziemi 56 mln lat temu doszło do gwałtownego ocieplenia klimatu, które zaszkodziło życiu w oceanach – piszą naukowcy na łamach periodyku „Geology”.
01.03.2023

Rekordowa susza we Francji! Władze ogłaszają stan wyjątkowy

Francuski minister transformacji ekologicznej i spójności terytorialnej ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z bezprecedensową suszą. Francja nie zanotowała od miesiąca opadów przekraczających 1 mm.
23.02.2023

Włoskie uprawy ryżu zagrożone z powodu suszy

Uprawy ryżu na północy Włoch są zagrożone z powodu dotkliwej suszy - alarmują rolnicy. W tym roku obszar upraw będzie najmniejszy od 30 lat.
17.02.2023

"Prawdziwe" zimy będą występować coraz rzadziej

Musimy zacząć się przyzwyczajać, że prawdziwe zimy w Polsce nizinnej będą występować coraz rzadziej, może jeszcze będą zdarzać się na wschodzie kraju - powiedziała PAP prof. dr hab. Joanna Wibig z Katedry Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.
26.01.2023

Pierwsza w Polsce maszyna do kablowania sieci energetycznych przyspieszy inwestycje PGE [WIDEO]

Grupa PGE prowadzi strategiczny dla polskiej energetyki program kablowania sieci średniego napięcia (SN). Do 2026 roku PGE zwiększy udział podziemnych linii kablowych na terenie swojego działania do min. 30 proc.. W tym celu Grupa PGE nabyła pierwszą w Polsce tej klasy maszynę do układania kabli energetycznych pod ziemią.
25.01.2023

W Kalifornii ponad pół miliona domostw i firm bez prądu z powodu ulew i silnych wiatrów

W rezultacie ulew i silnych wiatrów, które przeszły nad Kalifornią, w niedzielę nad ranem ponad 540 tys. gospodarstw domowych i firm w tym amerykańskim stanie było pozbawionych prądu - podała stacja NBC News.
09.01.2023

Najnowszy projekt IMGW-PIB odpowiedzią na zagrożenia opadowe

Nasilające się w ostatnich latach ocieplenie klimatu zwiększa ryzyko i częstotliwość pojawiania się ekstremalnych zjawisk pogodowych, które powodują znaczące straty w społeczeństwie i gospodarce. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń są opady nawalne, prowadzące do powstawania powodzi miejskich i tzw. flash floods. Głównym sposobem ograniczania skutków tego typu powodzi jest odpowiednio zaprojektowana infrastruktura, pozwalająca bezpiecznie odprowadzić nadmiar wody. Zrealizowany w IMGW-PIB projekt PMAXTP oddaje w ręce planistów i i
22.12.2022

Ekspert Uniwersytetu Przyrodniczego: za 30 lat stracimy świerkowe choinki

Za 3-4 dekady z Polski może zniknąć świerk pospolity – przewiduje prof. Przemysław Bąbelewski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Podkreśla, że popularnemu drzewu, wybieranemu często na bożonarodzeniową choinkę, zagraża rosnąca temperatura oraz brak wody.
22.12.2022

W czwartek unijny szczyt w Brukseli; w porządku obrad kryzys energetyczny

W czwartek unijni przywódcy zbiorą się na szczycie w Brukseli. Najważniejsze tematy rozmów to: trwałe wsparcie wojskowe i finansowe dla Ukrainy, przegląd środków podjętych w celu walki z kryzysem energetycznym i stosunki transatlantyckie.
14.12.2022

PSE: System elektroenergetyczny pracuje stabilnie

System elektroenergetyczny pracuje stabilnie. Opady śniegu nie spowodowały uszkodzeń infrastruktury przesyłowej, nie ma, więc problemów sieciowych wynikających z warunków pogodowych - poinformowały w poniedziałek Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
12.12.2022

Radar ostrzega przed powodziami

Radar zbudowany w powiecie tarnowskim głównie za środki UE ostrzega przed powodziami z górskiej rzeki Białej. Urządzenie jest częścią Lokalnego Systemu Ostrzegania Przeciwpowodziowego, z którego korzystają małopolskie powiaty.
23.11.2022

