Wynik wyszukiwania - "power-to-x" - Wiadomości

European Energy w Polsce podpisała memorandum o porozumieniu w sprawie rozwoju Power-to-X

European Energy i dwie gminy – Barwice i Grzmiąca – chcą zbadać możliwości rozwoju produkcji zielonych paliw w Polsce. Strony podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie „Zamiaru podjęcia współpracy w celu zbadania możliwości rozwoju technologii Power-to-X” pozwalającej na produkcję zielonego e-matanolu oraz ciepła w oparciu o odnawialne źródła energii. Świadkiem tego wydarzenia był Jego Wysokość Król Danii Fryderyk X, który odwiedzał Warszawę podczas swojej oficjalnej podróży biznesowej.
02.02.2024

Polska potrzebuje prostych procedur, aby przyśpieszyć transformację energetyczną

Proces inwestycyjny w elektrownie wiatrowe na lądzie można skrócić z 7 do nawet poniżej 5 lat, konieczny jest pełnomocnik rządu do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a wprowadzone w ubiegłym roku rozwiązania legislacyjne nie działają przez brak procedur i rozporządzeń. To główne wnioski ekspertów, którzy uczestniczyli w konferencji „2023 a 2024 – co zmieni się w polskim sektorze OZE? Postulaty, plany i wyzwania, przed którymi stoi European Energy oraz branża. Jak sprostać oczekiwaniom Europy i budować zieloną gospodarkę w Pol
01.02.2024

Ørsted po raz piąty z tytułem najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie

Firma Ørsted po raz piąty prowadzi w rankingu najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie i znajduje się w światowej czołówce wszystkich organizacji w tym zakresie. Ranking Corporate Knights 2024 Global 100 Most Sustainable Corporations in World został opublikowany w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.
22.01.2024

Wyspy energetyczne: jak zapewnić im konkurencyjność kosztową?

Wyspy energetyczne obiecują zaspokoić rosnące zapotrzebowanie świata na niedrogą, stabilną i odnawialną energię. John Ammentorp, dyrektor ds. krajowego rynku energii, bada sposoby zapewnienia konkurencyjności wysp energetycznych i pomaga przenieść tę przełomową koncepcję z deski kreślarskiej do rzeczywistości.
19.01.2024

European Energy ma swój udział w dekarbonizacji sektora morskiego transportu

Przemysł i branża transportowa to po energetyce dwa obszary, które odpowiadają za największą część emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dlatego European Energy angażuje się w produkcję zielonych paliw do napędzanych e-metanolem kontenerowców Maersk. To przełom w myśleniu o realizacji modelu zeroemisyjnej gospodarki.
20.12.2023

Bruksela wyda miliardy złotych na rozwój technologii i instalacji wodorowych. Także w Polsce

European Energy przewiduje, że Polska będzie liczącym się graczem w unijnych staraniach o rozwój produkcji zielonego wodoru z odnawialnych źródeł energii. Ogromne pieniądze, które w technologie chce zainwestować Bruksela, mogą być szansą na rozwój tego sektora w Polsce.
18.12.2023

European Energy rozwija moce OZE w Polsce – globalnie z solidnymi wynikami

Dywersyfikacja portfolio, w którego skład wchodzą lądowe i morskie elektrownie wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne oraz instalacje w technologii Power-to-X sprawiła, że w trzecim kwartale 2023 European Energy zanotowała rekordowe wyniki finansowe.
04.12.2023

European Energy przekracza 130 MW mocy zainstalowanej źródeł odnawialnych w Polsce

Spółka European Energy ogłosiła, że w Polsce wybudowano instalacje o mocy przekraczającej 130 MW energii ze źródeł odnawialnych, co stanowi istotny krok milowy w rozwoju działalności European Energy w kraju.
13.10.2023

Rekordowe wyniki European Energy za pierwsze półrocze 2023 roku

Dwukrotny wzrost EBITDA oraz zysku, a także potrojenie produkcji energii elektrycznej – to wyniki European Energy za pierwsze półrocze 2023 roku. Raport spółki, która działa także na polskim rynku OZE, pokazuje potencjał dalszego wzrostu i dobre operacyjne wyniki finansowe.
13.09.2023

