Eolus wspiera odpowiedzialny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

zk

30.05.2023 18:04
Strona główna Energetyka, OZE Eolus wspiera odpowiedzialny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Partnerzy portalu

Eolus wspiera odpowiedzialny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Eolus

Eolus to jeden z wiodących deweloperów energii odnawialnej w krajach nordyckich. Rozwijając morską energetykę wiatrową, chcemy robić to odpowiedzialnie i tym samym chronić wrażliwe środowisko morskie. Dlatego Eolus wraz z Baltic Sea Action Group (BSAG) opracował zobowiązanie na lata 2022-2025, które obejmuje wszystkie nasze projekty morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Jesteśmy zobowiązani do uwzględnienia delikatnego stanu morza i pracy na rzecz ochrony Bałtyku na kilka sposobów, np. takich jak podnoszenie świadomości i identyfikacja potencjalnego wpływu morskiej energetyki wiatrowej na środowisko morskie.

Korzyści z morskiej energetyki wiatrowej


Morska energetyka wiatrowa jest postrzegana jako kluczowy element przyczyniający się do osiągnięcia celu UE jakim jest zerowa emisja netto do 2050 roku. W miarę postępu technologicznego potencjał wytwarzania energii elektrycznej przez morską energetykę wiatrową jest znacznie wyższy niż w przypadku jej lądowego odpowiednika. Produkcja morskiej energii jest bardziej wydajna, ponieważ wiatr na morzu jest silniejszy i bardziej równomierny.

Ponad to inne sektory produkcji morskiej mogą zostać połączone z morskimi farmami wiatrowymi. W ten sposób wybrany obszar morski może być wykorzystywany w sposób efektywny i bardziej korzystny ekonomicznie, a co więcej większa jego część może pozostać nietknięta.

Eutrofizacja - największe zagrożenie dla Morza Bałtyckiego


Eutrofizacja to stopniowy wzrost stężenia składników odżywczych w ekosystemach wodnych. Może to skutkować większym stężeniem glonów i mikroskopijnych organizmów, które zapobiegają przenikaniu światła i absorpcji tlenu, co ma kluczowe znaczenie dla życia morskiego.

Morze Bałtyckie ulega eutrofizacji głównie z powodu nadmiaru fosforu i azotu. Obecnie produkcja energii z paliw kopalnych jest jednym z największych emitentów azotu, dlatego tak ważne jest przejście na energię odnawialną. Skutki zmian klimatu, takie jak zwiększone opady i brak pokrywy śnieżnej, zwiększają ilość składników odżywczych przedostających się do morza, na przykład z obszarów rolniczych. Morze Bałtyckie jest szczególnie podatne na skutki eutrofizacji ze względu na niskie zasolenie.

Zmiany w stanie ekologicznym Morza Bałtyckiego zagrażają kluczowym gatunkom, które są ważne dla całej fauny i flory, a ocieplenie wody wpływa także na ryby. Liczebność siei i szczupaków rozwijających się w zimnych wodach, maleje, a populacja płoci rośnie. Zmiany w ekosystemie Morza Bałtyckiego są trudne do przewidzenia. Różne gatunki mają wpływ na siebie nawzajem, co znacznie utrudnia ocenę zależności między efektami.

Wiedza kluczem do ochrony Morza Bałtyckiego


Chcąc wspierać odpowiedzialny rozwój energetyki wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego, w marcu 2023 Eolus wraz z BSAG Sea Action, fińskim zespołem Offshore Team, zorganizował warsztaty, podczas których wspólnie z ekspertami z różnych dziedzin zidentyfikowano potencjalne korzyści i wpływ morskich projektów wiatrowych. Wyniki tych i przyszłych warsztatów będą ważną częścią rozwoju morskiej energetyki wiatrowej Eolus na Morzu Bałtyckim.

Źródło: Eolus,  https://www.linkedin.com/pulse/eolus-wspiera-odpowiedzialny-rozw%2525C3%2525B3j-morskiej-energetyki-wiatrowej%3FtrackingId=axttIx6g2lIrEzivvxhjDQ%253D%253D/?trackingId=axttIx6g2lIrEzivvxhjDQ%3D%3DPartnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.