Wynik wyszukiwania - "pakiet Fit for 55" - Wiadomości

Grupa Orlen przygotowała raport o transformacji energetycznej Europy Środkowej

Grupa Orlen opracowała pierwszy kompleksowy raport na temat tempa i kierunków transformacji energetycznej Europy Środkowej - ogłosił w środę koncern. Jak wyjaśnił Orlen, dokument analizuje ścieżki odchodzenia od paliw kopalnych i wskazuje potencjał rozwoju technologii umożliwiających ten proces.
14.02.2024

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

Jaka przyszłość czeka polski sektor energii? Dyskusja ekspertów podczas 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

Już 8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. Przedstawiciele zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, politycy, eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz członkowie izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych po raz drugi w tym roku spotkają się, aby tym razem przeanalizować priorytety i wyzwania sektora energetycznego w Polsce po jesiennych wyborach.
26.10.2023

Kampania informacyjna „Energia naprawdę” edukuje w zakresie energetyki i walczy z dezinformacją

Co drugi Polak spotkał się w internecie z treściami dotyczącymi energetyki. Aż pół miliona przebadanych przez ekspertów informacji zawierało fałszywe informacje lub były po prostu fakenewsami. Aby konsumenci energii mogli zweryfikować swoją wiedzę i dać odpór fałszywym informacjom rusza kampania informacyjna „Energia naprawdę”.
27.09.2023

Anna Moskwa i wiceminister Małgorzata Golińska o suwerenności energetycznej i transformacji na "Kongresie 590"

"Bezpieczeństwo i niezależność energetyczna były i są nadal naszymi absolutnymi priorytetami. To najważniejszy filar polityki energetycznej Polski" – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas "Kongresu 590". W wydarzeniu, które odbyło się 21 czerwca 2023 r. w Warszawie, uczestniczyła również wiceminister Małgorzata Golińska.
22.06.2023

Proces odchodzenia od węgla w ciepłownictwie wymaga przyspieszenia. Jednym ze sposobów jest zwiększenie wykorzystania odpadów [WIDEO]

– Dla ciepłownictwa w UE i Polsce nie ma innej drogi niż dekarbonizacja – mówi Piotr Górnik, prezes zarządu Fortum Power and Heat Polska. Dziś wciąż trzy czwarte europejskiego ciepła jest wytwarzane ze źródeł opartych na paliwach kopalnych. Proces rezygnacji z nich wymaga przyspieszenia m.in. ze względu na nowe uwarunkowania geopolityczne po wybuchu wojny w Ukrainie, a także środowiskowe wymogi UE. Zdaniem eksperta jednym ze sposobów, który może ułatwić zieloną transformację sektora ciepłowniczego, jest większe wykorzystanie odpa
22.05.2023

Wiceminister klimatu i środowiska: premier nie mógł zablokować Fit for 55

Nieprawdą jest, że premier Polski na forum Rady Europejskiej w 2020 r. mógł zablokować pakiet Fit for 55 — stwierdza w artykule dla wPolityce.pl wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
12.05.2023

Forum H2POLAND – wodorowa Europa przybywa do Poznania

Już w przyszłym tygodniu, w dniach 16 i 17 maja, warto pojawić się w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie odbędzie się II Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND, organizowane przez Grupę MTP.
09.05.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
04.05.2023

Optymalizacja energetyczna na Głównym Rynku GPW w Warszawie - debiut spółki DB Energy S.A. [WIDEO]

Spółka DB Energy S. A., specjalizująca się w projektowaniu i wdrażaniu optymalizacji energetycznej dla przemysłu, zadebiutowała we wtorek na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wywodząca się z Wrocławia firma świadczy kompleksowe usługi dla biznesu w obszarze oszczędzania energii w procesach produkcyjnych, wpisując się w realizację celu klimatycznego UE.
26.04.2023

