W 2025 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć na inwestycje prośrodowiskowe 16 mld zł – przekazała PAP prezes Funduszu Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że większość środków trafi na transformację niskoemisyjną i ochronę powietrza.
Prezes poinformowała, że zgodnie z planem finansowym na 2025 rok, na dotacje zamierza przeznaczyć 12,4 mld zł, a na pożyczki i wejścia kapitałowe ma być to 3,6 mld zł.
Zawadzka-Stępniak wyjaśniła, że nowa strategia Funduszu opierać się będzie na czterech filarach – transformacji energetycznej, ochronie powietrza, gospodarce w obiegu zamkniętym i ochronie bioróżnorodności oraz 5 priorytetach horyzontalnych związanych m.in. z adaptacją do zmian klimatu, monitoringiem środowiska, edukacją ekologiczną.
"Biorąc pod uwagę skalę środków, które są albo w naszej dyspozycji, albo w środkach zewnętrznych, to ok. 80 proc. z nich zostanie przeznaczone na szeroko pojętą transformację niskoemisyjną i ochronę powietrza" – poinformowała.
W tym kontekście wyjaśniła, że Fundusz będzie kontynuować i inicjować wsparcie związane m.in. z odnawialnymi źródłami energii, magazynami energii w tym wielkoskalowymi, a także z magazynami ciepła.
Fundusz wspierać będzie też efektywność energetyczną budynków. "Mieliśmy już szkoły, budynki użyteczności publicznej, ale myślimy też o uruchomieniu programu dedykowanego szpitalom" - dodała.
Odnośnie programów termomodernizacyjnych budynków użyteczności publicznej NFOŚiGW zamierza popularyzować formułę ESCO/EPC. Model ESCO to forma realizacji inwestycji, w której prywatny podmiot przeprowadza termomodernizację i optymalizację zużycia energii np. budynku, a właściciel spłaca tę inwestycję z uzyskanych oszczędności. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że zamawiający nie musi angażować własnych zasobów finansowych.
Zawadzka-Stępniak dodała, że Fundusz widzi również swoją rolę we wspieraniu modernizacji sieci energetycznych – tak przesyłowych jak i dystrybucyjnych. Fundusz inwestować ma też w rozwój stacji ładowania pojazdów elektrycznych. "Mamy już zgodę Funduszu Modernizacyjnego na uruchomienie takiego programu" – poinformowała.
Prezes wskazała, że NFOŚiGW ma wspierać też procesy kogeneracyjne. "Chodzi o kogenerację nie tylko sektora ciepłowniczego, ale również kogenerację energetyki i przemysłu. Takie dwa programy są i będą finansowane" – zapowiedziała.
Dodała, że programy mają również dotyczyć np. wsparcia OZE w ciepłownictwie oraz na obszarach wiejskich (program Energia dla wsi). "Chcemy iść w kierunku programów, które systemowo zmieniają polską energetykę. Nie zapomnimy o prosumentach, samowystarczalności energetycznej. Rozważamy taki program w kontekście Funduszu Modernizacyjnego dedykowany wspólnotom i spółdzielniom energetycznych" – dodała Zawadzka-Stępniak.
Odnośnie programów związanych z ochroną powietrza, to kontynuowane będzie "Czyste Powietrze" i "Mój Prąd", a w lutym ma wystartować nowy program wsparcia samochodów elektrycznych.
Prezes Funduszu zapowiedziała ponadto, że w 2025 r. realizowany ma być program budowy ogólnodostępnych stacji ładowania dla elektrycznych ciężarówek na sieci TEN-T, a także infrastruktury tankowania wodorem.
"Nie zapominamy też o adaptacji do zmian klimatu, na które Polska ma z Unii ponad 2 mld euro. Będziemy wspierać samorządy, miasta w opracowaniu planów adaptacji, rozwijać będziemy monitoring środowiskowy" - podsumowała.
W okresie styczeń-listopad br. NFOŚiGW wypłacił 12,2 mld zł na finansowanie ochrony środowiska, z tego 9,9 mld zł ze środków własnych i 2,3 mld zł ze środków zewnętrznych (m.in, POiŚ 2014-2020, FEnIKS) obsługiwanych przez NFOŚiGW. Ze środków własnych w formie dotacyjnej wypłacono 9 mld zł, a formie pożyczek 0,9 mld zł.
mick/ malk/ amac/
Fot. Depositphotos
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
2,2 bln dolarów na atom: Bain wskazuje warunki skutecznych inwestycji
| Ropa brent | 73.44 $ | baryłka | -4,14% | 25.06.2026 11:05 |
| Cyna | 49525 $ | tona | -4,57% | 25.06.2026 11:05 |
| Cynk | 3436.5 $ | tona | -1,89% | 25.06.2026 11:05 |
| Aluminium | 3149 $ | tona | -3,50% | 25.06.2026 11:05 |
| Pallad | 1177.5 $ | uncja | -4,87% | 25.06.2026 11:05 |
| Platyna | 1582.6 $ | uncja | -4,28% | 25.06.2026 11:05 |
| Srebro | 57.49 $ | uncja | -6,72% | 25.06.2026 11:05 |
| Złoto | 4016.45 $ | uncja | -2,73% | 25.06.2026 11:05 |