Wynik wyszukiwania - "populacja" - Wiadomości

MFW Baltica. Ogłoszono chętnych na przeprowadzenie monitoringu morświnów

Ogłoszono wyniki pierwszego etapu przetargu nieograniczonego na realizację monitoringu populacji morświnów w rejonie planowanych inwestycji Morskich Farm Wiatrowych Baltica. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez Ørsted i PGE. Projekt ten obejmuje zarówno fazę przed budową, jak i w trakcie realizacji inwestycji, z opcją na przyszłe rozszerzenia i modyfikacje.
29.04.2024

Zmiany klimatu mają coraz groźniejszy wpływ na zdrowie ludzi

Zmiany klimatu są coraz groźniejsze dla zdrowia i życia ludzi, przez co powodują coraz większe koszty społeczne. Dlatego konieczne są intensywne działania na rzecz transformacji energetycznej i odchodzenia od paliw kopalnych. Przyniosą one zyski, nie tylko ekonomiczne – oceniają eksperci.
19.04.2024

Cel transformacji energetycznej niemożliwy do osiągnięcia. Co dalej?

Osiągnięcie trzykrotnego zwiększenia udziału mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 roku jest zagrożone. Jak zauważa Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej, realizacja ambitnego celu wymaga poczynienia olbrzymich nakładów finansowych.
30.03.2024

Dzikie indyki zadomawiają się w kanadyjskich miastach

Kanadyjskie dzikie indyki są coraz częściej widywane w miastach, tak jak wiele innych dzikich zwierząt, od kojotów przez szopy pracze. Populacja indyków północnoamerykańskich się odradza – podkreślają specjaliści.
19.03.2024

Ekspert: wcześniejszy powrót bocianów białych z zimowisk jest konsekwencją ocieplania się klimatu

Wcześniejszy powrót bocianów białych z zimowisk jest konsekwencją ocieplania się klimatu – uważa prof. Jakub Ziemowit Kosicki z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
14.03.2024

Patrolowiec Royal Navy kończy wyjątkową misję badawczą w rejonie Antarktyki

HMS Protector zakończył misję naukową na Antarktydę. Podczas corocznego rejsu po zamarzniętym kontynencie statek przepłynął 7000 mil morskich, pomagając w badaniach naukowych i działaniach na rzecz ochrony środowiska w jednym z najbardziej odległych i niegościnnych regionów świata.
12.03.2024

Coraz więcej węgla i gazu, ale ma być zielono. Transformacja energetyczna na rozdrożu

Światowe Forum Ekonomiczne było wyjątkowo produktywne w lutym w skupianiu swojej uwagi nad odnawialnymi źródłami energii. Jednocześnie szereg gospodarek, na czele z globalnym liderem OZE – Chinami, zwiększa inwestycje w sektor energetyczny oparty na paliwach kopalnych.
09.03.2024

Ocieplenie klimatu wpływa na zachowanie skorpionów

Do ponad 185 tys. ataków skorpiona na człowieka dochodzi rocznie w Brazylii - wynika z raportu opracowanego przez ministerstwo zdrowia tego kraju. Jako jeden z powodów nienotowanej dotąd liczby takich zdarzeń eksperci wskazują ocieplenie klimatu.
08.03.2024

Minister środowiska RPA: kłusownicy zabili prawie 500 nosorożców w 2023 roku

W Republice Południowej Afryki odnotowano w 2023 r. 499 przypadków kłusownictwa nosorożców, o 51 więcej niż w roku poprzednim, stało się to mimo wysiłków podjętych na rzecz ochrony zwierząt - poinformowała we wtorek minister środowiska tego kraju Barbara Creecy.
28.02.2024

Raport ONZ: niemal połowa migrujących gatunków zagrożona wyginięciem

Opublikowany właśnie raport ONZ ujawnił szokujący stan dzikiej przyrody: liczebność migrujących gatunków zwierząt spada na całym świecie, a ryzyko ich globalnego wyginięcia rośnie. To pierwszy w historii raport o stanie światowych gatunków wędrownych.
13.02.2024

Plan jest, czas na działania. Nowa inicjatywa energetyczna Światowego Forum Ekonomicznego

8 stycznia światło dziennie ujrzała nowa inicjatywa Światowego Forum Ekonomicznego –„Transforming Energy Demand” – która nakreśla działania dla przedsiębiorstw i krajów w celu poprawy zarządzania energią, efektywności i redukcji intensywności emisji dwutlenku węgla.
03.02.2024

Ministerstwo klimatu ogłosiło konkurs na dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego

Konkurs na stanowisko dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego ogłosiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zainteresowani swoje oferty mogą składać do 12 lutego - wynika z treści konkursowego ogłoszenia.
25.01.2024