MEW w polityce ochrony klimatu Unii Europejskiej

W poniższej publikacji zostaną zaprezentowane założenia dotyczące ochrony klimatu na płaszczyźnie strategii, inicjatyw i kierunków działań przyjętych przez Unię Europejską. Polityka ochrony klimatu UE to pewna „mapa drogowa” dla państw członkowskich UE, które nie powinny pozostawać bierne w obliczu tych ambitnych planów.
09.03.2023

OZE nadrzędnym interesem publicznym. Szansa na skok rozwojowy dla Polski

– Odblokowanie inwestycji w odnawialne źródła energii obniży nasze rachunki za prąd, stworzy nowe miejsca pracy i uniezależni polską gospodarkę od wstrząsów cenowych węgla i gazu – piszą analitycy think tanku Instytut Reform w opracowaniu pt. „Czysta energia receptą na kryzys” i przedstawiają rekomendacje dla rozwoju tego rynku. We wtorek 13 grudnia w Brukseli zbiera się nadzwyczajna rada ministrów ds. energii, podczas której inwestycje w OZE mogą uzyskać status projektów o nadrzędnym interesie publicznym.
14.12.2022

Czy w 2030 roku offshore będzie się nadal opłacać?

Najnowsze holenderskie badania wskazują, że morska energetyka wiatrowa nie we wszystkich przypadkach będzie opłacalna w 2030 roku.
18.11.2022

Zielona rewolucja objęła też żeglugę. Do transportu morskiego wkracza coraz więcej ekoinnowacji

Transport morski odpowiada za ok. 2,5 proc. globalnych emisji CO2. I choć wydaje się to relatywnie niewiele, to właśnie w tym sektorze emisje rosły ostatnimi laty najszybciej. Dlatego Parlament Europejski pracuje nad rozwiązaniami, które mają je zahamować, obejmującymi m.in. włączenie transportu morskiego w unijny system handlu emisjami ETS oraz promowanie alternatywnych, bardziej zrównoważonych paliw dla statków.
02.09.2022

Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany

Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany - to tytuł konferencji Instytutu ESG, która odbyła się 5 lipca w Warszawie. Podczas wydarzenia eksperci odnieśli się do wyzwań, jakie stoją przed przedsiębiorcami i związanymi z tym szansami na wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu. Dyskusja poświęcona była także potencjałowi, jaki niesie ze sobą dywersyfikacja źródeł energii, oraz najlepszym sposobom na finasowanie transformacji przemysłowej.
13.07.2022

Zużyty olej spożywczy ma pomóc "zdekarbonizować" transport lotniczy w Unii

Parlament Europejski przyjął w czwartek stanowisko negocjacyjne w sprawie nowego projektu przepisów UE mających na celu zwiększenie wykorzystania "zrównoważonych paliw" przez samoloty i porty lotnicze UE, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych przez transport lotniczy i zapewnić Europie neutralność klimatyczną do 2050 r.
08.07.2022

Parlament Europejski opóźnia decyzję o wprowadzeniu węglowego podatku granicznego - CBAM

W zaskakującym głosowaniu, członkowie Parlamentu Europejskiego odrzucili szereg propozycji ustaw w ramach pakietu Fit for 55, w tym stanowisko Zgromadzenia w sprawie negocjacji dotyczących wprowadzenia Carbon Border Adjustment Mechanism - podatku węglowego od importowanych towarów i energii elektrycznej.
20.06.2022

Ukraina przyjęta do stowarzyszenia rodziny krajów Międzynarodowej Agencji Energetycznej – sukces polskiej inicjatywy

Kierunkowa decyzja w tej sprawie zapadła podczas odbywającego się 15 czerwca 2022 r. w Paryżu posiedzenia Rady Zarządzającej MAE, z udziałem minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.
17.06.2022

Sasin: chcemy, by transformacja energetyczna była oparta na bezpieczeństwie energetycznym (opis)

Chcemy, by transformacja energetyczna, dbałość o klimat były oparte na bezpieczeństwie energetycznym; ma ona służyć ludziom, a nie odbywać się ich kosztem - stwierdził wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nasze pomysły na odchodzenie od węgla muszą dzisiaj ulec skorygowaniu - dodał.
09.06.2022