European Energy podpisuje umowę na zakup biogenicznego CO2 do produkcji e-metanolu

EE North America (EENA), spółka zależna European Energy z siedzibą w Danii, podpisała list intencyjny (LOI) z Montauk Renewables z siedzibą w Pensylwanii na zakup biogenicznie produkowanego CO2 do produkcji e-metanolu, który będzie wykorzystywany jako paliwo żeglugowe.
08.08.2023

Dwadzieścia pięć tysięcy gospodarstw domowych otrzyma zieloną energię z Farmy Wiatrowej Liskowo

24 czerwca 2023 roku European Energy oficjalnie otworzyła Farmę Wiatrową Liskowo, która jest już w pełni zainstalowana i przygotowuje się do kolejnych etapów komercyjnej eksploatacji. Ceremonia otwarcia farmy wiatrowej została połączona z letnim festynem gminy Rąbino, z udziałem lokalnych mieszkańców. W czasie trwania wydarzenia dzieci miały okazję samodzielnie wybudować turbinę wiatrową z klocków, a dorośli dowiedzieć się więcej, jak dokładnie działa farma wiatrowa i jakie korzyści zyskają na jej obecności.
27.06.2023

Dania zamyka drzwi dla offshore wind: 24 projekty anulowane

Dania zatwierdziła nowy plan morski, który zniesie system aukcji Open Door dla morskich farm wiatrowych i zakończy 24 z 33 projektów offshore wind zaproponowanych w ramach tego systemu.
12.06.2023

Air Products udziela Envision Energy zamówienia na turbiny wiatrowe o mocy 1,67 GW na potrzeby elektrowni wodorowej NEOM Green Company

Firma Envision Energy, globalny lider w dziedzinie zielonych technologii, ogłosiła dziś podpisanie umowy na dostawę turbin wiatrowych o mocy 1,67 GW na potrzeby NEOM Green Hydrogen Company, największej na świecie elektrowni wodorowej zasilanej w całości energią odnawialną. Elektrownia znajduje się w Oxagon, w regionie NEOM w Arabii Saudyjskiej.
06.06.2023

Najpopularniejsze klocki na świecie i gigantyczne kontenerowce stawiają na zielone paliwa

Klocki, opieka zdrowotna i statki będą zielone, jak nigdy dotąd. Po zielonej energii, czas na zielone paliwo, które zacznie uczestniczyć w transformacji polskiej gospodarki. Wszystkie te działania odbywają się przy udziale European Energy A/S, prowadzącej w Polsce wiele procesów inwestycyjnych w OZE. Spółka nawiązała współpracę z producentem klocków LEGO, firmą logistyczną Maersk oraz farmaceutyczną Novo Nordisk, którym będzie dostarczać tzw. zielony e-metanol, wytwarzany z pomocą odnawialnych źródeł energii.
12.05.2023

ABB dołącza do Lhyfe i Skyborn projektu przetwarzania morskiej energii wiatrowej na wodór

Międzynarodowy koncern ABB poinformował, że będzie współpracować z Lhyfe i Skyborn w celu wspólnej realizacji i optymalizacji projektu produkcji zielonego wodoru SoutH2Port zlokalizowanego w Szwecji.
08.05.2023

Dania otwiera drzwi dla wodoru i offshore pierwszym na świecie przetargiem PtX

Duńska Agencja Energetyczna (DEA) otworzyła przetarg na budowę i obsługę projektów Power-to-X z datą końcową wyznaczoną na 1 września.
24.04.2023

Ceny prądu napędzają rekordowe wyniki European Energy

W porównaniu z 63 mln euro w 2021 roku, w ubiegłym roku European Energy odnotowała zysk przed opodatkowaniem w wysokości 110 mln euro.
05.03.2023

Pierwsza na świecie wyspa energetyczna wypływa w morze - Elia powierza DEME-Jan de Nul wykonanie projektu u wybrzeży Belgii

Ta sztuczna wyspa (45 km od wybrzeża) będzie stanowić kluczowe ogniwo w lokalnym systemie zaopatrzenia w energię. Otworzy ona przyszłą strefę wiatrową Księżnej Elżbiety (3,5 GW) i połączy kraj z Wielką Brytanią i Danią poprzez dodatkowe interkonektory (projekty Nautilus i TritonLink).
28.02.2023

