Gdańskie władze miasta i radni opozycji chcą chronić zieleń. Każde w inny sposób

zk

05.08.2021 11:29 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja Gdańskie władze miasta i radni opozycji chcą chronić zieleń. Każde w inny sposób

Partnerzy portalu

Gdańskie władze miasta i radni opozycji chcą chronić zieleń. Każde w inny sposób - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Większa liczba nasadzeń zastępczych, ostrzejsze kryteria kompensujące straty dla środowiska po wycinkach drzew - to propozycje władz Gdańska, które mają pomóc chronić zieleń w mieście. Swoje pomysły w tej sprawie przedstawili również radni Prawa i Sprawiedliwości.

Władze Gdańska przedstawiły w środę założenia tzw. nowej, zielonej polityki miasta. Jednym z jej elementów mają być zmiany w prawie miejscowym, o których opowiedział podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski.

"Jeszcze w sierpniu skierujemy do rady miasta treść uchwały dotyczącej nowej polityki, nasadzeń zastępczych, zasad wycinek drzew. Jeśli zostanie ona przyjęta i zaakceptowana przez wojewodę, w ślad za nią pójdzie zarządzenie prezydenta, które nada nowym przepisom moc wykonawczą"- poinformował wiceprezydent.

Wyjaśnił, że celem zmian jest m.in. ujednolicenie zasad dotyczących zieleni przy inwestycjach, wprowadzenie jasnych kryteriów dotyczących nasadzeń zastępczych, zrównoważony rozwój miasta umożliwiający zachowanie bioróżnorodności, tworzenie kompleksowej i przejrzystej dokumentacji przyrodniczej, zachowanie drzew i krzewów w dobrym stanie, wybór najmniej inwazyjnych zabiegów pielęgnacyjnych.

"Chcemy, aby nasadzeń było więcej, a wycinek mniej"- podkreślił wiceprezydent. "Zgodnie z nowym prawem wymagana będzie dokumentacja przyrodnicza do inwestycji. Będzie ona zawierać m.in. operat dendrologiczny i inwentaryzację przyrodniczą. O liczbie nasadzeń zastępczych będą decydowały różne kryteria takie jak m.in. przepisy wynikające z ustawy, obwód drzew, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, przyczyny usunięcia, stan sanitarny usuwanych drzew, a także gatunki drzew do nasadzeń"- tłumaczył.

Jak dodał, uchwała będzie regulować parametry nowych nasadzeń. "Preferujemy gatunki rodzime i wykluczamy gatunki obce, inwazyjne, aby zachować bioróżnorodność. Ograniczymy możliwość nasadzeń ozdobnych. Preferujemy, aby drzewa w ramach nasadzeń następczych miały obwód od 16-20 cm. Rośliny o takim obwodzie mają duży odsetek przeżywalności. Nie bez znaczenia jest tu również dostępność takich właśnie sadzonek w szkółkach"- przekazał Borawski.

W uchwale znajdą się również zapisy, które będą nakładały na inwestorów obowiązek większej liczby nasadzeń, zwłaszcza w obszarze Ogólnomiejskiego Systemu Terenów Aktywnych Biologicznie (OSTAB), gdzie zachowanie zieleni jest szczególnie istotne.

Oddzielne przepisy będą dotyczyć nasadzeń zastępczych krzewów. "Za metr kwadratowy usuniętych krzewów będziemy żądać minimum 2 mkw. nowych"- przekazał wiceprezydent.

Według proponowanych przepisów, nasadzenia zastępcze będą musiały zostać wykonane na działce, z której drzewa zostały usunięte. "Jeżeli będzie to niemożliwe, będziemy żądać, aby nowe drzewa zostały posadzone na terenie prowadzonej inwestycji. Jeśli wciąż nie będzie to możliwe do zrealizowania, to wówczas drzewa będą musiały być zasadzone na terenie gminy w uzgodnieniu z Zarządem Dróg i Zieleni. Chodzi o to, byśmy nie tracili zieleni całkowicie w poszczególnych częściach miasta"- powiedział Borawski.

Na przykładzie wyjaśnił, jak nowe prawo będzie wyglądało w praktyce. "Do tej pory, jeśli inwestor chciał wyciąć 13 drzew z dwóch działek na osiedlu, musiał nasadzić 26 nowych drzew i zapłacić blisko 7,5 tys. zł. Nowe przepisy spowodują, że będzie musiał zapłacić 3,5 tys. zł za pierwsze drzewo i zasadzić 76 nowych drzew za 13 wyciętych. To aż trzy razy więcej" - wskazał.

Odniósł się też do zarzutu, że miasto zarabia na wycince. "Opłaty za wycinkę to tzw. środki znaczone na cele środowiskowe. Ich wydatkowanie jest szczegółowo kontrolowane przez organy państwowe i nie możemy tych pieniędzy wydać na promocję miasta, edukację, pensję dla administracji. Przeznaczamy je na konkretne cele środowiskowe, takie jak wymiana kopciuchów czy Ekopatrol"- mówił.

Gdańscy radni PiS politykę władz miasta w zakresie ochrony przyrody nazywają "fasadową". W środę przedstawili własną koncepcję zielonej polityki miasta.

"Piątka dla zielonego Gdańska to konkretne pomysły w zakresie polityki środowiskowej. Staramy się być opozycją merytoryczną i proponować rozwiązania, które mogą być wykorzystywane przez władze miasta. W Gdańsku od dłuższego czasu mamy problem z utrzymaniem zieleni i mamy do czynienia polityką, która zezwala na wycinki. Chcemy zmiany tej polityki. Zależny nam, aby było coraz więcej terenów zielonych, gdzie mieszkańcy mogą spędzać wolny czas" - powiedział radny Przemysław Majewski.

Działacze PiS uważają, że konieczne jest poszerzenie terenów zielonych i parków. Chcą też, aby miasto odstąpiło wycinki drzew i betonowania miejsc o znaczeniu historycznym.

Kolejna z propozycji radnych dotyczy obowiązku nasadzeń zastępczych. "Domagamy się, aby deweloperzy, spółki Skarbu Państwa, miasto oraz każdy inny podmiot, który wnioskuje o wydanie zgody na wycinkę, był zobowiązany do tego, żeby za każde wycięte drzewo nasadzić co najmniej 10 nowych" - wyjaśnił Majewski.

Według radnych PiS, władze Gdańska powinny zmienić podejście w ustalaniu planów miejscowych, w taki sposób, żeby priorytetowo były traktowane drzewa i czynne biologicznie obszary zielone.

Ostatnim - piątym punktem w planie radnych PiS jest zwiększenie budżetu GZDiZ na utrzymanie terenów zielonych oraz trzykrotne zwiększenie nasadzeń w dzielnicach. "Uważamy, że na realizację tych założeń bez problemu można znaleźć pieniądze w kasie miasta" - podkreślili.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.