Minister Moskwa: Polska zaproponuje Radzie UE rodzaj "rosyjskiego ETS"

Polska będzie proponować na najbliższej Radzie UE projekt sankcjonowania importu energii z Rosji poprzez "rosyjski ETS", tj. system analogiczny do opłat za emisje CO2 - poinformowała we wtorek minister klimatu Anna Moskwa po spotkaniu z komisarz ds. energii Kadri Simson.
27.04.2022

Wiceminister Ireneusz Zyska o Fit for 55 i OZE podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Polityka klimatyczna UE, pakiet Fit for 55 oraz odnawialne źródła energii to tematy przewodnie dwóch paneli dyskusyjnych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W debatach, które odbyły się 25 kwietnia 2022 r., wziął udział wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska.
26.04.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na spotkaniu z minister ds. europejskich i międzynarodowych Bawarii

Aktualne wyzwania polityki klimatyczno-energetycznej, w tym pakiet Fit for 55 to główne tematy rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z minister ds. europejskich i międzynarodowych Bawarii Melanią Huml. Spotkanie odbyło się 23 marca 2022 r. w Warszawie.
24.03.2022

Transformacja energetyczna Polski w obliczu ambitnych celów unijnych - Fit for 55

Wyzwania związane z transformacją energetyczną Polski w najbliższych latach są ogromne. Poprawa infrastruktury przesyłowej, zwiększenie efektywności OZE, a także inwestycje w energetykę jądrową i nowe technologie stanowią, zdaniem ekspertów branży energetycznej, skuteczny sposób odejścia od paliw kopalnych.
09.03.2022

Sasin: będziemy przekonywać inne kraje UE, że nie udźwigniemy obciążeń wynikających z Fit for 55

Będziemy przekonywać inne kraje UE, że nie udźwigniemy obciążeń wynikających z Fit for 55 - powiedział w niedzielę wicepremier Jacek Sasin. Czeka nas ciężka batalia, mam nadzieję, że będziemy w tej batalii razem, czyli Solidarna Polska oraz Prawo i Sprawiedliwość.
20.02.2022

MKiŚ: spotkanie minister Anny Moskwy z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem

Reforma systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), pakiet Fit for 55, w tym w szczególności kwestie związane z ciepłownictwem to główne tematy poruszone podczas spotkania Anny Moskwy, minister klimatu i środowiska, z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Rozmowy odbyły się 14 lutego 2022 r. w Brukseli.
15.02.2022

Minister klimatu: mamy wątpliwości co do kontynuacji systemu EU ETS w obecnym kształcie

Mamy bardzo duże wątpliwości co do kontynuacji systemu EU ETS w obecnym kształcie. Pomimo podjęcia stosownych działań pojawia się ciągły deficyt uprawnień - mówiła w trakcie spotkania z Fransem Timmermansem szefowa resortu klimatu Anna Moskwa.
14.02.2022

Minister Piotr Nowak: zielona transformacja nie może szkodzić gospodarkom UE

Zielona transformacja nie może szkodzić gospodarkom UE – podkreślał minister rozwoju i technologii Piotr Nowak podczas wizyty w Brukseli. Omawiano tam pakiet Fit for 55 oraz jego wpływ na przemysł, szczególnie motoryzacyjny – przekazał w czwartek resort.
28.01.2022

Szef MRiT w Paryżu: sprawiedliwa transformacja energetyczna to ochrona europejskiego przemysłu i miejsc pracy

Wzmocnienie stosunków gospodarczych, pakiet Fit for 55 i obecna sytuacja energetyczna Europy – to niektóre tematy wtorkowych rozmów w Paryżu ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka z francuskimi ministrami resortów gospodarczych.
26.01.2022

Ciepłownictwo w kontekście Fit for 55 tematem debaty z udziałem europarlamentarzystów

Przyszłość ciepłownictwa sieciowego w UE w kontekście wdrażania pakietu Fit for 55 będzie tematem debaty online organizowanej 10 lutego w Brukseli z inicjatywy m.in. europosła Grzegorza Tobiszowskiego (PiS). Unijne regulacje zmierzają w kierunku odejścia od węgla w ciepłownictwie.
21.01.2022

