Wynik wyszukiwania - "polityka" - Wiadomości

Raport brukselskiego think tanku: unijna polityka rolna zakładnikiem ideologii klimatycznej

Dzisiejsza polityka rolna ma służyć przede wszystkim interesom środowiskowym i klimatycznym, a dopiero w drugiej kolejności bezpieczeństwu żywnościowemu; prowadzi to do sytuacji, w której nie opłaca się być rolnikiem - diagnozuje najnowszy raport brukselskiego think tanku MCC Brussels pt. "Cicha wojna z rolnictwem".
01.12.2023

Konfederacja wnioskuje o komisje śledczą dotyczącą polityki energetycznej

Konfederacja przygotowała trzy projekty wniosków o komisje śledcze - dot. polityki energetycznej, do zbadania przyczyn i skutków niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy oraz ds. potencjalnych nieprawidłowości związanych z polityką covidową - poinformowali w poniedziałek politycy ugrupowania.
27.11.2023

JLL realizuje zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju i różnorodności

JLL opublikował raport ESG za 2022 r., podsumowujący postępy w realizacji kluczowego celu w zakresie zrównoważonego rozwoju, jakim jest przekształcenie przestrzeni zajmowanych przez firmę w budynki o zerowej emisji dwutlenku węgla. Realizuje tym samym zobowiązania w ramach polityki World GBC Net Zero Carbon Buildings Commitment 2030. Firma informuje również, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia kluczowych celów w zakresie różnorodności.
12.08.2023

Aktywiści Greenpeace okryli kirem dom premiera Wielkiej Brytanii w proteście przeciw polityce energetycznej

Aktywiści Greenpeace wdrapali się w czwartek na dach domu premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka i okryli go "czarnym jak ropa" kirem od kominów po próg w proteście przeciw decyzji o przyznaniu nowych koncesji na wydobycie ropy i gazu z Morza Północnego - powiadomiła organizacja na swoim kanale na platformie X (Twitterze).
03.08.2023

Irlandzka rewolucja wodorowa: Zielona przyszłość gospodarki wodorowej Wyspy Szmaragdowej

Irlandia jest krajem, który w ostatnich latach zasłynął ze swojego ambitnego podejścia do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Kraj ten przyjął 12 lipca 2023 roku strategię wodorową, mającą stworzyć ramy rozwoju. dla sektora wodorowego. Strategia ta, będąca prawdopodobnie jedną z najbardziej przełomowych i innowacyjnych na świecie, ma na celu wykorzystanie obfitej energii wiatru morskiego kraju do produkcji wystarczającej ilości zielonego wodoru na potrzeby krajowe i eksportu.
02.08.2023

Klęska nieurodzaju po trzech latach suszy zapowiedzią głębokich zmian politycznych w Argentynie

Wielka klęska nieurodzaju zbóż, jaka dotknęła Argentynę, jednego z ich wielkich światowych eksporterów, nałożyła się na 109-procentową, najwyższą na świecie, po libańskiej, inflację i wszystkie prognozy przewidują jako skutek głębokiego kryzysu gospodarczego poważne zmiany polityczne w kraju rządzonym przez lewicę.
18.05.2023

Moskwa: polityka energetyczna Polski jest efektem dialogu z rynkiem

Zazielenienie polskiego prądu to nie tylko nasz postulat, ale decyzja rynku. To także nasz kierunkowy wyznacznik rozwoju naszej energetyki – powiedziała środowej "Rzeczpospolitej" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
05.04.2023

Morawiecki: transformacja energetyczna - szansa na skok cywilizacyjny

Transformacja energetyczna to szansa na skok cywilizacyjny. Zyskamy na niej, jeśli wykształcimy ludzi kompetentnych, aby ją skutecznie przeprowadzić - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu otwierającym konferencję z cyklu Śląski Ład w Katowicach.
13.03.2023

Kosiniak-Kamysz: tani prąd, czyste powietrze i bezpieczna energetycznie Polska - to nasz priorytet

Tani prąd, czyste powietrze i bezpieczna energetycznie Polska, to nasz priorytet - powiedział we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. "Jeśli rządzący nie cofną złych przepisów o OZE, to my to zrobimy, przywrócimy to, co zostało zabrane i postawimy na zieloną energię" - zadeklarował.
14.02.2023

Moskwa: wojna energetyczna to nie jest czas na walkę polityczną

Wojna energetyczna to nie jest czas na walkę polityczną - to jest czas na jedność, na wspólnotę, na solidarność - mówiła wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Razem z politykami PiS apelowała o poparcie dla ustawy ws. ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła.
08.02.2023

Premier Brandenburgii stawia na rozmowy z Polską w sprawie większej ochrony Odry

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke zapowiedział, że po masowej śmierci ryb w Odrze chce w rozmowach z Polską osiągnąć większą ochronę rzeki granicznej. "Zgadzamy się ze stroną polską, że chcemy się ponownie spotkać na konferencji" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Poczdamie.
20.12.2022

Trucie Odry z masą pozwoleń!

Skala zrzutu ścieków do Odry jest większa, niż myślano. Wydano aż 751 pozwoleń – ustaliła "Rzeczpospolita". Gazeta przypomina, że rząd mówił o 500.
01.12.2022

Czy dobro dzieci to priorytet dla polityków? Rodzice dla Klimatu sprawdzają

Największym zagrożeniem dla zdrowia i życia naszych dzieci jest lekceważenie skutków kryzysu klimatycznego, utraty bioróżnorodności i bezprecedensowego zanieczyszczenia środowiska. Wiedzą o tym członkowie ruchu Rodzice dla Klimatu, którzy w trosce o swoje własne dzieci i bezbronne dzieci na całym świecie oczekują od polityków pilnych i ambitnych działań będących adekwatną odpowiedzią na postępujące zagrożenia. W piątek 18 listopada, w ostatni dzień szczytu klimatycznego COP27, współorganizują w Senacie posiedzenie pod hasłem „Dzi
16.11.2022

Polityka spójności głównym tematem Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast

Walka z kryzysami, stymulowanie transformacji energetycznej, a przede wszystkim wyrównywanie szans rozwojowych europejskich regionów - to najważniejsze aspekty unijnej polityki spójności, omawiane podczas rozpoczętego w poniedziałek 20. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.
11.10.2022

Prezes PKN Orlen: połączenie z PGNiG to bezpieczeństwo, lepsza oferta i stabilny zysk

Dzięki połączeniu PKN Orlen z PGNiG i wcześniejszym fuzjom, powstanie grupa, która zagwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne, klientom - lepszą ofertę, a akcjonariuszom stabilny zysk - ocenia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
10.10.2022

WiseEuropa: Równowaga kierunkowa. Jak pogodzić cele polityki handlowej, klimatycznej i przemysłowej UE

– Transformacja jedynie unijnej gospodarki będzie niewystarczająca by powstrzymać zmiany klimatu. Wyzwaniem jest rozszerzenie tego procesu na państwa trzecie i wykorzystanie szansy przez Europę Środkowo-Wschodnią na zmianę pozycji w łańcuchu dostaw. Zielona transformacja pozwoli przejąć produkcję przemysłową i zwiększyć udziały w rynku – piszą autorzy raportu Równowaga kierunkowa. Jak pogodzić cele polityki handlowej, klimatycznej i przemysłowej UE: Tymoteusz Goździk, Kamil Laskowski i Wojciech Lewandowski.
28.09.2022

PKN Orlen podpisał ze Skarbem Państwa porozumienie o realizacji polityki energetycznej

PKN Orlen podpisał ze Skarbem Państwa porozumienie dotyczące m.in. realizacji polityki energetycznej Polski w zakresie, w jakim dotyczy ona dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego oraz rozwoju na rynku tego paliwa - poinformował we wtorek w komunikacie PKN.
28.09.2022

Ekspert: Opozycyjna komisja węglowa

Transformacja energetyczna jest jak pole minowe. Odejście węgla to gigantyczne wyzwanie ekonomiczne, społeczne i polityczne. Budowanie kompromisu w obszarze, w którym ściera się tak wiele sprzecznych interesów powinno być absolutnym priorytetem. Dekarbonizacja Polski, bezpieczeństwo energetyczne, ceny energii, zmiany strukturalne i ochrona klimatu powinny znaleźć się w deklaracji programowej opozycji demokratycznej na przyszłoroczne wybory.
28.09.2022

Morawiecki: do czwartku nowy projekt ws. wsparcia ogrzewania

Do czwartku ma być gotowy projekt ustawy z różnymi mechanizmami wsparcia dla ogrzewających się innymi niż węgiel źródłami ciepła - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Mechanizm ma być w najwyższym możliwym stopniu sprawiedliwy - dodał.
02.08.2022

Powstała Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu - rekomendacja w sprawie założeń do PEP 2040

Powstaje Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu. Rada powstaje w burzliwym momencie wojny rosyjskiej w Ukrainie, kiedy wiele ustalonych zasad i starych przekonań ulega przewartościowaniu. Celem Rady jest wsparcie procesów wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne i transformację energetyczną w Polsce. Inicjatorkami przedsięwzięcia są Monika Morawiecka z Regulatory Assistance Projekt i Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii. Do współtworzenia rady zostało zaproszonych ponad 20 ekspertek i ekspertów energetyc
03.07.2022

Startuje Międzynarodowy Kongres KLIMATYCZNA REGENERACJA MIAST

Już dzisiaj rozpoczyna się Międzynarodowy Kongres KLIMATYCZNA REGENERACJA MIAST. W trakcie dwóch dni Kongresu (7-8 czerwca) na terenie EC1 Łódź – Miasto Kultury przy ul. Targowej 1/3, 130 mówców nie tylko z Polski, ale i z zagranicy, w ramach 9 ścieżek tematycznych będzie dyskutowało o przyszłości miejskich aglomeracji i wyzwaniach, którym musimy sprostać, a tematyka Kongresu skupi się na aspektach adaptacji miast do zmian klimatu.
07.06.2022

Polskie firmy zainteresowane udziałem w projekcie jądrowym

Szereg polskich firm pracuje już na potrzeby sektora jądrowego i planuje udział w polskim programie jądrowym. W ocenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska rozmiary tego programu przełożą się na aktywizację krajowego przemysłu i generalne podniesienie kompetencji.
06.06.2022

Nowe możliwości w Funduszu Innowacyjnym po publikacji RePowerEU

Komisja Europejska 18 maja 2022 r. opublikowała plan RePowerEU, ukierunkowany na szybkie ograniczenie zależności od paliw kopalnych sprowadzanych z Rosji i przyspieszenie transformacji. Jego elementem jest podwojenie do 3 mld EUR budżetu naboru wniosków dotyczących projektów o dużej skali w ramach Funduszu Innowacyjnego. Publikacja tego naboru nastąpi jesienią 2022 r.
03.06.2022

Niemieckie media: zaginęły dokumenty ws. fundacji klimatycznej utworzonej na potrzeby Nord Stream 2

Akta dotyczące powstania w Meklemburgii-Pomorzu Przednim fundacji klimatycznej, mającej chronić interesy gazociągu Nord Stream 2, przepadły bez śladu i nie sposób do nich dotrzeć – pisze w piątek dziennik „Welt”. Nie będzie więc można ustalić, jak mocno i jakimi sposobami strona rosyjska wpłynęła na politykę władz landu w tym projekcie – podkreśla gazeta.
02.05.2022

Fiński koncern energetyczny wypowiedział Rosatomowi kontrakt na budowę reaktora jądrowego

Fiński koncern energetyczny Fennovoima zakończył współpracę z rosyjskim Rosatomem przy budowie elektrowni jądrowej Hanhikivi nad Zatoką Botnicką – przekazały w poniedziałek władze spółki. Zakończył się "jeden z najbardziej rażących etapów fińskiej polityki energetycznej" – komentuje prasa.
02.05.2022