Morski świat oczami foki. O Bałtyku, klimacie i helskim fokarium

Szacuje się, że w Morzu Bałtyckim żyje obecnie ponad 50 000 osobników foki szarej. To ok. 50% naturalnego stanu sprzed 100 lat. Mimo że populacja tego gatunku wykazuje trend wzrostowy, stan ochrony według przyjętych wskaźników nie jest uznawany za właściwy. W celu zabezpieczenia zagrożonych gatunków powstają różne instytucje zajmujące się ochroną ssaków morskich, takie jak Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii w Helu, którą ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić.
22.12.2023

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

W Zimbabwe kilkadziesiąt słoni zginęło wskutek zmian klimatu i suszy

Zmiany klimatu, el Nino i susza doprowadziły do śmierci kilkudziesięciu słoni w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe, a działacze na rzecz ochrony przyrody obawiają się, że zginie ich jeszcze więcej - poinformowała w piątek agencja Reutera.
08.12.2023

Zanieczyszczenie powietrza to również problem Afryki

Afrykańskie kraje borykają się z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza, a na jego ochronę wydaje się znikome kwoty. Wymagana jest międzynarodowa akcja – sugerują eksperci na łamach „Nature Geoscience”.
10.11.2023

Ponad tysiąc raków gatunków inwazyjnych odłowiono na użytku ekologicznym Dębina II w Poznaniu

Ponad 1. tys. raków gatunków inwazyjnych, głównie raków luizjańskich, odłowionych zostało na użytku ekologicznym Dębina II w Poznaniu. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) poinformował, że to największa akcja przeprowadzona w celu eliminacji tego gatunku ze środowiska w Polsce.
05.11.2023

Żywność można produkować bez gleby uprawnej, a zbiory są możliwe przez cały rok

Szacuje się, że około połowę lądowego obszaru Ziemi stanowią tereny przeznaczone pod uprawy. W zasadzie planeta mogłaby wyżywić 10 mld osób, w praktyce jednak nie jest to wcale takie proste. Populacja Ziemi przekroczyła 8 mld osób, a aż ponad 3 mld ludzi boryka się z problemem niedożywienia. Tymczasem za 30 lat populacja Ziemi ma wynieść 10 mld osób. Już teraz trzeba działać, aby problem ten rozwiązać. Wzywają do tego cele zrównoważonego rozwoju, a największa odpowiedzialność spoczywa na przedstawicielach branży rolno-spożywczej.
17.10.2023

Potrzeba więcej działań firm na rzecz ochrony przyrody w miastach. Liderem w realizacji takich projektów jest Grupa PGE

Paradoksalnie miasta – choć kojarzą się dziś raczej z wszechobecną betonozą i zabudową zieleni – są dziś jednym z liderów ochrony ekosystemów i odbudowy przyrody. Pomimo wielu działań podejmowanych ostatnimi laty w tym kierunku polskie samorządy wciąż jednak potrzebują wsparcia w ochronie środowiska w aglomeracjach miejskich.
02.10.2023

Ryś uratowany przez pracowników Mazurskiego Parku Krajobrazowego

Po sygnale od mieszkańców okolic Wielbarka pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego odłowili osłabionego i wychudzonego rysia. Teraz o zdrowie zwierzęcia walczą specjaliści z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku w Nadleśnictwie Olsztynek.
19.09.2023

Populacje pszczół zagrożone falami upałów nie mniej niż ludzie

Ekstremalne upały wpływają niekorzystnie nie tylko na ludzi, ale także na zapylacze i bytujące w nich patogeny. Może to mieć poważne konsekwencje gospodarcze i negatywnie wpływać na zdrowie publiczne - donosi „Frontiers in Ecology and Evolution”.
25.08.2023

Głęboka dekarbonizacja miast niezbędna do osiągnięcia kluczowych celów klimatycznych

Najnowszy raport Danfoss przedstawia nową mapę drogową dla procesu dekarbonizacji miast.
24.08.2023

Ekologiczny hotel, czyli jaki?