Müller: budujemy koalicję państw, które sprzeciwiają się niektórym rozwiązaniom pakietu Fit for 55

Budujemy koalicję państw, które sprzeciwiają się niektórym rozwiązaniom pakietu Fit for 55 - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Chodzi o sprzeciw - jak wskazał - wobec obciążenia transformacją mniej zamożnych obywateli UE.
18.01.2022

Suski o Fit for 55: Polacy mieliby zapłacić najwyższy haracz za szaleńczą politykę Unii Europejskiej

Polacy mieliby zapłacić najwyższy haracz za szaleńczą politykę Unii Europejskiej, chociaż niektórzy twierdzą, że jest to wyrachowana polityka, która ma doprowadzić Polaków do nędzy i powrotu do zbierania szparagów w Niemczech - powiedział w czwartek wiceszef klubu PiS Marek Suski, pytany o pakiet Fit for 55.
13.01.2022

Analitycy: Fit for 55 może w niewystarczającym stopniu ograniczyć wzrost globalnej temperatury

Pakiet Fit for 55 może w niewystarczającym stopniu przyczynić się do ograniczenia wzrostu globalnej temperatury do 1,5 st. C - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
31.12.2021

Rozwój elektromobilności w Polces przyspiesza, od stycznia dopłaty do rozbudowy stacji ładowania i tankowania wodoru

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w styczniu rozpocznie nabór wniosków w programie wsparcia dla rozbudowy infrastruktury ładowania elektryków i tankowania wodoru. Na rozwój sieci ładowarek do 17 tys. punktów trafi 870 mln zł.
28.12.2021

Szydło: pakiet Fit for 55 doprowadzi do zubożenia Europejczyków

Fit for 55, pakiet legislacyjny KE, którego celem jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku, doprowadzi do zubożenia Europejczyków - ostrzegła w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim była szefowa rządu RP, Beata Szydło (PiS).
16.12.2021

Przyjęcie Polityki Klimatycznej przez Zarząd KGHM Polska Miedź S.A.

Zaostrzająca się polityka klimatyczna UE, w szczególności Europejski Zielony Ład oraz pakiet Fit for 55, ma decydujący wpływ na warunki funkcjonowania polskiego przemysłu.
17.11.2021

Unijny pakiet Fit for 55 będzie wyzwaniem dla lotnictwa, oznacza podwyżki biletów

Pakiet Fit for 55 dla przewoźników lotniczych oznacza m.in. wyższe rachunki za emisje CO2, opodatkowanie paliwa lotniczego oraz konieczność opracowania i wdrożenia nowych, bardziej ekologicznych paliw i napędów. Przyszłością mają być m.in. samoloty hybrydowe i elektryczne oraz niskoemisyjne paliwa syntetyczne.
10.11.2021

W przyszłym roku ceny nowych samochodów wzrosną o 15-20 proc.

Obecny kryzys z dostawami komponentów do produkcji aut mocno przyspieszył wzrost cen nowych samochodów. Na to nakładają się również duże podwyżki cen energii, paliw i kosztów pracy. Analitycy firmy Exact Systems prognozują, że w przyszłym roku nowe auto – w zależności od segmentu – może być droższe od 15 do 25 proc. niż w tym roku.
27.10.2021

Szef MKiŚ: trzeba jeszcze raz przeanalizować Fit for 55 w kontekście ewentualnych cen energii

Trzeba jeszcze raz przeanalizować elementy opublikowanego w lipcu pakietu Fit for 55, a zwłaszcza te, które mogą negatywnie wpłynąć na cenę energii; należy rozważyć ich rewizję lub przesunięcie - uważa minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
22.10.2021

Minister Michał Kurtyka na Kongresie Nowej Mobilności

Kwestie wpływu pakietu Fit for 55 na dekarbonizację sektora transportu oraz zagadnienia związane z rozwojem elektromobilności w Polsce były głównym tematem dyskusji z udziałem ministra klimatu i środowiska podczas II edycji Kongresu Nowej Mobilności, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Wydarzenie odbyło się 7 października 2021 r. w Łodzi.
11.10.2021

