Wynik wyszukiwania - "ryś " - Wiadomości

Prezes KSSE: czekamy na decyzję, aby projekt fabryki Izery rozpoczął operacyjny charakter

Czekamy na decyzję, aby projekt budowy fabryki Izery w Jaworznie rozpoczął swój operacyjny charakter – powiedział prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) Rafał Żelazny.
16.05.2024

Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nabiera tempa. Ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej inwestycji

W maju ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Pierwszy etap badań zakończy się w tym roku, a wyniki zostaną wykorzystane w trwającym procesie projektowania elektrowni przez konsorcjum Westinghouse i Bechtel. – Chcemy dobrze poznać strukturę gruntu, na którym posadowiona będzie elektrownia. Dzięki temu będziemy mogli dopracować sam projekt elektrowni z perspektywy bezpieczeństwa – podkreśla Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska.
14.05.2024

ElectroMobility Poland z pozwoleniem na budowę fabryki w Jaworznie

Prezydent Jaworzna wydał spółce ElectroMobility Poland (EMP) pozwolenie na budowę zakładu produkcyjnego samochodów elektrycznych marki Izera - podało w piątek miasto. Spółka poinformowała też o zakończeniu jej audytów i przekazaniu wyników nadzorowi właścicielskiemu.
10.05.2024

Spółka ElectroMobility Poland wybrała wykonawcę fabryki w Jaworznie

Spółka ElectroMobility Poland (EMP), przygotowująca produkcję samochodów elektrycznych w Jaworznie, wybrała generalnego wykonawcę fabryki, firmę Mirbud - podała w środę EMP. Strony podpisały list intencyjny warunkujący podpisanie umowy uzyskaniem przez EMP zgód korporacyjnych.
13.03.2024

Minister przemysłu: transformacja energetyczna przebiegnie od węgla do atomu

Transformacja energetyczna w Polsce przebiegnie od węgla do atomu, dlatego lokalizacja ministerstwa przemysłu na Śląsku jest najlepsza - oświadczyła w piątek szefowa resortu przemysłu Marzena Czarnecka podczas oficjalnej inauguracji działania ministerstwa w Katowicach.
01.03.2024

Wesoły: oczekuję od Ministerstwa Przemysłu skutecznej transformacji

Oczekuję od Ministerstwa Przemysłu skutecznej transformacji woj. śląskiego i energetyki - powiedział w środę w Radiu Katowice wiceprzewodniczący śląskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, b. wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo, poseł Marek Wesoły.
28.02.2024

Szef MAP: Orlen Synthos Green Energy będzie audytowany przez nowe władze Orlenu

Spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) będzie poddana audytowi przez nowe władze Orlenu, które będą wyłonione w konkursie - wynika z wtorkowej wypowiedzi ministra aktywów państwowych Borysa Budki.
14.02.2024

Politechnika Lubelska zaprezentowała maszynę, która ma pomóc w zagospodarowaniu odpadów

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali maszynę do przetwórstwa tworzyw i wytwarzania nowych wyrobów z materiałów polimerowych pochodzących z recyklingu. Efekty pracy zaprezentowali we wtorek podczas spotkania z przedsiębiorcami w Lublinie.
13.12.2023

Borys Budka: trzeba wyjaśnić, jak to możliwe, że mimo negatywnej opinii ABW 14-dniowa minister wydała decyzję w sprawie SMR

Trzeba wyjaśnić, jak to możliwe, że mimo negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego 14-dniowa minister wydała decyzję w sprawie małych reaktorów jądrowych – powiedział we wtorek szef klubu KO Borys Budka. Jego zdaniem jest to jedna z największych afer na koniec rządów PiS.
12.12.2023

Donald Tusk w ogniu pytań o projekty ustawy dot. cen energii i wiatraków

Posłowie PiS pytają lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, kto przygotował projekt ustawy dotyczącej cen energii i wiatraków. Zarzucają także, że za propozycją może stać osoba, która reprezentuje duże przedsiębiorstwa energetyczne.
07.12.2023

Prezes PSEW – nie będzie żadnych wywłaszczeń pod wiatraki

Stanowisko branży wiatrowej jest jasne i nie zmienia się – nie postulujemy i nie będziemy postulować o możliwość korzystania z instytucji celu publicznego dla lokalizacji farm wiatrowych. - oświadczył prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki
01.12.2023

