Bałkany Zachodnie mogą być nową bramą energetyczną Europy

zk

06.12.2022 13:44 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Bałkany Zachodnie mogą być nową bramą energetyczną Europy

Partnerzy portalu

Bałkany Zachodnie mogą być nową bramą energetyczną Europy - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Bałkany Zachodnie mogą być nową bramą energetyczną Europy, regionem, dzięki któremu Europa może otrzymywać energię nowymi drogami, z nowych źródeł i w dużo bardziej niezawodny sposób – oświadczył w poniedziałek w Budapeszcie Oliver Varhelyi, węgierski komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa i rozszerzenia.

Varhelyi, który brał udział w posiedzeniu komisji ds. europejskich węgierskiego parlamentu, wspomniał przed wtorkowym szczytem przywódców Unii Europejskiej i Bałkanów Zachodnich w Tiranie o wsparciu, mającym na celu przyciągnięcie przez region inwestycji w wysokości 2,5 mld euro w celu stworzenia całkowicie nowego systemu i sieci energetycznych.

Jednocześnie podkreślił, że wybór miejsca na spotkanie wskazuje na to, że rozszerzenie stało się jedną z trzech najważniejszych kwestii dla UE.

„Europa nie może ruszyć do przodu w globalnym wyścigu bez pełnej integracji Bałkanów Zachodnich. Nie będzie też w stanie bronić swoich regionalnych interesów geopolitycznych. Proces ten może być wiarygodny tylko wtedy, gdy nastąpi przyspieszenie realnej integracji gospodarczej i społecznej, a związane z tym zadania będą realizowane znacznie szybciej i intensywniej” – powiedział Varhelyi.

Komisarz podkreślił, że rozszerzenie można przyspieszyć wówczas, kiedy UE i Bałkany Zachodnie wspólnie zmierzą się z takimi zagadnieniami, jak migracja i kryzys energetyczny. Bałkany nie poradzą sobie samodzielnie z nielegalną imigracją, która może zdestabilizować region – stwierdził Varhelyi. Dlatego UE wesprze kraje regionu kwotą 350 mln euro w walce z nielegalną migracją, a kolejne 70 mln euro zostanie przeznaczone na radzenie sobie z przemytnikami ludzi i przestępczością zorganizowaną.

„Nie można wyobrazić sobie długoterminowego pokoju w Europie bez rozszerzenia UE” – zauważył komisarz. Dodał również, że region Bałkanów Zachodnich jest najbardziej zanieczyszczoną częścią Europy, dlatego w celu zmniejszenia emisji można by zastąpić węgiel gazem. Podkreślił przy tym, że potrzeba więcej niezależnych źródeł i tras transportowych surowca, aby uniezależnić się od tego sprowadzanego z Rosji.

Szczyt w Tiranie zacznie się we wtorek. Na jego zakończenie uczestnicy mają wydać deklarację.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.