Budowa Terminalu Instalacyjnego przebiega zgodnie z planem

Budowa Terminalu Instalacyjnego przebiega zgodnie z planem - ZielonaGospodarka.pl
17.01.2024 13:12
Strona główna Energetyka, OZE Budowa Terminalu Instalacyjnego przebiega zgodnie z planem

Partnerzy portalu

Budowa Terminalu Instalacyjnego przebiega zgodnie z planem - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

Budowa Terminalu Instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu przebiega zgodnie z planem. Obiekt ruszy z początkiem 2025 r. - podała spółka Orlen Neptun z Grupy Orlen. W ramach prowadzonych robót m.in. oczyszczono akwen portu.

Prace przy budowie Terminalu Instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu przebiegają zgodnie z planem. Inwestycja Orlen Neptun zostanie uruchomiona na początku 2025 r. Będzie to pierwszy tego typu terminal w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie - poinformowała spółka Grupy Orlen.

Jak zaznaczono w komunikacie, w ciągu ostatnich miesięcy w ramach prowadzonych robót oczyszczono akwen portu w Świnoujściu, przeprowadzono niezbędne rozbiórki, przygotowano podbudowę oraz rozpoczęto budowę budynku warsztatowego i administracyjno-biurowego, kontynuowane są jednocześnie prace nad przygotowaniem nabrzeży.

Informując o zaawansowaniu robót, Orlen Neptun przypomniał, że zgodnie z założeniami Terminal Instalacyjny morskich farm wiatrowych posłuży w pierwszej kolejności do instalacji komponentów morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, budowanej przez Orlen i kanadyjski Northland Power, a później będzie wykorzystywany do realizacji kolejnych inwestycji.

"Cała budowa przebiega zgodnie z harmonogramem, bez żadnych opóźnień. Jest to możliwe dzięki modelowej współpracy z doświadczonym w realizacji tego typu projektów wykonawcą oraz Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście. Mogę zapewnić, że prace zakończą się zgodnie z planem w ustalonym terminie" – powiedział prezes Orlen Neptun Robert Nowicki, cytowany w komunikacie spółki.

Spółka Grupy Orlen przypomniała, że rozbiórki w części lądowej na terenie budowanego Terminalu Instalacyjnego morskich farm wiatrowych, a potem w części wodnej, rozpoczęły się jeszcze w maju ubiegłego roku - usunięto m.in. pirs stoczniowy wraz z ok. 370 palami żelbetowymi oraz oczyszczono akwen. "Oprócz różnego rodzaju złomu, wydobyto liczne elementy żelbetowe, drewniane pale, a także niewybuchy z okresu II wojny światowej, m.in. bomby lotnicze i głębinowe torpedy oraz pociski artyleryjskie" - zaznaczono w informacji.

Orlen Neptun podkreślił, że "w następnych miesiącach realizowane będą prace żelbetowe oraz budowlane i instalacyjne w budynkach oraz prace związane z wzmacnianiem podłoża w obrębie nabrzeży - tzw. palowanie".

"Lądowa część Terminalu Instalacyjnego powstaje na terenie o powierzchni blisko 20 ha. Będą tu przeładowywane i składowane kluczowe elementy morskich turbin wiatrowych, takich jak wieże, łopaty i gondole. Terminal będzie w stanie przyjmować też morskie stacje transformatorowe, ważące nawet 24000 ton" - wyjaśniła spółka Grupy Orlen. Zaznaczyła przy tym, że "inwestycja w Świnoujściu będzie dogodnie skomunikowana wszystkimi środkami transportu: kolejowym, promowym, lotniczym i drogowym", a ponadto, "położenie w głębi lądu zagwarantuje optymalne warunki pogodowe w trakcie eksploatacji inwestycji".

Za budowę części hydrotechnicznej inwestycji odpowiada Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Jego zadaniem jest budowa i uruchomienie dwóch nowych nabrzeży. Równolegle pogłębiony zostanie także tor wodny na odcinku od obrotnicy mielińskiej do nowego terminalu. "Nowe nabrzeża będą charakteryzowały się ponadstandardowymi jak na warunki portowe parametrami technicznymi, głównie w zakresie dopuszczalnych obciążeń użytkowych. Pozwoli to na wstępny montaż wież turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 metrów i masie około 1000 ton każda" - zapewnił Orlen Neptun.

Długość nabrzeży, jak podkreśliła spółka Grupy Orlen, "umożliwi operowanie w Świnoujściu największym dostępnym obecnie, specjalistycznym statkom typu jack-up, przeznaczonym do instalacji turbin o mocy 14 MW i większych, oraz statkom typu heavy lift vessel służącym do transportu fundamentów turbin wiatrowych".

Orlen Neptun podał, że Terminal Instalacyjny morskich farm wiatrowych docelowo będzie zatrudniał około 100 pracowników, przy czym część z nich stanowić będą absolwenci Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu, którzy rozpoczęli specjalistyczne szkoleniach prowadzone przez specjalistów spółki.

Ostatnio Orlen informował, że morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power, jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali produkowanej niemal wyłącznie z surowca z recyklingu w piecach hutniczych zasilanych energią odnawialną. Farma o mocy blisko 1,2 GW zlokalizowana będzie 23 km od wybrzeża Bałtyku.

Według Orlenu, morska farma wiatrowa Baltic Power rozpocznie produkcję w 2026 r. i będzie w stanie zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych. Całkowity budżet projektu szacowany jest na ok. 4,73 mld euro. 

autor: Michał Budkiewicz

mb/ drag/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.