Ekspert: w przypadku aut elektrycznych częściej niż w tradycyjnych, może dochodzić do tzw. szkody całkowitej

Specyfika budowy samochodów elektrycznych może wpływać na koszty likwidacji szkód. Na przykład częściej niż w przypadku samochodów tradycyjnych, może dochodzić do tzw. szkody całkowitej - mówi PAP ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń Łukasz Kulisiewicz.
20.11.2022

Klimat 2022: Wzrost poziomu mórz przyspiesza, a europejskie lodowce znikają w oczach. Skutki zmiany klimatu stają się coraz bardziej dramatyczne

Według danych z cząstkowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej o stanie globalnego klimatu, rok 2022 może być ósmym z rzędu najcieplejszym rokiem w historii pomiarów i to pomimo „chłodzącego” wpływu La Niña. Pierwszego dnia, odbywającego się w Egipcie szczytu COP27, eksperci WMO przypomnieli, że tylko w tym roku ekstremalne fale upałów, susze i niszczycielskie powodzie dotknęły miliony ludzi na całym świecie i spowodowały miliardowe straty.
08.11.2022

Naukowcy podsumowali informacje o zmianach klimatu przed COP27

Przed rozpoczynającą się w niedzielę konferencją klimatyczną COP27 w Egipcie, w specjalnym raporcie naukowcy podsumowali informacje o zmianach klimatu w 2021 roku. Silnie oddziałujące zjawiska pogodowe i klimatyczne dotknęły w 2021 bezpośrednio ponad pół miliona ludzi - wynika z raportu.
04.11.2022

Mniejsza ilość lodu morskiego powoduje ekstremalne opady na Svalbardzie

Nowe badania tłumaczą, dlaczego na stosunkowo suchym do niedawna Svalbardzie coraz częściej pojawiają się ulewne deszcze.
06.10.2022

Miłośnicy przyrody pomagają przewidzieć wpływ zmian klimatu na kwitnienie roślin

Zdjęcia miłośników przyrody gromadzone w serwisach społecznościowych dostarczają naukowcom cennych informacji o wpływie zmian klimatu na kwitnienie – ustalili polscy badacze wraz kolegami z innych krajów.
26.09.2022

PAA: ewentualna awaria Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie spowodowałaby skutków w Polsce

Ewentualna awaria Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie spowodowałaby skutków w Polsce - zapewnił we wtorek naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego i spraw obronnych centrum ds. zdarzeń radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) Karol Łyskawiński.
21.09.2022

Wrota sztormowe na rzece Tudze na ukończeniu

Żuławy Wiślane to malowniczy i unikatowy teren znajdujący się w północno-środkowej części Polski, na równinie delty Wisły, otoczony wzgórzami Kaszub, wysoczyzną elbląską oraz wydmami Mierzei Wiślanej. Niestety, położenie Żuław niesie ze sobą zagrożenie powodziowe. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowadzi szereg działań, aby je zmniejszyć. Jednym z nich jest budowa wrót sztormowych na rzece Tudze.
15.09.2022

Tropikalny sztorm Kay częściowo złagodził suszę w Kalifornii

Tropikalny sztorm Kay, który nadciągnął znad Pacyfiku, częściowo złagodził suszę w południowej Kalifornii ułatwiając walkę z pożarami i przynosząc chłodniejsze powietrze po rekordowych upałach.
11.09.2022

IMGW ostrzeżega - Polska zagrożona suszą hydrologiczną

W poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o kolejnym ostrzeżeniu przed suszą hydrologiczną. Synoptycy zwracają uwagę, że w zeszłym roku o tej porze problemem były wezbrania, a w 2022 roku jest nim susza.
06.09.2022

Mielizny na Renie. Żegluga śródlądowa pod presją zmian klimatycznych. Zagrożona także żegluga polska

W zeszłym miesiącu niemiecki Federalny Instytut Hydrologii ostrzegł, że przepływ wody na wodowskazie Kaub, położonym na zachód od Frankfurtu, osiągnął już zaledwie 45% średniego poziomu o tej porze roku. Sytuację na krótko poprawiły krótkotrwałe opady.
03.09.2022