Everfuel i Better Energy podpisują MoU - kolejny krok w realizacji PtX Holstebro

21 lutego 2023 Everfuel zawarł umowę o współpracy z Better Energy. Jest to kolejny krok, który ma przyczynić się do realizacji projektu Holstebro PtX.
27.02.2023

Okrągły stół dla sektora energii odnawialnej

Rok 2022 był dla Polski równie trudny i złożony jak i dla reszty Europy. Był rokiem znaczących globalnych zmian w sektorze energetycznym, które wywarły wpływ na niemalże każdy kraj, każde przedsiębiorstwo i każdego obywatela poprzez rosnące ceny energii i zastosowanie szantażu energetycznego ze strony Rosji. Był to również czas wymagający zmiany podejścia do kwestii energii ze strony społeczeństw i opracowania nowych strategii zarządzania energią. Ułatwienie osiągnięcia efektywności energetycznej, zmniejszenie zużycia energii, dy
26.01.2023

P2X rozpoczyna budowę pierwszej w Finlandii fabryki zielonego H2

Fiński dostawca technologii Power-to-X, P2X Solutions Oy, oficjalnie rozpoczął budowę 20-MW projektu, w ramach którego powstanie pierwszy w Finlandii zakład produkcji zielonego wodoru na skalę przemysłową.
25.01.2023

HØST PtX Esbjerg podpisuje z Energinet umowę o przyłączenie do sieci

Zawarta umowa pomoże zapewnić energię elektryczną dla projektu produkcji zielonego amoniaku
11.01.2023

Ørsted podejmuje ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie FlagshipONE, największego projektu ekologicznego e-metanolu w Europie

Zarząd Ørsted podjął ostateczną decyzję inwestycyjną (FID) w sprawie projektu e-metanolu FlagshipONE o wielkości 50 000 ton/rok.
20.12.2022

Ørsted i Skovgaard Energy łączą siły w celu stworzenia dużego obiektu PtX w zachodniej Danii

Ørsted i Skovgaard Energy duński deweloper energii odnawialnej, podpisały list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy przy realizacji obiektu Power-to-X (PtX), w jednej z najbardziej atrakcyjnych duńskich lokalizacji.
06.12.2022

Zielone światło dla największego na świecie projektu PtX

Na środowym posiedzeniu rada miejska gminy Aabenraa przyjęła plan, który został sporządzony w celu umożliwienia powstania obiektu Power-to-X w Kassø. Firma European Energy otrzymała 53 mln euro finansowania z Duńskiego Funduszu Zielonych Inwestycji i wystąpiła już o pozwolenia na budowę największej na świecie fabryki e-metanolu w tym rejonie.
30.11.2022

Wyspy energetyczne i PtX rozwiązaniem kryzysu energetycznego?

Europejskie morskie farmy wiatrowe o mocy 30 GW są prawie w całości podłączone do systemu energetycznego za pomocą podmorskich kabli, które biegną od każdej farmy do kraju macierzystego.
20.11.2022

Power-to-X coraz bliżej, Ørsted i CIP współpracują przy budowie 5,2 GW morskich farm wiatrowych w Danii

Ørsted i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) nawiązują partnerstwo w celu realizacji czterech dużych projektów morskich farm wiatrowych, na duńskich wodach w ramach programu "open door". Projekty te mają uwzględniać możliwości Power-to-X i być budowane przed lub równolegle z projektami wybranymi w przetargach rządowych.
26.10.2022

Chiński gigant offshore MSE, uruchomił największy na świecie system elektrolizy alkalicznej do produkcji wodoru

Chiński dostawca rozwiązań w zakresie OZE, oraz jeden z kluczowych graczy na rynku offshore firma Mingyang Smart Energy, zaprojektowała i wyprodukowała największy na świecie system elektrolizy alkalicznej do produkcji wodoru.
25.10.2022