Intensyfikacja szeroko rozumianych proekologicznych działań w branży budowlanej daje się zauważyć już od dawna. Troska o środowisko naturalne sukcesywnie wkracza na kolejne sektory rynku, stopniowo przeradzając się w nowy trend, którego praktyczne realizacje możemy już od jakiegoś czasu zaobserwować także w branży hotelarskiej. Czy inwestowanie w ekologię może zatem stać się sposobem na uzyskanie konkurencyjnej przewagi na rynku?
16.08.2023

Stańcie po stronie przyrody i rolnictwa, a nie przychodów międzynarodowych koncernów — apel Greenpeace do europarlamentarzystów

Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, który przypada 8 sierpnia, Greenpeace apeluje do polskich europarlamentarzystów o działanie w obronie pszczół i poparcie ambitnego prawa ograniczającego zużycie pestycydów. Organizacja zachęca do podpisania petycji w tej sprawie na stronie chronmypszczoly.pl.
08.08.2023

Bałtyk się odradza, ale za wolno. Wysiłki w kierunku jego ochrony trzeba zwiększyć

W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego - mówi prof. Lech Kotwicki z PAN.
04.08.2023

Dzikie pszczoły coraz mniejsze, bo klimat się ociepla

Żyjące w Hiszpanii dzikie pszczoły przez ostatnie trzy dekady traciły na wadze, najprawdopodobniej z powodu globalnego ocieplenia – informuje pismo „Ecology”.
03.08.2023

Morze Śródziemne najbardziej zagrożone wyginięciem ptaków morskich z powodu plastiku

Przeprowadzone na całym świecie badania wykazały, że Morze Śródziemne to obszar, na którym już zagrożone wyginięciem ptaki morskie są najbardziej narażone na kontakt z plastikiem – informuje „Nature Communications”.
09.07.2023

Jest zgoda na płoszenie wilków, które krążą wokół osiedli i domów w gminie Ustrzyki Dolne

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydała zgodę na płoszenie wilków, które podchodzą blisko domów i osiedli mieszkaniowych w gminie Ustrzyki Dolne. Można odpalać race, petardy i korzystać z broni hukowej.
17.06.2023

PGE wspiera Magurski Park Narodowy oraz Narwiański Park Narodowy

PGE nawiązała współpracę z Magurskim Parkiem Narodowym oraz Narwiańskim Parkiem Narodowym. W ramach wspólnych działań w 2023 roku zostaną zrealizowane m.in. projekty edukacyjne, inicjatywy z zakresu czynnej ochrony przyrody oraz badania naukowe. Realizacja projektów jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PGE.
31.05.2023

Eolus wspiera odpowiedzialny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Eolus to jeden z wiodących deweloperów energii odnawialnej w krajach nordyckich. Rozwijając morską energetykę wiatrową, chcemy robić to odpowiedzialnie i tym samym chronić wrażliwe środowisko morskie. Dlatego Eolus wraz z Baltic Sea Action Group (BSAG) opracował zobowiązanie na lata 2022-2025, które obejmuje wszystkie nasze projekty morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Jesteśmy zobowiązani do uwzględnienia delikatnego stanu morza i pracy na rzecz ochrony Bałtyku na kilka sposobów, np. takich jak podnoszenie świadomoś
30.05.2023

Izrael. Śmiertelna epidemia pochłonęła cały gatunek jeżowca w Zatoce Akaba

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie ostrzegli izraelskie władze przed wyginięciem gatunku, który jest odpowiedzialny za utrzymanie zdrowych raf koralowych - informuje w środę dziennik "Haaretz". Agresywny patogen uśmierca zwierzęta w ciągu 48 godzin.
25.05.2023

Przez zmiany klimatu ponad połowa ptaków ma mniej potomstwa

Z powodu zmian klimatu ponad połowa gatunków ptaków w skali globalnej ma mniej potomstwa. Jednocześnie różnice między gatunkami są spore. Najbardziej tracą duże ptaki wędrowne, z kolei małe ptaki osiadłe – mają wręcz więcej młodych - wynika z międzynarodowych badań opublikowanych w PNAS.
18.05.2023

Drugie życie odpadów w gospodarce cyrkulacyjnej

Postrzeganie odpadów przez ostatnie lata zaczęło się gruntownie zmieniać – znaczenia nabrało wykorzystanie ich jako surowca. Trend ten wpisuje się w najnowsze wytyczne Unii Europejskiej, których celem ma być wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym na terenie całej wspólnoty. Czy odpady naprawdę mogą być efektywnie powtórnie wykorzystywane, czy jest to tylko medialna moda, która niedługo przeminie?
28.04.2023

KORE wspiera inicjatywę Syngenta na rzecz bioróżnorodności w rolnictwie

Kompleksowość rozwiązania i łatwość wdrożenia napędzają rozwój projektu „IoT for Good”.
19.04.2023

Uczniowie ratują żaby w Roztoczańskim Parku Narodowym

Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego rozpoczęła się akcja "Ocal żabkę", w czasie której głównie uczniowie, ale też wolontariusze i dorośli, pomagają w przenoszeniu żab i innych płazów przez drogę do miejsc rozmnażania. Akcja chroni je przed śmiercią pod kołami samochodów.
26.03.2023