Ekspert w dwa lata awarii w kolektora "Czajki": ta katastrofa trwa do dzisiaj

Nic nie zrobiono w sprawie "Czajki". Prawda jest taka, że ta katastrofa trwa do dzisiaj. Z powodu zbyt małej przepustowości oczyszczalni część ścieków trafia do Wisły – ocenia ekspert w dziedzinie projektowania i budowy oczyszczalni inż. Janusz Waś.
29.08.2022

IMGW-PIB: to największa susza od ostatnich pięciu lat

To największa susza od ostatnich pięciu lat - powiedział PAP synoptyk hydrolog IMGW-PIB Dariusz Witkowski. Na unormowanie sytuacji trzeba czekać do jesieni, ale z takimi problemami będziemy borykać się co roku. To, co możemy zrobić, to przede wszystkim oszczędzać wodę - wyjaśnił.
22.08.2022

Włochy. Po długiej suszy przyszły opady deszczu; grzyby obrodziły w lasach

Grzyby obrodziły w lasach we Włoszech. Do koszyków zbieraczy trafiły już pierwsze borowiki. Uznano to za bardzo dobrą wiadomość po tygodniach dotkliwej suszy i pojawieniu się w ostatnich dniach długo oczekiwanych opadów deszczu.
20.08.2022

Portugalia: kilkaset miejscowości dostarcza wodę pitną swoim mieszkańcom beczkowozami

Z powodu suszy już kilkaset portugalskich miejscowości dostarcza wodę pitną swoim mieszkańcom beczkowozami. Najwięcej transportów realizowanych jest na północnym wschodzie kraju.
18.08.2022

"The Guardian": Produkcja węgla drzewnego w Somalii prowadzi do deforestacji i daje zysk islamistom

Produkcja węgla drzewnego w Somalii prowadzi do degradacji środowiska, w tym deforestacji, a handel tym surowcem zapewnia zysk organizacjom islamistycznym takim jak Asz-Szabab, które kontrolują jego dystrybucję - podaje w środę brytyjski dziennik "The Guardian".
18.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Chińskie fabryki stają, ponieważ susza zakłóca działanie elektrowni wodnych

Niektóre fabryki w południowo-zachodnich Chinach wstrzymały pracę, ponieważ susza zakłóca produkcję prądu w elektrowniach wodnych – podała w środę agencja AP, oceniając to jako kolejne obciążenie dla chińskiej gospodarki, borykającej się ze skutkami lockdownów covidowych.
17.08.2022

Od początku roku trzy razy więcej pożarów w UK niż w całym 2021 r.

Od początku tego roku w Wielkiej Brytanii odnotowano trzy razy więcej szalejących pożarów dzikich terenów niż w całym 2021 r. – poinformował w niedzielę przewodniczący Krajowej Rady Szefów Straży Pożarnej (NFCC) Mark Hardingham.
15.08.2022

Najgorętszy sierpień od dekad - pogłębi suszę w Polsce

Polska jest jednym z państw najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, który postępuje wraz ze zmianami klimatu. Obok wysokich temperatur problem niedoboru wody pogłębia też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami, które następują po okresach ubogich w deszcz. Szacuje się, że podczas 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody, pod warunkiem wdrożenia odpowiednich rozwiązań, które pozwolą ją efektywnie gromadzić i dalej zagospodarować.
03.08.2022

Darmowa woda w kranie?