Wójcik: w obecnej sytuacji nie ma zgody na politykę klimatyczną UE

W sytuacji wojny na Ukrainie, tuż po zakończeniu pandemii, nie można akceptować europejskiej polityki Zielonego Ładu, programu Fit for 55, systemu ETS – stwierdził w piątek w Katowicach minister w KPRM, wiceszef Solidarnej Polski Michał Wójcik.
09.04.2022

Piotr Müller: projekty realizowane ze środków UE nie są zagrożone w zw. z karami za Turów

Żadne projekty realizowane ze środków unijnych nie są zagrożone w związku z karami UE za Turów, gdyż zostaną one sfinansowane z budżetu krajowego - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
08.04.2022

Rząd: aktualizacja PEP2040 ma przewidywać uniezależnianie się od paliw z Rosji

Suwerenność energetyczna z naciskiem na uniezależnienie się od paliw z Rosji, dalsza dywersyfikacja dostaw, okresowy wzrost zużycia węgla - ma zakładać aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), której założenia przyjął we wtorek rząd.
30.03.2022

Rząd i biznes na wspólnej drodze do rozwoju morskich farm wiatrowych

Morska energetyka wiatrowa wyznacza jeden z kluczowych kierunków rozwoju sektora energetycznego. Polska powinna wykorzystać doskonałe warunki Bałtyku do rozwoju MEW. Ta nowa gałąź gospodarki zapewni dostęp do taniej, czystej energii i wzmocni konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. By podsumować osiągnięcia minionego roku, w Senacie odbyło się dziś wspólne posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Komisji Infrastruktury, Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu oraz Komisji
09.03.2022

Czy dojdzie do wstrzymania dostaw gazociągiem Nord Stream 1? Niemcy zabierają głos

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w wywiadzie dla telewizji RTL i ntv we wtorek wyraził wątpliwość, czy Rosja spełni swoją groźbę wstrzymania dostaw gazu ziemnego rurociągiem Nord Stream 1. Nie spodziewam się, by do tego doszło - powiedział.
08.03.2022

Budowa gazociągu GIPL na finiszu. Gazociąg Polska-Litwa udostępniony od 1 maja 2022 roku

Gazowy interkonektor Polska-Litwa (GIPL) zostanie udostępniony do przesyłu gazu 1 maja 2022 r. - poinformowali w poniedziałek operatorzy przesyłowi gazu z obydwu krajów: Gaz-System i Amber Grid. Pełną przepustowość gazociąg osiągnie 1 października.
01.03.2022

Bez poprawek w II czytaniu projektu dot. nowych zasad operatorstwa na Jamale

Żadnych poprawek nie zgłoszono w środę w Sejmie podczas II czytania projektu nowelizacji Prawa energetycznego, zmieniającej zasady działania operatora na gazociągu jamalskim. Projekt trafi teraz pod głosowanie całego Sejmu.
24.02.2022

MKiŚ: nie odnotowujemy żadnych zakłóceń w dostawach ropy naftowej i paliw na rynek krajowy

Obecnie nie odnotowujemy żadnych zakłóceń w dostawach ropy naftowej i paliw na rynek krajowy, a sytuacja jest stabilna - poinformowało w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodało, że resort monitoruje sytuację na rynkach energii.
24.02.2022

Podsumowanie Spotkania informacyjnego na temat technologii wodorowej w krajach Grupy Wyszehradzkiej. W poszukiwaniu synergii [WIDEO]

Spotkanie informacyjne na temat technologii wodorowej w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V4) zostało zorganizowane przez cztery biura łącznikowe krajów Grupy Wyszehradzkiej, tj. Narodowe Biuro Badań, Rozwoju i Innowacji na Węgrzech (NRDIO), Czeskie Biuro Łącznikowe ds. Edukacji i Badań Naukowych (CZELO), Biuro Promocji Nauki PAN w Brukseli (PolSCA) oraz Słowackie Biuro Łącznikowe ds. Badań i Rozwoju (SLORD). Webinarium miało miejsce w dniu 8 lutego 2022 r. i wzięło w nim udział niemal 200 uczestników.
24.02.2022

Wąsik: mam nadzieję, że zachód nareszcie zrozumiał, że NS2 powinien zostać pustą, zardzewiałą rurą na dnie Bałtyku

Mam nadzieję, że zachód nareszcie zrozumiał, że Nord Stream 2 powinien zostać pustą, zardzewiałą rurą na dnie Bałtyku - stwierdził wiceszef MSWiA Maciej Wąsik po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie.
22.02.2022

Organizacje społeczne i Nowa Lewica krytykują władze stolicy za brak działań na rzecz poprawy jakości powietrza

Organizacje społeczne i Nowa Lewica skrytykowały prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego za brak działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Zażądały m.in. szybszej likwidacji kopciuchów, sprawniejszego przyłączania budynków do sieci ciepłowniczej, wprowadzenia w centrum ograniczenia prędkości do 30 km/h oraz wyłączenie z ruchu starszych samochodów.
14.02.2022

NATO za budową gazociągu łączącego Hiszpanię z Niemcami

Wobec kryzysu ukraińskiego NATO rozważa budowę gazociągu między Hiszpanią a Niemcami w celu zmniejszenia zależności Europy Środkowej od gazu z Rosji - poinformowała „La Vanguardia” w niedzielę.
07.02.2022

Obajtek: połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos do połowy tego roku jest realne

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział na antenie Radia Gdańsk, że połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos jest realne do połowy tego roku.
07.02.2022

Kowalczyk: Zielony Ład jest faktem, teraz trzeba go umiejętnie wdrożyć

Europejski Zielony Ład jest już zatwierdzony przez KE, teraz dyskusja powinna dotyczyć tego, jak go wdrożyć do polskiego rolnictwa, by nie powodował nadmiernych obciążeń dla rolników - powiedział PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
31.01.2022

Wiceszefowa EBI: jesteśmy gotowi szybko wspierać inwestycje zmniejszające popyt na gaz

Wobec wysokich cen gazu w Europie rozwiązaniem może być zmniejszenie popytu na gaz; jesteśmy gotowi szybko to wspierać – zadeklarowała wiceszefowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego Lilyana Pavlova.
28.01.2022