Bałtyk potrzebuje odpowiedzialnych rybaków i konsumentów

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną Bałtyku i przypomnieć, że każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego kondycji. Jaką rolę odgrywają w tym zrównoważone połowy? I co każdy z nas może zrobić, by wspierać odpowiedzialne rybołówstwo?
22.03.2023

Nieoczekiwany sojusz obrońców zwierząt i rybaków przeciw polowaniom na foki

Organizacje ochrony zwierząt stanęły po raz kolejny w obronie kanadyjskich fok przed masowymi polowaniami. Ich sojusznikiem są rybacy, którzy obawiają się, że nie sprzedadzą złowionych ryb. Do polowań zachęca konserwatywny polityk.
17.03.2023

Populacja dzikich zwierząt w Tanzanii jest zagrożona

Serwis The Citizen podaje, że Tanzania potrzebuje nowych wysiłków dla ochrony dzikiej przyrody. Zagrożona jest różnorodność genetyczna. To ważne w kraju, który stara się utrzymać pozycję światowego lidera w tym zakresie i przyciągnąć do siebie nowych turystów.
11.03.2023

Prezes URE: około 30 proc. firm wytwarzających ciepło podniosło ceny o ponad 40 proc.

Około 30 proc. firm wytwarzających ciepło podniosło ceny o ponad 40 proc - poinformował w środę prezes URE Rafał Gawin. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego nie powinna wynosić więcej niż 40 proc.
19.01.2023

Nowy rezerwat przyrody chroniący żółwie błotne

Na terenie Nadleśnictwa Karczma Borowa (pow. leszczyński) powstał, mający ponad 120 ha powierzchni, rezerwat „Czarne Doły”, który ma chronić żółwie błotne. To 99. rezerwat przyrody w Wielkopolsce – przekazała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP).
09.01.2023

Bioróżnorodność pod ochroną. W Kanadzie wyznaczono nowe cele

W poniedziałek, podczas odbywającej się w Kanadzie konferencji ONZ w sprawie bioróżnorodności (COP15) negocjatorzy osiągnęli historyczne porozumienie mające znacząco przyczynić się do ochrony światowych lądów i oceanów - poinformowała agencja Associated Press.
19.12.2022

Rosja. Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego odnaleziono 1700 martwych fok

Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego w rosyjskiej Republice Dagestanu odnaleziono około 1700 martwych fok z zagrożonego gatunku nerp kaspijskich - poinformował w niedzielę szef organizacji pozarządowej Kaspijskie Centrum Ochrony Środowiska Zaur Gapizow. Przyczyna nie jest znana.
04.12.2022

Pozostało nam tylko 31% żyjącej planety [RAPORT]

W ciągu blisko 50 lat różnorodność biologiczna skurczyła się o prawie 70%. Wpływa to na zasoby wody i dostępność pożywienia, podczas gdy populacja ludzi rośnie – dzisiaj jest nas już 8 miliardów, a do 2050 roku będzie już blisko 10. Wiedząc, że do ratowania środowiska przyczynia się każda nasza decyzja: także to skąd pochodzi żywność, którą jemy, oraz jak jest wytwarzana, Fundacja WWF oraz Lidl Polska stworzyły program edukacyjny dla szkół podstawowych, popularyzujący dietę planetarną. Trwa ostatni dzień rekrutacji.
21.11.2022

W Papui Nowej Gwinei zaobserwowano bażanciaka czarnoszyjego. To pierwszy raz od 140 lat

Po raz pierwszy od 140 lat zaobserwowano bażanciaka czarnoszyjego, endemiczny gatunek ptaka z rodziny gołębiowatych zamieszkujący należącą do Papui Nowej-Gwinei Wyspę Fergussona - podało w piątek BBC. To jak odnalezienie jednorożca - skomentował jeden z kierowników wyprawy naukowej, która zaobserwowała ptaka.
18.11.2022

Chevron daje nowe życie starym platformom morskim w Zatoce Tajlandzkiej

Amerykańskie przedsiębiorstwo energetyczne Chevron realizuje przedsięwzięcie związane z wykorzystaniem wycofanych z użytku obiektów na morzu celem stworzenia z nich sztucznych raf, gdzie zapewnią siedlisko lokalnym populacjom ryb.
18.11.2022

Zwiększenie wykorzystania OZE nie przyniesie wystarczających rezultatów bez działań ograniczających zapotrzebowanie na energię [RAPORT Danfoss]

Nowa analiza opublikowana przez Danfoss podkreśla konieczność podjęcia natychmiastowych działań w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na energię. Prezydent i CEO firmy Danfoss, Kim Fausing, jest zdania, że zwiększenie poziomu wykorzystania źródeł odnawialnych nie przyniesie wystarczających rezultatów, jeśli nie ograniczymy naszego zapotrzebowania na energię.
16.11.2022