Masz dom jednorodzinny i chcesz mieć darmową wodę? Przetestuj z nami innowacyjny system do retencjonowania wody – zachęca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
01.08.2022

Do wyprodukowania spodni potrzeba kilku tysięcy litrów wody

Polska jest uboga w wodę, a zmiany klimatu coraz bardziej jej zagrażają. Potrzebna jest mądra gospodarka zasobami wodnymi i edukacja - mówi prof. Włodzimierz Marszelewski. Do wyprodukowania choćby spodni potrzeba kilku tys. litrów wody, warto więc pamiętać, aby nie kupować niepotrzebnych produktów - dodaje.
19.07.2022

Susza występuje obecnie na obszarze 26 proc. gruntów ornych w Polsce

Obecnie susza występuje w 1689 gminach w Polsce, czyli w 68 proc. Natomiast procent gruntów objętych suszą wynosi 26 proc. - powiedział w poniedziałek prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
05.07.2022

TAURON odbudowuje „zieloną infrastrukturę”

Niemal 2,5 tysiąca posadzonych drzew to efekt akcji „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody”. Pierwsze nasadzenia odbyły się w ubiegłym roku w Ogrodzieńcu, kolejne w ostatnich tygodniach w Kamiennej Górze.
23.06.2022

Glacjolog z UAM: topnieją lodowce górskie w europejskim sektorze Arktyki

Stan lodowców górskich w europejskim sektorze Arktyki jest generalnie zły. Szczególnie fatalny jest on w wielu miejscach Svalbardu/Spitsbergenu i na rosyjskiej Nowej Ziemi, co grozi wytopieniem wielu z nich już w ciągu ok. 30 lat - informuje dr Jakub Małecki z UAM po analizie danych nt. kilkuset lodowców.
09.06.2022

Innowacyjne rozwiązania od Energii usprawnią prognozowanie wydajności OZE

ENERGA-OPERATOR wdraża rozwiązania, które usprawnią prognozowanie wydajności Odnawialnych Źródeł Energii z uwzględnieniem warunków pogodowych. Podczas realizacji tego zadania zautomatyzowany zostanie także proces publikowania ostrzeżeń meteorologicznych. Wszystko to nie tylko ułatwi prace dyspozytorom, ale pozwoli również na szybsze rozpoczynanie przygotowań organizacyjnych, związanych z ryzykiem wystąpienia ewentualnych awarii.
09.05.2022

Samochody zatruwają nie tyllko powietrze, ale także wodę

Naukowcy z University of Toronto przestrzegają, że auta uwalniają różnego typu szkodliwe substancje pochodzące z płynów, lakierów i opon. To wszystko trafia do miejskich strumieni i rzek. Pomóc mogą regulacje, dbanie o czystość ulic i o stan pojazdów.
22.03.2022

IPCC: zmiany klimatu wywołane emisją gazów cieplarnianych już dziś powodują straty w przyrodzie i wśród ludzi

Zmiany klimatu wywołane emisją gazów cieplarnianych powodują straty w przyrodzie i wśród ludzi. Powodują różne ryzyka, m.in. zgonów, strat w produkcji żywności, dewastację przyrody i ograniczenie wzrostu gospodarczego - podkreśla IPCC w nowym podsumowaniu raportu nt. zmian klimatycznych i ich konsekwencji.
01.03.2022

Trwają prace nad „Krajową Polityką Miejską 2030”. Najważniejszymi wyzwaniami uporządkowanie chaosu przestrzennego i adaptacja do zmian klimatu

– Mamy dosyć pozytywną ocenę tego dokumentu. Natomiast pytanie, na ile on faktycznie zostanie zrealizowany, bo w polskiej polityce publicznej często powstają dobre dokumenty, które potem zasilają półki archiwów, zamiast w praktyce kształtować rzeczywistość – mówi dr Jakub Szlachetko, prezes Instytutu Metropolitalnego, oceniając opublikowany niedawno projekt „Krajowej Polityki Miejskiej 2030”.
18.02.2022

W Bielsku-Białej pojawią się chodniki sprzyjające roślinności

Komunalny Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej po raz pierwszy zastosuje w inwestycjach drogowych przepuszczającą wodę kostkę brukową oraz tzw. podwieszane chodniki. To rozwiązania sprzyjające zachowaniu istniejącej zieleni – podał magistrat.
29.01.2022

Zmiany klimatu: RPA - rekordowe, historyczne opady deszczu, powodzie zniszczyły plony w wielu prowincjach kraju