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

Rośnie popyt na instalacje fotowoltaiczne w modelu usługowym

Coraz więcej firm w Polsce, głównie z branży nieruchomości i handlu detalicznego, zainteresowanych jest pozyskaniem instalacji fotowoltaicznych w modelu usługowym (PV as a Service – PVaaS). Oprócz możliwości obniżenia kosztów energii i prowadzenia bardziej zrównoważonego rozwoju, projekty usługowe pozwalają spółkom ograniczy wydatki inwestycyjne.
06.10.2023

Ryś uratowany przez pracowników Mazurskiego Parku Krajobrazowego

Po sygnale od mieszkańców okolic Wielbarka pracownicy Mazurskiego Parku Krajobrazowego odłowili osłabionego i wychudzonego rysia. Teraz o zdrowie zwierzęcia walczą specjaliści z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku w Nadleśnictwie Olsztynek.
19.09.2023

Port Gdynia. Elektryczne auta i rowery dla pracowników

Port Gdynia wykonał krok w stronę elektromobilności. Zarząd portu zakupił dwa pierwsze auta elektryczne na potrzeby działów operacyjnych. Na portowych terenach pojawiło się także kilka pierwszych punktów ładowania elektryków.
25.08.2023

Na Dolnym Śląsku o zmianach energetycznych

Zmiany energetyczne to wyrażenie odmieniane przez wszystkie przypadki. Z ekspertami z UE spotkanie zorganizował Wałbrzyski Klaster Energii i Wodoru Wklaster. Spotkanie w ramach programu START odbyło się w hotelu Piotr w Boguszowie Gorcach. Celem warsztatu było opracowanie "Teorii Zmiany" dla części podregionu Wałbrzych oraz usprawnienie związku istniejącej listy projektów z celami rozwoju. Wklaster jest partnerem Gryfickiego Klastra Energii.
02.08.2023

Powstało szkło, które jest wytzymalsze i jego produkcja wymaga mniejszej emisji CO2

Zespół z Penn State stworzył szkło, które jest 10 razy odporniejsze na uszkodzenia, a jego produkcja wymaga o połowę mniejszej emisji dwutlenku węgla. Naukowcy nazwali je LionGlass.
07.07.2023

PSEW: Energia dla Polski – wizje sektora energetycznego po wyborach

Podczas konferencji #PSEW2023 jednym z punktów zwrotnych, mających nakreślić plan działań rządu w aspekcie rozwoju OZE była debata polityczna „Energia dla Polski” – wizje sektora energetycznego po wyborach. W roku wyborczym kluczowe staje się pytanie, jakie kwestie wymagają najpilniejszych działań, aby powstrzymać kryzys energetyczny. Jakie są recepty polityków?
21.06.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania

W dzisiejszym artykule, będącym kontynuacją rozpoczętej przez Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Gospodarka Morska.pl mini serii, traktującej o rozwiązaniach legislacyjnych, związanych z Morską Energetyką Wiatrową na świecie, autorzy skupią się na rozwiązaniach przyjętych w Danii.
18.05.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Zielonagospodarka.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - Zielonagospodarka.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
11.05.2023

Skuteczna gospodarka o obiegu zamkniętym wymaga edukacji konsumentów

Regulacje unijne nie pozostawiają wątpliwości - gospodarka o obiegu zamkniętym to jeden z filarów rozwoju UE. Każda organizacja będzie musiała wprowadzić cyrkularny model gospodarowania odpadami - zgodzili się uczestnicy panelu dyskusyjnego „GOZ i łańcuch wartości w modelach operacyjnych i strategiach biznesowych”, który odbył się podczas IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR’23.
21.04.2023

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Innowacje

Jak zwiększyć udział polskich firm w budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku i w innych częściach świata? Jak uczynić je nie tylko podwykonawcami, ale również głównymi wykonawcami? Obecnie wśród branżowych spotkań oraz na specjalistycznych portalach trwają dyskusje na temat budowy statku WTIV (Wind Turbine Installation Vessel) dla polskiego armatora. Warto jednak pamiętać, że jednostki WTIV są ważnym elementem budowy farm wiatrowych i stanowią spektakularną część procesu budowy, ale rozwój morskiej energetyki wiatrowej może s
21.04.2023

