Szyszkobranie w Krzywym Lesie

zc

01.03.2021 15:08 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Szyszkobranie w Krzywym Lesie

Partnerzy portalu

Szyszkobranie w Krzywym Lesie - ZielonaGospodarka.pl
fot. lasy.gov.pl

Leśnicy z nadleśnictwa Gryfino (Zachodniopomorskie) dokonali pierwszej próby pozyskania szyszek z drzew tworzących Krzywy Las. To krok w stronę rewitalizacji lasu.

Krzywy Las leży w Nowym Czarnowie w gminie Gryfino, w pobliżu Doliny Dolnej Odry i Elektrowni Dolna Odra. Tamtejszy las to pomnik przyrody, który na swoim obszarze grupuje ponad 50 nietypowo uformowanych sosen.


Źródło: lasy.gov.pl


Do pozyskania szyszek leśnicy użyli specjalistycznego podnośnika. Obserwacje drzew w Krzywym Lesie wskazują na to, że nie obradzają już one szyszek, tak jak przed laty; obradzają bardzo kapryśnie – poinformowały służby prasowe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

"Jest ich mniej niż zakładaliśmy, a te, które udało nam się otworzyć w cieple, mają niewielką ilość nasion" – powiedział nadleśniczy Arkadiusz Paleń.

Jak dodał, osiągnięcie sukcesu w zbiorze tych wyjątkowych szyszek może być procesem długotrwałym. "Do zbioru powrócimy zapewne w przyszłym roku. Wszystko po to, aby w końcowym efekcie uzyskać i ilość i jakość nasion, która pozwoli na wyhodowanie idealnych sadzonek, niezbędnych do założenia jednej z zaplanowanych powierzchni zastępczych. Będzie można obserwować na niej, czy drzewka wyhodowane z nasion krzywych drzew powtórzą cechy swoich rodziców" – mówił Paleń.

Na drugiej z zaplanowanych powierzchni krzywizny sosnowych pni będą otrzymywane przez celowe deformacje. Prace przygotowawcze w tym zakresie już ruszyły.

Jeśli ta wyjątkowa atrakcja przyrodnicza i turystyczna ma być wciąż obecna na mapie Polski, prace przy nowym Krzywym Lesie powinny trwać – podają leśnicy. Krzywe sosny tworzące dzisiejszy pomnik przyrody starzeją się; drzewa zaczynają już miejscami zamierać. Nie powstrzymamy natury. Możemy za to dać drugie życie tej światowej sławy ciekawostce zakładając powierzchnie zastępcze – podkreślają leśnicy.Rewitalizacja Krzywego Lasu jest możliwa dzięki wspólnemu zaangażowaniu Nadleśnictwa Gryfino, Gminy Gryfino oraz Fundacji PGE i Grupy PGE. Przedsięwzięcie wspiera także Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

"PGE od lat troszczy się o lasy, czego przejawem jest trwający już od 20 lat projekt Lasy pełne energii" – mówi prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna Wojciech Dąbrowski. "Pracownicy Grupy PGE, współpracując z leśnikami, posadzili w tym czasie prawie 600 tysięcy drzew. Nasze zaangażowanie wynika nie tylko z troski o środowisko, pomniki przyrody czy edukację ekologiczną młodych pokoleń, ale jest elementem długoterminowych działań. To z myślą o przyszłych pokoleniach PGE troszczy się o lasy i wspiera w działaniach społeczności lokalne" – dodaje Dąbrowski.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.