W sześciu z dziewięciu prowincji RPA zarejestrowano rekordowe opady deszczu, nie notowane od początku pomiarów prowadzonych od 1921 roku - przekazał we wtorek południowoafrykański serwis informacyjny fin24. Ulewy uderzyły w najważniejsze rolnicze regiony kraju, niszcząc plony i powodując powodzie - relacjonowano.
26.01.2022

EKO-opakowania to przyszłość dla przemysłu

Są tańsze, korzystniejsze dla środowiska i doskonale substytuują pierwotne tworzywa. Mowa o regranulatach, które coraz częściej zastępują oryginalne tworzywa sztuczne, produkowane z ropy naftowej. Pochodzące z odpadów tworzyw sztucznych regranulaty to olbrzymia szansa dla ekologicznego rozwoju przemysłu i ochrony środowiska.
30.12.2021

Rolnicy inwestują w OZE

Panele fotowoltaiczne na dachach to coraz częstszy widok na polskiej wsi. Rolnicy coraz chętniej korzystają z rozwiązań OZE, w czym pomaga m.in. możliwość uzyskania dofinansowania z programu Agroenergia.
06.12.2021

Polskie miasta zagrożone powodziami i suszami

Polskie miasta są najbardziej narażone na skutki zmian klimatu – począwszy od niedoboru wody i złej jakości powietrza, po zakłócenia gospodarcze. – Fale upałów przerywane gwałtownymi burzami – do takiego przekładańca już niemal się przyzwyczailiśmy – wskazuje Mariusz Grelewicz, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Amiblu Poland.
25.11.2021

Rozpoczął się proces tzw. mafii śmieciowej

W Sądzie Okręgowym w Częstochowie rozpoczął się środę proces tzw. mafii śmieciowej. W sprawie oskarżonych jest 30 osób, którym zarzucono łącznie 198 czynów, akt oskarżenia liczy ponad 660 stron.
12.11.2021

Śmieci na konto sąsiada, czyli patologie w PSZOK

Gminy wprowadzają limity na odpady przyjmowane do punktów selektywnej zbiórki. Chcą ograniczyć rosnące koszty i uniemożliwić firmom podrzucanie gruzu, starych mebli i opon - informuje w najnowszym wydaniu "DGP".
10.11.2021

Alarmujące dane: stężenie gazów cieplarnianych rośnie pomimo działań proklimatycznych

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała niepokojące dane dotyczące koncentracji emisji gazów w 2020 roku. Pomimo zamrożenia gospodarczego wywołanego COVID-19, emisje gazów wzrosły do rekordowego poziomu w 2020 roku.
31.10.2021

Ulewy i podtopienia w Glasgow tuż przed początkiem szczytu COP26

Ulewne deszcze, które spadły w południowo-zachodniej Szkocji w środę wieczorem i w nocy ze środy na czwartek, spowodowały m.in. liczne podtopienia domów i ulic w Glasgow, gdzie w niedzielę zaczyna się ONZ-owska konferencja klimatyczna COP26.
29.10.2021

Przemysł winiarski ma naturalnego sojusznika w walce z gryzoniami – są nim sowy

Produkcja wina to proces czasochłonny i wymaga niezwykłej staranności oraz dbania o szczegóły. Wiedzą o tym doskonale winiarze, którzy muszą zwracać szczególną uwagę na glebę, opady deszczu, odpowiedni dostęp do światła słonecznego, ale również na gryzonie takie jak susły czy myszy. Okazuje się, że winiarze mogą mieć naturalnego sojusznika w tej walce.
25.10.2021

Badania nad klimatem i innymi złożonymi systemami nagrodzone fizycznym Noblem

Laureaci tegorocznej nagrody Nobla z fizyki - Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi - położyli podwaliny pod naszą wiedzę o klimacie Ziemi i tym, jak ludzkość na niego wpływa, a także zrewolucjonizowali teorię nieuporządkowanych materiałów i procesów losowych.
06.10.2021