Faryś z PZPM: rozwój stacji ładowania aut elektrycznych nie nastąpi bez odpowiedniej sieci zasilania

Rozwój sieci stacji ładowania aut elektrycznych nie nastąpi bez sieci zasilania, która dostarczy prąd odpowiedniej mocy tam, gdzie kierowcy będą tego oczekiwali - ocenił prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś.
03.04.2023

Pierwszy samowystarczalny energetycznie dom do indywidualnej konfiguracji [WIDEO]

Uniwersalny dom, który można skonfigurować tak, żeby odpowiadał indywidualnym potrzebom, a przy tym nowoczesny, naszpikowany inteligentnymi rozwiązaniami i mieszczący się w budżecie przyjętym przez inwestora – taki budynek zaprojektował architekt Daniel Cieślik i jego pracownia ANTA Architekci. Dzięki dachowi fotowoltaicznemu, fasadzie lub carportowi budynek jest w pełni samowystarczalny energetycznie, co znacznie obniża koszty jego eksploatacji. – Dachy solarne są alternatywą nie tylko dla paneli fotowoltaicznych, ale dla dachów
28.03.2023

Sasin: według bardzo wstępnego szacunku budowa jądrówki w Pątnowie to koszt ok. 100 mld zł

Według bardzo wstępnego szacunku koszt budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie to ok. 100 mld zł - poinformował we wtorek wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że "bardziej przybliżony kosztorys" powinien być znany za kilka miesięcy.
08.03.2023

Kierunek – morze i klimat. Transport Week 2023, czyli kiedy, gdzie i dlaczego warto tam być?

Morska energetyka wiatrowa, cyberbezpieczeństwo w portach, inwestowanie w portach europejskich, zasilanie elektryczne statków z lądu (OPS) i definiowanie odpowiedzialności klimatycznej – to niektóre tematy zbliżającej się 12. edycji międzynarodowej konferencji Transport Week. Wydarzenie organizowane przez firmę Actia Forum odbędzie się w dniach 14-15 marca 2023 r. w Gdyni. W tym roku nowością będzie początek cyklu Baltic Ports for Climate Conference, organizowanego we współpracy z Baltic Ports Organization.
22.02.2023

Sasin: projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie idzie bardzo szybko

Projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie idzie bardzo szybko - uważa wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak poinformował w czwartek, inwestycja ma bardzo mocne finansowe podstawy, a jej kosztorys powinien zostać stworzony w kilka miesięcy.
02.02.2023

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA

W poprzednich swoich artykułach tematycznie związanych z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich: ● Morskie Farmy Wiatrowe a bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim - zielonagospodarka.pl ● Polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych przepisów? - zielonagospodarka.pl ● Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa - zielonagospodarka.pl ● Nieefektywny System Bezpieczeństwa RP w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych - zielonagospodarka.pl ● Ustawa o promowaniu wytwarzania ene
10.01.2023

Powstała pierwsza polska książka o morskiej energetyce wiatrowej

Grupa specjalistów i praktyków zajmujących się morską energetyką wiatrową, niezależnie od swojej działalności biznesowej i zawodowej, postanowiła przygotować książkę poruszającą temat, który wzbudza ostatnio bardzo duże zainteresowanie.
05.01.2023

Prezes PFR o fuzji Orlenu i Lotosu: moim zdaniem taki alians ma sens

Moim zdaniem taki alians strategiczny ma sens z perspektywy gospodarczej Polski - ocenił w czwartek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys pytany o fuzję PKN Orlen i Lotosu.
29.12.2022

W Allier powstanie jedna z największych w Europie kopalnia litu - jak wpłynie na środowisko?