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na posiedzeniu Rady UE ds. Środowiska

Pakiet Fit for 55, strategia leśna, COP26 i ceny energii w Europie to główne tematy Rady ds. Środowiska (ENVI), w której uczestniczył wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński. Posiedzenie odbyło się 6 października 2021 r. w Luksemburgu.
08.10.2021

Pluciński: negocjacje pakietu Fit for 55 będą niezwykle trudne

Zmiany legislacyjne związane z pakietem Fit for 55 dotkną niemalże każdą dziedzinę gospodarki, a negocjacje związane z tym pakietem będą niezwykle trudne - ocenił w czwartek zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy UE Arkadiusz Pluciński.
24.09.2021

W 2022 r. aktualizacja strategii Orlenu uwzględniająca Fit for 55

PKN Orlen zamierza przedstawić w przyszłym roku aktualizację strategii, która będzie uwzględniała unijny pakiet Fit for 55 - poinformował w czwartek dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN Orlen Karol Wolff.
24.09.2021

Obajtek: w Europie od transformacji energetycznej nie ma odwrotu

W Europie od transformacji energetycznej nie ma odwrotu, a pakiet Fit for 55 pomoże w jej przeprowadzeniu. Ja chcę, abyśmy w Polsce nie tyle dogonili, co wyprzedzili przyszłość - mówi w wywiadzie dla branżowego portalu Biznesalert.pl prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
17.09.2021

Za nami 3 dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Wyzwania klimatyczne, pakiet „Fit for 55” i ochrona dziedzictwa przyrodniczego w Karpatach to główne tematy poruszone podczas paneli z udziałem kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska w trakcie trzeciego dnia XXX Forum Ekonomicznego. W dyskusjach, które odbyły się 9 września 2021 r. w Karpaczu, wzięli udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i wiceminister Małgorzata Golińska, Główny Konserwator Przyrody.
10.09.2021

Branża ciepłownicza obawia się unijnego pakietu Fit for 55. Prezes PGE: Niemożliwy do realizacji w tak krótkim czasie

– Pakiet Fit for 55 jest szalenie ambitny i uważam, że on jest nierealny do przeprowadzenia w ciągu pięciu lat. W polskim ciepłownictwie niemożliwe jest wprowadzenie zmiany technologicznej i przestawienie na OZE w tak krótkim czasie – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Unijna polityka klimatyczna i dekarbonizacja to dziś największe wyzwanie, które stoi przed ciepłem systemowym w Polsce.
06.09.2021

Polsko-estońskie rozmowy dot. klimatu

Kluczowe tematy agendy UE oraz globalnych negocjacji klimatycznych, czyli pakiet Fit for 55 oraz COP26 to główne tematy spotkania ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki i estońskiego ministra środowiska Tõnisa Möldera, które odbyło się 31 sierpnia 2021 r.
02.09.2021

Czy sztuczna inteligencja przyspieszy odejście przemysłu od węgla w UE?

Przemysł to drugi po energetyce największy emitent gazów cieplarnianych. Bez jego dekarbonizacji nie da się osiągnąć neutralności klimatycznej UE w 2050 roku. Szansą dla firm z tego sektora jest digitalizacja i rozwiązania oparte m.in. na danych z internetu rzeczy czy sztucznej inteligencji.
30.08.2021

Wiceminister klimatu: rozszerzenie ETS o transport i budynki może zwiększyć ubóstwo energetyczne

Rozszerzenie systemu ETS o transport i budynki może zwiększyć ubóstwo energetyczne - ocenił w środę wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas debaty o Fit for 55. Stwierdził, że unijny pakiet stwarza dla Polski szanse, ale też zagrożenia.
26.08.2021