Gdańskie kluby radnych KO i "Wszystko dla Gdańska" przeciwne fuzji Lotosu z PKN Orlen

Rząd PiS oddaje kontrolę w kluczowej dziedzinie gospodarki podmiotom spoza europejskiej wspólnoty – głosi oświadczenie klubów radnych Koalicji Obywatelskiej oraz "Wszystko dla Gdańska" w związku z przejęciem Grupy Lotos przez PKN Orlen. "Transakcja jest korzystna dla Polski i czysto rynkowa" - ripostuje PKN Orlen.
27.01.2022

Media: Uruchomienie Nord Stream 2 wpłynie na wzrost cen gazu z Rosji

Uruchomienie Nord Stream 2 spowoduje, że Gazprom będzie kontrolował cały przepływ gazu w Europie, a tym samym jego ceny, które wzrosną jeszcze bardziej – ostrzega Sergiy Makogon, szef Operatora Gazociągów Przesyłowych Ukrainy (GTSOU) w rozmowie z „Die Welt”.
25.01.2022

Obajtek o Saudi Aramco: wiążemy się z największą firmą

Wiążemy się z największą firmą świata, która ma bardzo nowoczesne technologie - powiedział w piątek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek odnosząc się do komentarza agencji Bloomberg, która zauważyła, że Saudi Aramco wchodząc do rafinerii w Gdańsku stawia stopę na rynku, który dotąd zdominowany był przez rosyjskie koncerny naftowe.
14.01.2022

Müller o fuzji Orlenu i Lotosu: tworzymy koncern, który podejmie wyzwania transformacji energetycznej

Tworzymy koncern multienergetyczny, który będzie mógł podjąć wyzwania transformacji energetycznej - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że warunki fuzji Orlenu i Lotosu zostały narzucone przez Komisję Europejską.
14.01.2022

Mateusz Morawiecki spotka się w środę z premierem Łotwy; wśród tematów polityka energetyczna UE

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w środę w Warszawie z premierem Łotwy Artursem Kriszjanisem Karinszem; szefowie rządów omówią m.in. kwestie polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
14.01.2022

Sasin: być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczny

Być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczno-energetyczny, jeśli partnerzy w UE pozostaną głusi na nasze argumenty - powiedział w czwartek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
14.01.2022

Wiceminister MAP: polskie magazyny gazu zapełnione w 83 proc.

Nasze magazyny gazu są zapełnione w 83-proc., a np. w Niemczech w 50-proc. - poinformował w Sejmie w czwartek wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, podkreślając, że wzrost cen gazu to wynik działań Rosji, która dąży m.in. do zawarcia korzystnych kontraktów.
13.01.2022

Müller: na najbliższe posiedzenie Sejmu przygotowujemy pakiet rozwiązań ws. taryf na gaz

Na najbliższe posiedzenie Sejmu przygotowujemy pakiet rozwiązań ws. taryf na gaz - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że chodzi m.in. o automatyzację procesu przechodzenia z taryfy biznesowej na indywidualną.
06.01.2022

Rząd za uchwałą ws. przyjęcia programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027"

Rada Ministrów przyjęła na wtorkowym posiedzeniu uchwałę w sprawie przyjęcia programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027" - podało Centrum Informacyjne Rządu.
05.01.2022

Ziobro: musimy odrzucić pakiet klimatyczny - prąd będzie tańszy o 60 proc.

Polska musi odrzucić unijny pakiet klimatyczny, wtedy rachunki za prąd spadną o 60 proc. - oświadczył minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Ocenił, że za "szaleńczą politykę klimatyczną" UE odpowiada Europejska Partia Ludowa, na czele której stoi Donald Tusk.
03.01.2022

Tusk: nasz projekt ustawy rekompensującej wzrost cen gazu jest gotowy

Projekt ustawy rekompensującej mieszkańcom wzrost cen gazu jest gotowy i w poniedziałek trafi do Sejmu - zapowiedział w niedzielę przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
03.01.2022

Śledztwo antymonopolowe przeciwko Gazpromowi nie ma perspektywz

Ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andrejew w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania gazety Izwiestia powiedział, że ??apele polskiej minister Anny Moskwa o rozpoczęcie śledztwa antymonopolowego przeciwko Gazpromowi nie mają perspektyw.
20.12.2021

Morawiecki będzie namawiał kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by nie ulec presji ze strony Rosji ws. Nord Stream 2

Nord Stream 2 nie powinien powstać - stwierdził w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że będzie namawiał kanclerza Niemiec Olafa Scholza, by nie ulec presji Rosji i nie pozwolić, by Nord Stream 2 stał się instrumentem szantażu wobec UE.
10.12.2021

Szrot: o godz. 16.30 kolejne spotkanie z udziałem prezydenta ws. bezpieczeństwa energetycznego

W czwartek odbędzie się kolejne spotkanie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, a także wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, szefa BPM Jakuba Kumocha i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.
02.12.2021

Rząd zajmie się m.in. obniżką akcyzy na biokomponenty paliwa i energię elektryczną

Rząd zajmie się dzisiaj m.in. częścią tzw. pakietu antyinflacyjnego przewidującą obniżenie akcyzy na paliwa, gaz i prąd oraz zwalniającą z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe. Ministrowie zajmą się też zmianami mającymi na celu przeciwdziałanie lichwie.
30.11.2021

Moskwa: dyskusja nad cłem od śladu węglowego okazją do dyskusji nad całym ETS

Dyskusja nad proponowanym nowym europejskim podatkiem od importu emisji powinna być okazją do dyskusji nad całym dotychczasowym systemem handlu uprawnieniami do emisji – powiedziała w poniedziałek na konferencji „Śląski Ład” minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
29.11.2021

Bałagan u regulatora energetyki

W okresie gwałtownych podwyżek prądu, gazu i paliw kancelaria premiera stwierdziła liczne błędy w zarządzaniu instytucją zajmującą się tymi obszarami. Miała ona niewłaściwie planować swój budżet i dysponować kadrami – informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".
29.11.2021

Przyjęcie Polityki Klimatycznej przez Zarząd KGHM Polska Miedź S.A.

