Loty w kosmos, zielony wodór - szkoci badają możliwości wykorzystania energii pływów

zk

14.05.2023 09:17
Strona główna Energetyka, OZE Loty w kosmos, zielony wodór - szkoci badają możliwości wykorzystania energii pływów

Partnerzy portalu

Loty w kosmos, zielony wodór - szkoci badają możliwości wykorzystania energii pływów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. turbina pływowa/Nova Innovation

Szkocka firma Nova Innovation stoi na czele konsorcjum, które ma zbadać potencjał produkcji zielonego wodoru i tlenu z projektów energii pływów w rejonie Szetlandów.

Projekt GHOST - w skrócie Green Hydrogen and Oxygen Supply from Tidal Energy, będzie finansowany przez Scottish Government's Emerging Energy Technologies Fund - Hydrogen Innovation Scheme.

W ramach tego projektu zostaną zbadane możliwości wykorzystania wodoru i tlenu w transporcie, ogrzewaniu domowym i przemyśle na terenie Wysp Szetlandzkich, w tym w Centrum Kosmicznym SaxaVord.

W ramach kontraktu Nova Innovation oraz partnerzy: Uniwersytet Strathclyde, Rada Wysp Szetlandzkich i Ricardo Energy zbadają potencjalne rynki wodoru i tlenu produkowanego w procesie elektrolizy z wykorzystaniem projektów szkockiego dewelopera w zakresie energii pływów.

Tlen, często odrzucany produkt uboczny produkcji ekologicznego wodoru, jest już wykorzystywany w akwakulturze na Szetlandach i może być potencjalnie wykorzystany przez Centrum Kosmiczne SaxaVord, przy tworzeniu w 100 procentach odnawialnego paliwa rakietowego.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych metod produkcji wodoru, które opierają się na paliwach kopalnych, zielony wodór wytwarzany z energii odnawialnej jest czystą i zrównoważoną alternatywą, która może zrewolucjonizować przemysł energetyczny i stanowi kluczową część strategii energetycznej szkockiego rządu.

Projekt GHOST pozwoli na ocenę potencjału projektów związanych z energią pływów wokół Yell, jednej z neutralnych węglowo wysp Szkocji, w celu predykcji ilości energii elektrycznej wymaganej przez elektrolizery do produkcji wodoru i tlenu dla Szetlandów.

Nova Innovation eksploatuje już pierwszy na świecie morski projekt pływowy Bluemull Sound, na północ od Yell, i rozwija projekt o mocy 15 MW w Yell Sound w kierunku południa.

Projektowi będzie również doradzać przemysłowa grupa sterująca złożona z lokalnych firm szetlandzkich, SaxaVord Space Centre, Cooke Aquaculture i Voar Energy.

- Jesteśmy zachwyceni, że otrzymaliśmy wsparcie w ramach projektu GHOST, który umożliwi nam zbadanie potencjału produkcji zielonego wodoru i tlenu wykorzystującego energię pływów. Wierzymy, że zielony wodór przekształci przemysł energetyczny, dostarczy ogromnych korzyści dla mieszkańców Szetlandów dzięki wykorzystaniu energii termicznej oraz w transporcie, a także stworzy możliwość lotów w zielonej przestrzeni - powiedział Simon Forrest, dyrektor generalny w Nova Innovation.

- Dzięki możliwości ominięcia ograniczeń sieci elektrycznej, wodór jest obiecującą drogą do rynku dla energii pływów i innych odnawialnych źródeł energii. Ten projekt dostarczy nam cennych spostrzeżeń na temat roli zielonego wodoru i tlenu w całym regionie Szetlandów - dodał Forrest.

- Jesteśmy zachwyceni, że możemy zaangażować się w ten innowacyjny projekt, który doskonale pokrywa się z naszymi aspiracjami do stworzenia wiodącego w Europie zrównoważonego portu kosmicznego i z niecierpliwością czekamy na wsparcie Nova Innovation i zespołu - podsumował Frank Strang, dyrektor generalny SaxaVord Spaceport.



Źródło: Nova Innovation, offshore-energy.biz

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.