Naukowcy z PAN ostrzegają nt. zagrożenia miast w kryzysie klimatycznym

Źle zaprojektowane miasta przyczyniają się do zmian klimatu, a jednocześnie same są wrażliwe na skutki kryzysu klimatycznego – ostrzegają członkowie zespołu doradczego przy prezesie PAN. Według prognoz po 2040 r. śmiertelność w Warszawie wzrośnie nawet ponad 225 proc. w stosunku do sytuacji obecnej.
04.10.2021

Deloitte: ROP może zmniejszyć obciążenie gmin kosztami recyklingu, ale pozostaną one wysokie

Wprowadzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta może zmniejszyć obciążenia poszczególnych gmin związane z całkowitymi kosztami zagospodarowania odpadów opakowaniowych, jednak pozostaną one bardzo wysokie - szacuje firma doradcza Deloitte.
17.09.2021

Amerykańskie miasta nieprzygotowane na zmiany klimatyczne

W ciągu dwóch tygodni dwie burze - Henri i Ida - pobiły rekordy opadów na północnym wschodzie USA. Według amerykańskich ekspertów Nowy Jork i inne miasta nie są przygotowane na zmiany klimatyczne.
07.09.2021

Coraz częstsze anomalie pogodowe stanowią problem dla kraju

Według raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), działającego przy ONZ, działalność ludzi spowodowała wzrost globalnej średniej temperatury o ok. 1˚C w stosunku do okresu sprzed epoki przemysłowej.
02.09.2021

Huragan Ida pokłosiem galopujących zmian klimatycznych

Czynniki klimatyczne jak wyższe temperatury wód oceanu i rosnący poziom morza, pomagają napędzić siłę gwałtownych huraganów jak Ida i torować ich niszczycielską trasę. Zagrożenie będzie się nasilać – przewidują naukowcy.
01.09.2021

Niemieckie ministerstwo rolnictwa zapowiada słabsze zbiory, wskazuje na zmiany klimatu

Zbiory zbóż, warzyw i owoców w Niemczech będą w tym roku poniżej średniej. Żniwa były utrudnione przez częste deszcze i burze – wynika z raportu ministerstwa rolnictwa w Berlinie, o którym pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Resort wskazuje, że rolnictwo musi dostosować się do zmian klimatu.
27.08.2021

Pierwszy deszcz roztapia Grenlandię

Na Grenlandii w połowie sierpnia rozpadał się deszcz. To pierwszy znany przypadek opadów deszczu na grenlandzkim lodowcu – informuje na swojej stronie internetowej National Snow and Ice Data Center.
23.08.2021

Nawóz CRF odżywia roślinę powoli; metodę jego produkcji ulepszono na AGH

Rośliny, które wolniej i w kontrolowany sposób wchłaniają substancje odżywcze z nawozu, są w lepszej kondycji niż rośliny nawożone konwencjonalnie - pokazują badania naukowców z AGH. Zoptymalizowali oni produkcję nawozów o kontrolowanym uwalnianiu pierwiastków biogennych (z ang. controlled release fertilizer – CRF) i sprawdzili, jak działają one na facelię miododajną, owies i proso.
16.08.2021

Kandyjczycy w obliczu suszy wracają do dawnych metod w rolnictwie

Kanadyjscy farmerzy mają coraz większy problem z suszą, przez co niektórzy z nich powracają do dawno niestosowanych rozwiązań, takich jak obsadzanie skraju pól drzewami. Rząd w Ottawie ogłosił w tym tygodniu program wsparcia dla rozwiązań poprawiających warunki upraw.
14.08.2021

Naukowcy alarmują: zmiany klimatu powodują suszę w Andach

W Andach w Ameryce Południowej, gdzie obecnie trwa zima, notowane są w tym roku wyjątkowo małe opady śniegu. Naukowcy alarmują, że już od dekady panuje tam susza, która wiązana jest z globalnym ociepleniem.
06.08.2021

Naukowcy: zmiany klimatu w Wielkiej Brytanii już są widoczne

W Wielkiej Brytanii już mają miejsce wpływające na życie ludzi zmiany klimatu, czego dowodzą coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe - napisano w opublikowanym w czwartek przez urząd meteorologiczny Met Office dorocznym raporcie o stanie klimatu.
30.07.2021