European Energy i ONDE wspólnie w projekcie onshore Pomerania

5 farm wiatrowych, w tym budowa jednocześnie czterech z nich oddalonych od siebie o kilkadziesiąt kilometrów, 18 turbin o łącznej mocy ponad 44,7 MW i dwaj różni dostawcy – Siemens Gamesa i GE – tak w skrócie można podsumować projekt „Pomerania” realizowany przez ONDE dla European Energy A/S.
18.10.2022

Sowitec, wspierany przez Vestas, zawiera pakt z Rolls-Royce'em w sprawie zielonego wodoru

Sowitec - globalny deweloper OZE, którego właścicielem jest Vestas - może połączyć pół gigawata elektrolizerów z energią z offshore i onshore oraz farmami słonecznymi, do produkcji zielonego wodoru w ramach podpisanego porozumienia z gigantem technologii energetycznych Rolls-Royce.
11.10.2022

Belgia zaprezentowała projekt wyspy energetycznej

Operator systemu przesyłowego Elia zaprezentował projekt pierwszej na świecie sztucznej wyspy energetycznej, która miałaby powstanie na wodach Morza Północnego.
05.10.2022

Projekty “Power to X” kluczowe dla przyszłego miksu energetycznego

W Wałczu w ramach współpracy Eurowind Energy oraz Zakładu Energetyki Cieplnej powstanie Park Energetyczny w ramach projektu Power-to-X (PTX). To zupełnie nowe myślenie o wykorzystaniu energii odnawialnej wytwarzanej z hybrydowego połączenia energii z wiatru, słońca i dodatkowych komponentów. Podstawową ideą PTX jest przekształcenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w jej inną formę – i w razie potrzeby z powrotem do elektryczności.
04.10.2022

Dania pracuje nad pierwszym na świecie przetargiem Power-to-X

Duńska Agencja Energetyczna (DEA) pracuje nad pierwszym przetargiem Power-to-X (PtX) w Danii i wkrótce zorganizuje spotkanie z interesariuszami w celu omówienia harmonogramu i ram postępowania przetargowego. Ponadto, po utworzeniu grupy zadaniowej PtX, DEA utworzyła również sekretariat do spraw Power-to-X.
24.09.2022

European Energy przyłącza do polskiej sieci farmy wiatrowe o mocy 44,7 MW

European Energy sfinalizowała budowę elektrowni wiatrowych z grupy projektów Pomerania w północno-zachodniej Polsce, która składa się z pięciu projektów wiatrowych o łącznej mocy 44,7 MW. Po przyłączeniu tej grupy projektów do sieci, firma dysponuje w Polsce całkowitą mocą wiatrową 59,7 MW. Budowa 18-turbinowej elektrowni wiatrowej rozpoczęła się w 2019 roku, gdzie całkowita wartość inwestycji wyniosła 73,15 mln euro.
02.09.2022

Vestas zgadza się na sprzedaż konwerterów i sterowników do KK Wind Solutions

Producent turbin wiatrowych Vestas podpisał umowę z KK Wind Solutions (KK) dotyczącą przejęcia gałęzi konwerterów i sterowników.
10.08.2022

Green Fuels for Denmark otrzymuje status IPCEI

W ubiegłym roku duński rząd umieścił Green Fuels for Denmark na krótkiej liście jako jeden z dwóch projektów Power-to-X kwalifikujących się do finansowania publicznego, pod warunkiem że Komisja Europejska uzna go za Ważny Projekt Wspólnego Europejskiego Interesu (IPCEI), przyczyniający się do zrównoważonego wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy i konkurencyjności gospodarki UE. W dniu dzisiejszym Komisja Europejska przyznała status IPCEI projektowi Green Fuels for Denmark, którego celem jest produkcja dużych ilości zrówno
18.07.2022

Morskie wyspy energetyczne napędzane energią z offshore i zielonym wodorem [WIDEO]

Spółka Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) przedstawiła plany budowy sztucznej wyspy przeznaczonej do produkcji na dużą skalę ekologicznego wodoru z morskiej energii wiatrowej w Danii oraz zawarła umowę z Allianz Investment Management (AIM) na wykonanie studium wykonalności dla podobnego projektu w Niemczech.
23.05.2022

Bornholm będzie bunkrował ekologiczne statki

W Porcie Roenne na duńskiej wyspie Bornholm na Bałtyku najpóźniej w 2025 roku pojawi się możliwość bunkrowania statków ekologicznymi paliwami.
08.04.2022

Co analitycy wróżą sektorowi offshore?