Zaostrzająca się polityka klimatyczna UE, w szczególności Europejski Zielony Ład oraz pakiet Fit for 55, ma decydujący wpływ na warunki funkcjonowania polskiego przemysłu.
17.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
16.11.2021

Ile w deklaracjach polityków jest zielonej polityki, a ile zielonej farby?

Megatrend ekologiczny: pomiędzy niezbędnym krokiem cywilizacyjnym a międzynarodowym populizmem.
06.11.2021

Andruszkiewicz: nie zostawimy Polaków bez energii z dnia na dzień

Nie zostawimy Polaków na bruku, bez energii z dnia na dzień - powiedział we wtorek sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz. Dodał, że transformacja energetyczna musi być procesem rozłożonym na długie dekady.
02.11.2021

FDP o rozmowach koalicyjnych: Olaf Scholz będzie dobrym „kanclerzem klimatu”

Ochrona klimatu, cyfryzacja i rosnące ceny to poważne wyzwania dla tworzącej się koalicji SPD, Zielonych i FDP. Największe rozbieżności są na razie w dziedzinie polityki podatkowej i finansowej – ocenił przebieg rozmów koalicyjnych Robert Habeck, przywódca Partii Zielonych, wypowiadając się na antenie telewizji ARD.
26.10.2021

Morawiecki: polityka gazowego szantażu Rosji tym bardziej możliwa, im szybciej ruszy NS2

– Polityka gazowego szantażu Rosji i Gazpromu będzie tym bardziej możliwa, im szybciej ruszy Nord Stream 2 – mówił w Brukseli przed rozpoczęciem szczytu UE premier Mateusz Morawiecki, który wskazywał działania Gazpromu jako jedną z przyczyn rosnących cen energii w UE.
22.10.2021

Polscy europosłowie o szansach i zagrożeniach polityki klimatycznej UE

„Istnieją szacunki, że za politykę klimatyczną UE zapłacą nie tylko przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim gospodarstwa domowe” – mówił w środę w Brukseli europoseł Bogdan Rzońca (PiS). „Wyzwanie jest ogromne, ale trzeba to zrobić. (…) Na tym polega ta wielka jakość cywilizacji europejskiej” – podkreślał europoseł Jerzy Buzek (PO).
14.10.2021

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw podpisana przez Prezydenta RP

Nowe przepisy przedłużają m.in. obowiązujące programy pomocy publicznej dla wytwórców energii z odnawialnych źródeł energii (OZE). Dotychczasowe systemy wsparcia kończą się bowiem 31 grudnia 2021 r.
07.10.2021

MKiŚ: Minister Kurtyka: Strona czeska odrzuciła ofertę, która miałaby chronić interesy lokalnej społeczności

„Przyjechaliśmy do Pragi z bardzo dobrą ofertą, która zawierała konkretne kwoty i rozwiązania dla mieszkańców Kraju Libereckiego. Pozwoliłyby one na długofalowe zażegnanie sporu z naszymi południowymi sąsiadami, a także wzmocniłyby bezpieczeństwo ekologiczne w tym regionie. Nasza racjonalna propozycja spotkała się z eskalacja żądań strony czeskiej” – poinformował 30 września 2021 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
01.10.2021

Kurtyka: polski rząd ma propozycję mechanizmów rozwiązywania konfliktów wokół Turowa

W czasie poniedziałkowych rozmów ze stroną czeską ws. sporu wokół działalności kopalni w Turowie strona polska przedstawi propozycję mechanizmów rozwiązywania konfliktów - poinformował w Pradze przez kolejną rundą negocjacji minister klimatu Michał Kurtyka.
28.09.2021

Atomowy gigant Putina i interesy Kramka

Spółka Bartosza Kramka świadczyła usługi kanadyjskiej firmie, która zajmowała się dostawami litu do jednej ze spółek rosyjskiego koncernu atomowego kontrolowanego przez Kreml. Surowiec ten jest wykorzystywany jako element chłodziwa reaktorów atomowych – ustaliła „Gazeta Polska”.
16.09.2021

Kreml: uruchomienie Nord Stream 2 zrównoważy ceny gazu

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 zrównoważy ceny gazu. Obecny wzrost cen surowca na rynku europejskim nie wpłynie na jego ceny w Rosji - ocenił rzecznik.
15.09.2021

Czesi i Polacy nie chcą sporu o Turów – wynika z badań mieszkańców regionów po obu stronach granicy

Relacje przygraniczne stanowią ważny element rozwoju dla całego regionu trójstyku granic, zarówno po czeskiej, jak i polskiej stronie. Z badań przeprowadzonych przez pracownię iAnswer.pl. na zlecenie PGE wynika, że Polaków z Czechami łączą bliskie relacje, a sąsiadom zależy na podtrzymaniu dobrych relacji przygranicznych. Mieszkańcy regionu liczą na szybkie i kompromisowe dla obu stron rozwiązanie sporu o Kopalnię Turów.
14.09.2021

Naimski: trzeba się spodziewać, że energia będzie musiała więcej kosztować

Ceny emisji dwutlenku węgla rosną, w związku z tym trzeba się spodziewać, że energia będzie musiała więcej kosztować - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
13.09.2021

Naimski: nie będziemy przedłużali kontraktu na gaz z rosyjskim Gazpromem

Wszystko wskazuje na to, że 1 października w przyszłym roku do Polski będzie przesyłany gaz gazociągiem Baltic Pipe - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Nie będziemy przedłużali kontraktu z rosyjskim Gazpromem - dodał.
13.09.2021

Morawiecki i Merkel: klimat i bezpieczeństwo Nord Stream2

Omówiliśmy tematy Nord Stream2 i bezpieczeństwa regionu, związanego z tranzytem gazu przez Ukrainę i Polskę oraz potencjalne rozwiązania, które się z tym wiążą, a także problem polityki klimatycznej - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
11.09.2021

Kampanię przed wyborami parlamentarnymi zdominowała kwestia przyszłości ropy naftowej

