EDPR otwiera nową farmę wiatrową w Budzyniu

zk

20.10.2022 14:22 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE EDPR otwiera nową farmę wiatrową w Budzyniu

Partnerzy portalu

EDPR otwiera nową farmę wiatrową w Budzyniu  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Farma wiatrowa o łącznej mocy zainstalowanej 70 MW znajduje się w Budzyniu w zachodniej części kraju, a wytwarzana przez nią energia wystarcza do zaspokojenia potrzeb ponad 85 000 gospodarstw domowych.

Inwestycja wpisuje się w zaangażowanie EDPR na rzecz transformacji energetycznej oraz na rzecz budowania energetycznej niezależności w Polsce i Europie.

EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwarty pod względem wielkości producent energii odnawialnej na świecie i drugi największy gracz na polskim rynku energii odnawialnej, świętuje dziś uroczyste otwarcie farmy wiatrowej Budzyń w zachodniej Polsce.

Obiekt liczy 35 turbin wiatrowych o mocy 2,0 MW każda, które łącznie składają się na 70 MW mocy zainstalowanej. Farma wiatrowa pozwoli uniknąć emisji ok. 215 000 ton CO₂ rocznie oraz dostarczy energię do ponad 85 000 gospodarstw domowych. Nowa inwestycja EDPR stanowi kolejny przejaw zaangażowania spółki w rozwój lokalnej gospodarki. Za jej sprawą powstały nowe, długoterminowe miejsca pracy, a na polski rynek trafi energia z czystych źródeł.

W oficjalnym otwarciu wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz i spółki EDPR, a także uczniowie ze szkoły w Budzyniu. Łącznie w wydarzeniu uczestniczyło 160 osób. Podczas towarzyszącego otwarciu wystąpienia Joaquim Barbosa, dyrektor generalny EDPR Polska, zaznaczył: Farma wiatrowa Budzyń stanowi istotny krok dla EDPR w wymiarze lokalnym i krajowym. Dzięki niej do sieci popłynie energia z odnawialnych źródeł, co jest ważne w tak niespokojnym momencie na polskim rynku energii. Ponadto nasza farma wiatrowa przyczyni się do obniżenia cen energii, stworzy nowe miejsca pracy, przyczyni się do rozwoju infrastruktury oraz zaowocuje przychodami z podatków dla lokalnych władz i społeczności. EDPR z dumą wspiera rozwój energetycznej niezależności Polski
i będzie stale działała na rzecz przyspieszenia transformacji energetycznej na całym świecie.

Budowa farmy wiatrowej Budzyń odbyła się w czterech etapach. Pierwsze 40 MW mocy zainstalowanej przyłączono do sieci pod koniec kwietnia 2022 r., zaś kolejne 20 MW pod koniec sierpnia 2022 r. Pozostałe 4 MW i 6 MW zostaną przyłączone pod koniec października.

Farma wiatrowa Budzyń (70 MW) to już trzecia inwestycja EDPR w województwie wielkopolskim, po FW Margonin (120 MW) i FW Pawłowo-Gołańcz (80 MW). Ich łączna moc zainstalowana wynosi 270 MW. Od wejścia na polski rynek w 2008 r. EDPR zbudowało na terenie całego kraju obiekty OZE o łącznej mocy zainstalowanej 800 MW, co stanowi wyraz zaangażowania spółki w przyspieszenie transformacji energetycznej w Polsce i na świecie.


O EDP Renewables (EDPR)

EDP Renewables (Euronext: EDPR) jest czwartym pod względem wielkości producentem energii odnawialnej na świecie z obecnością na 28 rynkach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Główna siedziba EDPR znajduje się w Madrycie; ponadto spółka prowadzi biura regionalne w Houston, São Paulo i w Singapurze oraz dysponuje najwyższej klasy aktywami i zdolnością operacyjną lidera rynkowego w branży energetyki odnawialnej. Wśród aktywów spółki znajdują się lądowe farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową oraz rozproszone, morskie farmy wiatrowe (realizowane w ramach OW – joint venture, w którym EDPR ma połowę udziałów) oraz technologie wspierające rozwiązania odnawialne, w tym akumulatory i zielony wodór.

Zorientowana na pracowników polityka EDPR zaowocowała przyznaniem spółce wyróżnień Top Workplace 2022 w USA i Top Employer 2022 w Europie (w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Rumunii, Portugalii i Polsce) oraz w Brazylii, a także umieszczeniem jej na prestiżowym Bloomberg Gender Equality Index.

EDPR jest działem EDP (Euronext: EDP), lidera transformacji energetycznej, który przywiązuje szczególną wagę do dekarbonizacji. Oprócz silnej obecności w branży odnawialnych źródeł energii (za sprawą EDPR i projektów z zakresu hydroenergetyki), EDP ma zintegrowaną obecność na rynku mediów w Portugalii, Hiszpanii i Brazylii - w tym w obszarze sieci energetycznych, rozwiązań dla klientów i zarządzania energią.

EDPR angażuje się również w poprawę jakości życia społeczności lokalnych w regionach, w których prowadzi działalność, za sprawą takich programów jak Closer2you lub Twoja Energia, a także za sprawą innych inicjatyw – m.in. dorocznych obchodów Światowego Dnia Wiatru.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.