Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński o roli energetyki wiatrowej w transformacji energetycznej

zk

17.06.2021 14:02 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński o roli energetyki wiatrowej w transformacji energetycznej
Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński o roli energetyki wiatrowej w transformacji energetycznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Sektor energetyki wiatrowej w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem liberalizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych to główny temat rozmów podczas prezentacji raportu „Energetyka wiatrowa na lądzie - założenia reformy i propozycja ustawy”. W wydarzeniu, które odbyło się 16 czerwca 2021 roku w Warszawie, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.


Jak podkreślił wiceminister, polski sektor energetyczny dynamicznie dostosowuje się do wyzwań, jakie przed nim stoją.

– W lutym opublikowaliśmy dokument Polityka energetyczna Polski do 2040 roku (PEP2040), który stanowi jasną wizję strategii Polski w zakresie transformacji, tworząc oś dla programowania środków unijnych związanych z sektorem energii. Transformacja, która dzieje się na naszych oczach to rewolucja dla polskiej gospodarki i podążanie w kierunku niskoemisyjnym – powiedział.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński zwrócił także uwagę na znaczenie wykorzystania energii pochodzącej z wiatru w transformacji energetycznej.

– Rozwój energetyki wiatrowej na lądzie to jeden z naszych priorytetów transformacji energetycznej. Inwestycje w tym obszarze to również szansa dla lokalnych społeczności, a przede wszystkim nowe miejsca pracy i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego – mówił.

– Ważnym kierunkiem naszej transformacji  jest także morska energetyka wiatrowa. Zakładamy, że do 2040 roku powstanie od ok. 8 do 11 GW mocy w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego – dodał.

Jak przypomniał wiceminister, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

– Bardzo ważny dla nas jest fakt, że Komisja Europejska zatwierdziła właśnie nasz system wsparcia dla farm wiatrowych na morzu – podkreślił.
O raporcie

Raport „Energetyka wiatrowa na lądzie – założenia reformy i propozycja ustawy” zawiera obszerny przegląd obecnych przepisów dotyczących lokowania inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych na lądzie oraz propozycje zmian ustawy, przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Raport zawiera wypowiedzi przedstawicieli instytucji branżowych, samorządowych, firm z sektora energetyki, bankowości oraz instytucji finansowo-doradczych, które posłużą jako istotny głos doradczy w konsultacjach związanych ze zmianą zapisów tzw. ustawy odległościowej. Dokument został przygotowany przez UN Global Compact Network Poland, a powstał we współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Aktywów Państwowych.

Pełna treść raportu dostępna jest na pod linkiem Energetyka wiatrowa – założenia reformy i propozycja ustawy.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35101,00 $ tona 1,01% 23 lip
 Cynk 2944,00 $ tona 0,82% 23 lip
 Aluminium 2492,00 $ tona 1,76% 23 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.