Innowacyjny system chroni ptaki przed kolizjami z turbinami wiatrowymi

Wysoka infrastruktura energetyczna może stanowić cel dla ptaków zakładających gniazda. Przykładowo kominy elektrociepłowni i elektrowni należących do Grupy PGE upodobał sobie sokół wędrowny. W ciągu ostatnich dwóch dekad na nich wykluła się 1/5 wszystkich młodych z tego gatunku, którego populacja stopniowo się w Polsce odradza. Z kolei bociany wybierają na swoje „siedziby” wysokie słupy energetyczne. PGE angażuje się w działania, które z jednej strony mają chronić ptaki, a z drugiej zapewnić ciągłość pracy infrastruktury energety
22.10.2022

Boliwia. Uratowano zagrożone wyginięciem różowe delfiny

W Boliwii ratownicy używający łodzi i dronów przez trzy dni szukali w minionym tygodniu w lasach deszczowych Amazonii parę uwięzionych różowych delfinów rzecznych. Są one zagrożonym gatunkiem.
20.10.2022

Minister energii Ontario: atom receptą na dekarbonizację i rosnący popyt

Budowa bloków jądrowych typu BWRX-300 pozwoli na dekarbonizację i zaspokoi stale rosnący popyt na energię elektryczną - powiedział PAP minister energii kanadyjskiej prowincji Ontario Todd Smith. Pierwszy BWRX-300 na świecie ma powstać w elektrowni Darlington.
15.10.2022

WWF: populacja dzikich zwierząt na świecie spadła o ponad dwie trzecie w ciągu pół wieku

Populacja dzikich zwierząt na całym świecie spadła średnio o 69 proc. w ciągu niespełna 50 lat z powodu wycinki lasów, wzrostu konsumpcji i zanieczyszczeń środowiska na skalę przemysłową - wynika z najnowszego raportu międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF i Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego (ZSL).
15.10.2022

Nadmierna produkcja i konsumpcja stanowią coraz większe obciążenie dla środowiska

– Każdy Polak generuje średnio ok. 360 kg odpadów rocznie. Co roku w Polsce marnujemy 5 mln t żywności, z czego 60 proc. w gospodarstwach domowych – mówi Joanna Erdman, wiceprezes ING Banku Śląskiego.
08.09.2022

Rybacy: jest szansa na odrodzenie się Odry w ciągu dwóch-trzech lat

Populacja ryb w Odrze może się odbudować w ciągu dwóch-trzech lat - twierdzą zawodowi rybacy z regionalnego stowarzyszenia w Niemczech. Trzeba mieć nadzieję, że za śmierć odpowiada substancja, która jest toksyczna tylko przez krótki czas, i że będzie się ona stopniowo rozcieńczać - powiedział szef Związku Rybołówstwa Brandenburgii-Berlina Lars Dettmann, dodając, że wówczas życie w rzece mogłoby się odrodzić.
25.08.2022

Czy populacja ryb się odrodzi? KE proponuje limity połowów na Bałtyku m.in. utrzymanie limitów dla połowów łososia i przyłowów dorsza

Komisja Europejska przyjęła we wtorek projekt dotyczący uprawnień do połowów na 2023 rok na Morzu Bałtyckim. Proponuje zwiększenie uprawnień do połowów śledzia ze stada centralnego i gładzicy, przy jednoczesnym utrzymaniu obecnych uprawnień połowów łososia oraz przyłowów dorsza, a także śledzia ze stada zachodniego
23.08.2022

Prof. Napiórkowska-Krzebietke: to, czy ekosystem poradzi sobie z toksycznymi algami, zależy od warunków środowiskowych w Odrze

To, czy ekosystem poradzi sobie z obecnością toksycznych alg, zależy od warunków środowiskowych panujących w Odrze - mówi PAP dr hab. inż. Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke, prof. IRŚ w Olsztynie. Nie wyklucza ona, że problematyczne glony mogą zostać wyparte przez konkurencyjne gatunki fitoplanktonu, np. sinice.
23.08.2022

Hydrobiolog: makrobezkręgowce mogą być odzwierciedleniem tego, co dzieje się w ekosystemie

Nie tylko ryby, ale i makrobezkręgowce mogą być odzwierciedleniem tego, co dzieje się w ekosystemie - mówi dr hab. Stanisław Czachorowski z UWM. Gdyby wskutek toksyn w Odrze zabrakło organizmów filtrujących: np. małży, to zdolność do samooczyszczania rzeki spadnie - dodaje.
20.08.2022

"Złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów; zabójczy jest dopiero ich zakwit