Na co zwracać uwagę w dalszej części roku, w sektorze energetyki wiatrowej? Jakie są dominujące trendy? Czy wojna na Ukrainie i odejście od rosyjskich surowców energetycznych przyspieszy transformację, a tym samym rozwój sektora offshore?
03.04.2022

Magazynowanie energii przy jej odnawialnych źródłach – zwiększenie udziału OZE, alternatywne nośniki energii.

Europa postawiła sobie bardzo ambitne cele dekarbonizacji gospodarki i od wielu lat przestawia się systematycznie na odnawialne źródła energii (OZE). Należy jednak przypuszczać, że dynamika tej zmiany się zwiększy z uwagi na tragiczne wydarzenia w Ukrainie. Udział OZE w zasilaniu sieci elektroenergetycznych wszystkich krajów Europy będzie wzrastał. Nieuchronnie wraz ze zwiększonym udziałem OZE pojawią się nowe wyzwania i problemy, a zarazem szanse dla inwestorów z branży energetycznej.
18.03.2022

Ørsted przyśpiesza rozwój Green Fuels for Denmark i dekarbonizację lotnictwa

Ørsted wraz z partnerami chcą przyspieszyć realizację projektu wodorowego Power-to-X ,,Green Fuels for Denmark" o dwa lata. Nowy plan zakłada uruchomienie elektrolizera o mocy 100 MW, a także rozpoczęcie zrównoważonego wychwytywania dwutlenku węgla (CO2) w 2025 roku.
11.02.2022

Szwecja stawia na produkcję e-metanolu. Do projektu FlagshipONE dołącza Ørsted

Ørsted i Liquid Wind podpisały umowę, na mocy której duński koncern energetyczny nabędzie 45 proc. udziałów w projekcie e-metanolowym FlagshipONE firmy Liquid Wind.
16.01.2022

Skandynawski kurs na hydrogen i projekty w żegludze i portach. Polska ma nowy kurs. Czas na projekty

Norweski operator promowy Norled odebrał dostawę „pierwszego na świecie promu napędzanego ciekłym wodorem” MF Hydra. Niedawno grupa technologiczna Wärtsilä, wraz z RINA, ABB, Helbio – filią Metacon AB, Liberian Registry, oraz firmą specjalizującą się w produkcji ds. energii połączyły siły w celu opracowania rozwiązania wykorzystującego wodór jako paliwo. W Geteborgu, Kopenhadze. Oslo i innych miastach skandynawskich przygotowują się do obsługi statków z napędem wodorowym.
11.12.2021

Wind Denmark wzywa do rozwoju farm wiatrowych

Wind Denmark przedstawiła zestaw propozycji mających na celu zwiększenie wykorzystania energii wiatrowej i słonecznej, tak aby kraj stał się samowystarczalny w zakresie energii odnawialnej już do 2030 roku.
02.10.2021

European Energy wzmacnia swoje działania Power to X i dołącza do organizacji Hydrogen Denmark

Duński deweloper farm wiatrowych i słonecznych European Energy dołącza do duńskiej organizacji Hydrogen Denmark, aby wzmocnić swoje działania w zakresie wodoru i rozwiązań Power-to-X.
16.05.2021

7 wodorowych cudów Europy

Jednym z głównych celów polityki energetycznej Unii Europejskiej jest osiągniecie do 2050 roku neutralności klimatycznej. Kluczową rolę w tym procesie ma odegrać zielony wodór.
05.05.2021

Pierwsza instalacja w Polsce wytworzy wodór m.in. z nadwyżek energii pochodzącej z OZE

Pod koniec 2021 roku rozpocznie się faza badań eksploatacyjnych pierwszego polskiego układu power-to-X głęboko zintegrowanego z elektrociepłownią. Ta innowacyjna instalacja pozwoli na wytwarzanie wodoru z pary pochodzącej z elektrowni, elektrociepłowni oraz energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Projekt HYDROGIN ma przyczynić się do poprawy elastyczności klasycznych elektrowni i elektrociepłowni oraz zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w polskim sektorze elektroenergetycznym.
07.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.