Kampanię przed zaplanowanymi w Norwegii na poniedziałek wyborami parlamentarnymi zdominowała kwestia ropy naftowej, której wydobycie chcą jak najszybciej zakończyć Zieloni. Ugrupowanie to może mieć wpływ na przyszły rząd Partii Pracy, która prowadzi w sondażach.
10.09.2021

Lewica chce informacji rządu w Sejmie w sprawie negocjacji z Czechami dotyczącymi kopalni Turów

Klub Lewicy złoży wniosek o informację rządu w Sejmie w sprawie stanu negocjacji z Czechami dotyczących kopalni Turów - poinformowali posłowie Lewicy. Jak podkreślili, efekt tych negocjacji jest nieznany opinii publicznej pomimo, że sprawa ciągnie się od 100 dni.
06.09.2021

Naimski: Gazociąg Baltic Pipe do końca 2022 roku uzyska pełną przepustowość

Gazociąg Baltic Pipe ruszy w terminie, na początku z przepustowością odpowiadającą 2-3 mld m sześc. rocznie, pełną przepustowość uzyska do końca 2022 r. - oświadczył w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
31.08.2021

Spór Leszka Balcerowicza z młodzieżą o ocieplenie klimatu

Utworzenie internetowego pręgieża dla najbardziej skompromitowanych dziennikarzy zaproponował podczas spotkania z uczestnikami Campusu Polska Przyszłości prof. Leszek Balcerowicz. Wdał się też w gwałtowny spór ze zgromadzoną młodzieżą na temat ocieplenia klimatu.
31.08.2021

Zyska: w połowie września porozumienie sektorowe dot. offshore

Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zostanie podpisane 15 września - poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
27.08.2021

Szef dyplomacji: przerwanie tranzytu gazu przez Ukrainę zaszkodziłoby nam

Przerwanie tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Ukrainy miałoby negatywne konsekwencje dla Węgier – oświadczył we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto po spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem w Budapeszcie.
25.08.2021

Sejmowe komisje negatywnie o większości poprawek Senatu do tzw. ustawy śmieciowej

Większość poprawek Senatu do tzw. ustawy śmieciowej nie uzyskało w środę pozytywnych opinii sejmowych komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
12.08.2021

Kołodziejczak: AgroUnia chce być partią; nie można ukryć, że reprezentujemy dużo większą grupę niż tylko rolników

Został złożony wniosek o rejestrację AgroUnii jako partii politycznej. Nie można ukryć, że reprezentujemy dużo szerszą część społeczeństwa niż tylko rolników; czujemy się spadkobiercami ruchów ludowych i solidarnościowych - powiedział PAP Michał Kołodziejczak, lider organizacji.
11.08.2021

PGE GiEK: Andrzej Legeżyński nowym prezesem zarządu spółki

Andrzej Legeżyński został nowym prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Do pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu ds. operacyjnych i transformacji rada nadzorcza spółki powołała Krzysztofa Kuśmierowskiego.
10.08.2021

Grzywna dla operatora systemu przesyłu gazu za brak uzgodnień ws. budowy Tureckiego Potoku

Bułgarska komisja państwowa regulująca normy i ceny w energetyce i gospodarce wodnej ukarała grzywną w wys. blisko 430 tys. lewów (220 tys. euro) operatora systemu przesyłu gazu ziemnego Bułgartransgaz. Jak informują we wtorek krajowe media, spółka ta nie uzgodniła z komisją umowy o budowie i finansowaniu gazociągu Turecki Potok na bułgarskim terytorium.
10.08.2021

Zapadła decyzja o lokalizacji budowy gazociągu na odcinku Kalisz-Sieradz

Wicewojewoda Aneta Niestrawska podpisała decyzję o lokalizacji budowy gazociągu na odcinku Kalisz-Sieradz – poinformowała w czwartek PAP Anna Czuchra z biura prasowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
09.08.2021

W Pradze odbyła się kolejna runda negocjacji w sprawie KWB Turów

W Pradze, w czwartek 5 sierpnia 2021 r., odbyło się kolejne spotkanie negocjacyjne w sprawie kopalni w Turowie.
06.08.2021

Gdańskie władze miasta i radni opozycji chcą chronić zieleń. Każde w inny sposób

Większa liczba nasadzeń zastępczych, ostrzejsze kryteria kompensujące straty dla środowiska po wycinkach drzew - to propozycje władz Gdańska, które mają pomóc chronić zieleń w mieście. Swoje pomysły w tej sprawie przedstawili również radni Prawa i Sprawiedliwości.
05.08.2021

Pakiet klimatyczny KE "Fit for 55" oznacza problemy w całej Europie

Realizacja pakietu klimatycznego "Fit for 55" oznaczałaby problemy nie tylko dla rolnictwa w całej Europie - pisze w sobotę "Nasz Dziennik". Według Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Komisja Europejska mówi wprost, że chce zakończyć wszelką hodowlę zwierząt w UE.
02.08.2021

Rząd przyjął uchwałę w sprawie terminala instalacyjnego dla offshore

Rząd przyjął w piątek uchwałę ws. budowy w Porcie Gdynia terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Według branży budowa tego portu to w tej chwili najpilniejsza część całego projektu polskiego offshore.
02.08.2021

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego

Rada Ministrów przyjęła w piątek projekt nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Nowe przepisy zwiększą m.in. limit oleju napędowego, zużywanego na 1 ha upraw rolnych.
02.08.2021

Szef Naftohazu o warunkach tranzytu: Rosja wykorzystuje gaz jako broń geopolityczną

Rosyjski koncern Gazprom poprzez oświadczenie o warunkach tranzytu gazu przez Ukrainę po 2024 roku potwierdził wykorzystywanie tego surowca w charakterze geopolitycznej broni - ocenił w poniedziałek szef ukraińskiego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko.
27.07.2021

Lewica: porozumienie USA i Niemiec ws. Nord Stream 2 to klęska polskiej dyplomacji