Wytwarzające toksyczne związki "złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów: zabójczy jest dopiero ich zakwit. Niektóre ich toksyny łatwo się rozkładają pod wpływem światła i dezaktywują w środowisku kwaśnym. W praktyce brakuje jednak sposobu na przyspieszenie tego procesu.
19.08.2022

Negatywnych efektów urbanizacji nie jest w stanie zrównoważyć nawet Natura 2000

W ciągu ostatnich 20 lat liczba siedlisk motyli z rodziny modraszkowatych zmniejszyła się w Polsce dwukrotnie, szczególnie poza obszarami Natura 2000. Objęcie tych owadów statusem gatunków chronionych nie gwarantuje jednak poprawy sytuacji. Największym winnym jest presja urbanizacyjna - ustalili Polacy.
25.07.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
14.06.2022

Jasność, widzę jasność! O problemie zanieczyszczenia światłem

Nie wydziela nieprzyjemnej woni, nie sprawia problemów z recyklingiem, nie zalega w altanach śmietnikowych i wysypiskach śmieci — a jednak światło może być i jest źródłem zanieczyszczenia. O problem zapytaliśmy dr. inż. Krzysztofa Skarżyńskiego z Zakładu Techniki Świetlnej Instytutu Elektroenergetyki Wydziału Elektrycznego, pasjonata oświetlenia, specjalistę z zakresu jego symulacji i pomiarów.
31.05.2022

Mieszanie różnych włókien tkanin utrudnia ich recykling!

Do 2050 roku populacja na Ziemi wzrośnie do blisko 10 mld osób, a w ślad za nią także popyt na odzież. Przemysł modowy jest już dziś jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych – emituje 1,2 mld t ekwiwalentu CO2 na rok, czyli więcej niż łącznie branże żeglugowa i lotnicza.
30.05.2022

Europejscy producenci stali mają ponad 60 projektów dekarbonizacyjnych

Europejscy producenci stali przygotowali ponad 60 dużych projektów, które do 2030 r. powinny zmniejszyć emisję CO2 o 81,5 mln ton - wynika z danych stowarzyszenia Eurofer. Jego prezes, a zarazem dyrektor generalny ArcelorMittal Europe, Geert Van Poelvoorde, zaapelował o wsparcie tych przedsięwzięć.
13.05.2022

W Panamie populacja większości gatunków ptaków zanika

Na terenie Panamy dochodzi do znaczącej redukcji populacji ptaków. Proces postępuje w tym położonym w Ameryce Środkowej kraju na przestrzeni ostatnich czterech dekad. Dotyczy on aż 70 proc. gatunków ptaków.
08.05.2022

Polska na europejskim podium... zanieczyszczenia powietrza. Czy rozwiązaniem jest miejski filtr od Oxygen City? [WIDEO]

W ostatnich dniach w godzinach porannych polskie miasta – Warszawa, Wrocław, Kraków i Poznań – trafiały do czołówki prowadzonego przez IQAir zestawienia metropolii z największym smogiem. Problem zanieczyszczenia powietrza wciąż jest poważny, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, i to mimo prowadzenia programów wymiany kopciuchów, czyli przestarzałych pieców, które stanowią jedną z głównych przyczyn smogu.
24.03.2022

Owady to doskonałe źródło pożywienia i doskonały nawóz do uprawy roślin

Owady są nie tylko doskonałym źródłem białka dla ludzi, ale także - w postaci nawozu - mają niezwykle pozytywny wpływ na rośliny. Wykorzystanie ich resztek do nawożenia pól stymuluje pożyteczne drobnoustroje glebowe i promuje zrównoważone uprawy.
12.03.2022

Fundacja PGE inwestuje w instalacje fotowoltaiczne w Biebrzańskim Parku Narodowym

Dolina Biebrzy to jedne z największych i najlepiej zachowanych mokradeł w Europie, unikalne siedlisko wielu rzadkich gatunków roślin, zwierząt i ptaków. Znajdujący się na tym terenie Biebrzański Park Narodowy od lat aktywnie działa w obszarze odnawialnych źródeł energii, m.in. nad wykorzystaniem biomasy.
11.03.2022

GDOŚ: polska zapora na wschodniej granicy umożliwi migrację zwierząt m.in. żubrów

Zapora na granicy polsko-białoruskiej będzie wyposażona w przejścia dla zwierząt, by te mogły migrować - zapewnił rzecznik Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Piotr Otrębski. Przypomniał, że po białoruskiej od lat jest ogrodzenie, które znacznie utrudnia wędrówkę zwierzętom.
08.02.2022

MSC zmienia trasy statków, by nie przeszkadzać kaszalotom

Linie MSC podjęły decyzję o zmianie tras statków na zachodnim wybrzeżu Grecji, by wyeliminować ryzyko kolizji z żyjącymi tam kaszalotami.
04.02.2022