Morawiecki: północna obwodnica Krakowa będzie przebiegać nad suchym zbiornikiem retencyjnym

Budowana północna obwodnica Krakowa będzie przebiegać nad suchym zbiornikiem retencyjnym. "Z jednej strony ma to zapobiegać powodziom, a z drugiej strony ułatwiać ruch komunikacyjny mieszkańcom i przedsiębiorcom" – mówił w poniedziałek wizytujący budowę premier Mateusz Morawiecki.
19.07.2021

Wody Polskie: mimo zmian klimatu zatrzymujemy coraz więcej wody

Na skutek zmian klimatycznych susza w Polsce jest coraz dłuższa, coraz częściej występują też ekstremalne zjawiska pogodowe. Mimo tego, dzięki prowadzonym inwestycjom, ilość retencjonowanej wody w Polsce rośnie – podkreślają Wody Polskie.
17.06.2021

IBL: duże zagrożenie pożarami lasów w czterech województwach, średnie w większości Polski

W większości województwa zachodniopomorskiego, północno-zachodnim krańcu Wielkopolski oraz zachodniej i północnej cześć lubuskiego, a także w zachodnich powiatach woj. podlaskiego występuje duże zagrożenie pożarowe - ostrzega IBL.
05.06.2021

Topnienie Antarktydy może przyspieszyć

Topnienie Antarktydy może znacznie przyspieszyć, jeżeli zaczną na jej obszarze występować opady deszczu – informują naukowcy na łamach pisma „Nature Geoscience”.
04.06.2021

Polscy naukowcy pomagają przewidywać ekstremalne opady i powodzie. To duży krok w dziedzinie szybszego przewidywania kataklizmów na świecie

Polscy naukowcy odkryli przyczynę ogromnych powodzi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi, gdzie tylko w styczniu 2019 roku z tego powodu zginęło 70 osób. Ich badania wykazały, że za ekstremalne deszcze i niszczycielskie powodzie w regionie Indonezji jest odpowiedzialna rzadko spotykana kombinacja trzech różnych tropikalnych zjawisk pogodowych, które wystąpiły jednocześnie. Nadejście takich fal można przewidzieć, w danych satelitarnych widać je co najmniej dwa dni wcześniej.
25.05.2021

Żywiec wspomoże Wody Polskie w sprzątaniu „morza plastiku”

Miasto Żywiec wesprze w sprzątaniu ujścia rzeki Soły do Jeziora Żywieckiego Wody Polskie, które są właścicielem terenu, z plastikowych śmieci, głównie butelek – powiedział w środę burmistrz Antoni Szlagor. Akcję zaplanowano tak, by nie przeszkadzała ptakom.
19.05.2021

Kampania edukacyjna „Obiecajmy" ma zmienić nawyki dotyczące oszczędzania wody

Zbiorniki retencyjne w przedszkolach, bajki z morałem dla najmłodszych. Wystartowała kampania edukacyjna „Obiecajmy”, mająca zmienić nawyki dotyczące oszczędzania wody
17.05.2021

Bezpieczeństwo zasobów wody na świecie zależy od działań na rzecz zmian klimatycznych

Zmiany klimatyczne mają bezpośredni wpływ na obieg i zasoby wody na świecie, dlatego niezbędne są wszelkie działania, które mają na celu ich powstrzymanie – zgodzili się uczestnicy debaty „Let’s panic now! Chrońmy wodę dla przyszłych pokoleń”. Dyskusja ekspertów odbyła się 22 kwietnia z okazji Światowego Dnia Ziemi. Jej organizatorem była firma Xylem Water Solutions Polska.
23.04.2021

Deszczomierze zainstalowane w unikatowym projekcie, pozwolą na obserwacje zmian klimatycznych

34 deszczomierze zamontowane na dach budynków w Krakowie służą do zbierania danych o ilości opadów w poszczególnych częściach miasta. Informacje te zostaną wykorzystane do lepszego zaplanowania przebiegu kanalizacji burzowej w mieście.
16.04.2021