Od 2035 r. będzie można kupić tylko elektryka

Transport drogowy odpowiada za blisko 1/5 całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE i w przeciwieństwie do innych sektorów nie odnotowuje żadnego znaczącego spadku. Do zmiany w tym zakresie ma się przyczynić pakiet Fit for 55, który wprowadza wymóg obniżenia średnich emisji z nowych samochodów o 55 proc. od 2030 roku i o 100 proc. pięć lat później.
19.08.2021

KLM – zielone linie lotnicze

KLM z popiera cel UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Dlatego linie lotnicze przyjmują pakiet Fit for 55 jako część Europejskiego Zielonego Ładu. Możemy liczyć na nasze pełne poparcie dla środków zawartych w tym pakiecie, które naprawdę pomogą branży lotniczej stać się bardziej zrównoważoną.
06.08.2021

Pakiet Fit for 55 ma doprowadzić do wzrostu cen CO2 do 90 EUR do 2030 roku

Pakiet Fit for 55 doprowadzi do wzrostu cen CO2 do 90 euro do 2030 roku, przy czym wzrost cen spodziewany jest zwłaszcza w drugiej połowie dekady - wynika z analizy Independent Commodity Intelligence Services (ICIS).
25.07.2021

Ekspert Koalicji Klimatycznej:Trzeba dążyć do neutralności klimatycznej dekadę wcześniej

– Pakiet Fit for 55 jest krokiem w dobrym kierunku, ale niewystarczającym – ocenia dr Zbigniew Karaczun z warszawskiej SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej. Jak podkreśla, UE – żeby zatrzymać zmiany klimatu – powinna zwiększyć swoje ambicje dotyczące redukcji CO2 i dążyć do osiągnięcia neutralności klimatycznej dekadę wcześniej.
23.07.2021

Nawet cena węgla w wysokości 200 euro nie uczyni czystego wodoru konkurencyjnym

Ponieważ czysty wodór pozostaje znacznie mniej opłacalny niż paliwa kopalne, Unia Europejska (UE) musi wprowadzić politykę, która drastycznie obniżyłaby koszty jego produkcji. Według badań przeprowadzonych przez think tank Agora Energiewende i jego partnera Guidehouse wspieranie wykorzystania odnawialnego wodoru zgodnie ze strategią wodorową Komisji Europejskiej będzie kosztować 10-24 mld euro rocznie do końca obecnej dekady.
22.07.2021

Minister Michał Kurtyka na nieformalnym posiedzeniu Rady UE ds. Środowiska (ENVI)

Pakiet Fit for 55, przygotowania do konferencji klimatycznej COP26, różnorodność biologiczna i dzikie zapylacze to główne tematy poruszone podczas posiedzenia Rady UE ds. Środowiska (ENVI) w Lublanie. 20 lipca 2021 r. w obradach wzięli udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i podsekretarz stanu w MKiŚ Adam Guibourgé-Czetwertyński.
22.07.2021

Tylko szybka transformacja energetyczna pozwoli uniknąć wzrostu cen energii wobec nowej polityki UE

Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii.
21.07.2021

Ostre unijne projekty ustaw o neutralności klimatycznej

Komisja Europejska przyjęła pakiet 12 projektów ustaw dotyczących klimatu, energii, użytkowania gruntów, transportu i podatków, które mają pomóc w osiągnięciu redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku i tym samym uczynić Europę neutralną klimatycznie do 2050 roku.
20.07.2021

UE stawia coraz ambitniejsze cele i przyspiesza tempo walki ze zmianami klimatycznymi

14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet zmian w przepisach, które pozwolą zrealizować nowe, bardziej ambitne cele klimatyczne, m.in. redukcję do 2030 roku emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. względem 1990 roku. Proponowane w pakiecie Fit for 55 regulacje obejmują m.in. reformę handlu uprawnieniami do emisji czy wprowadzenie tzw. cła węglowego na niektóre kategorie produktów sprowadzanych spoza UE.
15.07.2021

UE zwiększa cele klimatyczne

Komisarz UE ds. Energii Kadri Simson oświadczyła, że cele dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii zostaną zwiększone w ramach pakietu Fit for 55, który zostanie przedstawiony Komisji już w lipcu.
30.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.