Grupa wydobywcza Imerys zamierza zostać europejskim liderem produkcji litu. Ma to umożliwić wyceniana na ok. 1 mld euro inwestycja we francuskim Allier w uruchomienie pierwszej w kraju i jednej z największych w Europie kopalni tego metalu - ogłosiła spółka w poniedziałek.
24.10.2022

Badanie CCA: spośród 152 notowanych spółek, 21 z tytułem "Spółka Świadoma Klimatycznie"

Zdecydowanie, trzykrotnie wzrosła liczba spółek świadomych klimatycznie w Polsce. Grono liderów powiększyło się z 7 w roku 2021 do 21 firm, które 2022 roku otrzymały tytuł Spółki Świadomej Klimatycznie w 4 edycji Badania Świadomości Klimatycznej CCA, przeprowadzonego przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych oraz Bureau Veritas Polska, we współpracy z MATERIALITY. I choć ze świadomością klimatyczną w organizacjach jest lepiej, to wciąż daleko nam do odpowiedzialności w zarządzaniu tak ważnym dla
20.10.2022

Borys Budka składa wniosek o kontrolę NIK w spółce Enea Nowa Energia

Szef klubu KO Borys Budka zapowiedział we wtorek w Radomiu, że składa wniosek o przeprowadzenie przez NIK kontroli w mającej siedzibę w tym mieście spółce Enea Nowa Energia.
11.10.2022

W Szwecji powstanie farma słoneczna o mocy 550 MW

Fińska spółka energetyczna Ilmatar Solar zainstaluje jedną z największych elektrowni słonecznych w Europie. Jej mocy wyniesie 550 MW i będzie zlokalizowana w gminie Motala w Östergötland w Szwecji.
13.09.2022

PFR: 1 mld zł dla Gaz-Systemu na projekty związane z bezpieczeństwem energetycznym

Polski Fundusz Rozwoju udzielił operatorowi przesyłowemu gazu Gaz-Systemowi 1 mld zł finansowania na projekty inwestycyjne związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju i dywersyfikacją dostaw gazu.
08.09.2022

Tauron: naprawiony blok 910 megawatów w Jaworznie wkrótce będzie uruchomiony

Naprawa leja kotła bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie została zakończona - poinformowała we wtorek Grupa Tauron, do której należy blok. Do końca tygodnia blok ma być zsynchronizowany z siecią i będzie do dyspozycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych - zapewnia spółka.
30.08.2022

KGHM: sytuacja dot. wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez spółkę

Aktualna sytuacja dotycząca stanu wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez KGHM Polska Miedź S.A. na terenie Zagłębia Miedziowego – podkreśliła w czwartkowym oświadczeniu miedziowa spółka.
18.08.2022

Prezes PFR: kluczowe wyzwanie dla Europy to przetrwać zimę

Kluczowe wyzwanie dla Europy to przetrwać zimę. Czas będzie działał na niekorzyść Rosji - powiedział w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z Business Insider prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.
15.08.2022

Westinghouse i Bechtel przygotowały studium inżynieryjne dla atomu w Polsce

Firmy Westinghouse i Bechtel ukończyły raport Front-End Engineering and Design (FEED) - studium budowy elektrowni jądrowych w Polsce - poinformowało PAP biuro prasowe Westinghouse w Polsce. FEED ma być częścią amerykańskiej oferty dla polskiego rządu.
25.07.2022

KE proponuje ok. 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji

Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu.
18.05.2022

Elektryczne Solarisy wyjechały na linie w Ostrawie

Pierwsze w Czechach autobusy elektryczne marki Solaris uroczyście wyjechały na ulice Ostrawy. W 2021 roku firma Solaris podpisała z przewoźnikiem Dopravní podnik Ostrava (DPO) umowę na dostawę 24 autobusów Urbino 12 electric wraz z infrastrukturą ładowania. Dziś nastąpiło uroczyste przekazanie miastu pierwszej transzy ośmiu sztuk.
09.05.2022

Mieszkańcy miast wracają do hulajnóg elektrycznych

Dane wewnętrzne Dott, wiodącego europejskiego operatora mikromobilności, potwierdzają, że sezon e-hulajnóg rozpoczął się na dobre! W pierwszym kwartale 2022 r. liczba przejazdów w Polsce wzrosła o 140%, porównując pierwszy tydzień stycznia z ostatnim marca.
04.05.2022

Naimski: oferta USA w sprawie zielonego atomu będzie rozpatrywana przez rząd jesienią

