Equinor i Polenergia szykują się do aukcji OZE w 2025

Strona główna Energetyka, OZE Equinor i Polenergia szykują się do aukcji OZE w 2025

Partnerzy portalu

Equinor i Polenergia szykują się do aukcji OZE w 2025  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Equinor

Equinor i Polenergia złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I, która jest przygotowywana do udziału w aukcji w 2025 roku. Bałtyk I to projekt największej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim i jednocześnie najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. – Przy realizacji farmy wiatrowej Bałtyk I skorzystamy z najlepszych rozwiązań wypracowanych przy budowie wcześniejszych projektów, Bałtyk II i Bałtyk III. To znacznie usprawni proces inwestycyjny – podkreślają obie firmy.

Morska farma wiatrowa Bałtyk I jest jednym z trzech projektów realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię. Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III będą dysponować łączną mocą do 3 GW, co pozwoli na zasilenie zieloną energią ponad 4 milionów gospodarstw domowych. Bałtyk I to projekt największej farmy wiatrowej realizowanej obecnie na Morzu Bałtyckim, o mocy do 1560 MW.

Morska farma wiatrowa Bałtyk I będzie zlokalizowana około 80 km od linii brzegowej. Energia elektryczna z projektu popłynie kablami na ląd do punktu przyłączenia na terenie realizowanej stacji elektroenergetycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych Krzemienica w gminie Redzikowo. Lądowy korytarz infrastruktury przyłączeniowej o długości do 20 km będzie przebiegać pod powierzchnią ziemi, by zachować walory turystyczne i krajobrazowe oraz by minimalizować wpływ na dotychczasowe użytkowanie gruntów.

Planowane wyprowadzenie mocy na lądzie będzie realizowane częściowo (w północnej części przebiegu) w bezpośrednim sąsiedztwie korytarza wyznaczonego dla infrastruktury przyłączeniowej morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Dla wszystkich trzech farm wiatrowych przewidziano jedną lokalizację wyjścia na ląd z wykorzystaniem technologii bezwykopowej. Do tej pory, Bałtyk I uzyskał pozwolenie na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej a także umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego.

– Aktywnie uczestniczymy w transformacji energetycznej kraju, rozwijając morską energetykę wiatrową, aby Polska mogła korzystać z energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł. Mamy najwyższej jakości technologie i rozwiązania, które realizujemy w naszych projektach. Bałtyk II i III będą jednymi z pierwszych farm wiatrowych na polskim morzu, a ich uruchomienie planowane jest na 2027 rok. Bałtyk I jest najbardziej zaawansowanym projektem fazy drugiej, planowanym do aukcji w 2025 roku. Zielona energia, która popłynie ze wszystkich trzech morskich farm wiatrowych zapewni stabilną energię odnawialną dla ponad 4 milionów gospodarstw domowych – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce.

W ramach projektu zakończono gromadzenie morskich danych pomiarowych i meteorologicznych podczas ponad rocznego badania intensywności wiatru i fal. Pozwoli to określić oczekiwaną produkcję energii przez farmę wiatrową. Ponadto, zeszłoroczne badania dna morskiego zapewniły wstępne rozpoznanie warunków geologicznych terenu, istotnych dla procesu projektowania. To niezbędne badania, które zostaną wykorzystane do stworzenia najbardziej efektywnego pod względem produkcji i kosztów rozmieszczenia poszczególnych turbin.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.