Pomorscy Radni przyjęli Strategię 2030 - chcemy być liderem w produkcji zielonej energii

Radni województwa pomorskiego podczas sesji sejmiku, która odbyła się 12 kwietnia 2021 r., jednogłośnie podjęli uchwałę dotyczącą Strategii 2030. To najważniejszy dokument, który określa kierunki rozwoju naszego regionu w najbliższej dekadzie. Wcześniej projekt Strategii 2030 otrzymał również pozytywną opinię ministra funduszy i polityki regionalnej.
12.04.2021

Unijny projekt Wodociągów Białostockich wraz z wiosną nabiera tempa

Realizowany przez Wodociągi Białostockie przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej projekt "Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap" w pierwszym tegorocznym kwartale przebiegał planowo. Wraz z nadejściem wiosny prace budowlane zaczynają nabierać tempa.
29.03.2021

Ekohydrolodzy uspokajają: prawdopodobieństwo suszy wiosną jest niższe niż w ubiegłym roku

Po dość wilgotnym lecie i opadach śniegu zimą rezerwy wody są znacznie większe niż przed rokiem, a prawdopodobieństwo suszy wiosną jest dużo niższe – ocenił ekohydrolog prof. Maciej Zalewski z Uniwersytetu Łódzkiego.
09.03.2021

Wiceprezes Azotów: Grupa zapowiada inwestycje w tzw. zielone nawozy

Grupa Azoty pracuje nad kilkunastoma projektami w kierunku spełniania założeń Europejskiego Zielonego Ładu – mówił we wtorek wiceprezes Grupy Azoty Puławy Jacek Janiszek. Chodzi o projekty w obszarze „zielonych nawozów” i energetyczne - dodał.
23.02.2021

USA: Astronomiczne ceny za prąd w zasypanym śniegiem i zmrożonym Teksasie

Siarczyste mrozy i niespotykane opady śniegu w Teksasie wywindowały tam na niebotyczny poziom ceny energii elektrycznej. W niektórych przypadkach wzrosły one więcej niż 70-krotnie. Potępił to republikański gubernator stanu Greg Abbott.
22.02.2021

Łódź: Trwa budowa zbiorników retencyjnych w Grupowej Oczyszczalni Ścieków

Trwa budowa zbiorników retencyjnych w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Pojemność każdego z nich ma wynosić 7,5 tys. metrów sześciennych. Ich budowa jest pierwszym etapem ekologicznego projektu realizowanego w oczyszczalni.
17.02.2021

Raport IMGW: ubiegły rok należy zaliczyć do ekstremalnie ciepłych

Dwie fale ciepła - w styczniu i lutym - przyczyniły się do tego, że ubiegły rok został zaliczony przez ekspertów do "ekstremalnie ciepłych". Średnia temperatura powietrza w 2020 roku w Polsce wyniosła 9,9 st. C, to więcej o 1,6 st. C od średniej z lat 1981-2010 - wynika z opracowania IMGW-PIB "Klimat Polski 2020".
16.02.2021

Zmiany klimatu w Polsce. Co nas czeka w pogodzie w XXI wieku?

Styczeń 2020 w całej Europie był najcieplejszym początkiem roku na przestrzeni ostatnich dekad. Odnotowano wówczas temperaturę o ponad 3 stopnie C wyższą niż średnia dla tego miesiąca w okresie 1981-2010. Pierwszy kwartał 2020 przyniósł kolejne rekordowe wyniki – w lutym i marcu temperatury były wyższe niż średnia z wielolecia w większości krajów Europy [1]. Analiza obserwacji meteorologicznych wskazuje na istnienie coraz silniejszego trendu rosnących temperatur i częstszych przypadkach opadów nawalnych. Czy to może świadczyć o z
28.01.2021

Już za kilkanaście lat w Wlk. Brytanii zimy bez śniegu i ujemnych temperatur

Śnieżne zimy w Wielkiej Brytanii już niedługo przejdą do historii, a minusowe temperatury będą pokazywać się jedynie w górach i na najdalszej północy Szkocji - ostrzega brytyjski urząd meteorologiczny Met Office.
29.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.