Polska wspólnie z USA pracuje nad realizacją umowy dotyczącej współpracy w cywilnej energetyce jądrowej. Amerykańska propozycja w tej sprawie będzie rozpatrywana przez polski rząd jesienią – przekazał PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
26.03.2022

Ekspert: USA wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
26.03.2022

Borys o cenach uprawnień do emisji CO2: spadły o 30 proc. wobec szczytu w lutym

Nastąpiło załamanie cen CO2 - wskazał we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że spadek wyniósł 30 proc. od szczytu w lutym, co daje szanse m.in. na obniżkę cen energii elektrycznej.
02.03.2022

Westinghouse: w czerwcu studium inżynieryjne atomu dla Polski

Pod koniec czerwca polski rząd i administracja USA otrzymają raport FEED - inżynieryjne studium budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Będzie zawierał m.in. szacunek nakładów - powiedział PAP wiceprezes oddziału nowych projektów w Westinghouse, Joel Eacker.
22.01.2022

KO chce informacji premiera nt. planów sprzedaży Lotosu

KO chce, by premier Mateusz Morawiecki przedstawił na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu informację na temat planów sprzedaży części aktywów Lotosu. Polityków KO niepokoją zwłaszcza doniesienia, jakoby w transakcji miał uczestniczyć współpracujący z Rosjanami węgierski koncern MOL.
10.01.2022

Piwowarzy walczą ze zmianami klimatu, karmiąc glony sfermentowanym chmielem

Australijscy piwowarzy z Nowej Południowej Walii (NSW), by zredukować natężenie zmian klimatu, karmią glony sfermentowanym chmielem - podała w czwartek Agencja Reutera. Algi zatrzymują wytwarzany podczas fermentacji chmielu dwutlenek węgla i zamieniają go w tlen - tłumaczyła agencja.
19.11.2021

NFOŚiGW dofinansuje ekoprojekty na rzecz państw Bałkanów Zachodnich

Do 2 mln zł będą mogły otrzymać ekoprojekty realizowane przez polskie podmioty w kooperacji z partnerami z jednego z sześciu państw Bałkanów Zachodnich - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
09.11.2021

Orlen Oil szuka wykonawcy projektu koncepcyjnego instalacji fotowoltaicznej

Orlen Oil z Grupy Orlen poszukuje wykonawcy projektu koncepcyjnego i analizy biznesowej, dotyczącej instalacji fotowoltaicznej na terenie zakładów produkcyjnych w Jedliczu i Trzebini oraz w tamtejszym Centrum Dystrybucyjnym spółki. Oferty w ogłoszonym przetargu można składać do 5 listopada.
22.10.2021

Borys: programiści pomogą samorządom mierzyć się z wyzwaniami klimatycznymi

Utalentowani programiści pomogą samorządom mierzyć się ze wskazanymi przez nie wyzwaniami klimatycznymi – zapowiedział w poniedziałek w Poznaniu prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Poinformował, że ruszył nabór do Klimatonu dla Miast.
12.10.2021

KG o giełdzie: ułatwić inwestycje pasywne i proekologiczne oraz uprościć regulacje

Na warszawskiej giełdzie nastąpiła korzystna zmiana w strukturze reprezentowanych sektorów gospodarki. Żeby podtrzymać pozytywne dla inwestorów trendy, trzeba obecnie postawić na bezpieczne i pasywne formy inwestowania, położyć akcent na działania proekologiczne notowanych spółek oraz uprościć regulacje – uznali uczestnicy debaty o rynku kapitałowym podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (20-22 września 2021 r.).
23.09.2021

Pokaz drugiej na świecie lokomotywy na wodór wyprodukowanej w Pesie

Pesa Bydgoszcz wyprodukowała prototyp lokomotywy z napędem wodorowym. To drugi tego typu, po chińskim, pojazd na świecie. Pokaz lokomotywy odbył się we wtorek w Gdańsku podczas 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako.
22.09.2021

Boom inwestycyjny w OZE

– Dla Grupy PFR priorytetem będzie teraz już nie tylko ratowanie przedsiębiorstw i miejsc pracy. Chcemy aktywnie włączyć się we wsparcie inwestycji w obszarach infrastruktury oraz transformacji energetycznej i cyfrowej – zapowiedział Paweł Borys, przewodniczący Rady Grupy PFR. Do boomu inwestycyjnego polskich firm szykują się wszystkie spółki z grupy.
10.09.2021

