Zyska: musimy walczyć o zachowanie silnej pozycji polskiego przemysłu motoryzacyjnego

Zyska: musimy walczyć o zachowanie silnej pozycji polskiego przemysłu motoryzacyjnego - ZielonaGospodarka.pl
31.03.2023 10:27
Strona główna Transport, Elektromobilność Zyska: musimy walczyć o zachowanie silnej pozycji polskiego przemysłu motoryzacyjnego

Partnerzy portalu

Zyska: musimy walczyć o zachowanie silnej pozycji polskiego przemysłu motoryzacyjnego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska/gov.pl

Musimy walczyć o zachowanie silnej pozycji polskiego przemysłu motoryzacyjnego, by firmy produkujące w Polsce nie przeniosły się w inne miejsce - mówił w czwartek w Poznaniu wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas kongresu MOVE – International Mobility Congress 2023.

Odbywające się na Międzynarodowych Targach Poznańskich wydarzenie towarzyszy targom motoryzacyjnym Poznań Motor Show 2023.

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podkreślił, że trzeba walczyć o zachowanie obecnej, silnej pozycji polskiego przemysłu motoryzacyjnego w Europie i na świecie.

"Nie chcemy, aby firmy, które dzisiaj produkują w Polsce silniki, przekładnie hybrydowe, skrzynie biegów, samochody osobowe i dostawcze, autobusy, baterie do samochodów elektrycznych znalazły inne miejsce na mapie Europy czy świata. Prawodawstwo amerykańskie powoduje, że cała Unia Europejska, oczywiście także Polska, musi stanąć na wysokości zadania i zapewnić warunki konkurencyjności dla rozwoju tego przemysłu" – powiedział.

Jak mówił, "uczestnicy rynku, przedstawiciele największych koncernów motoryzacyjnych w Polsce (...) powtarzają jedno: potrzebujemy taniej, czystej energii, dostępu do energii odnawialnej, ale także programów wsparcia, specjalnych rozwiązań po to, aby zachować konkurencyjność firm, konkurencyjność sektora przemysłu motoryzacyjnego". "Nie mogę jeszcze mówić o szczegółach, ale polski rząd, w tym Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przygotował bardzo ważne regulacje związane między innymi z prowadzeniem rozwiązań legislacyjnych - linia bezpośrednia rozwiązań, które będą stymulować i dawać preferencje w zakresie inwestycji dla OZE" - powiedział.

Wiceminister zapewnił, że zaktualizowana Polityka energetyczna Polski 2040 da "ogromną szansę do tego, aby polski przemysł motoryzacyjny zachował konkurencyjność".

Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś podkreślił potrzebę rozmów ze stroną rządową o oczekiwaniach przemysłu motoryzacyjnego w zakresie stabilności i poziomu cen zielonej energii elektrycznej. Zaznaczył, że kompleksowe rozwiązania z zakresu OZE dla branży motoryzacyjnej to warunek inwestycji w nowe nisko- i zeroemisyjne napędy.

"Branża odrabia na rynku straty po czasie covidu. Jeśli chodzi o produkcję, mamy jednak spore problemy, przede wszystkim związane z energią. Chodzi o dostępność, stabilność dostaw oraz o ceny. Ceny energii, jak wiemy, oszalały. Jako branża nie złapaliśmy się na żaden z programów pomocowych. Z punktu widzenia tych wielkich przedsiębiorstw myśmy byli za mali, nie jesteśmy też MŚP. Zależy nam bardzo na tym, żeby pracować z rządem nad stabilnością dostaw i nad tym, żeby ceny energii były przewidywalne" – powiedział.

Faryś przypomniał, że Polska należy do liderów jeśli chodzi o elektromobilność, jest jednak zagrożenie, że tę mocną pozycję może utracić. "Trwa walka o to, żebyśmy za 10 czy 15 lat mieli tę samą silną pozycję. Jeżeli okazałoby się, że, mamy gorsze warunki jeżeli chodzi o dostępność energii, jeżeli chodzi o programy pomocowe, to może okazać się, że inwestorzy nie będą lokowali kolejnych produkcji w Polsce, a ci, którzy myślą zainwestowaniu u nas - pójdą do innych krajów europejskich albo do USA" – powiedział.

Tomasz Tonder z Volkswagen Group Polska zauważył, że branża motoryzacyjna w ciągu najbliższych pięciu lat zmieni się bardziej, aniżeli zmieniła się w ciągu ostatnich 50. "Samochody pozbawione są swoich negatywnych atrybutów; dzięki cyfryzacji i automatyzacji stają się jeszcze bezpieczniejsze, dzięki elektryfikacji nie emitują szkodliwych spalin" - wskazał. Dodał, że

"Polska jest dziś bardzo istotnym, piątym największym rynkiem pod względem rejestracji nowych samochodów osobowych w UE; jednocześnie jest też piątym najgorszym krajem we wspólnocie pod względem rozwoju infrastruktury ładowania, biorąc pod uwagę wskaźnik ilości punktów na 100 km dróg".

Jak wskazał, w najbliższych latach, m.in w skutek wielu programów wspierających, spodziewany jest istotny wzrost liczby ultraszybkich ładowarek. Postęp już jest widoczny szczególnie przy głównych drogach i autostradach.

Prezes zarządu Grupy MTP Tomasz Kobierski podkreślił, że branża motoryzacyjna ma przed sobą wiele wyzwań związanych z kryzysem gospodarczym i problemami podażowymi. Dotyka ją kryzys na rynku surowców i energii, skutki pandemii i wojny, a co za tym idzie - przerwanie łańcucha dostaw.

"Największym wyzwaniem może się okazać obecnie rewolucja związana z przejściem na napędy zeroemisyjne. Kongres MOVE i odbywające się równolegle targi Poznań Motor Show to spotkania, na których będzie się toczyła najbardziej ważka obecnie dyskusja, także w szerszym kontekście rynku energii i neutralności emisyjnej. Ta dyskusja połączy producentów, rynek motoryzacyjny i administrację rządową. Będzie o czym rozmawiać, bo przemysł motoryzacyjny generuje dziś ponad 10 proc. PKB Polski i zatrudnia bezpośrednio w produkcji ponad 250 tys. pracowników" - powiedział.

Kongres każdego roku gromadzi międzynarodowe grono kilkuset ekspertów i praktyków z sektora e-mobility, kształtujących rozwój zeroemisyjnego i innowacyjnego transportu. Uczestnikami wydarzenia są przedstawiciele administracji publicznej, organizacji branżowych, sektora motoryzacyjnego, paliwowego i energetycznego oraz reprezentanci świata nauki.

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pad/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.