Rozpoczął się proces tzw. mafii śmieciowej

zk

12.11.2021 10:12 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Rozpoczął się proces tzw. mafii śmieciowej

Partnerzy portalu

Rozpoczął się proces tzw. mafii śmieciowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

W Sądzie Okręgowym w Częstochowie rozpoczął się środę proces tzw. mafii śmieciowej. W sprawie oskarżonych jest 30 osób, którym zarzucono łącznie 198 czynów, akt oskarżenia liczy ponad 660 stron.

Jak poinformował sędzia Dominik Bogacz, rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie w środę doszło do otwarcia przewodu sądowego. "Proces się rozpoczął, w środę doszło do odczytania aktu oskarżenia, natomiast sąd nie odbierał wyjaśnień od oskarżonych" – powiedział PAP sędzia Bogacz.

Wynikało to z tego, że główny z oskarżonych, Marek P., złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Prokurator poprosił o czas, aby odnieść się do tej propozycji. Kolejna rozprawa odbędzie się 17 listopada.

W sprawie oskarżonych jest 30 osób. Śledztwo prowadziła Prokuratura Regionalna w Katowicach. Z ustaleń prokuratury wynika, że grupa działała od września 2017 roku do marca 2018 roku. Jej członkowie, z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowych, wynajmowali m.in. hale magazynowe, nie płacili za nie czynszu, a następnie składowali tam wbrew przepisom opady niebezpieczne. Następnie nieczystości były porzucane w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi środowiska.

Prokuratura podkreśliła, że działalność grupy miała charakter profesjonalnie zorganizowanej przestępczości przypominającej pracę przedsiębiorstwa. Sprawcy angażowali do popełnienia przestępstw znaczne nakłady finansowe, w szczególności tytułem wynajmu hal, wózków widłowych, naczep, ciągników siodłowych i innego sprzętu.

"Działając przy tym w sposób cyniczny, z niskich pobudek, dla łatwego i szybkiego zysku narażali życie i zdrowie wielu ludzi. Prowadzona przez nich działalność przestępcza może mieć długotrwałe i nieprzewidywalne skutki dla mieszkańców regionu i stanu środowiska" – przekazywali śledczy.

Zwrócono uwagę, że zagrożenia wynikające z ekspozycji na związki chemiczne, zawarte w porzuconych odpadach są długofalowe i aktualnie nie można zidentyfikować wszystkich szkód przez nie wywołanych.

Z ustaleń prokuratury wynika, że grupa przestępcza uruchomiła 11 miejsc porzucenia odpadów w miejscowościach: Chybie, Gliwice, Zawiercie, Częstochowa, Wojkowice, Rudnik Wielki (woj. śląskie), Jastrowie (woj. wielkopolskie), Ogorzeliny (woj. pomorskie), Spytkowice, Trzyciąż (woj. małopolskie) i Odonów (woj. świętokrzyskie).

Przestępcy porzucili ponad 4 tys. ton odpadów, a koszt ich utylizacji może wynieść nawet kilkadziesiąt mln złotych.

Wśród oskarżonych jest m.in. Tadeusz D. były wójt podkieleckiego Piekoszowa. Ze stanowiska został odwołany przez mieszkańców w referendum w 2013 r. Za jego urzędowania gmina znalazła się na skraju bankructwa. Miała ponad 30 mln zł długu.

Po zakończeniu kariery samorządowca Tadeusz D. stał się pośrednikiem w organizacji nielegalnych składowisk m.in. w Pińczowie, Stąporkowie, Nowinach oraz w Kielcach. Ostatnie zostało uprzątnięte przez samorząd Kielc kosztem ponad 5 mln zł.

Składowisko w Nowinach zostało podpalone w kwietniu ubiegłego roku. Spłonęły m.in. beczki zawierające pozostałości po farbach i rozpuszczalnikach. Pożar był na tyle duży, że dla trzech gmin, w tym Kielc, na kilka godzin ogłoszono alarm zagrożenia chemicznego. Istniało też poważne zagrożenia zanieczyszczenia wód podziemnych. Uprzątnięcie pozostałości po składowisku przy ulicy Perłowej w Nowinach kosztowało 8 mln zł. Za czyny zarzucane podejrzanym grozi kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.