Rząd we wtorek m.in. o zmianie regulacji dot. energetyki jądrowej

zk

16.08.2022 14:34 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Rząd we wtorek m.in. o zmianie regulacji dot. energetyki jądrowej

Partnerzy portalu

Rząd we wtorek m.in. o zmianie regulacji dot. energetyki jądrowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

We wtorek rząd ma się zająć m.in. przyjęciem projektu zmian regulacji dotyczących energetyki jądrowej. Zmiany mają prowadzić m.in. do usprawnienia procesu inwestycyjnego - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz niektórych innych ustaw.

Jak wskazano w uzasadnieniu zamieszczonym w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, dotychczasowe procesy inwestycyjne wokół budowy elektrowni jądrowej pokazały, że ustawa z 2011 r. spełnia swoje cele tylko częściowo. Okazało się np., że niektóre zapisy ustawowe są na tyle nieprecyzyjne, że ich interpretacja nierzadko pozostaje w sprzeczności z intencjami ustawodawcy.

Resort pisze też o uwzględnieniu w ustawie inwestycyjnej rozwiązań przyjętych w innych specustawach.

"Dzięki odpowiedniej nowelizacji przepisów możliwe będzie znaczące przyśpieszenie długotrwałego procesu licencjonowania elektrowni jądrowej oraz w konsekwencji ograniczenie ryzyk inwestycyjnych i zmniejszenie kosztów procesu inwestycyjnego związanego z jej budową" - wskazano w wykazie prac.

Wśród zmian, jakie mają zostać zaproponowane, ma się znaleźć rozszerzenie katalogu inwestycji towarzyszących z ustawy inwestycyjnej, w szczególności o inwestycje niezbędne do prowadzenia badań środowiskowych i lokalizacyjnych na potrzeby budowy elektrowni jądrowej. Planuje się też sprecyzowanie przepisów dotyczących decyzji zasadniczej oraz przesunięcie jej na wcześniejszy etap procesu licencjonowania elektrowni jądrowej, czy np. wydłużenie terminu ważności decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji.

Organy administracji publicznej i niektóre inne podmioty mają mieć obowiązek nieodpłatnego udostępniania inwestorowi obiektu energetyki jądrowej danych w prowadzonych przez te organy i podmioty rejestrach, ewidencjach i wykazach.

Rozszerzone ma zostać wyłączenie stosowania ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych również na grunty rolne i leśne przewidziane do prowadzenia badań lokalizacyjnych i środowiskowych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.