Badanie PE: światowa produkcja żywności musi zwiększyć się o połowę; przeszkodą zmiany klimatu

W ciągu 30 lat światowa produkcja żywności musi zwiększyć się o ponad połowę; przeszkodą będą m.in. zmiany klimatu – wynika z badania Biura Analiz Parlamentu Europejskiego, które opublikowano przy okazji szczytu klimatycznego ONZ (COP26) w Glasgow.
13.11.2021

Lider branży grzewczej wspiera owady zapylające

Owady zapylające są jednym z fundamentów ekosystemów, mówi się wręcz, że co trzecia łyżka jedzenia powstaje właśnie dzięki nim. To prawda – 80% roślin w Polsce potrzebuje zapylaczy, aby owocować. Tymczasem ich populacja każdego roku spada, a wiele gatunków znajduje się na skraju wyginięcia.
28.10.2021

DCT Gdańsk na straży cennych gatunków. Kompensacja przyrodnicza zdaje egzamin na piątkę

Kompensacja przyrodnicza przy DCT Gdańsk to wydzielony fragment plaży na granicy terminala kontenerowego i plaży Stogi. Działania kompensacyjne prowadzone są w tym miejscu z uwagi na występowanie na terenie inwestycyjnym chronionych gatunków ptaków.
16.09.2021

Drastycznie spada liczba subtropikalnych owadów wodnych

Analiza danych zebranych w ciągu 20 lat sugeruje, że drastycznie spadła liczba subtropikalnych owadów wodnych, nawet na terenach uznawanych za dobrze zachowane i oddalone od negatywnych skutków rolnictwa, hodowli bydła i urbanizacji.
08.09.2021

Szczyt COP26 może przynieść nowe rozwiązania dla powstrzymania zmian klimatycznych

– Zjawiska wywołane przez zmiany klimatyczne są bardzo niebezpieczne. To są m.in. pożary, które pustoszą południe Europy, ale równie dobrze mogą pustoszyć i Polskę – mówi fizyczka atmosfery, dr Joanna Remiszewska-Michalak.
24.08.2021

Naukowcy: stada dorszy w zachodnim bałtyku nie do odbudowania

Populacja dorsza w zachodniej części Morza Bałtyckiego zmniejszyła się do tego stopnia, że – zdaniem ekspertów – przekroczony został punkt krytyczny i mało prawdopodobne jest jej odtworzenie – alarmuje pismo “Scientific Reports".
22.08.2021

Dzień Długu Ekologicznego przypadł 29 lipca: zużycie zasobów wzrasta po pandemii

Po tym, jak pandemia COVID-19 spowodowała spadek wykorzystania zasobów w 2020 roku, świat wrócił do swojego rytmu i wyrównał najgorszy dotychczasowy wynik – Dzień Długu Ekologicznego przypadł na 29 lipca.
31.07.2021

Pszczoły i zapylacze zagrożone na całym świecie, w tym w Europie Zachodniej

Populacja zapylaczy i pszczół, które są kluczowe w funkcjonowaniu ekosystemów czy produkcji żywności, jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Europie Zachodniej, przez monokulturę rolnictwa i jego chemizację oraz zmiany klimatu - mówi PAP ekolog prof. dr hab. Piotr Skubała.
21.07.2021

Coraz większe zagrożeniem braku dostępu do wody i żywności - w 2060 liczba ludności przekroczy 10 miliardów

Liczba ludności świata stale rośnie. ONZ prognozuje, że do 2060 roku przekroczy 10 mld osób, a w 2100 roku przyrost wyhamuje wszędzie z wyjątkiem Afryki. Na koniec wieku połowa dzieci, która przyjdzie na świat, urodzi się właśnie na tym kontynencie, najwięcej w Nigerii.
12.07.2021

Rolnicze zanieczyszczenie azotem - szkodliwe dla motyli

Zanieczyszczenia azotem, pochodzące z rolnictwa, przemysłu i ruchu samochodowego, mogą być szkodliwe dla motyli – piszą naukowcy na łamach magazynu naukowego „Conservation Biology”.
22.06.2021

Polskie smart city staną się bardziej ekologiczne i przyjazne dla mieszkańców

Inteligentne parkingi i oświetlenie miejskie, zarządzanie ruchem drogowym w czasie rzeczywistym, monitoring przestrzeni publicznej czy zdalny odczyt liczników – to rozwiązania z obszaru smart city najczęściej wdrażane przez polskie miasta, które jednak wciąż napotykają przy tym wiele barier.
21.06.2021

Białowieski Park Narodowy wydzierżawił od rolników ponad 100 ha łąk dla żubrów

Park narodowy podpisał umowy na dzierżawę 125 ha prywatnych łąk na potrzeby żubrów żyjących z Puszczy Białowieskiej. Właściciele działek dostaną średnio ok. 2,5 tys. zł za hektar pod warunkiem, że zbiorą i pozostawią tam siano z myślą o zimowym dokarmianiu tych zwierząt.
06.06.2021

Galapagos zalewa plastik

Zanieczyszczenie plastikiem na wyspach Galapagos dotyczy wody morskiej, plaż oraz organizmów zwierząt – alarmują naukowcy na łamach periodyku „Science of The Total Environment”.
31.05.2021

Uratujmy zagrożone wyginięciem bałtyckie morświny!

