European Energy podpisuje umowę na zakup biogenicznego CO2 do produkcji e-metanolu

08.08.2023 12:57 Źródło: European Energy
Strona główna Energetyka, OZE BioPaliwa, Biogaz European Energy podpisuje umowę na zakup biogenicznego CO2 do produkcji e-metanolu

Partnerzy portalu

European Energy podpisuje umowę na zakup biogenicznego CO2 do produkcji e-metanolu - ZielonaGospodarka.pl
European Energy

EE North America (EENA), spółka zależna European Energy z siedzibą w Danii, podpisała list intencyjny (LOI) z Montauk Renewables z siedzibą w Pensylwanii na zakup biogenicznie produkowanego CO2 do produkcji e-metanolu, który będzie wykorzystywany jako paliwo żeglugowe.

Umowa strategiczna przyzna EENA opcję na wszystkie biogeniczne CO2 z zakładów Montauk w Teksasie, co ma być wystarczające do produkcji e-metanolu na dużą skalę. Oczekuje się, że początkowy okres dostaw rozpocznie się w 2026 r. i potrwa 15 lat po ostatecznym uzgodnieniu, z możliwością późniejszego przedłużenia. European Energy buduje obecnie zakład Power-to-X w Danii (Kassø), który będzie pierwszym tego typu obiektem dostarczającym e-metanol m.in. globalnej firmie logistycznej Maersk. Firma zamierza wykorzystywać biogeniczny CO2 pochodzący z Montauk do instalacji e-metanolu w Teksasie, która jest obecnie w fazie opracowywana. Planowana dostawa ma wedle planów zapobiec przedostawaniu się krytycznej ilości biogenicznego CO2 do atmosfery i wykorzysta go winny, za to korzystny dla środowiska sposób. Dodatkowo ma zapewnić nowy strumień przychodów z towarów o stałej cenie dla firmy.

- Oczekiwana umowa między Montauk i EE North America będzie miała pozytywny wpływ na globalną redukcję emisji CO2 który przyczynia się do zmian klimatycznych, przy jednoczesnym rozszerzaniu i dywersyfikacji naszych źródeł przychodów, w tym przypadku poprzez sprzedaż towarów po stałej cenie - powiedział dyrektor generalny Montauk Sean McClain.

- Myśląc kreatywnie, budując solidne relacje i łącząc strategicznie elementy dla długoterminowego wzrostu, jesteśmy w czołówce transformacji ku czystej energii. Z prawdziwym podekscytowaniem i wspólną wizją, EE North America i Montauk tworzą potężne partnerstwo, które napędza nas w kierunku jaśniejszego i bardziej zrównoważonego jutra. Nasza pasja do przejścia na czystszą energię napędza nasze zaangażowanie na każdym kroku - stwierdziła prezes EE North America Lorena Ciciriello

- Dzięki holistycznemu podejściu do rozwoju projektów i silnym partnerstwom strategicznym, wykorzystujemy doświadczenie z naszego projektu e-metanolu w Danii (Kassø), maksymalizując naszą przewagę w USA, wraz z naszą spółką Ammongas, która dostarcza rozwiązania do wychwytywania i oczyszczania CO2. Naszym celem jest stanie się kluczowym graczem w USA w dziedzinie e-paliw i wodoru, napędzanie innowacji i budowanie zrównoważonej przyszłości energetycznej - Jaime Casasus-Bribian, dyrektor European Energy ds. projektów Power-to-X dla obu Ameryk i Półwyspu Iberyjskiego.

Dzięki temu dynamicznemu partnerstwu EENA chce umocnić swoją pozycję jako kluczowego gracza w sektorze energii odnawialnej, przyjmując podejście oparte na współpracy w celu promowania odpowiedzialności za środowisko i wytyczania ścieżki w kierunku jaśniejszego, czystszego jutra. Ponieważ inicjatywy Power-to-X nabierają tempa, EENA aktywnie poszukuje odpowiednich partnerów do tych transformacyjnych projektów, torując drogę dla ekologicznych alternatyw paliwowych. Wykorzystywany m.in. biogeniczny CO2 odgrywa tu kluczową rolę w produkcji e-paliw na bazie węgla, a nowa umowa ta ma podkreślać możliwość pozyskiwania tego niezbędnego składnika w USA, zapewniając także zastąpienie paliw kopalnych i chemikaliów lokalnie produkowanymi e-paliwami.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.