Odpady radioaktywne będą składowane na Słowienii

Deep Isolation, czołowy dostawca innowacyjnych rozwiązań w zakresie przechowywania i składowania wypalonego paliwa jądrowego i wysokoaktywnych odpadów promieniotwórczych, ogłosił zdobycie nowego zamówienia na przeprowadzenie studium wykonalności odwiertów głębokich dla ARAO, słoweńskiej organizacji odpowiadającej za gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi.
31.08.2021

Wiedeń finansuje zazielenianie fasad, dachów i dziedzińców. Tak walczy ze zmianami klimatycznymi

Miejskie tereny zielone odgrywają ważną rolę w łagodzeniu letnich upałów i ochronie bioróżnorodności. Dlatego miasto Wiedeń zapewnia obecnie wsparcie finansowe na zazielenianie fasad miejskich, dachów i dziedzińców budynków dotacją w wysokości od 3.200 do 20.200 euro.
14.07.2021

Komisja Rolnictwa: rozwój rolnictwa ekologicznego wymaga wsparcia

W Polsce rolnictwo ekologiczne rozwija się zbyt wolno, potrzebuje wsparcia i wytyczenia konkretnych celów - ocenili w środę posłowie z sejmowej komisji rolnictwa. Resort rolnictwa przekonuje, że jest plan na wzrost produkcji ekologicznej.
07.07.2021

Komisja rolnictwa bez poprawek do projektu noweli ustawy o grupach producentów rolnych

Sejmowa komisja rolnictwa nie wniosła we wtorek poprawek do projektu nowelizacji ustawy o grupach producentów rolnych, który ma usprawnić proces tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych, związków i organizacji producentów.
07.07.2021

Polskie uczelnie stawiają na kierunki przyszłości. Studenci rozwijają projekty związane z przemysłem kosmicznym czy elektromobilnością

W zestawieniu tysiąca najlepszych ośrodków akademickich na świecie w 2020 roku znajduje się zaledwie osiem polskich uczelni. Stopniowo stają się jednak coraz bardziej innowacyjne, co pokazała choćby pandemia koronawirusa. – Przeszliśmy generalny test związany z cyfryzacją, ale oprócz tego rozwijamy obszary związane z komercjalizacją wyników badań – podkreśla prof. dr hab. inż. Adam Woźniak, prorektor ds. rozwoju Politechniki Warszawskiej. Na uczelniach pojawiają się kierunki przyszłości, coraz więcej ośrodków rozwija innowacyjne
14.06.2021

Budka apeluje do rządu: nie zabijajcie energetyki z paneli fotowoltaicznych

Lider PO Borys Budka zaapelował do rządu, by wycofał się z planowanych zmian dotyczących fotowoltaiki, które w jego ocenie uderzą w przyszłych producentów tego typu energii. Zabiliście wiatraki, nie zabijajcie energetyki z paneli fotowoltaicznych – podkreślił Budka.
10.06.2021

Duńczycy na podium w dekarbonizacyjnym wyścigu

Dania udowadnia, że jest liderem europejskiej dekarbonizacji, chętnie odwracając się od swojej historii wydobycia ropy i gazu oraz silnej zależności od węgla.
07.05.2021

TOGETAIR: według firm reforma gospodarki odpadowej będzie droga dla przedsiębiorców i konsumentów

Projektowane przepisy odpadowe w Polsce spowodują bardzo drogi dla firm i konsumentów system, reforma jest postawiona na głowie - przekonywali na konferencji TOGETAIR przedsiębiorcy. Resort klimatu i środowiska zapewnił, że przepisy w tej sprawie będą dostosowane do polskiego rynku.
22.04.2021

Stena Elektra: pierwszy na świecie prom roPax z napędem w 100 procentach elektrycznym

Szwedzki armator promowy, Stena Line, planuje najpóźniej do 2030 roku wprowadzić do służby dwa napędzane akumulatorami jednostki roPax, które w żadnym stopniu nie będą zasilane paliwami kopalnymi.
08.02.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.