Borys Budka: trzeba wyjaśnić, jak to możliwe, że mimo negatywnej opinii ABW 14-dniowa minister wydała decyzję w sprawie SMR

Borys Budka: trzeba wyjaśnić, jak to możliwe, że mimo negatywnej opinii ABW 14-dniowa minister wydała decyzję w sprawie SMR - ZielonaGospodarka.pl
12.12.2023 15:31
Strona główna Energetyka, OZE Borys Budka: trzeba wyjaśnić, jak to możliwe, że mimo negatywnej opinii ABW 14-dniowa minister wydała decyzję w sprawie SMR

Partnerzy portalu

Borys Budka: trzeba wyjaśnić, jak to możliwe, że mimo negatywnej opinii ABW 14-dniowa minister wydała decyzję w sprawie SMR - ZielonaGospodarka.pl
Fot. GE Hitachi

Trzeba wyjaśnić, jak to możliwe, że mimo negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego 14-dniowa minister wydała decyzję w sprawie małych reaktorów jądrowych – powiedział we wtorek szef klubu KO Borys Budka. Jego zdaniem jest to jedna z największych afer na koniec rządów PiS.

Borys Budka, który w nowym rządzie ma objąć funkcję ministra aktywów państwowych, powiedział we wtorek dziennikarzom, że w spółkach Skarbu Państwa "zamiast PiS-owskich nominatów będą uczciwi, prawdziwi menedżerowie, którzy będą działać zgodnie z interesem Skarbu Państwa".

Odniósł się też do zapowiedzi premiera Donalda Tuska z exposé, że w ciągu kilkudziesięciu godzin rząd przedstawi informacje, jakie są źródła decyzji dotyczące przyszłości bezpieczeństwa energetycznego, np. tzw. małych reaktorów jądrowych (SMR).

Budka poinformował, że trzeba wyjaśnić, jak to możliwe, że minister klimatu "wydała decyzje lokalizacyjne umożliwiające realizacje inwestycji SMR, na które Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego tego samego rządu wydaje negatywną opinię".

"Trzeba zapobiec prywatyzacji Orlenu, bo dziś został on sprywatyzowany przez (prezesa spółki Daniela, PAP) Obajtka i jego ludzi. Obajtek zachowuje się tak, jakby to był jego prywatny folwark. ABW, która podlegała rządowi PiS, wydała negatywną opinię. Jedna z największych afer na końcówce tych rządów to jest działalność Obajtka i działalność związana z budową SMR. I to zostanie wyjaśnione w pierwszych dniach. (...) Minister chwilowa, 14-dniowa, która wcześniej pracowała dla Orlenu, wydaje decyzję korzystną dla Orlenu. To jest prywatne państwo Obajtka, oligarchia na miarę państw wschodnich" – stwierdził Budka.

W czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że szefowa resortu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wydała sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek należących do Orlen Synthos Green Energy. W procesie uzyskiwania decyzji zasadniczej konieczna jest opinia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Według medialnych doniesień opinia ABW dla projektów OSGE była negatywna. Potwierdził to były minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, który w oświadczeniu podał, że "w ocenie ABW prowadzona przez spółkę inwestycja w sposób nienależyty zabezpiecza interesy Skarbu Państwa, w tym spółki Orlen".

kmz/ joz/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.