Populacja morświna w Morzu Bałtyckim jest krytycznie zagrożona wyginięciem - pozostało już tylko ok. 500 osobników. Na morświny czyha wiele zagrożeń, takich jak przyłów - przypadkowe złowienie w sieci rybackie i śmierć w wyniku uduszenia, zakłócenia powodowane przez podwodny hałas czy zanieczyszczenia chemiczne.
17.05.2021

Globalna gospodarka może stracić przez zmiany klimatu do 18 proc. PKB

Gigant ubezpieczeniowy Swiss Re wyliczył, że jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania na rzecz walki ze zmianami klimatu, to globalna gospodarka poniesie finansowe straty odpowiadające 18 proc. światowego PKB.
03.05.2021

Ostrzeżenie służb przed przekroczeniem rocznej normy benzo(a)pirenu

Ostrzeżenie o przekroczeniu średniorocznej normy zanieczyszczenia powietrza benzo(a)pirenem wydały dla obszaru całego woj. śląskiego służby środowiskowe. Narażeni na ryzyko przekroczenia normy stężenia tej rakotwórczej substancji są wszyscy mieszkańcy regionu – ok. 4,5 mln osób.
29.04.2021

„Polska/Świat - startujemy!” - to hasło 5. edycji Kongresu 590, która skupi się na pięciu kluczowych obszarach

Bezpieczeństwo zdrowotne i ekologia, społeczeństwo, gospodarka, eksport i ekspansja gospodarcza oraz infrastruktura są pięcioma głównymi obszarami omawianymi w ramach 5. edycji Kongresu 590, który będzie transmitowany na żywo w dniach 5-6 maja br.
19.04.2021

Zostań morskim bohaterem – pomóż chronić Morze Bałtyckie

Jak śpiewała w latach 90-tych Majka Jeżowska „na plaży fajnie jest”. Dziś, prawie 30 lat później kondycja Morza Bałtyckiego i jego złocistych plaż uległa drastycznemu pogorszeniu. Wakacyjne skakanie w morskiej pianie coraz częściej ograniczają zakwity sinic, a zamiast muszelek i bursztynów w piasku królują śmieci.
19.03.2021

Coraz więcej firm przestawia się na zieloną energię i ograniczanie emisji CO2

Kryzys klimatyczny i zrównoważony rozwój odgrywają coraz ważniejszą rolę w strategii dużych firm. Ze względu na skalę swojej działalności będą one mieć w nadchodzących latach decydującą rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i rozwiązywaniu związanych z tym globalnych problemów.
11.03.2021

Wilk jest i pozostanie gatunkiem ściśle chronionym

W związku z licznymi zapytaniami dot. decyzji zezwalającej na odstrzał do trzech wilków w okolicy Brzozowa (Podkarpackie) Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zdecydowanie dementuje wszelkie doniesienia o planowaniu wyłączenia wilka spod ochrony gatunkowej.
08.03.2021

Szef PZŁ chce rozpatrzenia koncepcji kontrolowanego zabijania wilków

Rozpatrzenia koncepcji kontrolowanego zabijania wilków chce przewodniczący Polskiego Związku Łowieckiego - Łowczy Krajowy Paweł Lisiak. Kontrolę liczebności wilków mogą sprawować wyłącznie myśliwi i tylko przez ściśle kontrolowany odstrzał - uważa szef PZŁ.
06.03.2021

Zanieczyszczone powietrze jest jak taksówka dla koronawirusa

Według danych z USC, udostępnionych w rządowym serwisie Otwarte Dane, w ubiegłym roku w Polsce zmarło w sumie ponad 486 tys. osób. W 2019 roku zgonów było ok. 409 tys., czyli o 77 tys. mniej. – Polacy muszą sobie uświadomić, że w ubiegłym roku umarła największa liczba osób od II wojny światowej nie tylko ze względu na koronawirusa, lecz również z powodu smogu – mówi pulmunolog, dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka. Jak wskazuje, pandemia nie przez przypadek najszybciej rozprzestrzenia się w regionach uprzemysłowionych, z najbardziej
25.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.