Warchoł zapowiedział budowę biogazowni i instalacji do recyklingu odpadów

zk

18.05.2021 17:57 Źródło: PAP
Strona główna Odpady, Recykling Warchoł zapowiedział budowę biogazowni i instalacji do recyklingu odpadów

Partnerzy portalu

Warchoł zapowiedział budowę biogazowni i instalacji do recyklingu odpadów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Kandydujący na prezydenta Rzeszowa wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany, zamierza m.in. zbudować biogazownie oraz instalacje do recyklingu odpadów komunalnych.

– W pierwsze 100 dni urzędowania podpiszę umowę na budowę biogazowni. Następnie przechodzimy do plastiku, szkła, metali i pozostałych materiałów, które będzie można recyklingować – mówił Warchoł we wtorek na konferencji prasowej.

Jak zaznaczył, "nowoczesna gospodarka komunalne, gospodarka odpadami za główny cel stawia odzysk, tworzenie tzw. zamkniętego obiegu komunalnego".

Warchoł chce, aby przed sklepami powstawały butelkomaty, które mają być jednym z elementów systemu recyklingu odpadów. Mieszkańcy oddający butelki mają korzystać z promocji przy zakupach.

– Chciałbym postawić również na nowoczesne pojemniki z czujnikami. Jeśli taki pojemnik się wypełni, będzie dawał sygnał. W efekcie dojdzie do ograniczenia śladu węglowego, bo śmieciarka nie będzie jeździła po całym mieście, często do pustych pojemników. Będzie jeździła do tych, które będą napełnione – podkreślił.

Odnosząc się do budowy biogazowni Warchoł przypomniał, że "jest gotowa do podpisania umowa", którą przygotował wspólnie z byłym prezydentem miasta Tadeuszem Ferencem. Jak dodał, inwestycja "stworzy najnowocześniejszy w Polsce, jeden z najnowocześniejszych w Europie systemów do przetwarzania odpadów spożywczych na biogaz".

W ocenie kandydata, proponowane przez niego rozwiązania doprowadzą m.in. do obniżenia opłat za wywóz odpadów komunalnych.

Obietnice przedterminowej kampanii

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 roku Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19. Wybory zapowiedziano na 13 czerwca.

Warchoł w kampanii jest wspierany przez Ferenca, a jego komitet nosi nazwę "KWW Marcin Warchoł Tadeusz Ferenc dla Rzeszowa". Były prezydent miasta kandydaturę wiceministra sprawiedliwości zaproponował bezpośrednio po swojej rezygnacji.

Oprócz Warchoła na stanowisko prezydenta miasta kandydują: popierana przez Prawo i Sprawiedliwość i rzeszowski region NSZZ "Solidarność" wojewoda podkarpacki Ewa Leniart; b. współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, którego popiera m.in. PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24925,00 $ tona -0,27% 17 sie
 Cynk 3635,00 $ tona -6,22% 17 sie
 Aluminium 2414,00 $ tona -1,11% 17 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.