PFR: 1 mld zł dla Gaz-Systemu na projekty związane z bezpieczeństwem energetycznym

zk

08.09.2022 16:13 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse PFR: 1 mld zł dla Gaz-Systemu na projekty związane z bezpieczeństwem energetycznym

Partnerzy portalu

PFR: 1 mld zł dla Gaz-Systemu na projekty związane z bezpieczeństwem energetycznym - ZielonaGospodarka.pl
Budowa Baltic Pipe. Fot. Gaz-System

Polski Fundusz Rozwoju udzielił operatorowi przesyłowemu gazu Gaz-Systemowi 1 mld zł finansowania na projekty inwestycyjne związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju i dywersyfikacją dostaw gazu.

Jak poinformowano w środę na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, umowę pożyczki podporządkowanej z Gaz-Systemem na kwotę 1 mld zł zawarł PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN. Według Gaz-Systemu pożyczka pozwala na stabilne finansowanie planu inwestycyjnego mającego na celu wzmocnienie krajowej sieci przesyłowej oraz na kontynuację projektów związanych z dywersyfikacją źródeł i kierunków dostaw gazu.

Informując na Forum Ekonomicznym o zawartej w środę umowie, prezes PFR Paweł Borys zaznaczył, że chodzi o finansowanie długoterminowe, które umożliwi Gaz-Systemowi ważne inwestycje w rozwój infrastruktury przesyłowej gazu.

Jak podkreślił Borys, PFR współpracuje z Gaz-Systemem przy kolejnej ważnej inwestycji - pływającym terminalu FSRU w Gdańsku. „Chcemy być partnerem przy tej inwestycji” - zapewnił Borys.

Wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko podkreślił, że operator od wielu lat realizuje program dywersyfikacji, inwestując duże pieniądze na zasadzie wyceny ryzyka. „Niestety to ryzyko się zmaterializowało” - dodał.

Odnosząc się do pożyczki, Zawartko zaznaczył, że „naszym zadaniem jest wykorzystać te pieniądze w ten sposób, żeby powstały nowe źródła jak wspomniany FSRU”. Przypomniał, że terminal jest obecnie planowany na ponad 6 mld m sześc. rocznie, ale „w tej chwili skalujemy go na dwa razy więcej”.

Inwestujemy w ten sposób, że pieniądze zostają w większości w polskiej gospodarce - dodał wiceprezes Gaz-Systemu. Jak zaznaczył, nawet jak niektóre inwestycje, np. na morzu prowadzą firmy zagraniczne, to polscy specjaliści uczą się przy okazji tych technologii i ta wiedza zostanie w Polsce.

Zawartko przypomniał, że Gaz-System zajmuje się też zielonymi technologiami - m.in. jest obecny we wszystkich inicjatywach europejskich co do budowy szkieletowej sieci przesyłu wodoru. Tak aby docelowo to był rynek, a nie dominacja jednego łańcucha dostaw od producenta do sprzedawcy - wskazał.

Jak ocenił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej Mateusz Berger, ostatnie miesiące pokazały, że transformacja energetyczna nie będzie się mogła odbyć bez towarzyszącej infrastruktury energetycznej i gazowej.

Berger dodał, że niezbędna będzie redefinicja roli gazu w transformacji, i że długoplanowo Polska i Europa powinny wrócić do energii jądrowej, a Polska ma istotną rolę, by ten trend wzmacniać.

Tagi:
pfr

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.