Dania otwiera drzwi dla wodoru i offshore pierwszym na świecie przetargiem PtX

zk

24.04.2023 06:41
Strona główna Energetyka, OZE Dania otwiera drzwi dla wodoru i offshore pierwszym na świecie przetargiem PtX

Partnerzy portalu

Dania otwiera drzwi dla wodoru i offshore pierwszym na świecie przetargiem PtX - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ens.dk

Duńska Agencja Energetyczna (DEA) otworzyła przetarg na budowę i obsługę projektów Power-to-X z datą końcową wyznaczoną na 1 września.

W ramach przetargu - pierwszego tego typu w Danii i na świecie - kraj przeznaczył 1,25 mld DKK (ok. 167,7 mln EUR) wsparcia publicznego na realizację projektów Power-to-X w postaci zielonego wodoru.

Przetarg jest organizowany w celu nabycia wodoru produkowanego przy użyciu odnawialnych źródeł energii i jest częścią celu Danii, aby osiągnąć od 4 do 6 GW mocy elektrolizy do 2030 roku oraz strategii Power-to-X, opublikowanej w 2021 roku, zgodnie z którą zasoby morskiej energii wiatrowej w kraju zapewniają dobre warunki do produkcji zielonego wodoru, który wymaga dużych ilości zielonej energii elektrycznej.

Do wsparcia kwalifikuje się tylko wodór, który jest produkowany z odnawialnych źródeł energii i spełnia wymogi dokumentacji UE dla zielonych paliw PtX. Zwycięski oferent(ci) musi(szą) doprowadzić projekt do pełnej zdolności produkcyjnej i rozpocząć produkcję zielonego wodoru w ciągu czterech lat od podpisania umowy z Duńską Agencją Energetyczną.

Uruchomienie duńskiego przetargu Power-to-X jest bezpośrednim następstwem porozumienia politycznego podpisanego w marcu 2022 roku, w którym potwierdzono cel 4-6 GW zdolności elektrolizy do końca tej dekady i podpisano plan uruchomienia pierwszego w historii przetargu PtX.

Przetarg został zatwierdzony do udzielenia publicznego finansowania Komisję Europejską 13 lutego 2023 roku  zgodnie z Wytycznymi Komisji w sprawie pomocy państwa na rzecz klimatu, ochrony środowiska i energii 2022.

DEA i duński rząd chcą osiągnąć najtańszą i jak największą ilość produkcji zielonego wodoru w ramach budżetu, zgodnie z opublikowanym przez Duńską Agencję Energetyczną 19 kwietnia dokumentem dotyczącym warunków przetargu.

Jeżeli całkowity budżet w wysokości 1,25 mld DKK może być wykorzystany na oferty poniżej 70 DKK (9,39 EUR) za GJ, odbędzie się tylko jedna runda przetargowa obejmująca cały budżet w wysokości 1,25 mld DKK. W przeciwnym razie całkowity budżet zostanie podzielony na dwie oddzielne rundy przetargowe, przy czym w pierwszej rundzie budżet wyniesie maksymalnie 750 mln DKK (ok. 100,6 mln EUR), a w drugiej co najmniej 500 mln DKK (ok. 67,1 mln EUR).

Oferenci mogą złożyć jedną ofertę, na którą może się składać kilka elektrolizerów zlokalizowanych w różnych obszarach lub kilka oddzielnych ofert, tj. po jednej ofercie na każdy elektrolizer. Oferta musi obejmować co najmniej jedną instalację elektrolizera i ta sama instalacja nie może być przedmiotem kilku różnych ofert.

Przetarg dotyczy nowych instalacji, w przypadku których nie rozpoczęto prac nad projektem z istniejącymi instalacjami kwalifikującymi się tylko w przypadku rozbudowy poprzez dodanie do nich nowych mocy elektrolizerów  i zainstalowanie oddzielnego licznika do produkcji wodoru wspieranego w ramach niniejszego przetargu.

Dotacje w wysokości 1,25 mld DKK zostaną przyznane jako pomoc operacyjna i będą wypłacane transzami za każdą ilość wyprodukowanego ekologicznego wodoru przez okres dziesięciu lat. Wsparcie państwa będzie udzielane w formie stałego dodatku do ceny w koronach duńskich (DKK) za GJ wyprodukowanego zielonego wodoru zgodnie z ceną podaną w ofercie złożonej przez zwycięskiego wnioskodawcę.

Roczny pułap jest ustalony na poziomie 125 mln DKK (ok. 16,8 mln EUR) w cenach z 2022 roku i może zostać zwiększony o maksymalnie 15 mln DKK (ok. 2 mln EUR) w przypadku większej produkcji, ale płatność za cały okres objęty dotacją nie może przekroczyć kwoty zaangażowanej w ramach umowy z DEA.

Jeżeli zostanie wybrany więcej niż jeden oferent, roczne zwiększenie o 15 mln DKK ponad roczny pułap zostanie przydzielone proporcjonalnie do udziału oferenta w całkowitym budżecie pomocy w ramach przetargu.

Po podpisaniu umowy wybrany oferent/oferenci - nie będzie mógł rozwiązać umowy z DEA, ponieważ nie ma opcji "opt-out".

Ponadto wybrany oferent musi zapewnić, że cały wodór produkowany w ciągu dziesięcioletniego okresu objętego dotacją, będzie charakteryzował się minimalną redukcją intensywności emisji o 70 procent w porównaniu z odniesieniem do paliw kopalnych w projekcie rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej opublikowanym 23 maja 2022 r. i będącym obecnie przedmiotem konsultacji.

"Spełnienie wymogu minimalnej redukcji musi być corocznie dokumentowane przez zwycięskiego oferenta poprzez przedłożenie odpowiedniej dokumentacji Duńskiej Agencji Energetycznej. Jeśli zwycięski oferent nie będzie w stanie wykazać minimalnej redukcji na poziomie 70 procent w ciągu jednego roku, pomoc w tym roku zostanie zmniejszona odpowiednio do brakującego współczynnika procentowego" - czytamy w warunkach przetargu.

W opublikowanej w grudniu 2021 roku strategii Power-to-X duński rząd wskazał, że Dania posiada pokaźne zasoby morskiej energetyki wiatrowej oraz potencjał do znacznego zwiększenia jej mocy, szczególnie na Morzu Północnym.

Strategia PtX tego kraju zakłada wykorzystanie dużych ilości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii do produkcji wodoru w procesie elektrolizy, który następnie może być dalej przetwarzany na inne paliwa, takie jak amoniak poprzez wykorzystanie azotu z powietrza lub metanol i paliwo lotnicze (SAF) poprzez wykorzystanie CO2 w procesie Carbon Capture and Utilization (CCU).

W ramach ambicji wykorzystania duńskich zasobów morskiej energii wiatrowej w zeszłym roku duński rząd oświadczył, że zbada potencjalną rewizję programu "open door" dla morskiej energii wiatrowej, zgodnie z umową z marca 2022 roku, i przeanalizuje możliwość wprowadzenia wyjątku od zasady, która ogranicza projekty do odległości 15 kilometrów od wybrzeża dla projektów, które mogą obejmować Power-to-X. Termin przeprowadzenia analizy został zaplanowany na pierwszą połowę tego roku.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.