Porozumienie USA i Niemiec ws. zakończenia sporu dotyczącego gazociągu Nord Stream 2 to oczywista klęska polskiej dyplomacji i to jest fatalna wiadomość dla Polski; Stany Zjednoczone dogadują się z Niemcami z pominięciem w ogóle naszego głosu - mówił w czwartek poseł Lewicy Maciej Konieczny.
23.07.2021

Branża drzewna: konieczny zakaz eksportu drewna, inaczej wiele firm upadnie

Polskie firmy z branży drzewnej nie wytrzymają finansowo rywalizacji o ograniczone zasoby polskiego surowca z międzynarodowymi pośrednikami, dlatego potrzebny jest zakaz eksportu drewna nieprzetworzonego - uważa Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.
22.07.2021

Rząd zajmie się projektem mającym ułatwić pozyskanie gruntów leśnych np. pod inwestycje energetyczne

Rząd na wtorkowym posiedzeniu rozpatrzyć ma projekt, który ma ułatwić pozyskiwanie gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne bądź związane z elektromobilnością - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
13.07.2021

Puda: ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych wzmocni rozwój polskiej wsi

Ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych jest częścią Polskiego Ładu, jako jedno z narzędzi do rozbudowy polskiej wersji państwa dobrobytu, wzmacniania i rozwoju polskiej wsi, zapobiegania odpływowi młodych ludzi - powiedział w poniedziałek minister rolnictwa Grzegorz Puda.
12.07.2021

Rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu Polityki Surowcowej Państwa

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt „Polityki Surowcowej Państwa” – dokument, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego kraju poprzez zagwarantowanie dostępu do niezbędnych surowców. Resort klimatu i środowiska przystępuje także do prac związanych z przeprowadzeniem Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko Polityki Surowcowej Państwa.
12.07.2021

Kontynuacja rozmów w sprawie KWB Turów

W czwartek, 8 lipca 2021 r., odbyło się kolejne polsko-czeskie spotkanie negocjacyjne w sprawie kopalni w Turowie. W rozmowach po stronie polskiej udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i samorządu województwa Dolnośląskiego.
09.07.2021

Naimski: bez atomu w unijnej taksonomii będziemy mieli problem

Bez uwzględniania projektów atomowych w unijnej taksonomii będziemy mieli problem - ocenił w czwartek w Sofii pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
09.07.2021

Radziwiłł: jednym z elementów bezpieczeństwa obywateli jest nieprzerwane dostarczanie energii

Jednym z elementów bezpieczeństwa obywateli jest nieprzerwane dostarczanie energii – mówił w poniedziałek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podczas podpisania listów intencyjnych między PGE a Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej dot. podniesienia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców.
06.07.2021

Węgry i Serbia połączyły rurociągi, by popłynął rosyjski gaz

Końcówki gazociągów z Węgier i Serbii zostały połączone w okolicach serbskiej wsi Horgosz – poinformowały węgierskie media, powołując się na prezesa spółki gazowej FGSZ Szabolcsa Ferencza. Według dziennika "Vilaggazdasag" dzięki tej inwestycji rosyjski gaz będzie mógł ominąć Ukrainę.
05.07.2021

Wiceminister Zyska o „Polskim Ładzie” na Śląsku

Transformacja energetyczna, rozwój fotowoltaiki oraz działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce to główne tematy debaty dot. „Polskiego Ładu”, która odbyła się 30 czerwca 2021 roku w Mysłowicach. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska oraz wiceprezydent Mysłowic Mateusz Targoś.
02.07.2021

Nieoficjalnie: Wioletta Czemiel–Grzybowska odwołana z funkcji prezesa PGE GiEK

Rada Nadzorcza PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna odwołała w środę Wiolettę Czemiel–Grzybowską z funkcji prezesa zarządu PGE GiEK- poinformowała PAP osoba pracująca w spółce, pragnąca zachować anonimowość.
30.06.2021

Komisja za poprawkami Senatu do noweli ws. udostępniania informacji o środowisku

Sejmowa komisja poparła w środę poprawki Senatu do noweli o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. Przewidują one, by jednorazowe przedłużenie koncesji bez konieczności uzyskania decyzji środowiskowej nie było możliwe też w przypadku węglowodorów, a nie tylko węgla czy siarki.
24.06.2021

Postępowanie wstępne przed przetargiem na elektrownię jądrową bez firm z Chin i Rosji

Firma Elektrownia Dukovany II z Grupy CzEZ wystosowała w poniedziałek list do trzech firm z prośbą o udostępnienie informacji dotyczących bezpieczeństwa. Otrzymali go Francuzi. Amerykanie i Koreańczycy z Południa. Listu nie dostali Rosjanie i Chińczycy.
22.06.2021

Rosja chce się wybić na pozycję jednego z liderów rynku LNG

– Kiedy zostaną zrealizowane ambitne plany, kreślone na najbliższych 10–15 lat, Rosja ma szansę stać się jednym z trzech czołowych producentów LNG na świecie i objąć w tym rynku udział sięgający nawet 20 proc. – mówi dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jak wskazuje, dla Polski może to być z jednej strony szansa, bo oznacza więcej możliwości sprowadzania LNG z różnych kierunków.
18.06.2021

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej: zmiana trasy Baltic Pipe bardzo mało prawdopodobna

Zmiana trasy rurociągu Baltic Pipe jest bardzo mało prawdopodobna, gazociąg na terenie Danii jest już w dużej mierze zbudowany. Możliwe są środki zaradcze względem zagrożonych gatunków – powiedział w czwartek Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.
17.06.2021

CIR: rząd za określeniem maksymalnej opłaty za śmieci przy metodzie od wody

Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł – poinformowało we wtorek CIR.
16.06.2021

Szef MSZ: zakończenie okupacji naszych terytoriów warunkiem uruchomienia NS2

Zakończenie okupacji ukraińskich terytoriów i zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainie ma być warunkiem uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 - oświadczył w poniedziałek szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba.
14.06.2021

Ardanowski: rolnictwo ekologiczne tematem wtorkowego posiedzenia prezydenckiej Rada ds. Rolnictwa

Prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich we wtorek zajmie się perspektywami rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce; przygotuje rekomendacje dla rządu, co robić, by z rolnictwo ekologiczne uczynić dochodowym – powiedział PAP szef Rady Jan Krzysztof Ardanowski.
14.06.2021

Naimski: nikt na razie nie podważył terminu uruchomienia Baltic Pipe

Termin uruchomienia gazociągu Baltic Pipe nie został na razie podważony przez nikogo - oświadczył w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak przypomniał, termin ten to 1 października 2022 roku.
10.06.2021

Francuski Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego żąda ustalenia polityki w sprawie odpadów jądrowych

Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) wezwał w poniedziałek władze do szybkiego podjęcia decyzji w sprawie ustalenie polityki gospodarowania odpadami jądrowymi, ostrzegając przed niewydolnością obecnego systemu.
08.06.2021

Baltic Pipe to ważny projekt; Komisja gotowa zaangażować się w znalezienie rozwiązania

Baltic Pipe to ważny projekt dla regionu, Komisja Europejska jest gotowa zaangażować się w znalezienie rozwiązania po decyzji Danii w sprawie cofnięcia pozwolenia środowiskowego dla lądowego odcinka gazociągu – przekazało PAP źródło w KE.
07.06.2021

Kurtyka: przed nami nowe rozwiązania dla przemysłów energetyki przyszłości

Szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że przekazane przed kilkoma dniami do konsultacji publicznych zmiany w prawie przemodelują dotychczasowy system energetyczny w Polsce. Dodał, że resort chce otworzyć dyskusję nt. nowych rozwiązań dotyczących linii bezpośredniej.
07.06.2021

Trwają prace nad wycofywaniem z rynku jednorazowych plastikowych sztućców, słomek i talerzy. Czy koszty tej zmiany poniosą konsumenci?

Już za kilka tygodni w UE zacznie obowiązywać dyrektywa Single Use Plastic. Od lipca zakazane będzie wprowadzanie na rynek m.in. plastikowych sztućców, mieszadełek czy słomek, choć w Polsce wdrożenie w życie tego zakazu może się przesunąć ze względu na brak odpowiednich przepisów. Jak podaje WWF, nawet selektywna zbiórka takich odpadów nie pomaga w ograniczeniu ich ilości, a to przekłada się na zanieczyszczenie środowiska.
26.05.2021

Chemirol umacnia się na rynkach zagranicznych

PUH „Chemirol” sp. z o.o., które od przeszło 30 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania dla branży rolnej w kraju, kontynuuje ekspansję na rynki zagraniczne. 9 marca 2021 roku największy dystrybutor w sektorze rolnictwa w Polsce został właścicielem 10% udziałów węgierskiej spółki Chemark, jednego z największych w Europie producentów środków ochrony roślin. To kolejny krok związany z inwestycjami Grupy Kapitałowej „Chemirol” na rynkach zagranicznych.
24.05.2021

Warchoł zapowiedział budowę biogazowni i instalacji do recyklingu odpadów

Kandydujący na prezydenta Rzeszowa wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany, zamierza m.in. zbudować biogazownie oraz instalacje do recyklingu odpadów komunalnych.
18.05.2021

Wiceminister Siarka na spotkaniu ministrów odpowiedzialnych za leśnictwo państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii

Leśnictwo i gospodarka leśna w świetle Europejskiego Zielonego Ładu to temat spotkania ministrów odpowiedzialnych za leśnictwo państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii, które odbyło się 13 maja 2021 r. W wydarzeniu, zorganizowanym w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
14.05.2021

Kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska na XII Klimatycznym Dialogu Petersberskim

Adaptacja do zmian klimatu, kwestie dotyczące zobowiązań w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych, finansowanie implementacji Porozumienia paryskiego oraz przygotowania do COP26 w Glasgow, w tym negocjacvje art. 6 ww. Porozumienia to główne tematy rozmów podczas XII Klimatycznego Dialogu Petersberskiego. W wydarzeniu, które odbyło się 6-7 maja 2021 r., udział wzięli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
11.05.2021

Sejm poparł część poprawek Senatu do ustawy o efektywności energetycznej

Sejm poparł we wtorek część zgłoszonych przez Senat poprawek do nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej. Ustawa przewiduje m. in. obowiązek zamontowania do 2027 r. ciepłomierzy i wodomierzy zdalnego odczytu.
20.04.2021

Rząd chce zwiększyć możliwości budowy nowych elektrowni wiatrowych

Zwiększenie możliwości budowy nowych lądowych elektrowni wiatrowych – to będzie najważniejszy efekt projektowanej ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Zespół do spraw Programowania Prac Rządu podjął decyzję o wpisie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
16.04.2021

Sejm za nowelą dotyczącą wsparcia z Funduszu Modernizacyjnego

Sejm w czwartek znowelizował przepisy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, wprowadzające m.in. regulacje dotyczące Funduszu Modernizacyjnego. Pozwolą one ubiegać się o wsparcie z tego funduszu.
15.04.2021

Hołownia: ekologia i klimat, to dla nas założenia fundamentalne

Chcemy jasno pokazać, że ekologia i klimat, to dla nas założenia fundamentalne; w poniedziałek przedstawimy rozwiązania dotyczące neutralności klimatycznej, dekarbonizacji, elektromobilności, czy nowoczesnego rolnictwa - zapowiedział w rozmowie z PAP lider Polski 2050 Szymon Hołownia.
29.03.2021

Polska przyśpiesza transformację energetyczną - komentuje Minister Kurtyka

Polska przyspiesza swoją transformację energetyczną, aby w ustalonych terminach osiągnąć cele klimatyczne - mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas sesji Ministerial on Climate Action pt. „Drogi do realizacji Porozumienia paryskiego poprzez solidarność i współpracę”.
23.03.2021

MKiŚ: resort klimatu i środowiska pracuje nad zaostrzeniem przepisów karnych dot. przestępstw przeciwko środowisku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska oraz przy wsparciu Ministerstwa Sprawiedliwości opracowało projekt zaostrzenia przepisów karnych dotyczących przestępstw przeciwko środowisku.
02.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.